Nomad

Eyefinity σε crossfire 7770

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ενα σύστημα με 2 amd 7770 σε crossfire connection και οθόνη LG FHD. Σε περίπτωση που αγόραζα μια οθόνη αντίστοιχης ανάλυσης με τις κάρτες που έχω θα είχα τη δυνατότητα eyefinity η όχι; Και αν ναι θα σέρνονταν στην ανάλυση που θα παραγόταν η θα ήταν αξιοπρεπής;; Ευχαριστώ περιμένω τις γνώμες σας.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα. Eyefinity σε dual monitor setup αξίζει ή θα πέφτει ειδικά στα fps που ο χαρακτήρας είναι στο κέντρο πάνω στα bezels των monitor και θα καταντάει unplayable το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Με δύο, όχι. Δε μπορείς να παίξεις. Από 3, 5, 7. Πρέπει το κέντρο σου να είναι σε ενιαία οθόνη και να μην πέφτει πάνω σε ένωση.

Αν θέλεις σώνει και καλά, πάρε δύο φθηνές ή μεταχειρισμένες για αριστερά/δεξιά και βάλε μια καλή στο κέντρο. Έτσι κι αλλιώς οι πλαϊνές, βοηθάνε την περιφερειακή όραση, δεν χρειάζεται να είναι τέλειες.

Link to comment
Share on other sites

Με δύο, όχι. Δε μπορείς να παίξεις. Από 3, 5, 7. Πρέπει το κέντρο σου να είναι σε ενιαία οθόνη και να μην πέφτει πάνω σε ένωση.

Αν θέλεις σώνει και καλά, πάρε δύο φθηνές ή μεταχειρισμένες για αριστερά/δεξιά και βάλε μια καλή στο κέντρο. Έτσι κι αλλιώς οι πλαϊνές, βοηθάνε την περιφερειακή όραση, δεν χρειάζεται να είναι τέλειες.

Σε περίπτωση που πάρω 2 λοιπόν έστω και φθηνές εκεί μιλάμε για ανάλυση κάπου 5000*1080 καθώς το eyefinity στην ουσία δεν κάνει extend αλλα κάνει το σύστημα να αναγνωρίζει τις 3 οθόνες σαν μια. Με crossfire dual 7770 μπορώ ή θα παίρνω 10-15 fps και θα είναι unplayable το οποιοδήποτε game;;;

Επίσης νομίζω ότι από 2 και πάνω ολα τα επιπλέον μόνιτορ πέραν των 2 πρέπει να έχουν DP υποδοχή αλλιώς χρειάζομαι actively display port adapter;

Βοηθήστε οσο μπορείτε παιδιά μην κάνω κάνα λάθος και παραγγείλω τσάμπα πράγματα και μετά δεν δουλεύουν και τρέχω!! Αφού λέω να το στήσω ας γίνει σωστά τουλάχιστον!!!

Edited by Nomad
Link to comment
Share on other sites

Σε πολύ καινούρια παιχνίδια θα δυσκολευτείς. Από εκεί και πέρα, είναι άλλη η αίθηση με τρεις οθόνες, άλλη των Ultra settings. Ο καθένας προτιμάει άλλο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε πολύ καινούρια παιχνίδια θα δυσκολευτείς. Από εκεί και πέρα, είναι άλλη η αίθηση με τρεις οθόνες, άλλη των Ultra settings. Ο καθένας προτιμάει άλλο πράγμα.

Αξίζει λέτε;; Στην ουσία δεν θέλω κάτι... 2 οθόνες έστω μεταχειρισμένες 1920*1080 και κομπλέ. Αξίζει η θα έχω συνέχεια ασυμβατοτητες και θα είναι σπάσιμο νεύρων;;; Επίσης γνωρίζει κάποιος θετικά αν στις 3 το ένα μόνιτορ πρέπει να είναι οπωσδήποτε display port ready;;

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο. Αν δεν πάρω 2 και πάρω μια full hd και χρησιμοποιήσω τις 2 23'' μια κέντρο και μια αριστερά ας πούμε και δεξιά βάλω μια μικρότερης ανάλυσης 19''... Θα χω χάλια αισθητικό αποτέλεσμα λόγω ότι η μια οθόνη θα ναι μικρότερη από τις άλλες 2;;;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με 2 7770 πάω για 3way eyecinity έτσι; Γτ υπάρχουν κάποιοι γνωστοί που μου λένε ότι απλα θα σερνονται τα πάντα in game...

Thanks for all of your answers παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με 2 7770 πάω για 3way eyecinity έτσι; Γτ υπάρχουν κάποιοι γνωστοί που μου λένε ότι απλα θα σερνονται τα πάντα in game...

Thanks for all of your answers παιδιά!

????????

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now