Tekmaster

Νέο low budget pc ή κονσόλα;

Recommended Posts

Χαιρετώ τα παιδιά του φόρουμ!

Τον τελευταίο καιρό είμαι χωρίς pc. Θέλω πολύ να παίζω που και που κανένα παιχνίδι απο τους τελευταίους τίτλους. Εχω ήδη case και hdd η ερώτηση όμως είναι, υπάρχει pc build το οποίο είναι ισάξιο σε gaming experience με ένα ps4 και να είναι στο ίδιο budget; Ή είναι μονόδρομος η κονσόλα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Pc φυσικά! Για να έχεις ισάξιο gaming expirience απομακρύνσου από την οθόνη σου 3-4 μέτρα όταν παίζεις κι όλα θα σου φαίνονται τέλεια! Όμως πες μας το budget σου να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου άσχημο! Σε τι ανάλυση θα παίζεις? Μέχρι 1080p θα είσαι καλά με την 750ti και σίγουρα θα βλέπεις καλύτερα γραφικά από αυτά του ps4 :) Ο επεξεργαστής είναι πολύ αδύναμος αν μπορούσαμε να βάλουμε τον βασικό i5 που είναι 4core θα σε βοηθούσε πάρα πολύ στα νεότερα παιχνίδια.

Μπορείς να κόψεις χρήματα από το τροφοδοτικό και να τα βάλεις στον επεξεργαστή, δεν χρειάζεσαι δλδ 500w για την 750ti :)

Link to comment
Share on other sites

Και του χρόνου τι θα κάνει;

Σε 2 χρόνια;

Σε αυτά τα λεφτά, η κονσόλα είναι μονόδρομος.

Στα 1080p με την 750ti τι θα παίξει από τους τελευταίους τίτλους που ρωτάει; Battlefield; Fallout; Fifa; GTA; Assasins Creed;

Ούτε στα medium δεν παίζουν καλά με αυτήν την κάρτα. Αντίθετα στις κονσόλες, παίζουν μια χαρά και θα παίζουν και τα παιχνίδια του 2016 και του 2017, ενώ σε αυτό, θα χρειαστεί να τα σκάσει πάλι, τουλάχιστον για κάρτα.

Nvidia GeForce GTX 750 Ti vs. AMD Radeon R7 265 > Benchmarks: Battlefield 3, Battlefield 4 - TechSpot

Link to comment
Share on other sites

Εκτός της παραπάνω ποιότητας θα έχει και κανονικό υπολογιστή! Αξίζει μια κάρτα σε 2 χρόνια γι αυτό το τεράστιο πλεονέκτημα μπροστά σε μια κονσόλα.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα λεφτά παίρνεις αξιοπρεπέστατο μεταχειρισμένο πακετάκι και είσαι άρχων της gaming expirience.

Αν σε χαλάνε τα μεταχειρισμένα κοιτάς και για κομμάτια που θα έχουν υπόλοιπο εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει και εγώ αρκετά video με combination G3258oc/750ti αρκετά δυνατό γι αυτό που είναι απλά σε κάποια παιχνίδια πιο απαιτητικά σε επεξεργαστική ισχύ όπως το Unity αρχίζει να τα βλέπει σκούρα ο Pentium άρα κάπου εδώ έρχεται ο i3 ο οποίος μέχρι στιγμής τα πάει καλά :rolleyes-new:

Link to comment
Share on other sites

Η 750 ti για 1080p απλά δεν..... εκτός αν κάποιος αρέσκεται να έχει μεγάλη ανάλυση και τα πάντα σε low....

για 720p είναι μια χαρά

Τώρα επί του θέματος αν κάνεις αναβάθμιση σε καλύτερη κάρτα , ναι προχώρα σε pc

απλά έχε κατά νου το εξής

κάθε χρόνο θα βγαίνουν πιο όμορφα οπτικά παιχνίδια (έστω και λίγο) για τη κονσόλα σου

στα pc θα βγαίνουν πιο όμορφα οπτικά παιχνίδια (πολύ πιο όμορφα από οποιαδήποτε κονσόλα) αλλά για το pc κάποιου άλλου...

