ChrisGr

ήσυχη υδροψυξη ? για overclock

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους θα ήθελα να αλλαξω την παλια αεροψυξη corsair a70 που εχω με μια ησυχη υδροψυξη ( Η α70 οποια εχει περιεργο θορυβο οχι δυνατο αλλα ειναι ενοχλητικος ) ενας φιλος μου ειπε για τους enermax Οτι ειναι αθορυβοι εσεις τι προτείνετε ;;

"εχω τον i7 2600k τον εχω φτασει στα 4ghz και θελω να τον πάω παραπάνω "

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας έχεις πει case (για τις διαστάσεις) και budget. Αλλά πριν μας τα πεις, αν σε παίρνει για καμία NH-U14S μήπως να πας προς τα εκεί μιας και στον τίτλο έχεις "ήσυχη";

Link to comment
Share on other sites

Η υδρόψυξη εν γένει, δεν είναι πιό ήσυχη από με αερόψυκτρα. Αν υπολογίσεις ότι χρειάζεσαι 2-3 ανεμιστήρες για το ψυγείο, τουλάχιστον 1 για τη ροή αέρα στο κουτί και το θόρυβο της αντλίας, δε συγκαταλέγεται στις ήσυχες λύσεις. Τα βασικότερα πλεονεκτήματα της υδρόψυξης είναι η επεκτασιμότητα και η σταθερότητα ανεξάρτητα με τις συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας έχεις πει case (για τις διαστάσεις) και budget. Αλλά πριν μας τα πεις, αν σε παίρνει για καμία NH-U14S μήπως να πας προς τα εκεί μιας και στον τίτλο έχεις "ήσυχη";
το κουτι ειναι corsair spec 03 και μεχρι 100 ευρω πιστευω για κατι απλο
Link to comment
Share on other sites

Η υδρόψυξη εν γένει, δεν είναι πιό ήσυχη από με αερόψυκτρα. Αν υπολογίσεις ότι χρειάζεσαι 2-3 ανεμιστήρες για το ψυγείο, τουλάχιστον 1 για τη ροή αέρα στο κουτί και το θόρυβο της αντλίας, δε συγκαταλέγεται στις ήσυχες λύσεις. Τα βασικότερα πλεονεκτήματα της υδρόψυξης είναι η επεκτασιμότητα και η σταθερότητα ανεξάρτητα με τις συνθήκες.

καταλαβα απλα δεν μπορω την βαβουρα και επειδη θελω να ανεβασω τ cpu και να ελευθερώσω τα 2 slot της ram που μου κρυβει η τωρινή ψύξη μηπως πηγαινα σε μια ησυχη υδροψυξη

Link to comment
Share on other sites

Η πιο ήσυχη ΑΙΟ που έχουμε δοκιμάσει (και αναφερόμαστε στην αντλία, γιατί σε idle η αντλία είναι πάντα το πρόβλημα) είναι η Nepton 240Μ. Δύο προβλήματα με αυτή: Πρώτον υπερβαίνει οριακά τα χρήματα που θέλεις να δώσεις και δεύτερον είχαμε περιπτώσεις εδώ στο forum που παιδιά ανέφεραν ότι είχαν κομμάτια που τελικά η αντλία ΕΚΑΝΕ θόρυβο σε αυτούς!!!

Οπότε να σου πω πήγαινε σε Nepton 240M από καλό μαγαζί, μήπως χρειαστείς RMA ή να σου πω πάρε καμιά NH-D15S και δεν θα ξανασχοληθείς ποτέ με ψύξη τα επόμενα χρόνια; Dunno really...

Link to comment
Share on other sites

Η πιο ήσυχη ΑΙΟ που έχουμε δοκιμάσει (και αναφερόμαστε στην αντλία, γιατί σε idle η αντλία είναι πάντα το πρόβλημα) είναι η Nepton 240Μ. Δύο προβλήματα με αυτή: Πρώτον υπερβαίνει οριακά τα χρήματα που θέλεις να δώσεις και δεύτερον είχαμε περιπτώσεις εδώ στο forum που παιδιά ανέφεραν ότι είχαν κομμάτια που τελικά η αντλία ΕΚΑΝΕ θόρυβο σε αυτούς!!!

