Noobakos

catalyst driver σε windows 10 η crimson ?

Recommended Posts

εβγαλε μηνιμα οτι πρεπει να βαλω νεο catalist driver τι να κανω ? μονο τους nvidia ξερω να βαζω τωρα θελω βοηθεια . αναβαθμησα τα windows 7 ultimate 64 bit σε windows 10 pro 64 bit τωρα εδω τι να κανω ? λειτουργη το guru DDU στα windows 10 η να βαλω ενα της amd catalyst unistaller ? μονο το DDU της guru3d ειχα βαλει οταν εκανα unistall τους driver της nvidia οταν εβαλα της 390 , αυτο που φοβαμε ειναι με τα windows 10 μην γινει καμια ιστορια με τις ασυμβατοτητες στα προγραματα . ενας crimson που διαφημηζουν στο site της amd ειναι driver η σαν το experience της nvidia εχω μπερδευτη τελιος

Link to comment
Share on other sites

Ο ασφαλέστερος τρόπος να βγάλεις εντελώς τους drivers της ΑΤΙ, είναι αυτός:

Atiman Catalyst Uninstaller software - Σελίδα 50 - Κάρτες Γραφικών - TheLab.gr

Είναι λίγο διαδικασία, αλλά καθαρίζει τα πάντα και σωστά, όχι σαν το DDU.

Τώρα, άλλο ο driver, άλλο ο Catalyst, άλλο o Crimson.

Catalyst & Crimson είναι οι κονσόλες διαχείρησεις των ρυθμίσεων της κάρτας, κάτι σαν το nVidia Experience που ανέφερες και δεν είναι απαραίτητο να τα βάλεις.

Επίσης, τα 10, συνεργάζονται πλέον σωστά με τις εταιρίες και βάζουν τους σωστούς drivers, αυτούς δηλαδή που θα κατέβαζες μόνος σου κι όχι έκδοση για τη Microsoft όπως γινόταν παλαιότερα, οπότε δε χρειάζεται να ασχολείσαι ιδιαίτερα, θα σου εμφανιστούν όταν χρειάζεται στα Windows Updates.

Link to comment
Share on other sites

βγηκε παλι σημερα το μηνιμα και πατησα ληψη το κατεβασε και μετα βγηκε το παραθυράκι για εγκατασταση και πατησα εγκατασταση χωρις να βγαλω τον catalyst driver και εγκατεστησε τον crimson driver μετα μου έβγαλε να κανει επανεκινηση και πατησα εκει και μετα οταν μπηκα παλι στην επιφανεια εργασιας ειχε ενα μήνυμα με ενα χ και ελεγε κατι οτι δεν βρηκε καποια αρχεια και ειχε και ενα dos παραθυρακι πανω αριστερα , τωρα τι εγινε ξερει κανεις ???

edit

κατεβασα τον hotfix 16.1 δεν εβγαλε παλι καποιο προβλημα , τωρα ομως βγαίνει πανω αριστερα ενα ctrl+F2 για την εγγραφη video πως το βγαζω αυτο να μη φαίνεται καλυπτει τα οπτιον στο guild wars 2 και προσπαθώ να βρω πως τα βγαζει την ωρα που παιζω

edit

το βρηκα εφηγε το εικονιδιο ο crimson ειναι καλύτερος driver απο τον catalyst γιαυτο τον καταργουνε ειδα διαφορα μεσα στο game καλύτερα fps και γυαλιζουν οπως τις nvidia και εχει και προγραμμα καταγραφης βιντεο οπως το experience της nvidia μονο που θελει ψάξιμο γιατι μου κατεγραφε μονο του πριν το απενεργοποιησω

