minimax

Overclock RAM G.Skill Ripjaws 1600

Recommended Posts

Γεια σε ολους.

Προσφατα ανανεωσα το PC και θέλω να ρωτησω σχετικά με overclocking της RAM

Εχω i7 4770k, Motherboard=ASUS Z87-A, GPU=ASUS gtx 760 2GB, και μνήμες ΡΑΜ G.skill Ripjaws F312800 CLD7-GBXM (2x4 GB)

πως μπορω να κανω οβερκλοκινγκ στη ΡΑΜ?

σκεφτομαι μετα την αγορα ψυκτρας να ανεβασω τον επεξεργαστη σε turbo mode 3,9 GHZ

και να ανεβάσω τη ΡΑΜ αλλα δεν γωριζω απο οβερκλοκινγκ.

η motherboard αναγνωριζε μονο 1333 της ΡΑΜ, και επελεξα XMP profile και τωρα μου βλέπει κανονικά 1600 με 7-8-8-24.

Πως μπορω να ανεβάσω κι αλλο τη ΡΑΜ μεχρι 2133 ισως?(κόιταξα σε διαφορα tutorial στο YouTube αλλα δεν εβγαλα ακρη)

Link to comment
Share on other sites

To kit που έχεις είναι τεσταρισμένο και σταθερό στα 1600. Μπορείς να πειράξεις χειροκίνητα λίγο τα timings και την συχνότητα (σπό bios) ας πούμε να βάλεις 9-9-9-24 και 1866 ή 2000 και μετά να κάνεις ένα stability-stress test με aida64 (με το memory checked-ticked) για να δεις ότι είσαι σταθερός. Το μεγάλο ερώτημα όμως είναι: Γιατί; Σοβαρά δεν υπάρχει λόγος σε z87 να πειράξεις μνήμες. Ο επεξεργαστής είναι k και μπορείς να κάνεις αυτόν overclock με τον πολλαπλασιαστή μόνο, χωρίς να πειράξεις μνήμες και volt. Και αν είσαι σε αέρα δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να πειράξεις volt. Το AI suite από τα windows έχει και αυτόματο overclock πρόγραμμα με δοκιμές.

Εγώ στη θέση σου δηλαδή θα αγόραζα μια καλή ψύκτρα αέρα (για να διαλέξεις θα σε βοηθήσουν τα υπέροχα reviews εδώ) και θα έτρεχα το αυτόματο πρόγραμμα της Asus. Κάτι που όντως είχα κάνει με z77 και 3570k και έμεινα ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Δύο tips:

-μην κάνεις όλα τα overclock ταυτόχρονα. Ένα ένα, γιατί θα μπερδευτείς και δεν θα ξέρεις που έχασες την σταθερότητα.

-δείξε μια φωτογραφία με το serial που υπάρχει στο αυτοκόλλητο των μνημών σου. Είναι σημαντικό για να ξέρουμε τι chip φοράνε και να σου προτείνουμε - στο περίπου - συχνότητες και timings.

Link to comment
Share on other sites

To kit που έχεις είναι τεσταρισμένο και σταθερό στα 1600. Μπορείς να πειράξεις χειροκίνητα λίγο τα timings και την συχνότητα (σπό bios) ας πούμε να βάλεις 9-9-9-24 και 1866 ή 2000 και μετά να κάνεις ένα stability-stress test με aida64 (με το memory checked-ticked) για να δεις ότι είσαι σταθερός. Το μεγάλο ερώτημα όμως είναι: Γιατί; Σοβαρά δεν υπάρχει λόγος σε z87 να πειράξεις μνήμες. Ο επεξεργαστής είναι k και μπορείς να κάνεις αυτόν overclock με τον πολλαπλασιαστή μόνο, χωρίς να πειράξεις μνήμες και volt. Και αν είσαι σε αέρα δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να πειράξεις volt. Το AI suite από τα windows έχει και αυτόματο overclock πρόγραμμα με δοκιμές.

Εγώ στη θέση σου δηλαδή θα αγόραζα μια καλή ψύκτρα αέρα (για να διαλέξεις θα σε βοηθήσουν τα υπέροχα reviews εδώ) και θα έτρεχα το αυτόματο πρόγραμμα της Asus. Κάτι που όντως είχα κάνει με z77 και 3570k και έμεινα ευχαριστημένος.

Κατ' αρχάς ευχαριστω για την απαντηση και τις οδηγίες.

Λοιπον. Εβαλα τους χρονισμους οπως ειπες 9-9-9-24 στα 1866.

κατεβασα και ετρεξα το aida64 extreme free.

πάτησα στο πρασινο κουμπακι "System stability test" δεν βρηκα καπου για να τικάρω το "Memory"

εκανα το τεστ και αριστερα πάνω στο παραθυρο του aida64 ήταν τικαρισμενα τα

Stress CPU

Stress FPU

Stress Cache

Stress system memory

μετα απο 2 λεπτα το τεστ σταματησε μονο του με το μηνυμα "Hardware Failure detected"

επομενο βήμα???

