MetallicGR

$1500 θα κοστίζει ο Broadwell-E Intel Core i7 6950X σύμφωνα με φήμες

Recommended Posts

[NEWS_IMG=$1500 θα κοστίζει ο Broadwell-E Intel Core i7 6950X σύμφωνα με φήμες]http://www.hwbox.gr/images/news_images/intel2.jpg[/NEWS_IMG] Οι 10 πυρήνες και τα 20 threads θα έχουν υψηλό τίμημα σύμφωνα με νέες πληροφορίες που έρχονται στην επιφάνεια.

Το κορυφαίο μοντέλο των επερχόμενων επεξεργαστών για το LGA 2011-3 socket Core i7 6950X αναμένονται με τιμή που θα αγγίζει τα $1500 όπως δηλώνουν οι πηγές. Συγκεκριμένα η νέα σειρά επεξεργαστών θα αποτελείται από τέσσερα μοντέλα και όχι από τρία όπως σήμερα με τους Haswell-E και το νέο μοντέλο που προστίθεται είναι ο 10-πύρηνος Core i7 6950X που είναι ο πρώτος consumer 10-πύρηνος επεξεργαστής της εταιρίας, ένας λόγος που θα "δικαιολογήσει" την υψηλή τιμή. Τα specs του θα είναι αξιόλογα ενώ μια από τις σημαντικότερες βελτιώσεις στη νέα γενιά είναι ο memory controller που θα "βλέπει" μνήμες των 2400MHz.

Όπως είχαμε αναφέρει και νωρίτερα, η νέα γενιά των επεξεργαστών στα 14nm θα αποτελείται και από τους i7 6900K, i7 6850K και τέλος i7 6800K και λέγεται ότι οι τιμές των τριών θα είναι οι ίδιες με τους 5xxx συνεχίζοντας από τα $999 για τον 6900K και ούτω καθεξής.

[img_alt=$1500 θα κοστίζει ο Broadwell-E Intel Core i7 6950X σύμφωνα με φήμες]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture57753.png[/img_alt]

[img_alt=$1500 θα κοστίζει ο Broadwell-E Intel Core i7 6950X σύμφωνα με φήμες]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture57752.png[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

1000 ευρώ για τ 6900k λοιπόν! Και θα είναι 8 core ωραία ποιος θέλει από τώρα να κλείσει τον χρυσαφένιο 5930k μου!!! :hehe: Θα παίζει στην rampage με μια απλή αναβάθμιση bios???

Link to comment
Share on other sites

Πως φαίνεται το μονοπώλιο όμως ε; Ας φτιάξουμε ένα ακόμα tier πιο ακριβό "για consumers" επειδή μπορούμε. Στην επόμενη γενιά βλέπω ο extreme να είναι 12 core λογικά στα $1999 και ο 7900k 10 core $1500 στα 3.2-3.3GHz

Link to comment
Share on other sites

περι μονοπωλίου τωρα... φταιει η Intel που οι αλλοι ειναι ανυπαρκτοι?

πχ το παρακάτω, αν δεν ειναι προβοκατόρικο, μονο R&D δεν ειναι...

Lawsuit claims AMD lied about the number of cores in its chips

Να υποθέσω ότι είσαι οπαδός του Ολυμπιακού στο ποδόσφαιρο;

Link to comment
Share on other sites

252 eyros vs 1500us dollarz η κατι τετοιο

Θες να βάλουμε και μερικά benchmarks ανάμεσα στην τιμή να δούμε γιατί κάνει 1500 κάτι που έχει 10 πυρήνες και 20 threads...άλλωστε υπάρχει κ 8 core και 6 core και στο z170 4 core με 260 ευρώ :)

Είπες για τα watt και εγώ σου απάντησα γιατί λέγανε για τα 225w όχι για τα 125w αυτό απλά, τα υπόλοια δεν έχουν νόημα είναι διαφορετικά προιόντα.

Να υποθέσω ότι είσαι οπαδός του Ολυμπιακού στο ποδόσφαιρο;

Και εσύ είσαι αεκ κ έχεις 25 χρόνια να πάρεις πρωτάθλημα, τι νόημα έχει αυτή η ερώτηση όμως?

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια στην απαντηση του φιλτατου greece rodos απο ποιο πανω ξεχνα οτι εχεις ιντελ

ξανασκεψου χωρις benchmark και εδω ειμαστε.

Υποψιν ειχα και εχω και ΘΑ εχω και απο τις 2 εταιριες και μακαρι να υπαρχουν και αλλες εταιριειες που να

βγαζουν επεξεργαστες ωστε να παρω και απο εκεινες.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το ότι έχω intel? Σου έδωσα μια διακιολογημένη απάντηση με cpu της ίδια κατηγορίας χρημάτων με λιγότερα απο τα μισά watt. Αλλά κοιτάτε το πόσο κοστίζει και όχι τι μπορεί να κάνει. Ο greece rodos έχει x79 3930k αμφιβάλω αν τα δώσει για να πάρει amd αυτή την περίοδο αγαπητέ :) .

