MetallicGR

Τι σας αποτρέπει από την εγκατάσταση custom υδρόψυξης;

Τι σας αποτρέπει από την εγκατάσταση Custom υδρόψυξης;  

63 members have voted

  1. 1. Τι σας αποτρέπει από την εγκατάσταση Custom υδρόψυξης;

    • Το υψηλό κόστος
      28
    • Το χρονοβόρο στήσιμο
      0
    • Η διαδικασία συντήρησης
      21
    • Το σύστημά/κουτί μου δε το "αξίζει"
      4
    • Δεν έχω τις γνώσεις
      4
    • Άλλο... θα επεκταθώ
      6


Recommended Posts

Αν και τα είχα γράψει παραπάνω, όσον αφορά τη συντήρηση, τα γράφω πάλι, γιατί γενικά κυριαρχεί μύθος..

Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν προφανώς, κουβέντα κάνουμε και περισσότερο απευθύνομαι σε αυτούς που διαβάζουν από περιέργεια για να μη δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις. Και δεν απαντάω στον gdp77 προσωπικά, απλά παίρνω το post του ως αρχή.

1) Για να βγει κάτι όμορφο π.χ. με "σκληρούς" σωλήνες σαν και αυτούς της φωτογραφίας πρέπει να αφιερώσεις ΩΡΕΣ στησίματος.

Ισχύει, αν και με την εμπειρία, σου παίρνει λιγότερο χρόνο. Τη δική μου πάντως δεν τη θεωρώ άσχημη, απλά δεν είναι αυτό το εντυπωσιακό αποτέλεσμα που βλέπεις κατά καιρούς. Όμως, δε με νοιάζει, καθότι έχω άλλα πράγματα να ασχοληθώ και όχι να κοιτάω μέσα στο κουτί. Περισσότερο με νοιάζει το πρακτικό κομμάτι και η ευκολία στις αλλαγές/αναβαθμίσεις, κάτι που είναι απαγορευτικό με τους ακρυλικούς σωλήνες. Εκεί κάθε αλλαγή απαιτεί πέταμα υλικού και στήσιμο από την αρχή.

2) Η συντήρηση είναι απίστευτη. Όλα καλά και όλα ωραία στην αρχή, αλλά σε βάθος χρόνου η αντλία θα αρχίσει να "γουργουρίζει", οι ενώσεις θα χαλαρώσουν, το κύκλωμα μπορεί να πιάσει βρύα, λειχήνες και άλλους μικροοργανισμούς... κτλ κτλ.

Γιατί βάθος χρόνου μιλάς; Η αντλία μου εργάζεται για χρόνια και δεν έχει κάνει κιχ (MCP655Β). Βρύα κλπ δεν πιάνει ποτέ, αν χρησιμοποιήσεις ειδικό υγρό και όχι νεράκι ή παρφλού. Οι ενώσεις δεν παθαίνουν τίποτα αν βάλεις ποιοτικά υλικά εξαρχής. Προσωπικά η συντήρηση που κάνω, είναι όπως έγραψα παραπάνω και η απόδοσή της δεν έχει πέσει ούτε 10% τόσο καιρό. Βάζεις και μια διακλάδωση στο χαμηλότερο σημείο του κυκλώματος και άνοιγμα με καπάκι και αδειάζεις το υγρό, χωρίς καν να κουνήσεις το κουτί από τη θέση του. Εγώ η επόμενη αναβάθμιση που θα κάνω όταν έχω καιρό (και χρήμα...), είναι να αλλάξω τα fittings με quick release για ακόμα μεγαλύτερη ευκολία στις αλλαγές. Απλά είναι ακριβά και δεν με καίει.

3) Εν τέλει, για να βγει κάτι όμορφο και να παραμείνει όμορφο θέλει χρόνο, χρόνο που δεν διαθέτω...

Ναι, αλλά εξαρτάται από τον σκοπό του καθενός. Ψύξη ή μόστρα;

4) Πλέον τα σύγχρονα συστήματα δεν νομίζω ότι κερδίζουν κάτι ουσιαστικό σε oc, σε σχέση με κορυφαία αερόψυξη, οπότε για ποιο λόγο να μανουριάσεις;

Κερδίζουν όπως είπα, σκόνη, χώρο και αναβαθμισημότητα, αν στηθεί σωστά. Πήρες μια R9 390, που από μόνη της κάνει θόρυβο. Σε ένα χρόνο, δεν έχεις λεφτά για την R9 490 και βρίσκεις μια μεταχειρισμένη R9 390 να κάνεις CF. Ξέρεις με πόσο θόρυβο θα επιβαρυνθείς; Εγώ με 0db. Απλά θα πάρω ένα block ακόμα, 20cm σωλήνα, θα τη βάλω στο ίδιο κύκλωμα και τέλος. Όλα έχουν να κάνουν με τον αρχικό σχεδιασμό και την πρόβλεψη για επέκταση.

