jim_600v

Αναβάθμιση μετά από 7 χρόνια αξίζει?

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, το συστημα που εχω τωρα αποτελειται απο

intel q9300

asus maximus formula x38

8gb ddr2

crucial 128gb ssd

sapphire 3870x2

psu corsair 650 watt

windows 7

monitor 22" 1680x1050

και θελω να αναβαθμισω σε

intel i5 6600

asrock z170 extreme 4

kingston 16gb ddr4

τον υπολογιστη τον χρησιμοποιω κυριως για την δουλεια μου (λογιστης) αλλα και για να παιζω κανα παιχνιδι

Hearthstone

Age Of Empires 2

Diablo 3

Heroes of the storm

και σιγουρα το νεο NFS

Αξίζει λέτε την αναβαθμιση η μονο μια νεα καρτα γραφικων θα με καλυψει?

Link to comment
Share on other sites

4k θα παίζεις σίγουρα όλα τα αρχαία παιχνίδια αλλά αν σου έρθει για κάνα καινούριο.......προτίμησε μια καλή 2k οθόνη 1440p να είσαι κομπλέ φίλε μου!

Μια χαρά είναι η μητρική που διάλεξες, θέλεις κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό?

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Έχω 31" 4k και έχω τα windows 10 στο 125% για να βλέπω! Στις 28" μπορεί να χρειάζεται και 150% δλδ δεν θα δεις και τόσο χαοτική διαφορά αν τα έχεις όλα ζουμαρισμένα για να μπορείς να διαβάσεις κάτι, πρακτικά σου μιλάω γιατί έχω τέτοια οθόνη. Επίσης τα windows 7 έχουν άθλιο scaling στα 4k.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά,

επιπλέον θα προτείνω έναν SSD (250gb νομίζω είναι άνετα) στο upgrade σου. Επίσης, θα έλεγχα αν το υφιστάμενο τροφοδοτικό (σε περίπτωση που το κρατήσεις) αντέχει τις επιλογές σου (π.χ. GPU).

Edited by stavros
Link to comment
Share on other sites

Έχω 31" 4k και έχω τα windows 10 στο 125% για να βλέπω! Στις 28" μπορεί να χρειάζεται και 150% δλδ δεν θα δεις και τόσο χαοτική διαφορά αν τα έχεις όλα ζουμαρισμένα για να μπορείς να διαβάσεις κάτι, πρακτικά σου μιλάω γιατί έχω τέτοια οθόνη. Επίσης τα windows 7 έχουν άθλιο scaling στα 4k.

οχι windows 10 θα τρεχει το νεο μιας κ υπαρχουν original. θα το σκεφτω τοτε να πεσω σε 2κ η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δουλεψει σε τετοιες αναλυσεις!

Χρόνια Πολλά,

επιπλέον θα προτείνω έναν SSD (250gb νομίζω είναι άνετα) στο upgrade σου. Επίσης, θα έλεγχα αν το υφιστάμενο τροφοδοτικό (σε περίπτωση που το κρατήσεις) αντέχει τις επιλογές σου (π.χ. GPU).

Για αρχη θελω να αναβαθμισω τα βασικα μερη του υπολογιστη, κ αργοτερα τα υπολοιπα, δλδ τροφοδοτικο κ νεο ssd μιας κ υπαρχει κ παλιος δεν πιστευω οτι πρεπει να αλλαχθουν αμεσα.

Edited by jim_600v
Link to comment
Share on other sites

καρτα γραφικων θα παω σε x370 4gb καθως και οθονη 28" 4κ

Εγώ στην θέση σου θα πήγαινα σε 21:9 Monitor με ανάλυση 3,440 x 1,440.

Αν είναι και FreeSync ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now