Οπότε να σου πω πήγαινε σε Nepton 240M από καλό μαγαζί, μήπως χρειαστείς RMA ή να σου πω πάρε καμιά NH-D15S και δεν θα ξανασχοληθείς ποτέ με ψύξη τα επόμενα χρόνια; Dunno really...

βλεπω να πηγαινω τοτε στην nepton γιατι η noctua Θα συνεχιζει να μου κρυβει τα σλοτ απο τις ραμ

Link to comment
Share on other sites

βλεπω να πηγαινω τοτε στην nepton γιατι η noctua Θα συνεχιζει να μου κρυβει τα σλοτ απο τις ραμ

Και οι δύο είναι τέρατα, απλά η D15S είναι με τον ένα ανεμιστήρα και τα κομμένα fins, δεν καλύπτει και τόσο τις μνήμες... βέβαια αν σε ψήνει το νερό go for it εδώ που τα λέμε :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να τον έχεις και overclocked και να είναι και ήσυχη η υδρόψυξη!

Εάν τον έχεις τερματισμένο θα κάνει θόρυβο φυσικά!

Τη μπανάνα σου και στο κλουβί σου εσύ :P

Μια χαρά γίνεται. Για αυτό είπα ότι μια σωστή υδρόψυξη έχει μεγάλη χωρητικότητα.

Εμένα η δική μου, είτε τον κάνω O/C, είτε βάλω δεύτερη VGA, είτε τα έχω όλα defaults, δεν αλλάζει συμπεριφορά.

Προσωπικά δε βλέπω το λόγο να βάλει κάποιος μια AIO (αντί για αέρα), παρά μόνο το ψυχολογικό (έβαλα νερό μέσα στο pc μου και δουλεύει ακόμα) και το χώρο, αν είναι πολύ στριμωγμένα με τις μνήμες, που όμως δεν είναι τόσο σημαντικό, αφού δεν τις αλλάζεις και κάθε μέρα.

Το πρόβλημα με όλες αυτές τις έτοιμες, είναι η εξοικονόμιση χώρου. Για να παραμείνουν compact, χώνουν μικρές αντλίες που αναπόφευκτα, κάνουν θόρυβο και φυσικά δεν είναι τόσο αξιόπιστες σε βάθος χρόνου γιατί ζορίζονται. Όσοι έχουμε στήσει custom kits, οι αντλίες μας μόνο κοστίζουν >50? και είναι συνήθως moded ενυδρείων, που είναι αξιόπιστες και σχεδιασμένες να δουλεύουν χρόνια, αδειάλειπτα. Λογικό, αφού υπάρχουν ψάρια που κοστίζουν χιλιάδες ? και δε θέλεις να σταματήσει μια αντλία για ώρες...

Επίσης, δεν είναι επεκτάσιμες. Μπαίνεις στη διαδικασία να βάλεις νερό και το έχεις μόνο για τον επεξεργαστή, ενώ συνήθως τον περισσότερο θόρυβο τον κάνουν οι κάρτες γραφικών, ειδικά οι high-end ΑΤΙ (αυτή την περίοδο, παλαιότερα το "προνόμιο" το είχε η nVidia).

Εγώ προτείνω πάντα, custom kit. Ναι, θα βγει ακριβότερο, ναι, θέλει δουλειά και γνώσεις, αλλά έχει όλα τα πλεονεκτήματα της υδρόψυξης με σημαντικότερα το θόρυβο και την επεκτασιμότητα. Το μόνο πρόβλημα είναι το κουτί, αν δεν παίρνει καθόλου, ή παίρνει μόνο ένα μικρό ψυγείο. Αν δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις τι να πάρεις κλπ, μπορείς να διαλέξεις ένα έτοιμο κιτ, που δε διαφέρει πολύ σε τιμή από τα ΑΙΟ, απλά θέλει στήσιμο.

