sofos1990

Aγορά headset once and forever!

Recommended Posts

Υο!

Αποφάσισα να πάρω headset αλλά έχω μαύρα μεσάνυχτα...

1. Θα είναι μόνο για το σπίτι.

2. Για μουσική από YouTube και για games και συνομιλίες σε Skype, TS3 κλπ.

3. Εννοείται λόγο του παραπάνω να έχουν μκρόφωνο.

4. Αν έχουν αποσπώμενο μικρόφωνο τα προτιμώ. Αν όχι, τουλάχιστον να είναι εύκαμπτο να μην το έχω συνέχεια μπροστά μου.

5. ΟΧΙ wireless.

6. Δεν με νοιάζει το brand αρκεί να έχουν δοκιμαστεί ότι είναι οκ.

7. Επειδή, μέσα στα ,τουλάχιστον, 2-3 επόμενα χρόνια δεν πρόκειται να τα αλλάξω να μπορούν να αλλάζουν τα μαξιλαράκια γιατί ξέρω ότι φθείρονται.

Τιμή μέχρι 100-120 ευρώ.

Αν είναι Corsair, Kingston ή Gskill και πιο ακριβά μου κάνουν.

Edited by sofos1990
Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 μου κάνουν. Αρκεί να μην είναι ασύρματο.

Edit: Αν το USB δεν διαφέρει σε τίποτα πολύ σημαντικά από αυτά που ζητάω τότε θα προτιμήσω το jack 3.5mm μόνο και μόνο αν καμιά φορά θέλω να το συνδέσω στο κινητό.

Edited by sofos1990
Link to comment
Share on other sites

Το jack προϋποθέτει καλή κάρτα ήχουν στον υπολογιστή. Έχεις όμως σαφώς περισσότερες επιλογές, ανεξάρτητες ή μη και αναβαθμίσιμες.

Με το usb έχεις την ευελιξία του να τα βάζεις όπου θέλεις (desktop/laptop, σπιτι/γραφείο, εκτός του κινητού) αλλά περιορίζεσαι σε μάρκες και ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Jack:

AKG K-240 Studio - Thomann Greece

AKG K-271 MKII - Thomann Greece

Και ανταλλακτικά velour pads αν θέλεις: AKG K-240/270/271 Velour Pads - Thomann Greece

Γενικά η AKG διαθέτει ανταλλακτικά και σε μοντέλα 20 ετών, αν και σπάνια θα χρειαστείς.

Μαζί, παίρνεις κι ένα τέτοιο, από τα κορυφαία σε αυτή την κατηγορία τιμής:

ModMic 4.0 Uni-directional ? Antlion Audio

Μπαίνει στα περισσότερα ακουστικά, βγαίνει εύκολα κι μπαίνει στο επόμενο.

Usb:

Καμία σχέση η ποιότητα με τα παραπάνω, απλά είναι έτοιμα σετ και έχουν και μερικά καλούδια για games. Τα προτείνω μόνο αν έχεις κακή κάρτα ήχου.

VOID RGB USB Dolby 7.1 Gaming Headset

Cooler Master Gaming » Products: Sirus - 5.1

Υπάρχουν και Razer/SteelSeries, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι είναι περισσότερο hype παρά ποιοτικά.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που ζητάς πας σε Cloud 2 της Hyperx.

Έχει κι jack & usb (usb κάρτα που βάζεις το jack πάνω), αποσπώμενο mic, καλό ήχο + δεύτερα μαξιλαράκια. Στα 90-100~? είναι πολύ καλά για τα λεφτά τους (τα έχω 6-7 μήνες κι είναι σκυλιά -ειδικά σε σύγκριση με τα siberia elite που είχα-)

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που ζητάς πας σε Cloud 2 της Hyperx.

Πρακτική λύση, αλλά ο ήχος τους δε λέει κάτι. Και μόνο σε χαρακτηριστικά να τα συγκρίνεις (Hyper 50Hz-18KHz @ 98db / AKG 16Hz-28KHz @ 104db) οι διαφορές είναι τεράστιες.

Link to comment
Share on other sites

Πρακτική λύση, αλλά ο ήχος τους δε λέει κάτι. Και μόνο σε χαρακτηριστικά να τα συγκρίνεις (Hyper 50Hz-18KHz @ 98db / AKG 16Hz-28KHz @ 104db) οι διαφορές είναι τεράστιες.

yes indeed, tbh για κάποιον λόγο είδα μόνο τα corsair & cm που λίνκαρες κι όχι τα AKG :S

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=771]sofos1990[/MENTION] έχεις ξανα χρησιμποιήσει headset ή θα είναι η πρώτη φορά?

Εγώ λέω να πάς στο Computer Mall εκεί στην Ταιβάν να τα βάλεις στο κεφάλι

σου να τα δείς γιατί άλλα είναι σφιχτά (είσαι και κεφάλας) και άλλα μπορεί

να τα βρείς βαριά σε πολύωρη χρήση!

Τα Void της Corsair δεν σου άρεσαν? νομίζω είναι πολύ ωραία σε όλα τους!

Πές του jake να σου στείλει μια ντουζίνα φίλε :hehe:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5]GoriLLakoS[/MENTION], όχι δεν είχα ποτέ τέτοιας κατηγορίας headset. Mόνο κάτι των 10-20 ευρώ.

