Recommended Posts

Η Asus έχει θέμα με τα κανάλια της . Εκτός από το ότι καίγονται για πλάκα, τα χάνει χωρίς λόγο .

Αυτό που έχω βρει είναι ότι πρέπει να bootάρεις σε χαμηλότερη θερμοκρασία .

π.χ bootάρω στους -150C . Προσπαθήστε να bootάρετε στους -130C και θα τα δει όλα τα κανάλια ;)

Απ'οτι έχω δει κανονικά μου βρίσκει όλα τα κανάλια μέχρι τους -130C - -140C, από εκεί και πέρα είναι με τις ώρες της :P:D

Link to comment
Share on other sites

Η Asus έχει θέμα με τα κανάλια της . Εκτός από το ότι καίγονται για πλάκα, τα χάνει χωρίς λόγο .

+1

Έλεος με αυτό το πράγμα. Μα στα καλά καθούμενα να σου χάνει τα δύο πρώτα slots εντελώς; :( Σήμερα θα πάει ο αδερφός μου να μου πάρει διαλυτικό νίτρου και όποτε πάω Χανιά θα την περάσω ένα χέρι μπας και στανιάρει...

Link to comment
Share on other sites

zoro's 37sec 319ms wPrime 32m run with Core 2 T3400 mobile @ 2161.7MHz

κάνοντας δοκιμες με laptop είδα ότι τα timings είχαν μια μικρή διαφορα στο μικρό prime. δείτε ποσο χώμα είναι τα timings. πολύ κρίμα που δεν μπορεί να αλλάξει το CL μέσα από windows!

επίσης παράδοξο που δείχνει dual channel με 3GB!!! μάλλον λάθος του CPUz αφού είχε 2 "ntιμμακια"!

εικάζω πως όταν το prime κρατάει αρκετά secs τότε ναι οι μνήμες βοηθάνε. οι διαφορες είναι ορατές. παράδειγμα με default tmings έβγαζε 37.900

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου laptop με 1GB+2GB DIMMs δείχνει 3072MB Dual Channel, οπότε worry not :) Όσο για το wPrime 1024M, αν είσαι σε laptop και δεν θες να περνάς λειτουργικά κ.τ.λ, μπες σε safe mode ;)

George_o/c's 21min 32sec 260ms wPrime 1024m run with Core 2 T5750 (2Ghz) @ 1995MHz

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα "δισκακο" 2.5 για να stinw windows σε laptops χωρίς να πειράζω τις αρχικές εγκαταστάσεις αλλα το safe mode πολύ καλή ιδέα!

η βλακεία είναι ότι δεν μπορούσα να βάλω με τίποτα ΧΡ, πέταγε BSOD όταν ήταν να βρει τον δισκακο για εγκατάσταση.

μονο vista μπορούσα να βάλω, πολύ περίεργο!

από ο,τι έχω δει, το prime θέλει vista, το spi ΧΡ και το "πιφαστ" τρέχει παντού το ίδιο!?

edit: με ψάρωσες σύντεκνε! τι safe-mode αφού δεν δουλεύει το cpuz !!!!

θα βάλω την pucca να σου παίξει γρόθο και θα λιγοθυμήσεις :P

Link to comment
Share on other sites

Τα πέρασα και εγώ αυτά με τα laptops, αλλά βρήκα την λύση :D Άντε άντε, πάλι σε έφτιαξε ο Μανιταράς :hehe: Κάνε Disable την παρακάτω επιλογή στο BIOS και θα μπαίνουν κανονικά και τα XP και τα Ταϊβανέζικα και τα Server και ότι γουστάρεις :T:

4614cc67da497fa2.jpg

Αναγκάστηκα να κάνω restart και να μπω στο BIOS για να το βγάλω φωτογραφία. Συγχύστηκα τώρα :P

Link to comment
Share on other sites

Λίγο το κρύο που έπεσε, λίγο το καλό πάτημα, λίγο τα vista βγήκε αυτό το ωραίο σκοράκι...:D

Ωραιος ρε Γιωργο... Να αρχισω να ανυσηχω οτι θα με περασεις στους 920; :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now