MetallicGR

Τέσσερις Gaming οθόνες λανσάρει η ViewSonic

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Τέσσερις Gaming οθόνες λανσάρει η ViewSonic]http://www.hwbox.gr/images/news_images/viewsonic.jpg[/NEWS_IMG] Για απαιτητική χρήση και με ανάλυση 4K έρχονται τα νέα monitor της εταιρείας.

Η ViewSonic αποκάλυψε τέσσερις νέες οθόνες για Gaming με εκλεπτυσμένα χαρακτηριστικά όπως AMD FreeSync και αναλύσεις έως 4K. H XG2401 διαθέτει ένα panel 24 ιντσών ανάλυσης Full HD και εξοπλίζεται με το AMD FreeSync και 144Hz refresh rate. Η 27άρα XG2701 έρχεται με προτεινόμενη τιμή $529 και θα κυκλοφορήσει μέσα στον μήνα. Η XG2703-GS παίρνει στην ουσία μερικά από τα χαρακτηριστικά της προηγούμενης όπως τη διαγώνιο και αναβαθμίζεται με SuperClear IPS panel ανάλυσης QHD (2560x1440) και 165Hz ενώ η ονομασία της τονίζει την ύπαρξη NVIDIA G-Sync. Το μοντέλο έρχεται με τιμή $1,217.

Το τελευταίο 27-ιντσο monitor είναι το XG2700-4K και έχει ανάλυση 4K (3840x2160) πάνω στο ίδιο panel SuperClear IPS. Εξοπλίζεται με θύρα HDMI 2.0 και έτσι μπορεί να οδηγήσει την ανάλυση με ρυθμό ανανέωσης 60Hz. Ταυτόχρονα υποστηρίζει AMD FreeSync και αναμένεται να κυκλοφορήσει μέσα στον Φεβρουάριο στην τιμή των $913.

[img_alt=Τέσσερις Gaming οθόνες λανσάρει η ViewSonic]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture57838.png[/img_alt]

[img_alt=Τέσσερις Gaming οθόνες λανσάρει η ViewSonic]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture57837.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Είναι κοντά στα 150$ στην πραγματικότητα και δεν ξέρω πόσο αξίζει για τα έξτρα που προσφέρει. Ουσιαστικά κάνει ένα panel όταν μπορεί να τρέξει μέχρι 100Hz να φτάσει στα 144-165Hz για καλύτερη απόδοση της τεχνολογίας. Meh...

Τα άλλα 150$ στις viewsonic πρέπει να είναι στις δυνατότητες του panel. Μπορεί να είναι superclearIPS, αλλά στα 60Hz δεν έχει την ίδια τιμή με ένα 144Hz. Άρα δίνεις 150 στην nvidia και 150 στην viewsonic για το panel. Εγώ δεν θα τα έδινα...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5077]GregEl[/MENTION] Πρόχειροι υπολογισμοί, αλλά ξεχνάς σε αυτούς να υπολογίσεις ότι το φθηνότερο έχει σαφώς υψηλότερη ανάλυση, άρα από μόνο του θα είναι ακριβότερο. Οπότε θεωρώ ότι το "χαράτσι" δεν είναι μόνο $300

Link to comment
Share on other sites

@Wizard!

όχι έχω παρατηρήσει τις διαφορές και από άλλες εταιρίες asus, acer κλπ.

Παράδειγμα για ίδια ανάλυση 1440p και μέγεθος 27 με IPS σε Asus βλέπουμε στον skroutz:

500 ευρώ το 60Hz

700 ευρώ το 90Ηz freesync (144Hz panel)

900 ευρώ το 165Hz gsync με το module της nvidia.

αν δεν ήταν οι Ελλαδιστάν τιμές νομίζω σε $ τα σκαλοπάτια τα έχω δει στα 150$. Παίζει να το είχα ακούσει και στο linustechtips σε κάποιο wan show ότι είναι έξτρα κόστος 150$ το module και υπάρχει δυνατότητα το gsync να τρέξει και χωρίς το gsync module (αρχικά ψαχνόντουσαν για να τρέχει σε laptop), αλλά με χειρότερα αποτελέσματα και δεν το επιτρέπει η nvidia νομίζω.

edit: α και το θέμα ανάλυσης το δικαιολογώ, γιατί γενικά έχουν πέσει οι τιμές στα 4k panel.

Edited by GregEl
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now