PanicOnArt

Υψηλό Ping και υψηλή χρήση RAM από Skype

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Ξέρω πως μεταξύ τους τα δύο είναι άσχετα αλλά είπα να ανοίξω ένα θέμα αντί για δύο.

Ας ξεκινήσω με το ping. Ξαφνικά σήμερα από το πουθενά άρχισε να κολλάει υπερβολικά η σύνδεσή μου. Για αρχή έτρεξα malware bytes + MSE και δε βρήκαν τίποτα. Τα έτρεξα γιατί σκέφτηκα αρχικά πως θα μπορούσε κάλλιστα να είναι κάποιο malware που απλά κολλάει το PC μου. Μετά είπα να κάνω Pingtest και βάρεσε 300ping από το 80-90 που είμαι σε normal καταστάσεις. Έχω δοκιμάσει επίσης restart το router.

Ερώτηση πρώτη λοιπόν. Καμία ιδέα του τι μπορεί να φταίει (εκτός από τον ISP μου).

Screenshot από το Ping μου.

http://prntscr.com/9w645i

Για το skype τώρα. Δεν ξέρω αν είναι normal, αλλά ακόμη και κλειστό χτυπάει 71 MB ram ενώ ανοιχτό χωρίς να κάνω κάτι φτάνει ακόμη και τα 200 MB.

Δίνω και ένα screenshot:

Screenshot by Lightshot

Επίτηδες τις έβγαλα όλες τις διεργασίες, just in case που δείτε κάτι εσείς παραπάνω.

Edited by PanicOnArt
Link to comment
Share on other sites

Κλείνεις το utorrent όταν το τσεκάρεις?

Για το skype, είναι το χειρότερο πρόγραμμα που υπάρχει σε όλα τα λειτουργικά, έχετε δει άλλο πρόγραμμα chat να βγάζει ανάποδα τα μηνύματα? Δεν νομίζω ότι υπάρχει λύση σε αυτό απλά θα περιμένεις κάποιο update που θα το κάνει λίγο χειρότερο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ας πω κι εγώ την γνώμη μου για το Skype.

Σε παλιό Android τηλεφωνο απλά sux balls. Στο iPhone και σε νέα Android τηλέφωνα σε γενιικότερη λειτουργία είναι solid. Σε PC επειδή δεν έχω headset και mic δεν έχω άποψη.

Κλήση στο Skype δεν μου έχει κρατήσει με καλή ποιότητα πάνω από 5-10 λεπτά είτε αυτή είναι από το τοπικό 3G είτε από το σπίτι που έχω 100/40 σύνδεση.

Όταν πληρώνω credits για calls τότε δεν έχω ποτέ παράπονο και είναι και λογικό.

Kατά τα άλλα για calls προτιμώ το whatsapp call. Φτου φτου όσες φορές το έχω δουλέψει έχει βγει οκ και είμαι πάντα με 3G.

Eπίσης, για συνομιλία με αρκετά άτομα TS3.

Edited by sofos1990
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πείραξες κάτι από το PC σου, μάλλον το κόβω για πρόβλημα στον κόμβο του ISP σου.

Όσον αφορά το Skype, δεν βλέπω κάτι το τραγικό, 200mb δεν είναι τίποτα πλέον για ένα σύγχρονο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Κλήση στο Skype δεν μου έχει κρατήσει με καλή ποιότητα πάνω από 5-10 λεπτά είτε αυτή είναι από το τοπικό 3G είτε από το σπίτι που έχω 100/40 σύνδεση.

Από τον Ιούλιο μέχρι τον Οκτώβριο, μιλούσα με τη γυναίκα μου Skype, αρκετές ώρες την ημέρα.

Κάποιες φορές αυτό μας το έκανε, δηλαδή μετά από 10-15 λεπτά, σα να μπούκωνε και έπρεπε να κλείσεις και να πάρεις ξανά, συνήθως όμως το έκανε από το κινητό (android). Από το σπίτι, με W10, δε θυμάμαι να είχε συμβεί.

Την ίδια περίπου συμπεριφορά, είχε και το Fb Messenger, από το κινητό.

Το Google Hangouts, δεν το είχα δοκιμάσει αρκετά, γιατί είχε χάλια ποιότητα εικόνας σε σχέση με τα άλλα δύο.

Με το Viber δεν είχα θέματα, αλλά δε βλέπεις πότε είναι online ο άλλος.

WhatsUp δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά όλους για τις απαντήσεις!!

Το ιντερνετ είχε θέμα ο ISP μου. Tους πήρα σήμερα, τους έβρισα και όλα καλά (γιατί δεν ήταν η πρώτη φορά).

Όσο για το Skype, αφού ειναι νορμαλ, ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Κλείνεις το utorrent όταν το τσεκάρεις?

Για το skype, είναι το χειρότερο πρόγραμμα που υπάρχει σε όλα τα λειτουργικά, έχετε δει άλλο πρόγραμμα chat να βγάζει ανάποδα τα μηνύματα? Δεν νομίζω ότι υπάρχει λύση σε αυτό απλά θα περιμένεις κάποιο update που θα το κάνει λίγο χειρότερο :hehe:

Σβήσε το και βάλε πάλι το προηγούμενο update.

Και εγώ το ίδιο είχα πάθει και έχει βουήξει ο τόπος για το πρόβλημα, ακόμα και μέσα στο forum τους.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now