venisk

Macbook pro 13 2015 kylo ren edition

Recommended Posts

Άργησα λίγο αλλά τα κατάφερα! Ήθελα ένα laptop να είναι πολύ πολύ πολύ γρήγορο, να έχει τεράστια αυτονομία, και να μεταφέρεται εύκολα! To gaming το έβαλα σε δεύτερη μοίρα μιας και δεν έχει νόημα να παίξω κάπου αλλού πέρα από το desktop μου ακόμα και όταν είμαι εκτός Χανίων.

Τι να πω για την ποιότητα κατασκευής, το mousepad την οθόνη...είναι πέρα από τις λέξεις που μπορώ να περιγράψω! :)

Θέλω να μάθω να το χρησιμοποιώ μιας και δεν έχω ιδέα απο macintosh..και ίσως αργότερα να συμπληρώσω μερικά πράγματα που μου αρέσαν κ άλλα που δεν μου αρέσαν.

Μερικές φώτος

1WTYmzg.jpg

ivhKiis.jpg

ja1buio.jpg

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Με γειες Νίκο!

Θέλω εντυπώσεις από μπαταρία με χαλαρή χρήση(excel, word, 2-3 tabs στον Chrome και ίσως λίγη μουσική).

Πολύ ωραίο εργαλείο αλλά ζητάει πολλά λεφτά, βέβαια, αν είναι να σε διευκολύνει στην εργασία σου τα δίνεις . Desktop lover here :hehe:

Edited by sofos1990
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Θα το χρησιμοποιήσω έτσι όπως λες και θα σου πω τι κάνει σε μερικές μέρες :)

Ξέρω ότι ο chrome καταναλώνει περισσότερη ενέργεια απο τον safari, θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Με γειες φίλτατε!

Για ποιότητα κατασκευής δεν χρειάζεται να πούμε κάτι, είναι top. Αλλά θα με ενδιέφερε να συγκρίνω κάποια σημεία από την δική μου εμπειρία. (Είχα macbook pro 13 2012 που αγόρασα από NY) Το δικό μου είχε έναν ανεμιστήρα και ακόμα και όταν έτρεχε κάτι απλό όπως photo slideshow στο iphoto με transition effects άρχιζε να ακούγεται σαν hovercraft έτοιμο να πάει βόλτα. Σε browsing, office work και video playback βέβαια δεν καταλάβαινες ότι είναι ανοιχτό, 0 θόρυβος. Έχεις παρατηρήσει κάτι παρόμοιο μέχρι στιγμής;

Περιμένω να διαβάσω περισσότερες εντυπώσεις για να συγκρίνω αν βελτιώθηκε η εμπειρία αυτά τα 4 χρόνια.

ΥΓ: Aν λειτουργούσε το makerspace μου τώρα θα σου έλεγα να κάναμε laser engrave τον kylo ren πίσω από την οθόνη.

Edited by GregEl
Link to comment
Share on other sites

Με γεια!!

Ευχαριστώ :)

ΑΚΡΩΣ μοντελικότατο! Επίσης λες και όνομα κάμερας γιατί είναι μεγάλο πιστόλι!

d5500 :)

[MENTION=5077]GregEl[/MENTION] δεν έχω ακούσει ακόμα το fan του...του πίνω το αίμα αν παρατηρήσω κάτι τέτοιο θα το γράψω στις εντυπώσεις μου σε λίγες μέρες!!

Καλή φάση να είχε τον kylo έτσι!!

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρει μπρος ο ανεμιστήρας πρέπει να ανέβει πολύ η θερμοκρασία. Βάλε intel power gadget να βλέπεις θερμοκρασίες και τρέξε cinebench R15. Θα αρχίσει να λειτουργεί μάλλον γύρω στους 80-90oC

Link to comment
Share on other sites

Τι πήρες πάλι ρε τρελε! Καλοριζικο!

Ευχαριστώ!! Όνειρο όνειρο σου λέω!!

Καλορίζικο ρε!

Άντε πέρνα Windows και drivers τώρα.

