MetallicGR

Τον Φεβρουάριο το Xiaomi Mi 5 με Qualcomm SoC

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Τον Φεβρουάριο το Xiaomi Mi 5 με Qualcomm SoC]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums497-picture39280.jpg[/NEWS_IMG] Οι φήμες για τη κυκλοφορία του Mi 5 στις αρχές του έτους επιβεβαιώνονται δια στόματος Liqan Jiang, του CEO της Xiaomi.

Η Κινέζικη εταιρεία ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει το νέο flagship smartphone της στις 8 Φεβρουάριου, όπου και σηματοδοτεί και τη Κινέζικη Πρωτοχρονιά. Σε δήλωσή του στο Weibo, ο CEO της εταιρείας ανέφερε πως η συσκευή θα εξοπλίζεται με το Qualcomm Snapdragon 820 SoC και πως έχει ήδη μπει σε μαζική παραγωγή ενώ θα συνοδεύεται από 4GB RAM και αποθηκευτικό χώρο 32 και 64GB. Στη πρόσοψη βρίσκεται μια κάμερα 13MP και στο πίσω μέρος δεσπόζει μια των 16MP χωρίς να αναφέρονται περισσότερες πληροφορίες. Η μπαταρία που θα τροφοδοτεί τη συσκευή θα έχει χωρητικότητα 3600mAh και θα υποστηρίζει τη τεχνολογία Quick Charge της Qualcomm για γρήγορη φόρτιση. Την ίδια στιγμή, υπάρχουν ακόμα διάφορες φήμες που αναφέρουν πως το smartphone θα διαθέτει οθόνη 5.2 ιντσών ανάλυσης QHD όμως μένει να επιβεβαιωθούν μέσα στις επόμενες εβδομάδες.

[img_alt=Τον Φεβρουάριο το Xiaomi Mi 5 με Qualcomm SoC]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture57522.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Edge wannabe οθόνη ή με ξεγελάει η φώτο;

2,5ντι είναι και έχουν αρκετοί τέτοια..

Μακάρι να είναι καλό! (Και να έρθει επίσημα Ευρώπη)

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν θέλετε να ακούσετε την εμπειρία μου με το mi4c, αγοράσαμε 2 κομμάτια (εγώ και ο κουμπάρος, ακούγοντας εμένα), το h/w ήταν πραγματικά ΑΠΙΘΑΝΟ, αλλά τελικώς τα πουλήσαμε και οι δύο καθώς κανείς μας δεν άντεξε την miui και τις κινεζομπούρδες του software...

Αν βγει κανά CM σε stable έκδοση για αυτό το τηλέφωνο, οπότε πλέον έχει και το λειτουργικό που του αξίζει (γιατί το h/w δεν είναι αρκετό από μόνο του για να κάνει καλό ένα τηλέφωνο), μπορεί και να το ξαναγοράσω...

Link to comment
Share on other sites

Μμ; Δεν κατάλαβα τι λες.

Εγώ στην ( υπαρκτή; ) καμπύλη στα πλαϊνά όρια του bezel αναφερόμουν :)

Ναι σε αυτό αναφερομουν. 2,5D το λένε. (3-0,5D) :P

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν θέλετε να ακούσετε την εμπειρία μου με το mi4c, αγοράσαμε 2 κομμάτια (εγώ και ο κουμπάρος, ακούγοντας εμένα), το h/w ήταν πραγματικά ΑΠΙΘΑΝΟ, αλλά τελικώς τα πουλήσαμε και οι δύο καθώς κανείς μας δεν άντεξε την miui και τις κινεζομπούρδες του software...

Αν βγει κανά CM σε stable έκδοση για αυτό το τηλέφωνο, οπότε πλέον έχει και το λειτουργικό που του αξίζει (γιατί το h/w δεν είναι αρκετό από μόνο του για να κάνει καλό ένα τηλέφωνο), μπορεί και να το ξαναγοράσω...

Αν περασεις την official global η την ελληνικη miui το κινιτο μεταμορφωνεται, κι αυτο ισχυει για ολα τα xiaomi. Μειονεκτημα που πρεπει να κατσεις να ασχοληθεις αλλα το αποτελεσμα αποζημιωνει.

Link to comment
Share on other sites

Αν το βγάλουν σε σοβαρή έκδοση σε ΜΑΥΡΟ θα το σκεφτώ... Αν πάλι βλέπω μόνο το ξέπλυμα το άσπρο, δικό σας! Αν και θέλω μπροστινα ηχεία στο επόμενο κινητό μου...

Όσοι μπορούν να το αγοράσουν απευθείας θα το πάρουν από την αρχή σε καλή τιμή όλοι οι άλλοι που περιμένουν από τα κινεζομάγαζα, τα συλλυπητήρια μου :P ,ειδικά στην αρχή όχι απλά καπέλο στην τιμή, σομπρερο θα του βάλουν, εδώ το budget Note 3 και το άρμεξαν σε επίπεδο κοροιδιας...

Όσο για την miui που αναφέρθηκε, μια χαρά είναι, ακόμα και η original που έχει μόνο κινέζικα και αγγλικά, όσοι έχουν θέμα συνήθως ευθύνεται το κατάστημα που αγοράζεις την συσκευή και σου βάζει δικιά του ότι νάνε που έχουν ακόμα και malware! Τραγικό να βλέπεις ακόμα και reviews από tech sites με τέτοιες rom... Τραγικό και αυτοί που περνάν developers να κράζουν για bugs αριστερά και δεξιά αλλά να μην έχουν αφήσει ποτέ feedback...

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μαύρο βγαίνει ρε δες την φωτογραφία πάνω πάνω! Δεν θα με χάλαγε πάντως να του περάσω μια custom αν είναι τόσο δυνατό!! Και 3600mah μπαταρία αν κάνει σωστή διαχείριση θα βγάζει 6-7 ώρες χρήση για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Άσε τις φωτογραφίες και το mi4 είχε στις φωτογραφίες μαύρο αλλά μόνο 3g 2g/16g το έβρισκα σε μαύρο...

Η Xiaomi εχει γίνει πολύ επιθετική με την μπαταρία, πριν λίγο είπαν ότι το redmi 3 θα έχει 4100μπαταρια!

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν και το επομενο κινητο δεν θελω να ειναι xiaomi γιατι την βαρεθηκα λιγο :P,

το miui ειναι πολυ καλυτερη απο αρκετες rom αλλων εταιριων για το μεσο χρηστη. (δεν εχει Bloatware αν βαλετε την official ή την ελληνικη gtv που ειπαν και πιο πανω, αλλο τι βαζουν οι κινεζοι οταν το στελνουν)

Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκιμάσατε κάποια custom πριν τα δώσετε?
Αν περασεις την official global η την ελληνικη miui το κινιτο μεταμορφωνεται, κι αυτο ισχυει για ολα τα xiaomi. Μειονεκτημα που πρεπει να κατσεις να ασχοληθεις αλλα το αποτελεσμα αποζημιωνει.

Εβαλε κατευθείαν την ελληνική ο φίλος μου που τα πήρε.

Δεν είδα διαφορές. Δεν μου άρεσε που κατηγοριοποιεί αλλιώς τις ρυθμίσεις π.χ. ή χωρίζει τις λειτουργίες του τηλεφώνου σε android και miui (mi). Η το ότι για να λειτουργήσουν κάποια (όπως το όριο στα data) πρέπει να το δέσεις με λογαριασμό mi. Μετά από 1+ χρόνο με OnePlusOne και OnePlusX προσφάτως, το miui μου φάνηκε... iOS

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now