MetallicGR

Τι σας αποτρέπει από την εγκατάσταση custom υδρόψυξης;

Τι σας αποτρέπει από την εγκατάσταση Custom υδρόψυξης;  

63 members have voted

  1. 1. Τι σας αποτρέπει από την εγκατάσταση Custom υδρόψυξης;

    • Το υψηλό κόστος
      28
    • Το χρονοβόρο στήσιμο
      0
    • Η διαδικασία συντήρησης
      21
    • Το σύστημά/κουτί μου δε το "αξίζει"
      4
    • Δεν έχω τις γνώσεις
      4
    • Άλλο... θα επεκταθώ
      6


Recommended Posts

Ο τρόπος όπου ψύχονται τα πολύτιμα υποσυστήματα του υπολογιστή μας είναι λίγο έως πολύ γνωστός και ειδικά στον χώρο των enthusuiast οι οποίοι έχουν στη κατοχή τους συστήματα με high end hardware και αρκετά συχνά υπερχρονισμένες κάρτες γραφικών και επεξεργαστές. Αρκετά συχνά, βλέπουμε κορυφαία συστήματα από τη modding κοινότητα, πολλά από τα οποία φιλοξενούνται και στη κατηγορία Case Mod, να ψύχονται με κάποιου είδους custom υδρόψυξη για να καλύψουν την αυξημένη θερμότητα που εκλύουν τα συγκεκριμένα υποσυστήματα. Παράλληλα, μια high end custom υδρόψυξη απογειώνει την εμφάνιση του υπολογιστή ειδικά οι λεπτομέρειες δένουν όμορφα και παράγουν ασύλητους και χρωματικούς συνδυασμούς στο τελικό αποτέλεσμα και δε μπορεί εύκολα να συγκριθεί με καμία "ταπεινή" αερόψυκτρα.

Για κάποιους, η custom υδρόψυξη αποτελεί "must have" καθώς ανοίγει νέους δρόμους για την αποτελεσματικότερη ψύξη του συστήματος ενώ αρκετοί hardcore χρήστες υποστηρίζουν πως βοηθά στην αξιοπιστία και στην αποδοτική λειτουργία ακόμα και μετά από αρκετό καιρό χρήσης. Βέβαια, υπάρχει και η πλειοψηφία των χρηστών που δεν ασχολείται με κάποια custom υδρόψυξη για διάφορους λόγους, τους οποίους συγκεντρώσαμε στο σημερινό Poll που έχει τίτλο "τι σας αποτρέπει από την εγκατάσταση Custom υδρόψυξης" και στο οποίο περιμένουμε να μας πείτε ποιος είναι ο βασικότερος ανασταλτικός παράγοντας στην εγκατάσταση μιας custom υδρόψυξης.

Το υψηλό κόστος.

Το χρονοβόρο στήσιμο.

Η διαδικασία συντήρησης.

Το σύστημά/κουτί μου δε το "αξίζει".

Δεν έχω τις γνώσεις.

Άλλο... θα επεκταθώ.

http://www.hwbox.gr/case-modding-news/42873-case-mod-imperial-805-a.html

[img_alt=Τι σας αποτρέπει από την εγκατάσταση Custom υδρόψυξης;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture57281.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Κόστος κυρίως, προτιμώ να τα φάω στα σουβλάκια! Παλιά που δεν είχα μπάκα τα εδεινα, τώρα πρέπει να την διατηρησω γιατί έρχονται δύσκολες εποχές!

Συντήρηση, εδώ τώρα και σπάνια παίρνω τις σκόνες από τα φίλτρα, σιγά μην κάνω και κάτι παραπάνω...

Εμφάνιση, σαν τις γωμαροψηκτρες δεν έχει, χορταίνει το μάτι :P

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Edited by FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Οι custom hydro's απευθυνονται στους enthusiast της τεχνολογιας. Ολοι θα ηθελαν να το κανουν αλλα οι παραγοντες κοστος και γνωσεις μειωνουν κατα πολυ το ηδη μικρο ποσοστο που θα εκαναν το βημα να βαλουν. Παει και καπως αναλογικα, Δεν γινεται καποιος με κοστος μηχανηματος 800? προ 3ετιας να δωσει 200-300? για custom υδροψυξη. Καποιοι το κανουν αλλα ελαχιστοι. Μιλαω για τα τελευταια χρονια φυσικα που η υδροψυξη δεν χρειαζεται ουτε ψυγειο απο αυτοκινητο, ουτε παραφλου και αλχημιες (00'-04' σκηνικα). Στην ελλαδα μετρημενοι ειναι οσοι ασχολουνται με custom υδροψυξεις. Σε 2-3 threads αν μπουμε τους βρισκουμε ολους.

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω θα επέλεγα το κόστος..όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες για τους hwεραδες που ασχολούνται έστω κ λίγο με oc.

Sent from my iPhone 6s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το μόνο ανασταλτικό στοιχείο, ήταν το κόστος. Τα υπόλοιπα λίγο πολύ, έρχονται.

