Mrdimmis

Windows 7 ασυμβατοτητα με μητρικη?

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους, μια βοηθεια γτ θα φαω το πισι μου! Εχω μια καινουρια μητρικη msi @970a-g43 μαζι με εναν καινουριο ssd samsung evo 850.

Δεν μπορω να βαλω με τιποτα windows 7 με στικακι, η διαδικασι παντα σταματαει οταν βγαζει το μενου να κανεις φορματ τον δισκο ή κ πιο πριν. Εκανα πολλες αλλαγες στο bios αλλα και παλι τιποτα. Βαζω στο στικακι τα windows 10 και μπηκαν με την πρωτη!

Παω στοιχημα εχει καποια ρυθμιση απο το bios αλλα ποια?

Edit: οταν λεω σταματαει η διαδικασια του φορματ εννοω οτι κανει ριμπουτ

Edited by Mrdimmis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Το uefi bios της μητρικής φταίει, πρέπει να το βάλεις στο legacy και όταν ξεκινάει το pc να επιλέξεις στο boot menu την μη uefi επιλογή που λογικά πρέπει να έχει, δεν ξέρω πως ακριβώς είναι στις msi.

Καλύτερα όμως να μείνεις με τα 10, καινούριο λειτουργικό, γρηγορότερο και πιο smooth :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Το uefi bios της μητρικής φταίει, πρέπει να το βάλεις στο legacy και όταν ξεκινάει το pc να επιλέξεις στο boot menu την μη uefi επιλογή που λογικά πρέπει να έχει, δεν ξέρω πως ακριβώς είναι στις msi.

Καλύτερα όμως να μείνεις με τα 10, καινούριο λειτουργικό, γρηγορότερο και πιο smooth :)

Απενεργοποιω το uefi αλλα κ παλι το ιδιο, εχω χασει καθε υπομονη. Ασε που το bios εχει πολλα φρου φρου κ μου σπαει τα νευρα

Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο που σου ζητάει να επιλέξεις δίσκο εγκατάστασης, μήπως πρέπει να φορτώσεις τους drivers του chipset της μητρικής;

τις περισσοτερες φορες δεν προλαβαινει καν να εμφανιατει το μενου

Link to comment
Share on other sites

Πολλά φρου φρου? :hehe: Που να δεις της rampage!! Απενεργοποίησε το fast boot και δοκίμσε ξανά. Επίσης εκεί που λες ότι απενεργοποίησες το uefi έχει κάποια άλλη επιλογή?

Link to comment
Share on other sites

Στο faq της msi για τη συγκεκριμένη μητρική έχει κάποιες επιλογές να απενεργοποιήσεις και στο raid. Ρίξε μια ματιά, αφού πρώτα κάνεις όσα σου προτείνουν από πάνω στα UEFI settings και fastboot.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now