Scirax

MS-Tech τροφοδοτικο..?

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους! Αγορασα προσφατα την R9 380 4GB της Sapphire και απο την στιγμη που την εβαλα οταν παιζω games ερχεται μια μυρωδια εντονη καμμενου μεσα απο το πισι.Μεχρι στιγμης μου εχει κλείσει και εχει κανει επανεκκινηση το πισι 2 φορες απο το gaming. Παρατηρησα οτι το τροφοδοτικο εχει ζεσταθει παρα πολυ και μου κινει υποψιες μηπως πρεπει να το αλλαξω.Εχω ενα coolermaster 500W 6ετιας και βαλε! Το υπολοιπο συστημα ειναι:

CPU: Intel i5 4670K

Mobo: Asrock Z87 Extreme4

3 HDDs στα 7200 RPM

GPU: Sapphire AMD Radeon R9 380 4GB

Ram : G.Skill 4 GB CL9

Και σκεφτομαι να παρω αυτο το τροφοδοτικο αν φυσικα ειναι αυτο το προβλημα: http://www.ms-tech.de/de/datenblatt/MS-N750VAL-CM%20RevB.pdf

Link to comment
Share on other sites

Μια ζεσταμένη pcbίλα, δεν είναι απαραίτητα κάτι επιλήψιμο σε νέο σύστημα. Δες αν ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού σου γυρίζει κανονικά και αν έχεις κάποιο πολύμετρο, δες τι τάσεις δίνει.

( Του link καλύτερα να το αποφύγεις, αν καταλήξεις να αγοράζεις κάποιο νέο. )

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω κοιταξει γυριζει κανονικα. Ειναι πιθανο να μην επαρκει το τροφοδοτικο? Δυστυχως πολυμετρο δεν εχω :/

Μια ζεσταμένη pcbίλα, δεν είναι απαραίτητα κάτι επιλήψιμο σε νέο σύστημα. Δες αν ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού σου γυρίζει κανονικά και αν έχεις κάποιο πολύμετρο, δες τι τάσεις δίνει.

( Του link καλύτερα να το αποφύγεις, αν καταλήξεις να αγοράζεις κάποιο νέο. )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Το τροφοδοτικό μυρίζει λογικά, αλλά μου φαίνεται περίεργο 500w δεν έπρεπε να ζορίζεται τόσο πολύ! Μην πάρεις τόσο χαμηλής ποιότητας τροφοδοτικό :)

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο σκεφτομαι και εγω. Το απεκλεισα το τροφοδοτικο για αγορα.Οταν το ανοιξα το κουτι την στιγμη που μου εκλεισε την δευτερη φορα το πισι μυριζε η καρτα γραφικων αλλα και το τροφοδοτικο εκτος και εαν ειχε παρει μυρωδια εφοσον το psu βρισκεται απο κατω.Το οτι εκλεισε το πισι υποπτευομαι το PSU. Σκεφτομαι να αγορασω αυτο : Cooler Master: G750M

Καλησπέρα! Το τροφοδοτικό μυρίζει λογικά, αλλά μου φαίνεται περίεργο 500w δεν έπρεπε να ζορίζεται τόσο πολύ! Μην πάρεις τόσο χαμηλής ποιότητας τροφοδοτικό :)
Edited by Scirax
Link to comment
Share on other sites

Στην σωστή τιμή είναι πολύ καλή επιλογή. Αν και το αντίστοιχο 650, αρκεί επίσης στην περίπτωσή σου, άνετα.

Πιστευω το εχω βρει σε καλη τιμη.Απο την αλλη προβληματιζομαι και για την μυρωδια.Λογικα τραβαει πολυ ρευμα η GPU?

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεπεράσεις τα 550w για μια κάρτα δεν υπάρχει λόγος..μπορείς να πάρεις της cm το g550m. Απλά το τροφοδοτικό σου χάλασε από τα χρόνια δεν βρίσκω άλλη λογική εξήγηση. Κόλλα στο κουτί όταν δουλευει το pc και ξεκαθαρισε τι μυρίζει.

Sent from my iPhone 6s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξα το κουτι ενω ετρεχα project cars.Επαιξα για περιπου 30 λεπτα και μετα εσβησε και επανεκκινησε μονο του. Η μυρωδια ερχεται τελικα απο την καρτα γραφικων ( η ιδια μυρωδια βγαινει και απο το σταρτ του κουτιου... :/) .To τροφοδοτικο μου ειναι αυτο: attachment.php?attachmentid=58096&stc=1

rsz_12562435_10208401648302499_1280611613_o.jpg

rsz_12562435_10208401648302499_1280611613_o.jpg

rsz_12562435_10208401648302499_1280611613_o.jpg

rsz_12562435_10208401648302499_128061161

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά δεν έπρεπε να έχει πρόβλημα...

Επειδή το τροφοδοτικό σου έχει δύο 12 γραμμές, δες αν με τα άλλα pci καλώδια μυρίζει εξίσου & ρίξε ένα βαρβάτο ξεσκόνισμα/φύσημα μην έχει μέσα το PSU αρκούδια... και βλέποντας και κάνοντας. Αλλά μην τον αφήνεις μόνο του στο on τον υπολογιστή, θα έλεγα. Γιατί αν κάτι ζεσταίνεται πολύ κοντά στα mains δεν είναι ασφαλές πράμα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά δεν έπρεπε να έχει πρόβλημα...

