POWER1FM

Asus GTX680-DC2T-2GD5 overclocking

Recommended Posts

Εχω την συγκεκριμένη κάρτα η οποία έχει ήδη boost clock με το gpu tweak 1220Mhz.

Πρόσφατα της φλάσαρα uefi bios και η σελίδα ανάφερε αν θυμάμαι καλά οτι έχει και ξεκλείδωτο power target η κάτι αντίστοιχο με τις τάσεις τέλος πάντων.

Απο το 1v που έχει default πόσο μπορώ να ανεβάσω την τάση με ασφάλεια για gaming?

Στις προσπάθειες που έκανα στα 1300Mhz με 50mv επιπλέον στο gpu tweak δεν βλέπω artifacts στο gta v αλλά κρεμάει το παιχνίδι και κλείνει.

Είναι φυσιολογικό?

Με τι εργαλείο να δοκιμάσω τη σταθερότητα και τελικά θα παρατηρήσω αύξηση στις επιδόσεις ή δεν αξίζει τον κόπο?

edit

Το monitor που έχω είναι 1680 χ 1050 και επειδή σε συνεργασία με το υπόλοιπο setup πάει αρκετά καλά στα παιχνίδια σκέφτομαι να την κρατήσω για αρκετό καιρό μέχρι να πέσουν οι 980ti υπερβολικά για να επιλέξω μια.

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Το oc στις κάρτες συνήθως είναι σταθερό μόνο στα benchmarks που είναι προκαθορισμένες ρουτίνες, εγώ το αποφεύγω, άλλοι το βρίσκουν χρήσιμο σε συγκεκριμένα παιχνίδια αλλά να ζεματάει η κάρτα για 4-5fps με το ζόρι δεν νομίζω ότι αξίζει!

Μην ξεχνάς ότι κάθε παιχνίδι θα θέλει διαφορετικό oc στην κάρτα για να είναι σταθερό.

Τώρα το πόσο ρεύμα μπορείς να δώσεις είναι ανάλογα με το πόσο αντέχει η κάρτα, κάθε κάρτα έχει διαφορετικές ανοχές. Είχα την 680 αλλά δεν θυμάμαι μέχρι πόσο της είχα δώσει αν θυμάται κάποιος ας γράψει ένα ασφαλές όριο.

Μην πάρεις 980ti ούτε όταν πέσει η τιμή της για να παίζεις 1680x1050p είναι αμαρτία και εντελώς λάθος αγορά.

Πρώτα άλλαξε οθόνη έστω σε full hd και μετά κάνεις την δουλειά σου με πολύ πολύ φτηνότερες κάρτες από την ti :)

Link to comment
Share on other sites

Κάθε αγορά που κάνω είναι για πολύ βάθος χρόνου!!!

Την 980 λέω να την κρατήσω τουλάχιστον 5ετία και όταν λεω να πέσει η τιμή εννοώ κάτω του 500άρικου.

Εχω πολύ υπομονή!!!

Link to comment
Share on other sites

Κράτα την και 10 χρόνια για 1050p δεν αξίζει! Να δώσεις τα χρήματα σου να πάρεις μια καλύτερη οθόνη να γουστάρεις :)

Την λυπάμαι την καημένη!

Asus είναι στις 22 ίντσες αν αλλάξω θα πάω σε 27 αλλά τουλάχιστον 100Hz!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να πάρεις 27" εφόσον δεν υπάρχουν λεφτά και θα πας σε κακό monitor παλι, να πάρεις μια καλή 24" 1200p ips και θα είσαι τέλεια, θα νομίζεις ότι καθάρισες με azax τα μάτια σου! :)

Βάζεις την 22" δίπλα για να έχεις fb ή ότι άλλο θέλεις ανοιχτό συνέχεια στην 2η οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να πάρεις 27" εφόσον δεν υπάρχουν λεφτά και θα πας σε κακό monitor παλι, να πάρεις μια καλή 24" 1200p ips και θα είσαι τέλεια, θα νομίζεις ότι καθάρισες με azax τα μάτια σου! :)

Βάζεις την 22" δίπλα για να έχεις fb ή ότι άλλο θέλεις ανοιχτό συνέχεια στην 2η οθόνη.

Για πρότεινε κανένα μοντελάκι να ξέρω τι να κοιτάξω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Overclocking μπορείς να κάνεις και λογικά θα πας μέχρι τα 1300MHz απλά πειράζοντας τo freq. offset του core. Παίξε αν θέλεις με το ASUS GPU TweakII. Τάσεις δεν μπορείς να πειράξει με software, μόνο κάτι MSI lightning / Classified είχαν τέτοια δυνατότητα, εσύ θα θέλεις custom bios που δεν αξίζει το ρίσκο αν δεν ξέρεις τι κάνεις.

Μην ξεχνάς ότι κάθε παιχνίδι θα θέλει διαφορετικό oc στην κάρτα για να είναι σταθερό.

Αυτό δεν ισχύει αν κάτσεις να κάνεις ένα stress testing της προκοπής, αλλά στην ανάλυση που παίζεις χρειάζεσαι στα αλήθεια overclock; Αμφιβάλω :)

Link to comment
Share on other sites

Custom είναι το bios που έχω περάσει απο συγκεκριμένη σελίδα που μου προτείνατε σε άλλο νήμα αλλά δεν τη θυμάμαι!!!

