odim

Προβλημα με 2 OCZ SSD

Recommended Posts

Εχω δυο ocz ssd,ο ένας είναι ο vertex 4 κι ο άλλος είναι ο vector150,στα καλά καθουμενα απενεργοποιουνται απο το bios της μητρικης,κολλαει το συστημα και πρεπει να κανω reset, στον εναν εχω τα win 10,έχω κανει format και πηγα να κανω secure erase μεσα απο το bootable της ocz και μου βγαζει failed,με απλο μηχανικο δισκο ολα καλα,εχω κανει αναβαθμιση firmware και στους δυο ενω ή μητρική έχει την τελευταια εκδοση του bios,δε μπορω να καταλάβω τι φταιει...

Link to comment
Share on other sites

μακρια απο OCZ,η εταιρεια ειναι για τα μπαζα,θα τους στειλω στο service,επειδη παιζει να μου πιστωθει καποιο ποσο λογω εγγυησης θελω να μου πειτε ποιους κατασκευαστες SSD δισκων να προτιμησω,ποιοι ειναι πιο αξιοπιστοι????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα πριν κάνεις το οτιδήποτε, αν μπορείς να δοκιμάσεις την λειτουργικότητα τους σε κάποιο άλλο σύστημα ή και σε διαφορετική πλατφόρμα αν έχεις την δυνατότητα, και μετά να πάρεις την τελική σου απόφαση.

Πάντως περίεργο μοντέλο μητρικής έχεις το λέω επειδή το δούλεψα...όσο δούλευε δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα πρότεινα Crucial και Sandisk, πιο συγκεκριμένα τα μοντέλα με MLC μνήμες.

850 evo, δεν έγραψα σκέτο samsung έγραψα ένα συγκεκριμένο μοντέλο :)

Link to comment
Share on other sites

850 evo, δεν έγραψα σκέτο samsung έγραψα ένα συγκεκριμένο μοντέλο :)

Δεν αντιλέγω, μόνο που εκτός του οτι ο ΟΡ ρώτησε για αξιόπιστο κατασκευαστή και όχι συγκεκριμένο μοντέλο, έχουν αναφερθεί πάμπολλα προβλήματα για τον 850 EVO, όπως και για τον PRO, όπως και για τους προηγούμενους, τους 840.

Υπάρχει δηλαδή ένα μοτίβο αναξιοπιστίας στη Samsung, αξιόπιστη στους SSD δεν τη λες...

Χώρια που ο EVO, χρησιμοποιεί φθηνή TLC μνήμη.

Που ναι μεν οι μάγκες μηχανικοί της Samsung έφτιαξαν γρήγορο controller που σκίζει στα benchmarks, αλλά είναι εγγενές "πρόβλημα" της TLC να ρίχνει την απόδοση του δίσκου σε μεγάλες μεταφορές αρχείων και την αξιοπιστία των MLC και SLC δεν την πιάνει.

Δε λέω, με την πτώση της τιμής του EVO είναι καλό vfm, αλλά για τα PC μου, εγώ τουλάχιστον samsung δεν βάζω και ούτε φυσικά προτείνω και στους άλλους που ζητάνε αξιοπιστία.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα από φίλους και γνωστούς που έχουν τον 850 evo δεν έχω ακούσει τίποτα κακό. Ακόμα και να έχουν κάποιοι προβλήματα στα τόσα εκατομμύρια που έχει πουλήσει δεν μου φαίνεται παράλογο, υπάρχει κανένα προϊόν τέλειο και δεν το έχω γνωρίσει ακόμα?

98 ευρώ κάνει ο 850 evo 250gb βρες μου τέτοια τιμή με επιδόσεις σε άλλο ssd και θα του προτείνω και εγώ να πάρει τον άλλο :)

Η αξιοπιστία είναι και θέμα τύχης μπορεί να πάρεις τη καλύτερη εταιρεία που λένε οι στατιστικές και να πετύχεις ελαττωματικό κομμάτι, πάντως στους 850 δεν είναι ο κανόνας αυτός. Έτσι νομίζω, αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό παθαινα και γω σε παρόμοια περίπτωση αλλά με μηχανικό δίσκο 1TB WD black caviar.

Είσαι σίγουρος οτι είναι και οι δύο χαλασμενοι? Τους δοκίμασες ξεχωριστά?

μου κανουν κατι τρελα τη μια μου εμφανιζονται στο bios την επομενη επανεκιννηση εξαφανιζονται,προσπαθησα σε εναν να περασω τα windows μου ριξε μηνυμα δε μπορει να κανει boot,ενα μπαχαλο,μου εχουν σπασει τα νευρα,μαγκες μακρια απο ocz η εταιρεια δεν την παλευει....το πιο τρελο απο ολα ξαφνικα οταν ειμαι στα windows κολλαει το συστημα,βλεπεις να φορτωνει και θελει reset μετα μπαινεις στο bios δεν υπαρχει ο δισκος,τι ηθελα και πηρα σαπακια...

