Wizard!

Δεν εγκαθίσταται το Ubuntu (και παρεμφερή) σε παλιό Laptop

Recommended Posts

Έχω ένα παλιό Laptop για όλες τις χρήσεις. Κάνω δοκιμές, το έχω για backup όταν είμαι εγώ ή η γυναίκα μου χωρίς μηχάνημα και είναι αυτό που πήρα μαζί μου εδώ, μέχρι να έρθει το pc. Είχα δοκιμάσει παλαιότερα να του βάλω Ubuntu 14, δεν έμπαινε, μετά δοκίμασα ένα Ubuntu 10 που είχα σε ένα CD έτοιμο, τα ίδια. Λίγο καιρό αργότερα, δοκίμασα τα Lubuntu, ένα άλλο, υποτίθεται ελαφρύ, δε θυμάμαι όνομα και το Luna, λόγω interface OSX. Δεν κατάφερα να βάλω κανένα.

Σήμερα λοιπόν, πήγα να κάνω μια δοκιμή με το Mint, αφού το έχω βάλει σε ένα VM και μου αρέσει. Ούτε. Ξεκινάει φορτώνει την πρώτη οθόνη που είναι σε χαμηλή ανάλυση, βγάζει μετά άλλη μία με console από πίσω, μετά φορτώνει μια άλλη με το λογότυπο σε καλή ανάλυση και μετά μου πετάει μια μαύρη οθόνη με κάτι σπασμένες γραμμές και μένει εκεί, δεν προχωράει καθόλου.

Το laptop είναι:

Intel Core 2 Duo T5600 1.83GHz

nVidia GeForce Go 7300

2GB RAM

HDD 250GB @5400

Το περίεργο είναι ότι περνάει όλα τα tests (memtest, disk, furmark) και τρέχει κανονικά Windows (XP, 7, Vista, 8, 10) χωρίς πρόβλημα (εκτός του ότι σέρνεται...)

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Σε μια δεύτερη προσπάθεια που έκανα τώρα, δεν έβγαλε τις γραμμές στην οθόνη, αλλά έχω μια μαύρη οθόνη με τον cursor μόνο και δεν κάνει κάτι. Βρίσκεται εκεί 15 λεπτά, χωρίς να έχει κολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

α) Από ποιο μέσο μπουτάρεις;

β) live περιβάλλον τρέχει;

γ) Από τα specs που βλέπω, κανονικά θα έπρεπε να παίζει

1. usb stick

2. δε φτάνει καν σε κάποιο σημείο που να με ρωτάει

3. Κι εγώ αυτό θεωρούσα, έστω κάποιο παλαιότερο, αλλά δε...

Κι επειδή ακριβώς είναι παλιό και δεν κάθομαι τώρα να βάλω ΧΡ, προτιμώ να έχει ένα linux, να το δίνω και στον μικρό χωρίς φόβο να γεμίσει ιούς και spyware.

edit

Θα δοκιμάσω αυτό το απόγευμα.

Linux Mint Forums ? View topic - Solve boot problems with AMD and NVIDIA graphics cards

Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι πως λέει "αν έχετε πρόβλημα με AMD ή nVidia κάρτες"

Δηλαδή, πόσοι έχουν κάποια που δεν ανήκει εκεί;

Και αφού υπάρχει τέτοιο θέμα, γιατί δεν το τρέχουν αρχικά σε compatibility για να μη μας παιδεύουν;

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κάποια ρύθμιση στο BIOS που το αποτρέπει; Σε παλιότερα συστήματα υπήρχε το mbr protection ή το installation mode.

Όχι, δεν έχει τέτοια ρύθμιση. Αλλά και να είχε, δε θα έπρεπε να το κόψει αργότερα, όταν φτάσει στη φάση να πειράξει τα partitions ; Εδώ δε φτάνει καν σε σημείο να φορτώσει το Live, που θεωρητικά δεν πειράζει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το hardware σου παιζει απροβλημάτιστα με linux. Εγώ υποψιάζομαι κάποια αστοχία υλικού. Τρέχει κάποιο άλλο os αυτή τη στιγμή?

edit

Gparted ή άλλο bootable tool μπορείς να τρέξεις? Δοκίμασες με άλλο στικ? Δοκίμασες εγκατάσταση από dvd πχ το linux mint 17.3?