Alphacool NexXxoS Cool Answer 120 LT/ST - Set | Interne Sets | Sets und Systeme | Wasserk?hlung | Aquatuning Germany

Phobya Pure Performance Kit 120LT | Interne Sets | Sets und Systeme | Wasserk?hlung | Aquatuning Germany

Phobya Pure Performance Kit 200LT | Interne Sets | Sets und Systeme | Wasserk?hlung | Aquatuning Germany

Link to comment
Share on other sites

Μετά την άποψη του [MENTION=543]Trabakoulas[/MENTION] για το τι κάνει θόρυβο και τι όχι όταν αγόρασε την h100 μου και έβαλε τα στοκ fans πάνω, τέρμα, και λέει δεν ακούω τίποτα! δεν πιστεύω κανέναν όταν λέει δεν κάνει θόρυβο! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μετά την άποψη του @Trabakoulas για το τι κάνει θόρυβο και τι όχι όταν αγόρασε την h100 μου και έβαλε τα στοκ fans πάνω, τέρμα, και λέει δεν ακούω τίποτα! δεν πιστεύω κανέναν όταν λέει δεν κάνει θόρυβο! :hehe:

Μήπως μένει δίπλα σε αεροδρόμιο????

Link to comment
Share on other sites

Τη μπανάνα σου και στο κλουβί σου εσύ :P

Μια χαρά γίνεται. Για αυτό είπα ότι μια σωστή υδρόψυξη έχει μεγάλη χωρητικότητα.

Εμένα η δική μου, είτε τον κάνω O/C, είτε βάλω δεύτερη VGA, είτε τα έχω όλα defaults, δεν αλλάζει συμπεριφορά.

Μακάρι να μπορούσα να έχω την μπανάνα μου στο κλουβί μου μονίμως...ευτυχισμένος άνθρωπος :hehe:

Ρε σύ, γι'αυτό έγραψα τερματισμένος και όχι overclockαρισμένος.

OC από OC διαφέρει. Και τα 4GHz είναι OC και τα 5GHz είναι OC.

Στα 4 είναι οκ (το OC πάντα) στα 5 θα πρέπει να είναι όλα full.

Επίσης η έννοια "αθόρυβη" είναι υποκειμενική. Εγώ για να πώ πως κάτι

κάνει θόρυβο θα πρέπει να κάνει σαν τα παλιά ραπτόρια που γουργούριζαν...

άλλος μόλις ακούει ένα φανάκι να σκίζει τον αέρα λέει πως κάνει θόρυβο!

Θόρυβο, τι κάνει θόρυβο σε μια υδρόψυξη? Η αντλία ή τα φανάκια.

Πές ότι με τα φανάκια λύνεται έυκολα το θέμα, με την αντλία

εάν στο 100% θεωρείς πως κάνει θόρυβο δεν μπορείς να το λύσεις.

Εγώ σας πιστευω όλους που γράφεται πως δεν κάνει θόρυβο κάποια ή κάνει θόρυβο κάποια άλλη.

Απλά ο καθένας έχει τα δικά του μέτρα και σταθμά στον θόρυβο :)

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Ρε σύ, γι'αυτό έγραψα τερματισμένος και όχι overclockαρισμένος.

OC από OC διαφέρει. Και τα 4GHz είναι OC και τα 5GHz είναι OC.

Στα 4 είναι οκ (το OC πάντα) στα 5 θα πρέπει να είναι όλα full.

H υδρόψυξη έχει απόδοση και χωρητικότητα. Η απόδοση είναι υπεύθυνη για τη θερμοκρασία και η χωρητικότητα για το πόσες πηγές μπορεί να ψύξει.

Η απόδοση σε μια υδρόψυξη δε μπορεί να φτάσει άλλα συστήματα ψύξης, άζωτο, cascade, κλπ, γιατί θεωρητικά, η ελάχιστη θερμοκρασία που μπορεί να φτάσει το νερό, είναι αυτή του δωματίου, οπότε για οικιακούς υπολογιστές ας πούμε ότι είναι 20-25°. Οπότε αν στα 5GHz, ψήνεται, δε θα τον κρατάει πχ στους ~30° (που είναι ο δικός μου), αλλά στους 40° πχ και σε πλήρη φόρτο, θα φτάνει 70° πχ. Θεωρώ απίθανο, για οποιαδήποτε χρήση 24/7 να μην επαρκεί μια σωστή υδρόψυξη.