Δεν ξέρω σε ποιο BIOS αναφέρεσαι αλλά ακόμα και το custom να είναι, δεν "ανοίγει" την επιλογή της τάσης σε κάποιο πρόγραμμα, απλά επιβάλει την τάση που έβαλε κάποιος είτε hexάτα είτε στο Kepler BIOS Tweaker.

Μία ή άλλη δηλαδή, αν η κάρτα σου παίζει σωστά, ξέχνα την τάση & παίξε (αν θέλεις) να δεις τι μπορείς να πάρεις από τα offset των συχνοτήτων. Αν ναι στην ανάλυσή σου, δεν ξέρω αν μπορείς να την stressάρεις καν αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ισχύει αν κάτσεις να κάνεις ένα stress testing της προκοπής

Διαφορετικά παιχνίδια, διαφορετικό oc. Δεν είναι θέμα stress testing της κάρτας μόνο.

u2415 στα ?310 και u2515 στα ?350; Και πάμε στην 24;

Ναι γιατί αγοράζει κάρτες μια φορά κάθε 5 χρόνια, εγώ θέλω να παίζει τέρμα όχι να ψάχνει τι κάρτα θα αγοράσει! Αν μπορεί και θέλει να δίνει πιο συχνά λεφτά σε κάρτες φυσικά και να πάει στην 2515.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον χαζομάρα που δεν πήρα ένα screenshot.

Κατ αρχάς να μου πει κάποιος τι επηρεάζει το power target που το έβαλα έτσι κι αλλιώς στο τέρμα (150%).

Η τάση απ ότι είδα παίζει απο 0,987 μέχρι 1,175 και οι ρυθμίσεις που κατάφερα για να μην κλείνει το gta v είναι 1240 gpu (20Mhz :numbness: ),6140 memory (140Mhz).

H επιλογή minimum core voltage του gpu tweak δεν βλέπω να επηρεάζει την τάση και η θερμοκρασία 58c max με μέσο όρο τους 47-50 βαθμούς.

Οι ανεμιστήρες στο auto δεν έκαναν καν τον κόπο να περάσουν το 20%.

Ακόμα και με πολύ μεγαλύτερους χρονισμούς πάντως δεν παρατηρώ artifacts ή οτιδήποτε απλά σε ανύποπτο χρόνο κρεμάει το gta.

edit

Βλέπω αναφορές πάντως για τη συγκεκριμένη κάρτα με bios tweak να τρέχει τις μνήμες σε 7010Mhz 24/7.

Λογικά 1000Mhz θα έχουν αντίκτυπο στις επιδόσεις!!!

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Κάτω από κάθε μήνυμά σου υπάρχει μια επιλογή που λέει επεξεργασία μηνύματος, για να μην κάνεις 2πλά post μπορείς να το πατάς και να συμπληρώνεις ότι θέλεις :)

Όχι δεν κάνει αυτό το καλώδιο είναι το 8pin της μητρικής :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτω από κάθε μήνυμά σου υπάρχει μια επιλογή που λέει επεξεργασία μηνύματος, για να μην κάνεις 2πλά post μπορείς να το πατάς και να συμπληρώνεις ότι θέλεις :)

Όχι δεν κάνει αυτό το καλώδιο είναι το 8pin της μητρικής :)

Το είδα!Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τι τάσεις τις βλέπεις @ gpuz απλά να παίζουν ή στις δίνει σαν επιλογές στο Tweaker, γιατί αν στις δίνει σε slider μην τις πειράζεις, δεν "περνάνε" στα αλήθεια στην κάρτα.

Κατά τα άλλα κοίταζε με gpu που φτάνεις το boost στην πράξη. Να είσαι με ένα απλό +20 είσαι unstable, είναι λίγο ζόρι. Γύρνα τα πάντα default και ξεκίνα ένα ένα, μην ανεβάζεις και μνήμες και πυρήνες μαζί :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το gta με ρολόι πάνω απο 1180 κρεμάει.

Αφου βρήκα άκρη εκεί έπαιξα με τις μνήμες και δουλεύουν απο 6Ghz στα 7 απροβλημάτιστα.

Ισως να παίζουν και παραπάνω αλλά δεν δοκίμασα.

Η διαφορά στο gta είναι δραματική!!!!

Όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

( Το GTA έχω την εντύπωση ότι crashάρει ακόμα και σε stable overclocks )

Ναι με οτιδήποτε πάνω απο 1180 Gpu clock.

To ίδιο και το project cars & nfs rivals όχι σε τόσο προχωρημένο βαθμό.

Στην ταχύτητα της μνήμης όμως δεν έχω το παραμικρό κρασάρισμα εδω και πολύ καιρό.

Το περίεργο είναι πως ενω έχω 1180 στο gpu tweak το Valley Benchmark βλέπει/μετράει 1320!!!

Υπάρχει άλλο tool να μετρήσω σε πραγματικές συνθήκες?

attachment.php?attachmentid=65492&stc=1

Στιγμιότυπο οθόνης (54).jpg

57fd096e6ed84_(54).jpg.57e976584a378d9e8

Edited by POWER1FM
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now