θελω να κάνω overclock στη RAM γιατι διάβασα σε forums ότι βοηθάει στην performance του Fallout 4 και κανω οτι μπορω για να κερδισω frames per second για πιο smooth gameplay.

Link to comment
Share on other sites

Δύο tips:

-μην κάνεις όλα τα overclock ταυτόχρονα. Ένα ένα, γιατί θα μπερδευτείς και δεν θα ξέρεις που έχασες την σταθερότητα.

-δείξε μια φωτογραφία με το serial που υπάρχει στο αυτοκόλλητο των μνημών σου. Είναι σημαντικό για να ξέρουμε τι chip φοράνε και να σου προτείνουμε - στο περίπου - συχνότητες και timings.

Οσον αφορά στον επεξεργαστή προς το παρόν αφού φυσικά πρώτα αγοράσω ψύκτρα γιατι έχω ακομα την εργοστασιακη, απλα θα το βάλω σε turbo mode που γίνεται απλα και ευκολα και θεωρω ότι αφου ειναι "ρύθμιση" της Intel θα είναι και ασφαλης. αργοτερα σκοπευω να ψαχτω για να μπορέσω να φτάσω στα 4.4 GHZ που από οτι διαβαζω είναι ένα θεμιτό overclock χωρίς να ρισκάρω το lifespan του επεξεργαστή και να εχω υψηλες θερμοκρασίες.

στο θέμα του overclock της RAM τωρα:

είναι η συγκεκριμένη:

RipjawsX - F3-12800CL7D-8GBXM - G.SKILL DDR3 Memory

δεν εχω τρόπο να βγάλω φωτογραφία, σου μεταφέρω όμως όλα τα στοιχεία από το αυτοκόλλητο.

F3-12800CL7D-8GBXM

DDR3-1600 CL7-8-8-24 1.50V

PC3-12800 4Gx2 INTEL XMP ready

1533150030223246

ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία

1533150030223246

το 1533 είναι η 33 εβδομάδα του 2015. To επόμενο 1500 σημαίνει ότι οι μνήμες σου φοράνε Samsung chipάκια. Οπότε για τα 2133 δοκίμασε κάτι σαν 11-12-12-32 με 1.5v και λογικά θα είσαι ok χωρίς πολλά πολλά. Αν όχι, δες αν είναι ok με 1.6v. Stress test it, αν είσαι σταθερός, ίσως να μπορείς να πας και 11-11-11-31 με την ίδια τάση.

Στο επεξεργαστή καλά κάνεις και περιμένεις ψύκτρα, δεν έχει νόημα να ψάχνεσαι και να κάνεις stress testing ενώ τερματίζεις τις θερμοκρασίες. Παίξε με τις μνήμες προς το παρόν & όταν έρθει η ψύκτρα ξεκινάς το παιχνίδι και εκεί ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία

1533150030223246

το 1533 είναι η 33 εβδομάδα του 2015. To επόμενο 1500 σημαίνει ότι οι μνήμες σου φοράνε Samsung chipάκια. Οπότε για τα 2133 δοκίμασε κάτι σαν 11-12-12-32 με 1.5v και λογικά θα είσαι ok χωρίς πολλά πολλά. Αν όχι, δες αν είναι ok με 1.6v. Stress test it, αν είσαι σταθερός, ίσως να μπορείς να πας και 11-11-11-31 με την ίδια τάση.

Στο επεξεργαστή καλά κάνεις και περιμένεις ψύκτρα, δεν έχει νόημα να ψάχνεσαι και να κάνεις stress testing ενώ τερματίζεις τις θερμοκρασίες. Παίξε με τις μνήμες προς το παρόν & όταν έρθει η ψύκτρα ξεκινάς το παιχνίδι και εκεί ;)

ευχαριστω για τις οδηγιες!!!

θα δοκιμάσω τα timings που μου έδωσες αλλα,

πως θα κανω STRESS TEST???

κατεβασα to aida64 που αναφερε ο φιλος πιο πανω και πατησα στο πρασινο κουμπακι (διπλα στα ανθρωπακια) για να ξεκινησει το SYSTEM STABILITY TEST

πρεπει να κανω και κατι άλλο (να επιλέξω -τικάρω κάτι?)στο aida64 πριν ξεκινησω το stress test?

ποση ωρα θα πρεπει να κρατησει το stress test?

Link to comment
Share on other sites

Το aida σε ενδιαφέρει κυρίως για το Stress system memory κομμάτι. Αν θέλεις και με το memtest κάνεις δουλειά (απλά θα ανοίξεις 2-3 για να πιάσουν όλη την μνήμη).