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

τις τελευτεες μερες εχω ενα προβλημα με τον driver κατι θα εχει παει στραβα τα χρωματα δεν ειναι το ιδιο οπως πριν το ασπρο σε καποια παιχνιδια μου το βγαζει λιγο τυρκουαζ λετε να επαθε καποια βλαβη η καρτα η να βγαλω τον crimson ? και η ευκρινεια εχει αλαξει , τι να κανω ? να μου πειτε βηματα με τη σειρα για να μην κανω κανα λαθος , μαλον επρεπε να κανω απεγκατασταση τους catalyst πριν βαλω τον αλλο , πηγα και πατησα να τον βαλει χωρις να τον βγαλω κατι θα εμεινε μεσα , κανονικα πρεπει να κανει απεγκατασταση αυτοματα τον ποηγουμενο ετσι δεν ειναι ? να βγαλω και το Raptr ? οταν παταω στο start των windows 10 και επιλεγω ολες οι εφαρμογες εκει που τα βγαζει αλφαβητικα στο C εχει το Cnext 2 φορες

Edited by Noobakos
Link to comment
Share on other sites

ναι SA350 στο world of tanks ηταν χαλια οταν μου εριχναν τα αλα τανκ την ασπρη σκονη που εβγενε απο το κανονι την εδειχνε τυρκουαζ

Edited by Noobakos
Link to comment
Share on other sites

με στραβονει και δεν μπορω να κατσω στο pc καθολου τωρα ψαχνω για νεα οθονη . αυτη ψαχνο αλα δεν βλεπω να την εχει κανενα καταστημα GB2788HS-B1 , που να ψαξω για το colour profile δεν βρησκω τιποτα στης εγκαταστασεις προγραματον , αν ψαξω να βρω driver της οθονης και τον περασω θα διορθοθει αυτο ? ...προσπαθησα να βαλω παλι τον driver της οθονης αλα δεν το δεχετε γιατι ειναι ηδη εγκατεστημενο , το προβλημα τωρα ειναι πως θα βρω το colour profile

Edited by Noobakos
Link to comment
Share on other sites

Πας εδώ (έχω 8.1 στο γραφείο, αλλά νομίζω και στα 10 το ίδιο είναι):

Control Panel > Appearance and Personalization >Display > Screen Resolution

Επιλέγεις στη μέση και δεξιά στο παράθυρο, εκεί που λέει Advanced Settings

Στο παραθυράκι που ανοίγει, ανοίγεις το tab Color Management και πατάς το κουμπί Color Management

Πάνω πάνω, στο Device επιλέγεις τη Samsung (αν έχεις παραπάνω από μία, αλλιώς θα είναι επιλεγμένη) και θα δεις στη λίστα παρακάτω κάποια color profiles.

Τα σβήνεις.

Οκ, οκ, οκ, οκ...

Link to comment
Share on other sites

το βρηκα ειναι διαφορετικα στα windows 10 pro ελληνικη εκδοση ενταξη το εσβησα εχω καλητερη ευκρινεια τωρα αλα καλητερα να παω σε αλλαγη οθονης πρεπει να ζοριστηκε απο την καρτα και τους νεους drivers ενω ειναι 60 hertz το προγραμα εδειχνε οτι ειχε φτασει τα 75 hertz την οθονη ισως γιαυτο να ειχε μια περιεργη κηνιση στην εικονα με τον συνγχρονισμο , παρηγγηλα αυτο http://www.iiyama.com/gl_en/products/g-master-gb2788hs-b1/ οταν ερθει πρεπει να βγαλω τους driver της samsung η δεν χρειαζετε και απλος περναω απο πανω τον νεο driver ?

Edited by Noobakos
Link to comment
Share on other sites

ειμαι 1 μηνα χωρις pc η οθονη δεν φτιαχνει τωρα ειναι στα 64 hz και με στραβωνει δεν μπορω να βλεπω για πολλη ωρα πως θα τα κατεβασω στα 60 hz η στα 59 που ηταν πριν ? ξερει κανεις να μου πει ? κουραστηκα με αυτη την ιστορια τερμα με την amd καλυτερα nvidia και ας ειναι πιο ακριβη ο crimson τα εκανε σκατα με τις ρυθμησεις

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now