Edited by odim
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα πριν κάνεις το οτιδήποτε, αν μπορείς να δοκιμάσεις την λειτουργικότητα τους σε κάποιο άλλο σύστημα ή και σε διαφορετική πλατφόρμα αν έχεις την δυνατότητα, και μετά να πάρεις την τελική σου απόφαση.

Πάντως περίεργο μοντέλο μητρικής έχεις το λέω επειδή το δούλεψα...όσο δούλευε δηλαδή.

Τι υπονοεις?? οτι η sabertooth ειναι σαπακι???? εγω γνωριζω οτι οι tuf και οι rog series της asus ειναι τα πιο προσεγμενα,ουτε μια στο εκατομμυριο για μενα να φταιει η μητρικη..

Link to comment
Share on other sites

Τι υπονοεις?? οτι η sabertooth ειναι σαπακι???? εγω γνωριζω οτι οι tuf και οι rog series της asus ειναι τα πιο προσεγμενα,ουτε μια στο εκατομμυριο για μενα να φταιει η μητρικη..

ναι καλές είναι και οι TUF και οι Rog, άλλα μιλάμε για πλατφόρμα με τα εργα του αρκα, αλλιώς λειτουργεί στην Intel.

από παντού να περιμένεις τα πιο απίθανα! δεν είναι όμως το θέμα μας η μητρική.

κανε μια δοκιμή άπλα σε ένα άλλο σύστημα και ακόμα καλύτερα σε μια άλλη πλατφόρμα, imo είναι ένας έγκυρος τρόπος να δεις αν όντως φταίει ο SSD.

Επίσης κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να ψάξεις αν και άλλα άτομα έχουν παρόμοια προβλήματα με το συγκεκριμένο μοντέλο SSD, πόσο μάλλον σε συνδυασμό με την συγκεκριμένη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να ψάξεις αν και άλλα άτομα έχουν παρόμοια προβλήματα με το συγκεκριμένο μοντέλο SSD

Εγώ πάντως που έχω 3 vertex 4 120GB χρόνια τώρα, 2 σε raid0 στο σύστημά μου πριν βάλω τον trion 100 και έναν στο facebook-youtube box της μητέρας μου δεν έχω δει προβλήματα. (τρέχουν σε intel chipset και όχι σε ίδια-παρόμοια μητρική) Έχουν περάσει 7-8 OCZ SSDs από τα χέρια μου-συστήματα και μόνο σε ένα vertex 2 χρειάστηκε το firmware update, στους υπόλοιπους ήταν προαιρετικό. Τα έφτυσε ο vertex 2 μετά από 6-7 χρόνια και πολλά ζόρια-writes, ενώ οι υπόλοιποι ζουν ακόμα μια χαρά.

μου κανουν κατι τρελα τη μια μου εμφανιζονται στο bios την επομενη επανεκιννηση εξαφανιζονται,προσπαθησα σε εναν να περασω τα windows μου ριξε μηνυμα δε μπορει να κανει boot,ενα μπαχαλο,μου εχουν σπασει τα νευρα,μαγκες μακρια απο ocz η εταιρεια δεν την παλευει....το πιο τρελο απο ολα ξαφνικα οταν ειμαι στα windows κολλαει το συστημα,βλεπεις να φορτωνει και θελει reset μετα μπαινεις στο bios δεν υπαρχει ο δισκος,τι ηθελα και πηρα σαπακια...

Φίλος που είχε παρόμοιο πρόβλημα (επίσης ξαφνικά εμφανίστηκε) με 840 evo πάντως ήταν θέμα με καλώδια τροφοδοσίας! (κάτι δεν καθόταν καλά νομίζω στα extensions, άλλαξε καλώδιο και όλα καλά).

Προτείνω και εγώ το να δοκιμάσεις έναν έναν σε άλλο σύστημα για να σιγουρέψεις ότι είναι θέμα των SSD. Και δες λίγο και τι health έχουν, γιατί είναι έτσι η τεχνολογία που όλοι οι SSD θα παραδόσουν πνεύμα αργά ή γρήγορα.

Edited by GregEl
Link to comment
Share on other sites

θα φανει οτι ειναι στον τεχνικο ελεγχο και θα πω περισσοτερα αργοτερα,παντως εγω απο την συγκεκριμενη εταιρεια δε ξαναψωνιζω...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ο ενας δισκος ειναι ξοφλημενος ο αλλος ειναι καλος,μου προτειναν εναν samsung με 10 χρονια εγγυηση απο το service και δεχτηκα,ελπιζω να μεινω ευχαριστημενος,παντως προειδοποιω μακρια απο τα σαπακια της ocz μετανιωσα γι αυτες τις επιλογες....

Link to comment
Share on other sites

Sandisk Extreme Pro μόνο και τίποτα άλλο σε SATA 3 για πραγματικές επιδόσεις και αξιοπιστία, για ποιο φθηνά παίζουν και οι πολύ καλοί Ultra II. Μακρυά απο Samsung πλεον, εταιρεία μαιμού μετά το σκάνδαλο με τους 840 EVO. Απο OCZ ειχα καλη εμπειρια με τους Arc 100.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now