Ξεκίνησα με μια custom μεν, αλλά εταιρίας δε (Zalman), δηλαδή όχι έτοιμο πακέτο με κομμάτια από κάποιο κατάστημα.

Πειραματίστηκα, έβαλα ανεμιστήρες (ήταν παθητική), άλλαξα

, μόνταρα την αντλία με μεγαλύτερη, κλπ.

Αφού ξεπέρασα το άγχος της διαρροής, μετά ήταν απλό.

Τα σημαντικότερα σημεία της υδρόψυξης για εμένα:

- Σηκώνει μεγάλο φορτίο. Με μια καλή υδρόψυξη, μπορείς να βάλεις cpu, gpu (ίσως και δεύτερη), μητρική, μνήμες, χωρίς να επιβαρύνεις το σύστημα με όγκο (ανεμιστήρες, καλώδια) και θόρυβο (ανεμιστήρες). Αυτή τη στιγμή έχω cpu, gpu, raid πάνω σε ένα κύκλωμα και παίζουν 3 αθόρυβοι στις 1200 στροφές. Η αντλία είναι μέσα στο δοχείο και δεν ακούγεται, παρά μόνο αν βάλεις το αφτί σου στο κουτί

- Ευκολία στην αναβάθμιση. Ξεβιδώνω το εκάστοτε block, το βάζω στο επόμενο. Δε χρησιμοποιώ full cover για VGAs. Βάζω ψυκτράκια στις μνήμες με 3Μ διπλής όψης. 5 λεπτά να τα αλλάξω όλα.

- Ακόμα κι αν η εταιρία δε βγάλει adapter για το block σου, ώστε να ταιριάζει στο νέο socket, βρίσκεις πολύ εύκολα τρόπο να το κάνεις, γιατί δε χρειάζεται να στηρίξεις μια γομαροψύκτρα

- Λιγότερη σκόνη. Τριπλό ψυγείο, το φυσάω από μέσα προς τα έξω (κρατώντας τους ανεμιστήρες πάντα!) και τέλος. Δεν έχω 10 σημεία να φυσάω

- Συντήρηση. Λένε να της αλλάζεις τα υγρά κάθε χρόνο, να καθαρίζεις τα block, κλπ. Σαχλαμάρες. Αλλάζω υγρό κάθε χρόνο, τα block δεν τα έχω καθαρίσει εδώ και 3 χρόνια και τα καθαρίζω, μόνο αν θελήσω να αλλάξω κάποιο

- Θόρυβος. Μπορεί να είναι αθόρυβη. Δεν είναι. Όμως, βάσει του πρώτου, ο θόρυβος είναι ίδιος, είτε έχω AMD, Intel, Ο/C, default, nVidia, ATI, κλπ. Άπαξ και στηθεί να σηκώνει ένα καλό φορτίο, δε χρειάζεται προσθήκη άλλων ανεμιστήρων ή ψυγείου

- Εμφάνιση. Δε λέω αν είναι πιό όμορφη από μια ψύκτρα, αλλά έχει κάτι να δείξει, σε αντίθεση με ένα τεράστιο πράμα πάνω στη cpu...

Αυτά τα λίγα :)

Link to comment
Share on other sites

βαριόμουν από πέρυσι ο καλοκαίρι που την ξεστησα για να την καθαρίσω.....

τώρα κούμπωσα τα πάντα πάνω

νάνεκαλά η βαρεμάρα των εξετάσεων και το διάβασμα.....

έδινα υδραυλική σήμερα ----> trust me I'm an engineer......

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω custom εδώ και χρόνια (3 build) ψήφισα κόστος.

Και ο φίλος που έχει τον ασπρόμαυρο κόσμο ψάχνει για φθηνά κιτ και μεταχειρισμένα εξαρτήματα γιατί ναι μεν μπορείς να βρεις φθηνή λύση, αλλά σχεδόν ποτέ δεν αξίζει να κάνεις custom με πολύ βασικά και φθηνά εξαρτήματα.

Έστω ότι θες να ξεκινήσεις με ένα 240 custom cpu only loop. Αν πάρεις φθηνό kit, θα έχει φθηνή αντλία (που δεν επιτρέπει επέκταση του loop μελλοντικά), μικρό res που θα είναι φτιαγμένο για την αδύναμη αντλία πιθανότατα, μέτριους ανεμιστήρες, κατά 90% δεν θα έχει compression fittings και από χρώματα για δέσιμο με το σύστημα κλάφτα Χαράλαμπε...

Αν λοιπόν κάνεις κιτ με καλύτερα εξαρτήματα αμέσως εκτοξέυεται το κόστος. Δεν υπάρχει φθηνή καλή αντλία, δεν υπάρχουν φθηνά compression fittings σε σωστό χρώμα και γενικά για πολλούς νομίζω αυτό που κερδίζουν για το σύστημά τους δεν δικαιολογεί το κόστος. Όσοι το αποφασίζουν νομίζω το κάνουν για συγκεκριμένους λόγους (εμφάνιση, ησυχία, θερμοκρασίες) και προσπαθούν να ξεχάσουν το κόστος.

