gdp77

Αρνείται να μπουτάρει από το μοναδικό sata2 της μητρικής...

Recommended Posts

Τι θέλω και μπλέκω... Ας όψεται το μικρόβιο...

Εν ολίγοις, τα πράγματα έχουν ως εξής: Μετά την αναβάθμιση του ssd μου (vertex 3 128gb ---> 850 evo 256gb), o vertex αποφασίστηκε να μπει στο χρέπι της συζύγου (pentium D 1,8GHz σε μια asus p5vd2-vm).

Μην χτυπάτε παιδιά, το είχε πάρει πριν γνωριστούμε "πακέτο" από πλαίσιο

Μετά το απαραίτητο backup και τις προσθαφαιρέσεις δίσκων παρατήρησα στη μητρική ότι υπήρχε και ένα τρίτο sata port, πέρα από τα 2 που ήδη γνώριζα ότι υπήρχαν (sata 1). Διαβάζω το manual λοιπόν και ανακαλύπτω ότι το τρίτο sata port ελεγχόταν από ένα jmicron ολοκληρωμένο και ήταν sata2!!! To layout της μητρικής είναι το παρακάτω:

asus p5vd2-vm layout.png

Ωραία λοιπόν, προφανώς και αποφασίζω ο ssd να μπει στο jmicron sata και ο παλιός μηχανικός (ένας αρχαίος 320GB) να παραμείνει για αποθήκη σε ένα από τα sata1 ports. Τελειώνω τις συνδέσεις, κλείνω το κουτί και ξεκινάω εγκατάσταση λειτουργικού. Και δυστυχώς κάπου εδώ ξεκινάνε και τα προβλήματα...

1) Τα win δεν έβλεπαν τον ssd. Δεν το περίμενα, να μην μπορούν τα win7 να δουν έναν sata ελεγκτή πάνω σε επώνυμη μητρική 10ετίας!!! Σημειωτέον το gparted και το live ubuntu που είχα μπουτάρει πριν για backup και σβήσιμο των partitions του δίσκου, τον έβλεπαν κανονικά. Τέλος πάντων, βρίσκω τους drivers του jmicron, τους περνάω με φλασάκι και η εγκατάσταση συνεχίζει κανονικά και γίνεται "απρόσκοπτα" στον ssd.

2) Με το που ολοκληρώνεται η εγκατάσταση, το σύστημα κάνει κανονικά restart και... Disk boot failure - Insert system disk and press Enter. To σύστημα απλά αρνείται να κάνει boot από τον ssd που είναι συνδεδεμένος στο μοναδικό sata2 του συστήματος... Από τα sata1 ports το boot γίνεται κανονικά, αλλά όχι από sata2....

Δοκίμασα τα πάντα (και το πρόβλημα δεν είναι ασυνήθιστο για τους jmicron):

1) το boot order είναι σωστό

2) αποσύνδεσα τον μηχανικό και άφησα μόνο τον ssd

3) δοκίμασα όλες τις ρυθμίσεις ide/ahci/raid

4) η μητρική έχει τελευταίο bios

5) επαναλήφθηκε η εγκατάσταση και ξανά τα ίδια.

Ακόμα δεν έχω καταλάβει αν είναι bug της μητρικής/ελεγκτή ή πρόβλημα των win.

Επειδή δεν είμαι πλέον σπίτι, σκέφτομαι όταν μπορέσω να δοκιμάσω τα εξής

1) Να εγκαταστήσω linux mint σε 2ο partition (που ούτως ή άλλως θα έκανα διότι η σύζυγος το χρησιμοποιεί εκτενώς). Σε αυτή την περίπτωση θα αντικατασταθεί o boot loader των windows από τον grub2. Αν το σύστημα εκκινήσει, τότε αποδεικνύεται ότι είναι πρόβλημα win