5) Η ησυχία είναι μύθος, μια που ούτως ή άλλως θα χώσεις fans στο ψυγείο.

Άλλο να έχεις 4x140mm @ 1200rpm και άλλο να βάζεις μπροστά, πίσω, στην ψύκτρα, στην κάρτα, στη δεύτερη κάρτα, στη μητρική, στις μνήμες, στον RAID, στο πλαϊνό καπάκι, κλπ. Εγώ όταν είχα πάρει τον RAID, επειδή θέλει ψύξη, μου έλεγαν να βάλω ανεμιστήρα. Αρνήθηκα κατηγορηματικά. Τελικά βρήκα ένα block για chipset μεταχειρισμένο με 10? και το έβαλα. Ησυχία. Και ούτε πατέντες για τη στήριξη, ούτε τίποτα.

Είπα και πριν, το κόστος είναι μεγάλο. Η δική μου μπορεί να κοστίζει σήμερα και 400-450? αν στηθεί από την αρχή. Όμως, αυτά τα χρήματα τα έχω δώσει ως επί το πλείστον εδώ και 5-6 χρόνια και έκτοτε δεν έχω δώσει παρά κάτι ψιλά και 7? το χρόνο για υγρό. Και φυσικά, δε θα χρειαστεί να δώσω για τα επόμενα 5-6 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Το Κοστος....

Εχοντας περασει απο:

1)Πολλες αεροψυξεις

2)Φτηνο ΑΙΟ Η60

3)mod-αρισμενο Η60 με σωληνες και ψυγειο 240

4)Full custom με παραπανω 240 + 120 ,τρομπα - μπλοκ swiftech220 απο US, 2x5,25 tank,full vga cover

το κοστος ειναι μεγαλο ,

το κερδος σε temps μικρο σε σχεση με ενα φτηνο 240 ΑΙΟ.

Οσον αφορα το θορυβο ειναι μικρος αλλα ουτως η αλλως αγοραζεις αθορυβους ανεμιστηρες ειτε για αερα ειτε για νερο

Το μικροβιο ομως δικαιολογει τα παντα....

Link to comment
Share on other sites

Για μας τους θνητούς τα 300-350? για μια καλή custom είναι πολλά! Με 300?+ που έδωσα διαφορά πουλώντας την παλιά πλατφόρμα q9550&gtx560ti πήγα σε νέα( μεταχειρισμενη) s1150 i4770k&r290. Άρα πολύ δύσκολα να τα δώσεις για custom. Ακόμα και τώρα πχ θα προτιμούσα να δώσω την r290&350? να πάρω μια μεταχειρισμένη GTX980ti πάρα να βάλω νερό.

Link to comment
Share on other sites

γιατι στα συστηματα μου δεν αξίζει - δεν έχει νόημα...

(χαμηλών/μέτριων επιδόσεων & κόστους, χωρις υπερχρονισμούς, καθόλου gaming / χωρις discrete vga...)

Link to comment
Share on other sites

To θέμα καθαρίσματος πάει περίπατο με κάτι σαν αυτό έτοιμο νεράκι το έχω πάνω από ένα χρόνο και οι σωλήνες είναι πεντακάθαροι είχα το πρόβλημα θαμπώματος από την πρώτη μέρα γιαυτό πήγα σε τέτοια λύση

2ymbm7t.jpg

Υπαρχουν και φτηνες λυσεις οπως αυτο που εχει 40$

x6k2fd.jpg

2wd4scy.jpg

cpu 36$

oqfxq9.jpg

qp10dy.jpg

έχει και άλλα σχέδια σε χαμηλές τιμές φυσικά...

όσο κοστίζει ένα επώνυμο μπλοκ για μια κάρτα γραφικών φτιάχνεις όλη την υδρόψυξη φυσικά έχτρα κόστος ένα μεγάλο ψυγείο και μια αντλία που αυτά τα έχω εδώ και χρόνια αγορασμένα και δεν τα αλλάζουμε....

και το αποτέλεσμα!

2rzb6dl.jpg

ayaejl.jpg

Edited by DManos
Link to comment
Share on other sites

Το σύστημά/κουτί μου δε το "αξίζει" συνήθως βάζω άζωτο :hehe:

Πέρα από την πλάκα, κάποια στιγμή θα στήσω με ακρυλικούς και μετά θα το ξεσκονίζω κάθε 4 ώρες :hehe:

Να σε δω με πανί στο χέρι και δεν θέλω τίποτα άλλο... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now