Τώρα για τη χωρητικότητα, είναι αυτό που είπα πριν. Σε αυτό τον επεξεργαστή, των 5GHz, θα βάλω και ένα 980ti SLI και άντε να πάρει 1-2° απάνω. Οπότε, στο σύνολο του θορύβου που γλιτώνω, είναι σημαντικό και δε νομίζω να έχει ανταγωνισμό. Για εμένα είναι μαγικό να κάνω αναβαθμίσεις και να μην αλλάζει ο θόρυβος που παράγεται.

Επίσης η έννοια "αθόρυβη" είναι υποκειμενική. Εγώ για να πώ πως κάτι

κάνει θόρυβο θα πρέπει να κάνει σαν τα παλιά ραπτόρια που γουργούριζαν...

άλλος μόλις ακούει ένα φανάκι να σκίζει τον αέρα λέει πως κάνει θόρυβο!

Εγώ σας πιστευω όλους που γράφεται πως δεν κάνει θόρυβο κάποια ή κάνει θόρυβο κάποια άλλη.

Απλά ο καθένας έχει τα δικά του μέτρα και σταθμά στον θόρυβο

Ο θόρυβος δεν είναι υποκειμενικός, αφού μετριέται με όργανα. Η ένταση του θορύβου που ο καθένας μας θεωρεί ενοχλητική, ή ανεκτή, είναι υποκειμενική και εξαρτάται από διάφορους παράγοντες. Αν μένεις πχ Καλλιθέα, που υπάρχει φασαρία 24/7, τότε αλλιώς ακούς τα ανεμιστήρια κι αλλιώς αν μένεις στο χωριό.

Η αντλίες όμως, στις ΑΙΟ είναι εκ φύσεως θορυβώδεις, επειδή λόγω μεγέθους γυρίζουν σε υψηλές στροφές για να παράγουν το αντίστοιχο έργο. Σκέψου δύο κινητήρες, έναν 1000cc και έναν 3500cc, τι θόρυβο κάνουν για να κινήσουν το ίδιο αμάξωμα με 140χαω. Οπότε, μια αντλία για ενυδρείο, αφού τα ψάρια ενοχλούνται ιδιαίτερα από το βουητό, η οποία μάλιστα τοποθετείται μέσα στο δοχείο του υγρού, κάνει ελάχιστο θόρυβο και σε πολλές περιπτώσεις λιγότερο από ανεμιστήρες. H δική μου, Swiftech MCP655, στη μέγιστή απόδοση φτάνει τα 26db, όταν το ambient noise (δηλαδή ο ελάχιστος θόρυβος που ακούγεται ακόμα και στο χωριό τη νύχτα) είναι 21db. Αυτή η μέτρηση, εκτός δοχείου. Όταν μπει μέσα, δεν ακούγεται τίποτα.

Θόρυβο, τι κάνει θόρυβο σε μια υδρόψυξη? Η αντλία ή τα φανάκια.

Πές ότι με τα φανάκια λύνεται έυκολα το θέμα, με την αντλία

εάν στο 100% θεωρείς πως κάνει θόρυβο δεν μπορείς να το λύσεις.

Όπως έγραψα ήδη, λύνεται αν τη βάλεις μέσα, αν πάρεις καλύτερη κι αν μειώσεις τις στροφές, σε όσες επαρκεί η δύναμή τους να δουλέψουν χαμηλότερα.

Για το σύνολο όπως είπα, φτιάχνεις ένα επίπεδο θορύβου και παραμένει αυτό, είτε έχεις i3, είτε i7@5GHz μαζί με δύο 980ti.

Edited by Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα λές!

Η διατύπωση σου είναι πολύ καλύτερη από την δική μου αλλά πάνω κάτω εννοούσα τα ίδια...

σπουδαγμένος εις τας Αγγλίας εσύ βέβαια που έγραψε και κάποιος άλλος :P:T:

Δυο ενστάσεις έχω μόνο:

1. Θεωρητικά η ελάχιστη θερμοκρασία που μπορεί να φτάσει το νερό, είναι αυτή του δωματίου, οπότε για οικιακούς υπολογιστές ας πούμε ότι είναι 20-25°. Μόνο θεωρητικά θαρρώ.