2) Αν δεν εκκινήσει, τότε αποδεικνύεται ότι είναι bug της μητρικής/bios/jmicron/whatever, οπότε σκέφτομαι να κάνω την πατέντα να περάσω των grub2 σαν boot loader στον μηχανικό και αφού επιλέγει ο χρήστης mint ή win, ο grub θα παραπέμπει το σύστημα στα αντίστοιχα partitions του ssd όπου θα υπάρχουν τα 2 λειτουργικά. Δεν είναι και τόσο κομψή λύση, αλλά θεωρητικά έχει σοβαρές πιθανότητες να δουλέψει, ουσιαστικά "ξεγελώντας" το σύστημα.

3) Να κάνω εγκατάσταση win έχοντας αποσυνδέσει τον μηχανικό - αν και το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να βοηθήσει.

Περιμένω λοιπόν κάποια σχόλια ή προτάσεις από μέρους σας ή ακόμα και εμπειρίες σας με jmicron ελεγκτές που μπορεί να μου φανούν χρήσιμες.

Ευχαριστώ πολύ!

asus p5vd2-vm layout.png

asus p5vd2-vm layout.png

57fd094cdd5eb_asusp5vd2-vmlayout.png.2a3

Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

Σε παλιότερο σύστημα με Athlon XP και μητρική Asus A7V880 ζήταγε και τη rom του ελεγκτή ανοιχτή για να ξεκινήσει, ο ελεγκτής βέβαια ήταν από τη Via.

Πάντως δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις μέσω του Grub, αν και όντας χρέπι το σύστημα, και με saturated sata1 και πάλι πιο γρήγορο θα είναι σε σχέση πόσο μπορεί να maxάρει ο μηχανικός...

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα τα Windows δεν έχουν το firmware του jmicron. Επειδή το φόρτωσαν κατά την εγκατάσταση, δεν σημαίνει ότι το εγκατέστησαν κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το πρόβλημα λύθηκε, αλλά επειδή εφάρμοσα 2 αλλαγές ταυτόχρονα δεν ξέρω ποια βοήθησε.

1η αλλαγή: Έκανα disable τον via sata και το σύστημα έμεινε με μοναδικό sata δίσκο, τον ssd πάνω στον jmicron, οπότε προχώρησα σε επανεγκατάσταση

2η αλλαγή: Όταν έβαλα στον win installer τους drivers του jmicron, μου έδινε 2 επιλογες με ακριβώς ίδια ονομασία (δεν θυμάμαι τώρα κάτι τύπου jmicron xxxxxxxx). Μέχρι τώρα επέλεγα την πρώτη. Αυτή τη φορά επέλεξα την δεύτερη επιλογή.

Η εγκατάσταση προχώρησε κανονικά (όπως και πριν άλλωστε) και όταν φτάσαμε στην επανεκκίνηση, το σύστημα μπούταρε κανονικά!!!!!! Το τελευταίο τεστ ήταν να ενεργοποιήσω ξανά τον via sata για να δω αν θα έχω πάλι πρόβλημα. Τον ενεργοποίησα από bios, μπούταρα και όλα πήγαν καλά και τώρα έχω και τον μηχανικό δίσκο -ως αποθήκη- προσβάσιμο.

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας!

Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ήταν το πρώτο, διότι όταν ολοκληρώθηκαν όλα και πήγα να κάνω repartitioning στην αποθήκη βρήκα να έχει δημιουργηθεί το κλασικό partition των 100mb που δημιουργούν τα win πριν το c:. Επιπλέον, όταν ήταν όλοι συνδεδεμένοι (στις αρχικές προσπάθειες) ο μηχανικός φαινόταν σαν disk 0, η θέση 1 ήταν κενή και έβλεπαν τον ssd (μετά τους drivers) σαν disk 2. Υποθέτω λοιπόν ότι πήγαινε ο installer και περνούσε το boot loader στο disk 0 και τα win στο disk 2 που του είχα υποδείξει

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now