Τώρα αν τα γραφικά δε σου λένε κάτι και απλά απολαμβάνεις το gameplay , δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην επιλέξεις pc ( εκτός και αν και τα δύο προορίζονται για σύνδεση με tv )

Link to comment
Share on other sites

Δώσε κάτι παραπάνω και πήγαινε σε gtx 950. Η διαφορά είναι από 20-50 ευρώ τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα αλλά θα δεις αρκετή διαφορά και θα τρέχεις τους περισσότερους τίτλους σε υψηλές ρυθμίσεις και συνεπώς καλύτερα από οποιαδήποτε κονσόλα. Τώρα μεταξύ μας, αν το θες μόνο για gaming, καλύτερα με κονσόλα και καναπέ. Αν σε ενδιαφέρει να κάνεις και καμιά άλλη εργασία τότε πας σε PC. Είναι ένα "άθλημα" που αν έχεις απαιτήσεις πρέπει να πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα θα ξεπερνάει τα 500-600 δολάρια, ναι μεν θα έχω υπολογιστή για όλες τις άλλες χρήσεις αλλά σε σχέση με ένα ps4 στα 400$ ποιο θα "παίζει" τα παιχνίδια καλύτερα; Η αρχική ιδέα ήταν με cpu g4400 για να υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης στο μέλλον. Πιο πολύ το ήθελα για light gaming όπως κάποια simulator πχ euro truck simulator η κανένα nfs, αλλά θα ήθελα να παίξω και ένα unity με αξιοπρεπή γραφικά δεν ζητάω κατι extreme, πράγμα το οποίο ο g4400 δεν μπορεί να κάνει. Άρα μονόδρομος κονσόλα; Από εδω μπορείτε να πάρετε μια ιδέα τιμών : https://au.pcpartpicker.com

Edited by Tekmaster
Link to comment
Share on other sites

Η αίσθηση που θα σου δώσει ένας υπολογιστής στο gaming δε μπορεί να συγκριθεί με καμία κονσόλα. Αφού το μπάτζετ είναι περιορισμένο θα πήγαινα σε μια λύση με μια 750 όπως αναφέρθηκε πιο πάνω και αργότερα όταν θα είχα τα χρήματα θα αναβάθμιζα σε μια κάρτα γραφικών. Για το μόνο που δε συμφωνώ είναι για τον i3 καλύτερα σε i5 μπορεί τώρα να είσαι οκ αλλά σε μεταγενέστερη αναβάθμιση ίσως αντιμετωπίσεις bottleneck.

Η αλήθεια είναι ότι τη κονσόλα τη παίρνεις και δε ξανά ασχολείσαι αλλά εξαρτάται και τα γούστα σου. Εγώ αυτό που βλέπω στο gaming του PC συγκριτικά δεν υπάρχει είναι μέρα με τη νύχτα. Άλλοι όμως είναι ευχαριστημένοι απλά να παίζουν ένα παιχνίδια και τίποτα άλλο σε αυτούς τους χρήστες ότι και να τους πεις δε τους νοιάζει αν θα παίξουν σε PC ή κοσνόλα θα πάνε στο πιο φθηνό λογικά...

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κάποιος ο οποίος να έχει μια σχετική εμπειρία που προτείθεται να βοηθήσει σχετικά με γνώμη για το build και επιλογή εξαρτημάτων ας μου στείλει ένα πμ να μιλήσουμε, σας ευχαριστώ όλους!

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κάποιος ο οποίος να έχει μια σχετική εμπειρία που προτείθεται να βοηθήσει σχετικά με γνώμη για το build και επιλογή εξαρτημάτων ας μου στείλει ένα πμ να μιλήσουμε, σας ευχαριστώ όλους!

Αμερική σε ποια πολιτεία ??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now