2. Δεν ξέρω πόσο καλό κάνει στην υγεία της αντλίας να μειώσεις τις στροφές της δίνοντάς της λιγότερη τάση.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα λές!

Η διατύπωση σου είναι πολύ καλύτερη από την δική μου αλλά πάνω κάτω εννοούσα τα ίδια...

σπουδαγμένος εις τας Αγγλίας εσύ βέβαια που έγραψε και κάποιος άλλος

Άλλο δουλεύω εις τας Ιρλανδίας, άλλο σπουδαγμένος εις τα Αγγλίας κιόλας (μπλιάχ)

Δυο ενστάσεις έχω μόνο:

1. Θεωρητικά η ελάχιστη θερμοκρασία που μπορεί να φτάσει το νερό, είναι αυτή του δωματίου, οπότε για οικιακούς υπολογιστές ας πούμε ότι είναι 20-25°. Μόνο θεωρητικά θαρρώ.

2. Δεν ξέρω πόσο καλό κάνει στην υγεία της αντλίας να μειώσεις τις στροφές της δίνοντάς της λιγότερη τάση.

1. Πολύ σωστά, αυτή είναι η θεωρητική ελάχιστη. Όμως αν ξεκινάς από εκεί, για να ψύξεις κάποιον που φτάνει 40-50°, θα είσαι πολύ χαμηλότερα από κάποιον (τον 5GHz που λέγαμε) που χτυπάει και 100ρες.

2. Δεν έχουν πρόβλημα με τις μικρότερες στροφές, μεγαλύτερο πρόβλημα έχουν με το σταμάτα-ξεκίνα, αλλά περισσότερο στο θεωρητικό επίπεδο, αφού ελάχιστες περιπτώσεις έχω ακούσει/διαβάσει να χαλάνε. Εγώ την έχω 8 χρόνια κι ούτε τσιμουχάκια δεν έχω αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Απλά όταν βάλεις ένα παιχνίδι ή στρεσάρεις το pc θα κάνει θόρυβο ανάλογα με τι ανεμιστήρια έχει επάνω.Συνήθως βάζουμε καλά όποτε ο θόρυβος αυτός είναι υποφερτός ...Σε ταινίες, μουσική και σερφάρισμα θα είναι σαν να είναι κλειστό μιας και τα ανεμιστήρια παίζουν στις 800rpm...Με OC 5ghz θα πρέπει να φυσάνε με το καλημέρα από τις 1500rpm οπότε θόρυβος, δεν ξέρω αν μπορεί με πολλά ψυγεια αν γίνει δουλειά πιθανόν να γίνει. Το κακό είναι ότι θέλει πολλά ευρώ παραπάνω από μια έτοιμη. Την αντλία εγώ την έχω pwm ότι θέλει κάνει ούτε ξέρω δηλαδή! :drunk:

Link to comment
Share on other sites

Απλά όταν βάλεις ένα παιχνίδι ή στρεσάρεις το pc θα κάνει θόρυβο ανάλογα με τι ανεμιστήρια έχει επάνω.

Εγώ δεν τους έχω ρυθμιζόμενους, είναι πάντα στο full, οπότε είτε παιχνίδι, είτε idle, ο θόρυβος είναι ίδιος. Το έκανα έτσι, γιατί πριν κάμποσα χρόνια είχα 4πλο ψυγείο και είχαμε βάλει διακόπτη στους 2 από τους 4, ώστε να τους ανοίγω μόνο όταν χρειάζεται. Ε, δε χρειαζόταν ποτέ και ότι μετρήσεις είχα κάνει, δεν άλλαζε ούτε 2°. Για αυτό και αργότερα πήγα σε παχύτερο 3πλό, με 3 αθόρυβους και δε χρειάστηκα τίποτα παραπάνω.

Με OC 5ghz θα πρέπει να φυσάνε με το καλημέρα από τις 1500rpm οπότε θόρυβος, δεν ξέρω αν μπορεί με πολλά ψυγεια αν γίνει δουλειά πιθανόν να γίνει.