Ευχαριστώ φίλε....:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω μερικά πράγματα μην τα ξεχάσω και θα συμπληρώσω ότι άλλο παρατηρήσω :)

Μετά από 2 μέρες χρήση γύρω στις 6.5 ώρες, στο 39% η μπαταρία, με πολλές εγκαταστάσεις office skype κλπ, επαναφορές από sleep 4-5 restarts, updates, ακούγοντας μουσική από το youtube σερφάροντας χωρίς να κλείνω απολύτως τίποτα το fan δεν πήρε ποτέ μπροστά, ζεστάθηκε λίγο κάτω όχι όμως τόσο ώστε να το μετακινήσω από τα πόδια μου.

Η επαναφορά από αναμονή δλδ όταν ανοίγω το καπάκι δεν υπάρχει, δεν προλαβαίνω να ανοίξω το καπάκι και έχει ανοίξει είτε στην log screen είτε μέσα στο λειτουργικό αν δεν έχει περάσει αρκετή ώρα για να μου ζητήσει πάλι κωδικό.

Όταν μεγαλώνεις ένα παράθυρο πιάνει κυριολεκτικά όλη την οθόνη και μπορείς να πας πίσω στην κεντρική οθόνη απλά με gesture 3 δάχτυλα αριστερά και πάλι πίσω ακαριαία! Αυτό βοηθάει να είναι καθαρή η κεντρική και να χρησιμοποιώ στο browser όλη την οθόνη και μπορείς να βάλεις full screen όσα παράθυρα θέλεις.

Θα προσπαθήσω να τραβήξω ένα video με τα πιο απλά πράγματα για να καταλάβετε τι εννοώ παραπάνω.

Ένα πράγμα που μου την σπάει είναι όταν το φόρτιζα στην αρχή, για κάποιο λόγο το καπάκι δονείτε κάνει ηλεκτρική αποφόρτιση, έψαξα στο νετ που γράφουν γι αυτό, ίσως είναι η υγρασία και η αλουμινένια κατασκευή του. Έχω τον αμερικάνικο φορτιστή με ανταπτορα.

Link to comment
Share on other sites

Μάπα μάπα :hehe:

Όταν χτυπάει το iphone χτυπάει και το macbook :hehe: Έτσι έκανε και το ipad αλλά το είχα ξεχάσει γιατί το σούταρα κατευθείαν...

Είδα που βάζουν κάτι καρτούλες sd στο memory card slot για αύξηση του αποθηκευτικού χώρου σαν αυτή..αλλά μου φαίνεται πολύ αργή λύση! Το μόνο καλό είναι ότι το αφήνεις μόνιμα μέσα!

Η επόμενη λύση είναι του εξωτερικού ssd όπως αυτός ο samsung t1.

Επίσης μπορώ να πάρω έναν φτηνό ssd και να τον βάλω σε μια εξωτερική θήκη αλλά από όσα κουτάκια έχω πάρει μέχρι τώρα δεν είναι κ πολύ αξιόπιστα και δεν ξέρω αν μου δώσουν τις ταχύτητες που θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα update από τα πολλά που έρχονται :hehe:

Σήμερα εγκατέστησα το parallels, έβαλα τα windows 10 πάνω στα macintosh να τρέχουν ταυτόχρονα και πάνω στα windows εγκατέστησα το red alert 3 uprising...ο φορητός λειτουργεί σαν να μην τρέχει τίποτα, το cpu έφτασε 100c μέσα στο παιχνίδι μετά από λίγο, αναλογιστείτε τι έκανε όμως!

Η διαδικασία για να περάσει το iso των windows 10 από το flashaki και να τα εγκαταστήσει μέσα στο parallels τα windows πήρε 5-10 λεπτά!

Όλα αυτά με ανοιχτό το φορητό 2 ώρες καταναλώσαν 20% της μπαταρίας.

to be continued...........

Link to comment
Share on other sites

Ναι με την el capitan ήρθε το laptop. Έπαιξα μια ώρα χτες age of empires 2 με τον ίδιο τρόπο που περιγράφω παραπάνω, πήγε στους 100 πάλι χωρίς να ακούσω ούτε μια στιγμή το fan του..εκτός από το intel powet gadget που έτρεχε στα macintosh είχα και το hwmonitor στα windows για να σιγουρευτώ, μάλλον έχει σχεδιαστεί να δουλεύει εκεί αφού το από κάτω δεν ήταν ιδιαίτερα ζεστό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now