Επειδή το τροφοδοτικό σου έχει δύο 12 γραμμές, δες αν με τα άλλα pci καλώδια μυρίζει εξίσου & ρίξε ένα βαρβάτο ξεσκόνισμα/φύσημα μην έχει μέσα το PSU αρκούδια... και βλέποντας και κάνοντας. Αλλά μην τον αφήνεις μόνο του στο on τον υπολογιστή, θα έλεγα. Γιατί αν κάτι ζεσταίνεται πολύ κοντά στα mains δεν είναι ασφαλές πράμα.

Eυχαριστω για τις απαντησεις σας! Παρατηρησα οτι βγαζοντας την πλαινη θυρα (δλδ το εχω ανοιχτο στο πλαι) δεν μυριζει τοσο και κατεληξα στο οτι ισως φταιει η θερμοκρασια που ανεβαζε . Μπορει να θελει ξεσκονισμα το τροφοδοτικο οντως.Αυριο θα το κοιταξω. Μονο στα βαρια παιχνιδια μου το παρουσιασε.Επισης καποια στιγμη κολλησε τελειως και μου εβγαλε κατι περιεργες γραμμες στην οθονη.Κανοντας τον ενα reset μου εμφανιζει bootmgr is missing και επρεπε να αλλαξω το bootαρισμα στον δισκο που ειναι τα windows.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για τις απαντησεις σας! Παρατηρησα οτι βγαζοντας την πλαινη θυρα (δλδ το εχω ανοιχτο στο πλαι) δεν μυριζει τοσο και κατεληξα στο οτι ισως φταιει η θερμοκρασια που ανεβαζε . Μπορει να θελει ξεσκονισμα το τροφοδοτικο οντως.Αυριο θα το κοιταξω. Μονο στα βαρια παιχνιδια μου το παρουσιασε.Επισης καποια στιγμη κολλησε τελειως και μου εβγαλε κατι περιεργες γραμμες στην οθονη.Κανοντας τον ενα reset μου εμφανιζει bootmgr is missing και επρεπε να αλλαξω το bootαρισμα στον δισκο που ειναι τα windows.

To στυλ του κρασαρίσματος που περιγράφεις (γραμμές κτλ) είναι σχεδόν πάντα ή κάρτα ή τροφοδοτικό. Ρίχτου ένα καλό φύσημα, δες αν έχεις και σωστά "μοιρασμένο" στις δύο γραμμές το φορτίο και άσε το πλαϊνό ανοιχτό, μπας και δεν έχεις airflow στο κουτί και βράζει το σύμπαν... ;)

Link to comment
Share on other sites

To στυλ του κρασαρίσματος που περιγράφεις (γραμμές κτλ) είναι σχεδόν πάντα ή κάρτα ή τροφοδοτικό. Ρίχτου ένα καλό φύσημα, δες αν έχεις και σωστά "μοιρασμένο" στις δύο γραμμές το φορτίο και άσε το πλαϊνό ανοιχτό, μπας και δεν έχεις airflow στο κουτί και βράζει το σύμπαν... ;)

Θα το κοιταξω! Ελπιζω να μην κανει κακο που αφηνω το πλαινο ανοιχτο...απλα θα το καθαριζω πιο συχνα. Το κακο ειναι οτι μπροστα δεν εχει θεση για φαν. Αν προκυψει τιποτα θα ξαναγραψω εδω στο φορουμ. Ευχαριστω παιδες! :D

Link to comment
Share on other sites

παντως αν ειναι να αλλαξεις τροφοδοτικο παρε κατι σε 600-650βατ για να εισαι καλυμενος σε περιπτωση αγορας μεγαλυτερης καρτας

50+ αμπερ στην 12 γραμμη κ εισαι τζετ

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα παρω μεγαλυτερο σε Watt τροφοδοτικο.Το θεμα ειναι οτι το πισι μου εκλεισε μια φορα με ανοιχτο το πλαινο μετα απο 30λεπτο gaming.Πριν κλεισει αρχισε να μυριζει η καρτα γραφικων και σκεφτομαι σημερα να το καθαρισω το τροφοδοτικο και να ξαναμοιρασω τα ρευματα.Αλλα μαλλον θα παω για αγορα καινουριου.Για το Aerocool Xpredator 750M τι γνωμη εχετε?

[h=1][/h]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις προτασεις σας.Θα προτιμουσα να ηταν semi modular το τροφοδοτικο εξου και το Aerocool.Παντως ακομα με προβληματιζει γιατι κλεινει το πισι οταν παιζω παιχνιδια μετα απο κανενα 45λεπτο , μυριζει pcbιλα η καρτα γραφικων και γιατι ανεβαζει 83 βαθμους κελσιου η καρτα με δικο του καλο cooler..

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δοκιμάσεις την κάρτα σου σε άλλο pc να δεις αν μυρίζει και πάλι μην αλλάζεις τροφοδοτικό χωρίς λόγο, αν μυρίζει πάει για rma η κάρτα και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

70άρες έπρεπε να βλέπεις κανονικά, αλλά κάνε το εξής: βάλε τον ανεμιστήρα της κάρτας στο 100% (για να σιγουρευτούμε ότι δεν θα υπερθερμανθεί αυτή) και παίξε το game που σου έσβηνε πριν.

Αν δεν σου σβήσει το pc έτσι, μάλλον τον βρήκες τον ένοχο...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω αλλο πισι αλλα καπου θα βρω.RMA δηλαδη επιστροφης της καρτας με την εγγυηση??

Ναι αυτό εννοώ...κάτι παίζει με την κάρτα ή τους drivers, και άλλες φορές έχει συμβεί αυτό! Μετά που θα δοκιμάσεις αυτό που σου πε ο caution βάλε κ άλλους drivers. Κατέβασε αυτό και σβήσε τους από safe mode, restart και πέρασε τους τελευταίους!

Η amd δεν έβγαλε πρόσφατα ένα hotfix για κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now