Καλύτερα ψυγεία και 1000 στροφές. Πιστεύω η ιδιανική λύση.

Το κακό είναι ότι θέλει πολλά ευρώ παραπάνω από μια έτοιμη.

Σωστά. Για αυτό ξεκινάς με ένα κιτ και προσθέτεις, κάτι που φυσικά ξεχνάς με την έτοιμη. Το καλό με την υδρόψυξη είναι ότι πολλά μέρη, δε χρειάζονται αναβάθμιση με το pc, οπότε δε χρειάζεται να δίνεις συνέχεια. Για αυτό και έχω επιλέξει universal vga block και όχι full cover, ώστε να μη με δεσμεύει και να μη ψάχνω να πουλήσω/αγοράσω σε κάθε αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν τους έχω ρυθμιζόμενους, είναι πάντα στο full, οπότε είτε παιχνίδι, είτε idle, ο θόρυβος είναι ίδιος. Το έκανα έτσι, γιατί πριν κάμποσα χρόνια είχα 4πλο ψυγείο και είχαμε βάλει διακόπτη στους 2 από τους 4, ώστε να τους ανοίγω μόνο όταν χρειάζεται. Ε, δε χρειαζόταν ποτέ και ότι μετρήσεις είχα κάνει, δεν άλλαζε ούτε 2°. Για αυτό και αργότερα πήγα σε παχύτερο 3πλό, με 3 αθόρυβους και δε χρειάστηκα τίποτα παραπάνω.

Καλύτερα ψυγεία και 1000 στροφές. Πιστεύω η ιδιανική λύση.

Σωστά. Για αυτό ξεκινάς με ένα κιτ και προσθέτεις, κάτι που φυσικά ξεχνάς με την έτοιμη. Το καλό με την υδρόψυξη είναι ότι πολλά μέρη, δε χρειάζονται αναβάθμιση με το pc, οπότε δε χρειάζεται να δίνεις συνέχεια. Για αυτό και έχω επιλέξει universal vga block και όχι full cover, ώστε να μη με δεσμεύει και να μη ψάχνω να πουλήσω/αγοράσω σε κάθε αλλαγή.

και εγώ το χοντρό της ΕΚ το καλό ΧΤΧ δε θυμάμαι ποιο ακριβώς επάνω στο κουτί βιδωμένο να φυσάει έξω κάνει πολύ καλή δουλειά άπλα σκέφτομαι να βάλω και άλλο άλλα το κουτί είναι μικρο 3αρι με πολύ κόψιμο θα μπει. Πήρα φτηνά μπλοκ ( SysCooling Water cooling|Liquid cooling|PC water cooling|Radiator|Water blocks|Pumps ) με 100Ε για cpu και 2χ7870 block που πατάνε και στις μνήμες άλλα έχω κολλήσει και μικρές ψυχτρες σε κάποια τσιπάκια σε αρκετά μπορώ να πω... αλλιώς οι μνήμες στις νέες κάρτες ψήνονται πολύ άσχημα !

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως έβαλα το enermax που δείχνει ο venisk και ησύχασα έχω βάλει τα φανς να ανεβάζουν μέχρι 1300rpm ανάλογα την θερμοκρασία και τέλος ,αντλία αθόρυβη την ακουμπάω και δεν νιώθω δόνηση επίσης έχει ψήκτρα πάνω της .

fnp2md5.jpg

έλεγα να βάλω πάλι custom αλλά δεν ήθελα να ξοδέψω τόσα πολλά .

Link to comment
Share on other sites

...και 2χ7870 block που πατάνε και στις μνήμες άλλα έχω κολλήσει και μικρές ψυχτρες σε κάποια τσιπάκια σε αρκετά μπορώ να πω... αλλιώς οι μνήμες στις νέες κάρτες ψήνονται πολύ άσχημα !

Οι μνήμες στις 7ΧΧ0, δεν έχουν τόσο θέμα. Αυτά που ψήνονται είναι τα μόσφετς.

Εγώ είχα αναγκαστεί να κάνω πατέντα όταν την πήρα κι ήταν κι ένας από τους λόγους που πήγα σε nVidia μετά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now