Sent from my U65GT using Tapatalk

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Το hardware σου παιζει απροβλημάτιστα με linux. Εγώ υποψιάζομαι κάποια αστοχία υλικού. Τρέχει κάποιο άλλο os αυτή τη στιγμή?

Το έγραψα στο αρχικό, τρέχει κανονικά Windows 10 και πριν είχε 7 και αγοράστηκε με Vista.

Gparted ή άλλο bootable tool μπορείς να τρέξεις? Δοκίμασες με άλλο στικ? Δοκίμασες εγκατάσταση από dvd πχ το linux mint 17.3?

Δοκίμασα άλλο stick, δοκίμασα και το ElementaryOS (ubuntu based) και κάνει τα ίδια.

Αν βάλω Compatibility mode ή "nomodeset xforcevesa", ξεκινάει το live και κάνει εγκατάσταση, αλλά μετά στο πρώτο boot μου λέει πάλι ότι δε μπορεί να ξεκινήσει τον X server. Αυτό βγάζει αν ζητήσω το log.

attachment.php?attachmentid=58353&stc=1

Έχει οδηγίες εδώ, για αυτή την περίπτωση, αλλά για κάποιο λόγο, δε μπορώ να δω το video με κανένα browser.

Πάντως είναι τραγικό να έχει θέματα με τις κάρτες των nVidia & AMD και να κάνουν και thread! Δηλαδή μου λες, ότι αν το 80% της αγοράς αντιμετωπίζει θέμα, δοκίμασε αυτό; Έλεος!

IMG_20160122_180443.jpg

IMG_20160122_180443.jpg

IMG_20160122_180443.jpg

IMG_20160122_180443.jpg.a90ff7d129aee28d

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν προβλήματα με nvidia και amd. Δεν ξέρω γιατί σκαλώνει σε σένα. Χρόνια τώρα και με nvidia και με amd δεν έχω πρόβλημα να μπουτάρω

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο σκάλωμα με το xserver έχει φάει... Κάνεις το install με το nomodest, όταν πας να bootαρεις το εχεις βάλει στο grub σαν flag???

Δοκίμασε να αλλάξεις στον grub το :

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" σε GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset"

Αν δεν σου δουλέψει με το nomodeset, δοκίμασε αυτό: grub_gfxmode=1024x768x16

Αν και πάλι έχεις θέμα, δοκίμασε να περάσεις χειροκίνητα τους nvidia drivers. Απ οτι είδα οι πιο πρόσφατοι για την κάρτα σου είναι οι 304.131.

Οπότε δοκίμασε:

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

sudo apt-get install nvidia-304

PS: Καλύτερα δοκίμασε Mint xfce 32bit και εγκατάσταση από DVD.

Edited by JackSparrow21
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν προβλήματα με nvidia και amd.

Είπαμε να το ψάξουμε και να το δοκιμάσουμε, όχι να λέμε χαζομάρες. ΕΠΙΣΗΜΑ υπάρχουν οδηγίες σε site & forum.

attachment.php?attachmentid=58355&stc=1attachment.php?attachmentid=58354&stc=1

Κάποιο σκάλωμα με το xserver έχει φάει... Κάνεις το install με το nomodest, όταν πας να bootαρεις το εχεις βάλει στο grub σαν flag???

Δοκίμασε να αλλάξεις στον grub το :

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" σε GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset"

Αν δεν σου δουλέψει με το nomodeset, δοκίμασε αυτό: grub_gfxmode=1024x768x16

Αν και πάλι έχεις θέμα, δοκίμασε να περάσεις χειροκίνητα τους nvidia drivers. Απ οτι είδα οι πιο πρόσφατοι για την κάρτα σου είναι οι 304.131.

Οπότε δοκίμασε:

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

sudo apt-get install nvidia-304

PS: Καλύτερα δοκίμασε Mint xfce 32bit και εγκατάσταση από DVD.