Οι υπόλοιποι λόγοι έχουν εύκολες λύσεις-απαντήσεις-αντεπιχειρήματα νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως το κόστος και ότι δεν έχω ιδέα. Πέρα από αυτό πιστεύω από προσωπική μου άποψη, ότι το Custom χαλάει την εικόνα του εσωτερικού, κάνοντας το να φαίνεται περισσότερο με υδραυλική εγκατάσταση παρά με εσωτερικό υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα πριν γίνει μόδα (και ενδεχομένως ούτε οι μισοί από εδώ δεν γνώριζαν τι είναι υδρόψυξη), αλλά δεν την παλεύω πλέον...

1) Για να βγει κάτι όμορφο π.χ. με "σκληρούς" σωλήνες σαν και αυτούς της φωτογραφίας πρέπει να αφιερώσεις ΩΡΕΣ στησίματος.

2) Η συντήρηση είναι απίστευτη. Όλα καλά και όλα ωραία στην αρχή, αλλά σε βάθος χρόνου η αντλία θα αρχίσει να "γουργουρίζει", οι ενώσεις θα χαλαρώσουν, το κύκλωμα μπορεί να πιάσει βρύα, λειχήνες και άλλους μικροοργανισμούς... κτλ κτλ.

3) Εν τέλει, για να βγει κάτι όμορφο και να παραμείνει όμορφο θέλει χρόνο, χρόνο που δεν διαθέτω...

4) Πλέον τα σύγχρονα συστήματα δεν νομίζω ότι κερδίζουν κάτι ουσιαστικό σε oc, σε σχέση με κορυφαία αερόψυξη, οπότε για ποιο λόγο να μανουριάσεις;

5) Η ησυχία είναι μύθος, μια που ούτως ή άλλως θα χώσεις fans στο ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα!! :hehe:

Εφόσον ομως έβαλε τέτοιο ψυγείο τι τους ήθελε 9 ανεμιστήρες? Το βιντιλατερ έπρεπε να αφησει! :P

Όταν το είχε ποστάρει ο τύπος είπε ότι ο stock ανεμιστήρας έκανε πολύ φασαρία για αυτό έβαλε αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Yποθέτω πως, όπως και στη δική μου περίπτωση, έτσι και στους περισσότερους το μεγαλύτερο πρόβλημα θα είναι το κόστος. Γενικά το να ασχοληθείς με το ΠιΣι είναι χόμπυ που κοστίζει πολύ αλλά αυτό είναι θέμα για άλλο poll I suppose :P

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ειναι μεγαλο το κοστος μετα αν θες να το κανεις να φαινεται και ομορφο θελει αρκετο ελευθερο χρονο και μετα υπαρχουν και οι ετοιμες "κλειστου" τυπου.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία συντήρησης από μένα. Βαριέμαι το άνοιξε κλείσε άλλαξε υγρά, καθάρισμα κλπ. Θα πώ ότι με AIO το κατάφερα να πάει στα 4,8Ghz , Και Custom να είχα πάλι εκεί θα ήμουν οπότε....

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία συντήρησης από μένα. Βαριέμαι το άνοιξε κλείσε άλλαξε υγρά, καθάρισμα κλπ. Θα πώ ότι με AIO το κατάφερα να πάει στα 4,8Ghz , Και Custom να είχα πάλι εκεί θα ήμουν οπότε....

Δεν έχει σημασία που θα φτάσεις το cpu με νερό αλλά σε τι θερμοκρασία θα έχεις όταν δουλέψει το cpu σε αυτή τη συχνότητα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία που θα φτάσεις το cpu με νερό αλλά σε τι θερμοκρασία θα έχεις όταν δουλέψει το cpu σε αυτή τη συχνότητα..

Σαφώς και θα έχω χαμηλότερες θερμοκρασίες με Custom, αλλά θεωρώ ότι θα είναι πάνω- κάτω 5oC,

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο πολύ καλύτερες θερμοκρασίες και 600rpm τα 140mm fans στο ψυγείο δλδ ησυχία!...:hehe: Το θέμα είναι ότι κοστίζει πολλά δυστηχώς για να πείς ότι αξίζει την διαφορά, δλδ αν είναι να φτιάξεις μια custom με 200 ευρώ παίρνεις ένα aio και είσαι παντού σχεδόν τα ίδια!

Link to comment
Share on other sites

Θα έβαζα το κόστος αλλά απο αλλαγή σε αλλαγή στα aio και απο τη στιγμή που πέρασα το 1000άρικο για τον επεξεργαστή δεν ξέρω αν ισχύει.

Εμένα με απέτρεψε η έλλειψη γνώσεων και ο φόβος μη σωστής πλήρωσης/διαρροής!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now