gdp77

windows 10 upgrade log - Γκρίνια ατελείωτη...

Recommended Posts

Δεν χρειάζονται φόρμα κάθε μήνα. Πάμε παρακάτω.

Ναι, έχεις δίκιο. Είχαμε 40 μηχανάκια στην εταιρία με ΧΡ από τότε που βρήκαν (αγορασμένα licence όλα) και δούλευαν μετά από χρόνια χωρίς format. Όντως, δεν είχαμε λόγο να βάλουμε 7.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο παράδειγμα έφερες.

Φυσικά και υπάρχουν μηχανήματα εδώ και 15 χρόνια που δουλεύουν με Xp στα οποία δεν έχει γίνει format ποτέ, τα χω βρει μπροστά μου και εγώ τόσα χρόνια στις δουλειές μου. Πατάς το κουμπί να ανοίξει το PC πας φτιάχνεις τοστάκι, καφεδούμπα, πας ρίχνεις και ένα χονδρό και φυσικά όταν έχεις γυρίσει έχουν κάνει boot και βρίσκονται στην επιφάνεια εργασίας άκα deskTOP! :hehe:

Το θέμα δεν είναι να δουλεύουν για να δουλεύουν όμως, το θέμα είναι να έχουν την σπιρτάδα που έχει ένα μηχάνημα μετά απο φορμάτ, το οποίο μηχανήματα με xp χάνει στον μήνα πάνω με καθημερινή χρήση, that's my point

Τα xp μετά απο μηνιαία χρήση με βάλε βγάλε ορισμένα προγράμματα η registry βαραίνει σαν τον τιτανικό σε ελεύθερη πτώση με το μισό παγόβουνο στην πλάτη του.

Πάρε και έναν 2ο σημαντικό λόγο απο XP σε windows 7 x64. 16 ολόκληρα giga RAAAAAM!!!

(μην αναφέρεις XP x64 θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος στο λέω...:hehe:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, δεν το καταλαβαίνεις το νόημα... Τα ΙΔΙΑ γράφονται ΠΑΝΤΑ μετά από κάθε νέο λειτουργικό. Σε κάποιους αρέσει, σε κάποιους όχι, κάποιοι βάζουν το καινούριο, κάποιοι μένουν με το παλιό. ΠΑΝΤΑ θα υπάρχει καινούριο και ΠΑΝΤΑ παλιό και ΠΑΝΤΑ κάποιοι θα έχουν δικαιολογίες να το ή να μην το βάλουν. Ότι και να μου λες το έχω διαβάσει άλλες 30 φορές σε κάθε νέα έκδοση, συμπεριλαμβανομένων και των διαφόρων SPs.

Η Registry καλώς ή κακώς υπάρχει ακόμα, ο κατακερματισμός του δίσκου το ίδιο, οι κακοί uninstallers, επίσης. Αυτά φταίνε που σέρνονται τα Windows μετά από καιρό και όχι αν είναι XP, 7, Vista, 8, 10. Απλά πριν 10 χρόνια είχες ένα Pentium και ένα μηχανικό της πλάκας με 4Gb μνήμη, ενώ τώρα έχεις 4 πυρήνες, 16Gb και SATA III SSDs. Στήσε με αυτά ΧΡ και να δεις που δε θα σέρνονται ούτε μετά από 20 χρόνια χρήσης. Και ναι, είχα βάλει ΧΡ-64 και με το δεδομένο ότι είχα όλους τους drivers, μια χαρά έπαιζαν. Οπότε, μην το κουράζουμε άλλο, επανάληψη της ίδιας ιστορίας είναι όπως με κάθε λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα windows βαραίνουν με τον καιρό, από τα 95 μέχρι και τα 10. Η αιτία είναι το καρκίνωμα που λέγεται registry, απλά πλέον δεν μας πολυφαίνεται λόγω ssd.Το πρόβλημα αυτό δεν υπάρχει στο linux, ακριβώς επειδή δεν υπάρχει κάτι ανάλογο, αλλά τα προγράμματα σετάρονται με δικά τους αρχεία σε δικούς τους καταλόγους. Το laptop του πεθερού μου παίζει με ubuntu 10.04 (2010), και τη σπιρτάδα του τη συναντάς μόνο σε μοντέρνα συστήματα με ssd.... To μηχάνημα έχει αρχίσει και διαλύεται από φυσικές φθορές, αλλά το os εκεί, αποκρίσιμο όπως την πρώτη μέρα...

