X-ray7

Κολλήματα σε παιχνίδια

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Είμαι καινούριος στο forum κι ελπίζω να τα γράψω όσο πιο αναλυτικά μπορώ.

Πρόσφατα έφτιαξα ένα καινούριο desktop με αυτά τα χαρακτηριστικά:

Motherboard: ASRock Fatal1ty Z97 Killer

CPU: INTEL CORE I5-4690K 3.50GHZ

GPU: VGA GIGABYTE R9 380G1 WINDFORCE 2X 4GB GDDR5

RAM: RAM KINGSTON KHX16C9T3K2/8X 8GB

Από σκληρούς τα windows 7 64bit είναι περασμένα σε έναν samsung evo ssd 120gb και τα παιχνίδια τα περνάω σε ένα WD Blue 1TB.

Αυτό που αντιμετωπίζω είναι πως όταν παίζω παιχνίδια την ώρα του παιχνιδιού κολλάνε για δέκατα του δευτερολέπτου.

Αυτό συμβαίνει συνήθως σε παιχνίδια με μεγάλους χάρτες όταν προχωράω πολύ γρήγορα και ανοίγει ο χάρτης. Επίσης το αντιμετωπίζω στο GTA5 όταν οδηγάω αυτοκίνητο και γίνεται κάποιο τρακάρισμα ας πούμε.

Έχω τσεκάρει για ιούς κτλ αλλά δεν έχω βρει τίποτα.

Τι μπορεί να φταίει;

Edited by X-ray7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες [MENTION=14890]X-ray7[/MENTION] :)

Αυτό που σου συμβαίνει λέγεται stuttering και μπορεί να οφείλεται σε διάφορα πράγματα. Αρχικά, τα παιχνίδια που παίζεις σε ποιον δίσκο είναι εγκατεστημένα; Υπάρχει περίπτωση αν είναι στον σκληρό και δεν έχει πολύ καλή υγεία, να δημιουργεί αυτός το πρόβλημα.

Διαφορετικά μπορεί και να οφείλεται σε άλλους λόγους (πχ κάποιο πρόγραμμα στο παρασκήνιο τραβάει στιγμιαία πολλούς πόρους, κακό στήσιμο λειτουργικού, θερμοκρασίες κλπ).

Σε κάθε περίπτωση, καλό θα ήταν να μελετήσεις λίγο την συμπεριφορά του συστήματος όταν συμβαίνει το stuttering. Αν μπορείς δηλαδή να έχεις τα παιχνίδια σε windowed mode και να ανοίξεις ένα Task manager και ίσως ένα hwmonitor για να κοιτάς και τις θερμοκρασίες από δίπλα. Στο task manager πρέπει να κοιτάς δραστηριότητα CPU και δίσκων όταν συμβαίνει αυτό το πράγμα. Είναι μια καλή αρχή για να εντοπίσεις τον υπαίτιο.

Link to comment
Share on other sites

Απο θερμοκρασίες που είχα δει παλαιότερα η κάρτα γραφικών έφτανε γύρω στα 60-70 και η cpu στα 50-60.

Για αρχή έκανα μια ρύθμιση στις ρυθμίσεις της Amd στο overdrive γιατί διάβασα οτι δε παίρνει σωστά ρεύμα η κάρτα και έβαλα το όριο ισχύος στο 20%.

Επίσης βγήκε καινούριο update στην Amd Radeon κι έκανα clean install

Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα ενα stress test για την κάρτα γραφικών και μετά απο 12 λεπτά μου έβγαλε αυτα τα αποτελέσματα.

[ATTACH]56932[/ATTACH]

Θερμοκρασία στη καρτα γραφικών δε πήγε πάνω απο 70 και η cpu που έβλεπα δεν ανέβηκε πάνω απο 50 βαθμούς.

Επίσης η ραμ ήταν περίπου στο 30-40%.

ImageUploadedByTapatalk1450709744.032925.jpg

ImageUploadedByTapatalk1450709744.032925

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες που αναφέρεις δείχνουν μια χαρά.

Δοκίμασε να περάσεις ένα παιχνίδι που στο κάνει πάντα στον ssd και πες μας αν άλλαξε η συμπεριφορά του :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά.

Άργησα να γράψω λόγω εορτών κι έμεινα λίγο πίσω αλλά από προχθές που γύρισα αποφάσισα να ασχοληθώ και να βρω λύση γιατί είναι σπαστικό να παίζεις παιχνίδια με σύστημα πάνω από τα recommended έχοντας δώσει τόσα λεφτά και να έχεις κολλήματα/stutering αν και απ' ότι κατάλαβα το κάθε παιχνίδι θα σου βγάλει τη πίστη μέχρι να βρεις σωστές ρυθμίσεις..

Μετά από πολλές ώρες δοκιμές λοιπόν, αφαίρεση και εγκατάσταση από την αρχή στους drivers της AMD, update σε BIOS και γενικότερα update σε ότι drivers υπήρχε δεν είδα κανένα αποτέλεσμα.

Ευτυχώς που γλίτωσα το format γιατί ήμουν έτοιμος να το κάνω και αν δεν έπιανε να αγοράσω μεγαλύτερη μνήμη και να αρχίζω να δοκιμάσω με άλλα τροφοδοτικά κ.τ.λ.

Αυτό που φαίνεται ότι με έσωσε, και λέω φαίνεται γιατί πάντα κρατάω μια πισινή είναι η αλλαγή του Page File στη Virtual Memory.

Για λόγους χώρου στον SSD το είχα βάλει να βρίσκεται στον slave HDD μου. Αλλάζοντας το χθες από τον HDD στον SSD και παίζοντας το GTA 5 ~2 ώρες δεν είδα το παραμικρό πρόβλημα. Ελπίζω να είναι μόνιμο και να μην ξανά εμφανιστεί.

Το γράφω πιο πολύ για να το δοκιμάσει και κάποιος άλλος που τυχόν αντιμετωπίσει αντίστοιχα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλή χρονιά! Δεν φταίει το σύστημά σου, αν και θα ήθελα να μάθω σε τι ανάλυση παίζεις και με τι ρυθμίσεις!

Επίσης βάλε 10 να παίζεις πιο smooth τα 7 γέρασαν :)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

Για το GTA V τις ρυθμίσεις τις έχω βρει από εδώ : The perfect settings for the AMD Radeon R9 270X

Βέβαια αναφέρει ότι αφορά την 270 αλλά καλές φαίνονται.

edit:

Αναβάθμιση σε win 10 με clean Install π.χ.;

Είναι τόσο safe να πάω σε 10 αυτή τη στιγμή; Έχω ακούσει πως τα 10 ακόμα βγάζουν προβλήματα.

Edited by X-ray7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now