MetallicGR

Bug βρέθηκε στους Skylake, η Intel επιβεβαιώνει

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Bug βρέθηκε στους Skylake, η Intel επιβεβαιώνει]http://www.hwbox.gr/images/news_images/intel3.jpg[/NEWS_IMG] Νέα BIOS Updates έρχονται για πολλές μητρικές σύμφωνα με την εταιρεία.

Η κοινότητα μιας ομάδας μαθηματικών ανακάλυψε ένα αρκετά περίεργο bug που σχετίζεται με τα AVX instructions των νέων επεξεργαστών Skylake και εμφανίζεται μόνο με σε προγράμματα που χρησιμοποιούνται όπως το Prime95. Το bug στην ουσία "παγώνει" τον υπολογιστή ενώ κατά τα άλλα ο υπολογιστής μπορεί να πραγματοποιεί κάθε άλλη εργασία χωρίς πρόβλημα. Σημειώνεται ότι το bug εμφανίστηκε όχι σε κάποιο υπερχρονισμένο σύστημα αλλά σε stock ρυθμίσεις, όπως ανέφεραν οι χρήστες.

Η Intel μετά από έρευνα που πραγματοποίησε σε συνεργασία με τους χρήστες που έφεραν στο φως το bug, επιβεβαίωσε το πρόβλημα και πως έχουν ειδοποιηθεί όλοι οι συνεργάτες της για την διάθεση BIOS Update που λύνουν με κάποιον τρόπο το πρόβλημα. Όπως αναφέρεται το bug εμφανίζεται όταν τρέχουμε μέγεθος (min max) FFT 768K και για πάνω από μια ώρα καθώς πολλές φορές το πρόβλημα δεν εμφανίζεται πάντοτε άμεσα.

[img_alt=Bug βρέθηκε στους Skylake, η Intel επιβεβαιώνει]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture57793.png[/img_alt]

[img_alt=Bug βρέθηκε στους Skylake, η Intel επιβεβαιώνει]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture57794.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

εγω βλεπω τα τελευταια χρονια απο 1τη γενια i5 οτι η ιντελ παντα εχει καποιο προβλημα ειτε σε cpu ειτε σε chipset.δεν γινεται να μην μπορει να βγαλει κατι απο την αρχη με τοσα λεφτα που εχει και τεχνογνωσία και να της βγαινουν τετοια λαθη.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ καταλαβαίνω ότι η Intel έχει βάλει ειδικές ρουτίνες μέσα στα chip της για να φαίνεται πιό γρήγορη στα benchmarks ?

τι θες να πεις δεν πληρώνει πλέον reviewers???

και benchmark εταιρείες?

Link to comment
Share on other sites

τι θες να πεις δεν πληρώνει πλέον reviewers???

και benchmark εταιρείες?

Όσο και να πληρώσει, πάντα υπάρχουν κάποιοι ανεξάρτητοι σε forums που θα βγάλουν πραγματικά νούμερα στον αέρα. Αν όμως, συνεργαστεί με τους developers που φτιάχνουν τα benchmarks, όπως πχ το SPi, και βάλει ειδικές ρουτίνες στον επεξεργαστή ώστε να εκτελεί τις συγκεκριμένες διαδικασίες πιό γρήγορα, πχ παρακάμπτοντας ασφάλεια, ελέγχους, ή δίνοντας μεγαλύτερο priority, τότε όποιος και να το εκτελέσει θα πάρει καλά αποτελέσματα χωρίς πιθανότητα αμφισβήτησης. Φυσικά, χωρίς αυτό να αντικατοπτρίζει την πραγματική δύναμη του επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η "αξιοπιστια" της ιντελ που το μονο που ξερει να κανει ειναι να αρπαζει τα χρηματα του κοσμακη(αφου πρωτα τους εχει εξαπατησει με τα πληρωμενα συγκριτικα και φυσικα με την βοηθεια ΟΛΩΝ των "αντικειμενικων" γραφιδων)!!!!!Ουτε αυτοκολητο δωρεαν δεν θελω απο την πιο βρωμικη εταιρεια που υπαρχει στον χωρο.......

Link to comment
Share on other sites

σε λες και αντικειμενικο #kappa!

Οχι φιλε μου εγω δεν το παιζω αντικειμενικος την σελιδα μου την εχω AMD και ο καθενας ξερει τι θα διαβασει,οι υπολοιπες σελιδες με το προθεμα PC ειναι ολες προσκειμενες στην ιντελ(δεν εχουν τα αντερα-αλλο δεν εχουν τελος παντων) να βαλουν ονομασια ιντελ κατι....... θα ηταν τιμιοτερο,και αν εχουν διαφημισεις(χορηγιες) ειναι ΟΛΕΣ απο το μπλε στρατοπεδο!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη να κάνω μια ερώτηση. Εάν είχατε μια εταιρία που φτιάχνει CPU, Δεν θα κάνατε ένα stress test στο τελευταίο σας δημιούργημα ωστε να δείτε πώς τα πάει;

Ναι έτσι; Η Ιντελάρα όμως όχι, τώρα το γιατί ας μας το εξηγήσει η ίδια

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη να κάνω μια ερώτηση. Εάν είχατε μια εταιρία που φτιάχνει CPU, Δεν θα κάνατε ένα stress test στο τελευταίο σας δημιούργημα ωστε να δείτε πώς τα πάει;

Ναι έτσι; Η Ιντελάρα όμως όχι, τώρα το γιατί ας μας το εξηγήσει η ίδια

Μπα μονον το χρημα την ενδιαφερει να μαζευει φιλε(τους χρηστες τους εχει χεσμενους) εξαλου οτι τους πλασαρει θα το αγοραζουν(λογω fanboyισμου η λογω της υπερβολικης διαφημισης) και τα οποια λαθη της τα ριχνει στους συνεργατες της(κατασκευαστες μητρικων)........

Link to comment
Share on other sites

Μπα μονον το χρημα την ενδιαφερει να μαζευει φιλε(τους χρηστες τους εχει χεσμενους) εξαλου οτι τους πλασαρει θα το αγοραζουν(λογω fanboyισμου η λογω της υπερβολικης διαφημισης) και τα οποια λαθη της τα ριχνει στους συνεργατες της(κατασκευαστες μητρικων)........

και εγω ετσι πιστευα καποτε

μεχρι που χρειαστηκα δυνατο cpu

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now