ΥΓ το laptop είναι του 2004

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

Ο πυρήνας των Windows είναι ο ίδιος από το 1993, με την μόνη διαφορά είναι που τον Patchάρουν για να τρέχει στο καινούργιο HW. Κάθε αίσθηση αύξησης της απόδοσης στο ίδιο Hardware είναι Placebo. Αν είχαν όντως αύξηση στην απόδοση, θα το είχαν κάνει βούκινο σαν το Feature της χιλιετίας.

Link to comment
Share on other sites

Ο πυρήνας των Windows είναι ο ίδιος από το 1993, με την μόνη διαφορά είναι που τον Patchάρουν για να τρέχει στο καινούργιο HW. Κάθε αίσθηση αύξησης της απόδοσης στο ίδιο Hardware είναι Placebo. Αν είχαν όντως αύξηση στην απόδοση, θα το είχαν κάνει βούκινο σαν το Feature της χιλιετίας.

1ον ο πυρήνας έχει αλλάξει δραματικά από το 1993. Αν παρακολουθούσες σεμινάρια Assembly/C++ θα το γνώριζες.

2ον επειδή η αντίπαλη πλευρά είναι το Linux, γνωρίζεις ότι ο πυρήνας είναι στην έκδοση 4; Αυτός έχει αλλάξει πολύ δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

1ον ο πυρήνας έχει αλλάξει δραματικά από το 1993. Αν παρακολουθούσες σεμινάρια Assembly/C++ θα το γνώριζες.

2ον επειδή η αντίπαλη πλευρά είναι το Linux, γνωρίζεις ότι ο πυρήνας είναι στην έκδοση 4; Αυτός έχει αλλάξει πολύ δηλαδή;

Αν έχει αλλάξει δραματικά, τότε γιατί χρησιμοποιεί ακόμα το ίδιο σύστημα αρχείων από τότε; Γιατί δεν έχει προστεθεί υποστήριξη για περαιτέρω; Αυτά είναι σημαντικά Features που δεν έχουν υλοποιηθεί ποτέ.

Επίσης:

Αν παρακολουθούσες σεμινάρια Assembly/C++ θα το γνώριζες.

Πώς η γνώση μου σε C++/Χ86-64 θα μου δώσει να καταλάβω τι γίνεται στον πυρήνα των Windows; Δημοσίευσε κανένα κωδικά η MS και δεν το ξέρω;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει αλλάξει δραματικά, τότε γιατί χρησιμοποιεί ακόμα το ίδιο σύστημα αρχείων από τότε; Γιατί δεν έχει προστεθεί υποστήριξη για περαιτέρω; Αυτά είναι σημαντικά Features που δεν έχουν υλοποιηθεί ποτέ.

Τι σχέση έχει αυτό που λες; Και τα αυτοκίνητα έχουν αλλάξει δραματικά από το 1900, αλλά χρησιμοποιούν ακόμα βενζινοκινητήρα εσωτερικής καύσης. Δεν είναι απαραίτητο να πειράξει το FS, που μπορεί να το κρατάει για 1000 λόγους που δε γνωρίζουμε, για να αλλάξει ο πυρήνας. Άλλωστε, το FS είναι interface, όχι μέρος του πυρήνα. Μην τα λέτε αυτά παρά έξω και γελάνε...

Πώς η γνώση μου σε C++/Χ86-64 θα μου δώσει να καταλάβω τι γίνεται στον πυρήνα των Windows; Δημοσίευσε κανένα κωδικά η MS και δεν το ξέρω;

Θα σου έδινε να καταλάβεις, γιατί θα χρησιμοποιούσες libraries που δίνουν. Κι η M$ έχει ανοίξει ήδη μεγάλο μέρος του κώδικα και ο κόσμος που το παρακολουθεί, ή ακόμα καλύτερα συμετέχει, βλέπει τις εξελίξεις. Ορίστε τι δημοσίευσε:

https://github.com/Microsoft

Αν δε γνωρίζετε, μην πετάτε μπαρούφες, μόνο και μόνο για να στηρίξετε την άποψή σας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now