Δεν νομίζω να μην με βολεύει...τουλάχιστον δεν έχω ακούσει κανέναν να παραπονιέται ότι δεν του χωράει ή ότι κάτι είναι λάθος κατασκευαστικά.

Aυτό που δεν μου αρέσει στα Corsair είναι το μικρόφωνο. Απλά πάει πάνω κάτω και δεν είναι αποσπώμενο. Plus με ξεπερνά αυτό το design τους :hehe: Eίναι too much για μένα lol

[MENTION=53]Wizard![/MENTION], ωραία τα AKG. Μου αρέσουν γιατί είναι και πιο minimal φάση από των άλλων εταιρειών στο pc industry αλλά νομίζω ξεπερνάνε κατά πολύ τα 120 ευρώ. Αν δεν βρω κάτι άλλο θα πάω εκεί αλλά από Kingston, Corsair, Gskill παίρνω όποια θέλω σε πολύ χαμηλή τιμή.

Απλά για να καταλάβω την διαφορά μεταξύ των AKG με τα Cloud II είναι η μέρα με την νύχτα ή απλά μια ελάχιστη διαφορά που οι pro του ήχου την αντιλαμβάνονται; Δεν είμαι καν κοντά στο να γίνω pro πάντως :P

Edited by sofos1990
Link to comment
Share on other sites

Σόφο, πρέπει να είσαι τελείως audiophile για να καταλαβαίνεις τις διαφορές στον ήχο.

Τα Cloud ΙΙ πλέον τα έχω ως μόνιμο headset, voice comms, gaming εννοείται πως εξυπηρετεί άψογα. Για μια περίοδο στις δοκιμές, τα είχα κάθε μέρα στο μετρό, παρόλο που το Mi4 δεν έχει και τον τρομερό amplifier έπαιζαν ικανοποιητικά.

Για μένα είναι το πιο τίμιο headset, αν τώρα δεν σε ενδιαφέρει το 7.1, μπορείς να κοιτάξεις στα απλά Cloud I, που είναι το ίδιο headset χωρίς το 7.1 και την usb κάρτα ήχου (αντίθετα έχει 2 jacks για μικρόφωνο και ακουστικά ξεχωριστά) και είναι περίπου 20? φτηνότερο.

Link to comment
Share on other sites

@Wizard!, ωραία τα AKG. Μου αρέσουν γιατί είναι και πιο minimal φάση από των άλλων εταιρειών στο pc industry αλλά νομίζω ξεπερνάνε κατά πολύ τα 120 ευρώ. Αν δεν βρω κάτι άλλο θα πάω εκεί αλλά από Kingston, Corsair, Gskill παίρνω όποια θέλω σε πολύ χαμηλή τιμή.

Τα 240, χωρίς να υπολείπονται ιδιαίτερα των 270, είναι στα 85?. Μαζί με το Antlion, πας 120? σύνολο. Για αυτό στα πρότεινα.

Σόφο, πρέπει να είσαι τελείως audiophile για να καταλαβαίνεις τις διαφορές στον ήχο.

Μεταξύ 240 & 270, ναι.

Μεταξύ 240/270 και Hyper, είναι σημαντικές. Το 50Hz με 16Hz, δείχνει σημαντική έλειψη στα μπάσα, το 18KHz με 28KHz, αντίστοιχα στα πρίμα και τα 6db διαφορά, είναι 200% ισχυρότερη ένταση, αφού ανά 3db έχουμε διπλασιασμό της έντασης. Άσχετα αν θα τα παίξει πολύ δυνατά, δε θα ζορίζονται χαμηλά. Τώρα αν κάποιος δεν καταλαβαίνει τη διαφορά 50Hz με 16Hz, θέλει τέτοιο, όχι ακουστικά :P

Link to comment
Share on other sites

Τα 240, χωρίς να υπολείπονται ιδιαίτερα των 270, είναι στα 85?. Μαζί με το Antlion, πας 120? σύνολο. Για αυτό στα πρότεινα.

Kάτι παίζει με την Taiwan όπου και μένω. Tα 240 έχουν 140 ευρώ και τα 271 180 ευρώ. Αν τα πάρω από το Thomann είναι +50 ευρώ μεταφορικά+mic+μεταφορικά για το mic.

Tην επόμενη εβδομάδα θα είμαι Ελλάδα και τα 271 έχουν 125 έχουν οπότε ίσως τα πάρω από εκεί.

AKG K-271 MK II | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

παντως να ξερεις τα ΑΚG Κ-240 Ειναι ημι-ανοιχτα ανοιχτα (studio)

ενώ τα 271 ΜΚΙΙ Ειναι κλειστου τύπου δηλαδη σε απομονονουν απο τους περιβαλλον ηχους και τους αλλους απο τους δικου σου :P [MENTION=771]sofos1990[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

Με ζεσταίνουν λίγο αλλά βάζω AC και στρώνουν :hehe:

Aπό ήχο...ωραία ακούγονται. Τώρα δεν έχω και με τι να τα συγκρίνω αλλά είναι συμπαθητικά στο άκουσμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now