Θα το ψάξω και σου λέω. Τώρα πάντως έχει γίνει η εγκατάσταση. Πρέπει να την κάνω από την αρχή με nomodeset ή είναι οκ που την έκανα με το compatibility mode;

mint 1.png

mint 2.png

mint 1.png

mint 2.png

mint 1.png

mint 2.png

57fd0952c50e2_mint1.png.d7b6a18647c00e1c

57fd0952cc291_mint2.png.4270b5ad5732b27b

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αν δεν είχες erros κατα την εγκατάσταση είσαι οκ. Αν πατήσεις 'e' την ώρα που επιλέγεις OS μπορείς να κάνεις edit τον grub.

Ανέβασα το link απο το site των mint για να δεις την διαδικασία.

https://www.dropbox.com/s/rjcrkqq91yw3dmt/nomodeset_grub.webm?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε να το ψάξουμε και να το δοκιμάσουμε, όχι να λέμε χαζομάρες. ΕΠΙΣΗΜΑ υπάρχουν οδηγίες σε site & forum.

attachment.php?attachmentid=58355&stc=1attachment.php?attachmentid=58354&stc=1

Θα το ψάξω και σου λέω. Τώρα πάντως έχει γίνει η εγκατάσταση. Πρέπει να την κάνω από την αρχή με nomodeset ή είναι οκ που την έκανα με το compatibility mode;

Επειδή έχω κάνει δεκάδες εγκαταστάσεις linux επί σειρά ετών σε ποικιλία amd και nvidia καρτών, δεν είχα συναντήσει ποτέ το θέμα που αντιμετώπισες. Όταν λοιπόν έγραφα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με amd και nvidia

α) προφανώς αναφερόμουν στην συντριπτική πλειονότητα και

β) απαντούσα στο

Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι πως λέει "αν έχετε πρόβλημα με AMD ή nVidia κάρτες"

Δηλαδή, πόσοι έχουν κάποια που δεν ανήκει εκεί;

Και αφού υπάρχει τέτοιο θέμα, γιατί δεν το τρέχουν αρχικά σε compatibility για να μη μας παιδεύουν;

Δεν ξέρω αν υπάρχει γενικό θέμα με την 7300 ή πρόβλημα με κάποια παραξενιά της υλοποίησης του laptop σου, αλλά σε κάθε περίπτωση "well done" για το troubleshooting.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς αναφερόμουν στην συντριπτική πλειονότητα

Έλα ρε συ, δεν είμαστε παιδάκια... Συντριπτική πλειονότητα οι δικές σου εγκαταστάσεις από αυτές που έχουν γίνει γενικά σε ubuntuοειδή;

Από τη στιγμή που έχει ολόκληρο κεφάλαιο στις οδηγίες εγκατάστασης και sticky θέμα στο επίσημο forum τους, τότε για εμένα είναι σημαντικό και δεν αναφέρεται σε λίγες τυχαίες εγκαταστάσεις.

Τα ίδια και στο επίσημο forum του ubuntu, με ακόμα περισσότερες περιπτώσεις από απλά nvidia/ati, εκεί έχουν και intel μέσα.

[all variants] Graphics Resolution- Upgrade /Blank Screen after reboot

Εδώ ο τύπος εξηγεί αναλυτικά μάλιστα τι συμβαίνει, αλλά δεν έχουν μπει στον κόπο να βάλουν exclusions στον default driver ώστε σε όσες κάρτες έχουν θέμα, να βάζει τον παλαιότερο.

Ubuntu 14.04: nvidia drivers cannot be installed - Ask Ubuntu

Link to comment
Share on other sites

Ok. Θέμα θα βρεις για ένα σωρό προβλήματα στο installation, δε σημαίνει ότι το αντιμετωπίζει η πλειονότητα. Τον τελευταίο μήνα έχω κάνει πάνω από 10 install και σε amd και σε nvidia. Πουθενά δεν είχα πρόβλημα

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

Εε όσο πιο παλιό το hardware που πας να κάνεις την εγκατάσταση, τόσο περισσότερα και τα προβλήματα. Αλλά θα συμφωνήσω πως πλέον τα ubuntu/mint είναι πολύ εύκολο να τα εγκαταστήσει κάποιος και σε γενικές γραμμές (ειδικά σε σχετικά καινούργιο hw) δύσκολα θα αντιμετωπίσεις προβλήματα. Πάντως αν βάλεις μια-δύο φορές Arch Linux μετά όλα σου φαίνονται πιο εύκολα :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now