AN7

AMD Phenom II 920 & 940 Review: Μπορεί η AMD να ανταγωνιστεί επιτέλους την Intel?

Recommended Posts

Για το review εκτος του οτι ελειπε καποιος agena iσως θα πρεπε τα παιδια να βαζανε στα συστηματα με ddr2 4 giga για να αντισταθμισουν τα 3 giga ddr3.

O λόγος που το 1366 έχει 3GB είναι για το Triple Channel.

Πραγματικά το 1gb επιπλέον δεν δίνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά. Εξαιρετική παρουσίαση. Μου έκανε πάντως μεγάλη εντύπωση το -8 του i7 στη 1680χ1050 farcry 2. Εγώ με i920 στα 3,7 και ex58-ud5 πήρα σε σχέση με τον QX9650 στα 4 και Χ48 που είχα πριν περίπου 12% πάνω σε 1920χ1200. Στη στοκ συχνότητα ο 920 χτυπούσε στα ίσια τον 9650 στα 4. Δεν ξέρω τι συνέβη εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά. Εξαιρετική παρουσίαση. Μου έκανε πάντως μεγάλη εντύπωση το -8 του i7 στη 1680χ1050 farcry 2. Εγώ με i920 στα 3,7 και ex58-ud5 πήρα σε σχέση με τον QX9650 στα 4 και Χ48 που είχα πριν περίπου 12% πάνω σε 1920χ1200. Στη στοκ συχνότητα ο 920 χτυπούσε στα ίσια τον 9650 στα 4. Δεν ξέρω τι συνέβη εδώ...

Όπως είπα και μέσα στην παρουσίαση,επειδή μου έκανε και εμένα εντύπωση, άλλαξα mobo,cpu,ram,vga και το ξανα έτρεξα.

Μου έβγαλε ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα :)

Εσύ όμως μιλάς για overclocked καταστάσεις όπου εκεί παίζουν πολλά πράγματα ρόλο ;)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για το review.Αναλυτικοτατο και αντικειμενικο:T:

Αν θες τις απολυτες επιδοσεις πας σε ι7 ενω για κατι παρα πολυ καλο και φθηνο σε ph2.

Μπραβο

Link to comment
Share on other sites

Χ264 encode σύγκριση On the way

Woot!....και ήθελα να το ρωτήσω για το encoding...:kiss:...

Το έχω ξανα πεί.Έχω και την Destroyer.Έχω και την Μ3Α79-Τ.

Στα 3D,an h destroyer δεν τα πάει ελαφρά καλύτερα τότε είναι ακριβώς ίδιες.

Στα 2D δεν το συζητάμε,ότι βγάζει η μία βγάζει και η άλλη.Δοκιμασμένο.

Αναφερόμουν στην κάρτα γραφικών. Αναρωτιέμαι αν κάνεις pair τους επεξεργαστές με μια 4870 1gb ποια θα είναι η διαφοροποίηση των επιδόσεων σε σχέση με nvidia σε όλα τα συστήματα σε game benching. Αυτό το γράφω λόγω μιας υπόνοιας που άφησε η ίδια η AMD για την dragon platform, τρέχοντας in tandem 940 και i7 με 4870x2 σε μια παρουσίαση....:hug:..

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά και πάλι το να αλλάζει settings ανάλογα την κάρτα δεν είναι και ότι πιο σωστό.

Οπότε με την nvidia είχαμε ουδέτερο έδαφος ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, απλά ρωτάω αν υπάρχει διαφορά. Μην ξεχνάμε πως η ΑMD πάει να στήσει gaming πλατφόρμα, με τον συνδυασμό του phII με τις κάρτες τις ATI σε ΑΜ3 μητρικές να ονομάζεται dragon platform.

Υπάρχουν αναφορές πως έχουμε καλύτερες συγκριτικά επιδόσεις, όταν συνδυάζουμε τους phII με ΑΤΙ κάρτες. Ότι δλδ είναι πιο seamless το intergration της CPU και GPU σαν συνολικής gaming πλατφόρμας. Έχουμε κάποια ένδειξη για αυτό?

Γιατί αν ισχύει, τινάζει την αγορά στον αέρα όπως καταλαβαίνεις...:hug:..

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω αυτό.

Κάποια στιγμή πιο μετά θα το δοκιμάσω :)

Προς το παρόν ετοιμάζω το Χ264 enconding που φαίνεται ότι τα πάει αρκετά καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό review Άκη και Γιώργο όπως πάντα!!! Πιστεύω πως με την έλευση της ΑΜ3 και του 945, τότε η AMD θα μπει σε διαδικασία σοβαρού ανταγωνιστικού παιχνιδιού. Προς το παρόν, έχω την εντύπωση πως ο 940 θα γίνει best seller σε μεσαίου επιπέδου gaming pc's.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι για ένα PC που θα δουλεύει λίγο από όλα και όχι 24/7 για gaming/encoding ή γενικά κάποια βαριά εργασία, η AM2+ πλατφόρμα με έναν Phenom 2 είναι εξίσου καλή επιλογή, αν όχι καλύτερη, με μια 775 πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω στο x264 να μπει ως αποτέλεσμα και ο συνολικός χρόνος?

Επίσης για μελλοντικά reviews θα προτείνω να υπάρχει μια υποσημείωση σε κάθε γράφημα που θα δηλώνει αν η καλύτερη επίδοση αντιστοιχεί στην μεγαλύτερη ή στην μικρότερη τιμή. Για τους περισσότερους δεν χρειάζεται, αλλά βοηθάει.

Επίσης καλό είναι να υπάρχει και η μονάδα μέτρησης (sec,min,hr,years!)

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό review! Μπράβο!

Χωρίς να έχω διαβάσει τα προηγούμενα ποστ, εμένα μου έμεινε η εντύπωση ότι διάβασα ένα review Phenom II vs Q9450 vs 9550. Οι i7 είναι πολυυυύ μπροστά!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά για το χρόνο σας.....

Καλό βέβαια θα ήταν σε κάθε πινακάκι να μπεί και κάτι σαν: "Higher is better" ή "Lower is better" για να μην μπερδεύονται αρκετοί νέοι... :)

Το θέμα είναι οτι όλοι εμείς overclock-άρουμε.....αυτά τα αποτελέσματα ναι μεν είναι καλά σαν "βάση" για κάποιον που θα πάει να αγοράσει έναν turbo-X υπολογιστή για παράδειγμα, αλλά με τους περισσότερους από μας τι γίνεται?

Πότε θα δούμε Overclocked?.... :P

Χρόνια πολλά σε όλους... :)

Link to comment
Share on other sites

Thanx Γιώργο :)

Όπως έγραψα και αλλού ετοιμάζεται και μια σύγκριση clock to clock με συχνότητα αναφοράς τα 3.700Mhz.To να κάτσω να μπώ στα max του κάθε επεξεργαστή νομίζω ότι όλοι ξέρουμε ότι εκτός από ανούσιο θα το κάνω μέχρι το καλοκαίρι :P

Θα προστεθεί και ένας 9950 για σύγκριση με τον deneb στα 3ghz και οι 2.

Επίσης ετοιμάζεται και άλλο update.

Θα προστεθούν 3 παιχνίδια.

GTA iV

UT3

Enemy Territory: Quake Wars

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now