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι είσαι οπαδός του Ολυμπιακού στο ποδόσφαιρο;

Αρχικα συμφορουμίτη, για να μην το χεις αγχος, ειμαι Παναθηναικός.

Πραγματικά σε κάθε κουβεντα, θα βρεθεί καποιος προκλητικός σαν εσενα, να κανει την κουβεντα... λαχαναγορα! Google Store... Ο,τι να ναι δηλαδΙς!

Κι επειδη γιορταζες απλα θα αδιαφορίσω για το συλλογισμό σου...

Καλη Χρονια!

Link to comment
Share on other sites

βρειτε μ τις διαφορες στην χρηση π κανετε αναμεσα σε ιντελ και αμδ για να καταληξουμε καπου

η αμδ παντα εβγαζε επεξεργαστες π ειναι καθαρα χρημα-αποδοση κ κακα τα ψεματα ολοι ειναι ευχαριστιμενοι με αυτο γτ τα διαβαζετε σε σχολια κατω απο τις αγγελιες

οσο για τα βατ π ανεφερε το παλικαρι πιο πανω εννοουσε τον 8350

Link to comment
Share on other sites

έχει δει κανείς τις τιμές των 10core xeon ? o E5 2687w v3 που είναι στα 3.1 κοστίζει 2700 αν κάποιος θέλει 10 πυρινες αλλά όχι τα έξτρα των xeon cpus γιατί να μην τον πάρει ?

ναι οκ δεν είναι cpu για gaming αλλά εδώ που τα λέμε κανένα μεγάλο cpu (2011-3 σοκετ) δεν φτιάχτηκε για gaming .

φτιάχτηκαν για δουλειά .

12473847_10208863187243513_8514414742377742300_o.jpg

Edited by antonis
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα συμφορουμίτη, για να μην το χεις αγχος, ειμαι Παναθηναικός.

Πραγματικά σε κάθε κουβεντα, θα βρεθεί καποιος προκλητικός σαν εσενα, να κανει την κουβεντα... λαχαναγορα! Google Store... Ο,τι να ναι δηλαδΙς!

Κι επειδη γιορταζες απλα θα αδιαφορίσω για το συλλογισμό σου...

Καλη Χρονια!

Φοβάμαι ότι σε παρέσυρε ο venisk πιο πάνω που πετάχτηκε και το έπαιξε συνήγορος σου και δεν αντιμετώπισες πιο ψύχραιμα το ποστ μου.

Ο λόγος που σου έκανα την ερώτηση είναι διότι αυτή ακριβώς η πρώτη σου φράση "φταιει η Intel που οι αλλοι ειναι ανυπαρκτοι?" είναι η στάνταρ δικαιολογία που θα πετάξουν σε σένα τον Παναθηναϊκό, οι οπαδοί του Ολυμπιακού. Το Ελληνικό πρωτάθλημα, δεν διαφέρει και τόσο από τον τρόπο με τον οποίο η Intel μονοπωλεί την αγορά, εξαγοράζοντας την προτίμηση των κατασκευαστών και αποκλείοντας τον ανταγωνισμό. Επειδή λοιπόν μερικές φορές ένα παράδειγμα από έναν εντελώς διαφορετικό χώρο μπορεί να δώσει στον άλλον μια διαφορετική οπτική της κατάστασης, για αυτό και σου πέταξα αυτή την ποδοσφαιρική ερώτηση.

Αλλά είπαμε. Σε παρέσυρε το άτομο που ουσιαστικά με έκανε να σταματήσω να ποστάρω στο box.

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι σε παρέσυρε ο venisk πιο πάνω που πετάχτηκε και το έπαιξε συνήγορος σου και δεν αντιμετώπισες πιο ψύχραιμα το ποστ μου.

Δεν με πειράζει που με αντιπαθείς, ίσα ίσα που χαίρομαι κιόλας, όμως άφησε τους χαρακτηρισμούς έξω από εδώ :)

Αλλά είπαμε. Σε παρέσυρε το άτομο που ουσιαστικά με έκανε να σταματήσω να ποστάρω στο box.

Δυστηχώς συμβαίνει αυτό στα φορουμ να μην συμφωνούμε :)

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

ε ρε και να βγάλει καμιά extreme έκδοση η AMD στο χιλιάρικο να δω τι θα λέτε μετά :hehe:

Να σου πω εγώ από τώρα για να μην περιμένετε άδικα 8-12 μήνες,

Να το βάλει στον Κ….της. ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now