Επίσης εδώ RipjawsX DDR3-1600 C7?? G.SKILL F3-12800CL7D-8GBXM - ???? HKEPC Hardware - ?? No.1 PC?? (google translate it αν θέλεις, αλλά τα νούμερα μας ενδιαφέρουν) είναι οι μνήμες σου στα χέρια γνωστού overclocker. Δεν θα πιάσεις ακριβώς αυτά τα νούμερα, γιατί υπάρχουν διαφορές από κομμάτι σε κομμάτι, αλλά σαν ένας μπούσουλας για τα ψαξίματά σου, έχει μια χρησιμότητα :)

Link to comment
Share on other sites

θελω να κάνω overclock στη RAM γιατι διάβασα σε forums ότι βοηθάει στην performance του Fallout 4 και κανω οτι μπορω για να κερδισω frames per second για πιο smooth gameplay.

H μηχανή του FO4 είναι κυρίως cpu bound και λογικά ανεβάζοντας το cpu θα πάρεις πολλά περισσότερα.

Ενδιαφέρον θα εχει να μας πεις τελικά τι κέρδισες σε fps ανεβάζοντας μόνο τις μνήμες για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

πάτησα στο πρασινο κουμπακι "System stability test" δεν βρηκα καπου για να τικάρω το "Memory"

Stress system memory

μετα απο 2 λεπτα το τεστ σταματησε μονο του με το μηνυμα "Hardware Failure detected"

επομενο βήμα???

To stress system memory εννοούσα να είναι τικαρισμένο, sorry δεν θυμόμουν πως το έγραφε στο aida64.

To βρήκες όμως και για να σου έβγαλε μήνυμα σημαίνει ότι η αλλαγή που έκανες έφερε αστάθεια στο σύστημα.

Όπως είπε ο caution, αν μπορείς κάθε φορά άλλαζε μία μία τις τιμές. Γενικά πλέον δες ότι σου προτείνει ο φίλτατος μιας και είναι πιο έμπειρος στο θέμα από εμένα.

Για το fallout 4 έχεις δίκιο και δεν το είχα πάρει χαμπάρι. Είναι από τα λίγα παιχνίδια που όντως κερδίζεις fps με ταχύτερες μνήμες. Καλή τύχη λοιπόν, μακάρι να σου έχουν τύχει καλά chip ώστε να μπορείς να τα ζορίσεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις οδηγιες!!!

θα δοκιμάσω τα timings που μου έδωσες αλλα,

πως θα κανω STRESS TEST???

κατεβασα to aida64 που αναφερε ο φιλος πιο πανω και πατησα στο πρασινο κουμπακι (διπλα στα ανθρωπακια) για να ξεκινησει το SYSTEM STABILITY TEST

πρεπει να κανω και κατι άλλο (να επιλέξω -τικάρω κάτι?)στο aida64 πριν ξεκινησω το stress test?

ποση ωρα θα πρεπει να κρατησει το stress test?

[MENTION=1152]caution[/MENTION]

Λοιπον εβαλα τις τιμες που μου εδωσες (11-12-12-32Τ) και έκανa stress test με το aida64 για μια ωρα και ηταν οκ.

ακολουθως σύμφωνα με το άρθρο που είχες στο link σου (αυτο στα κινεζικα, ας ειναι καλα το google translate)

εβαλα τις τιμες που εγραφε για 2133 (9-11-10-28Τ) και το stress test δεν ξεκινησε καν!!!!

μετα δοκιμασα 10-11-11-28Τ και έκανa stress test με το aida64 για μια ωρα και ηταν οκ.

οποτε αν καταλαβα καλα η διαδικασια είναι να αλλαζω μια μια τις τιμες για να βρω την ταχυτερη(μικροτερη)

απο οτι καταλαβα, προφανως δε χρειαζεται να κανω κατι και να πειράξω το voltage, αυτο αλλαζει μονο του προφανως...

ποση ωρα πρεπει να κραταει το stress test??

Link to comment
Share on other sites

Την τάση των μνημών καλύτερα να μην την αφήνεις στο auto αλλά να την βάζεις χειροκίνητα (1.50v στο BIOS, ή λίγο παραπάνω αν ψάχνεις το κάτι παραπάνω). Το 2133 9-11-10-28Τ είναι και βαρβάτο από MHz και αρκετά σφιχτό σε timings, αν είσαι εκεί σταθερός με 1.5 είναι μια χαρά.

Βάλε το memtest που σου έδειξα παραπάνω, άνοιξε 2-3 instances από 2000ΜΒ το καθένα (κοίτα στο task manager να "πιάσουν" σχεδόν όλη την μνήμη) και ας τα να τρέξουν μέχρι το 300-400%. Αν δεν βγάλουν σφάλμα είσαι έτοιμος. Τώρα θα το κάνεις για τα 2133, θα προσπαθήσεις για τα 2400, εσύ αποφασίζεις :)

( Εντυπωσιακά καλά για πρώτη φορά ε; :) )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now