MetallicGR

Dell UltraSharp U2717D: Νέο επαγγελματικό monitor με λεπτά bezel

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Dell UltraSharp U2717D: Νέο επαγγελματικό monitor με λεπτά bezel]http://www.hwbox.gr/images/news_images/dell.jpg[/NEWS_IMG] Αρχικά εμφανίστηκε στην CES, όμως τώρα την είδαμε να κυκλοφορεί στην αγορά της Κίνας, με επικείμενη την "εξάπλωσή" της και σε άλλες αγορές.

Ο λόγος για τη νέα "27άρα" της Dell, η οποία κυκλοφορεί για την επαγγελματική αγορά και φέρει ανάλυση 2560x1440 pixel σε λόγο πλευρών 16:9. Το panel της είναι τύπου PLS, ένας τύπος IPS panel που εισήγαγε στην αγορά η Samsung στα τέλη του 2010 και χαρακτηρίζεται από τα αρκετά πιστά χρώματα. Μάλιστα η Dell μιλά για 99% κάλυψη του sRGB ενώ επίσης συναντάμε 8 ms GTG (με 6ms στο "ειδικό" quick mode) ενώ η φωτεινότητα ανέρχεται σε 350 cd/m2. Κύριο φυσικά χαρακτηριστικό της, είναι τα πολύ λεπτά bezel της που την κάνουν ιδανική για multimonitor

Επιπλέον, όσον αφορά τις διαθέσιμες συνδέσεις, η οθόνη εφοδιάζεται με DisplayPort 1.2, Mini DisplayPort 1.2, και HDMI 1.4 εισόδους εικόνας ενώ η προτεινόμενη τιμή που έχει στην Κίνα (μετά τη μετατροπή) αγγίζει τα $900.

[img_alt=Dell UltraSharp U2717D: Νέο επαγγελματικό monitor με λεπτά bezel]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture58748.png[/img_alt]

[img_alt=Dell UltraSharp U2717D: Νέο επαγγελματικό monitor με λεπτά bezel]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture58749.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε βάζουν μια DVI-D ;

Το DP είναι καλό, αλλά έχει ακόμα θέματα. Πολύ συχνά χάνει την οθόνη το σύστημα και μετά μπερδεύεται. Έχω δύο οθόνες, είχα βάλει την κύρια σε DP και αν καμιά φορά άνοιγα τον υπολογιστή και είχα ξεχάσει να ανοίξω την οθόνη, την έβγαζε από τα devices και μου έκανε κύρια τη δεύτερη, μεταφέροντας ότι είχα στο desktop, σε μία. Το ίδιο έκανε καμιά φορά με το screen saver, αν αργούσε να ανοίξει. Το ίδιο, που είχε τύχει να την κλείσω κατά λάθος, αντί να πατήσω το menu πχ. Εκνευρίστηκα και την έβαλα με DVI. Κανένα θέμα έκτοτε.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η απορία μου είναι ποιος θα δώσει $900 για μία οθόνη. Δηλαδή, ναι ΟΚΕΙ μπορεί να είναι σουπερ ντουπερ ουαου αλλά και με $300 κάνεις τη δουλειά σου παραπάνω απο ικανοποιητικά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε βάζουν μια DVI-D ;

Το DP είναι καλό, αλλά έχει ακόμα θέματα. Πολύ συχνά χάνει την οθόνη το σύστημα και μετά μπερδεύεται. Έχω δύο οθόνες, είχα βάλει την κύρια σε DP και αν καμιά φορά άνοιγα τον υπολογιστή και είχα ξεχάσει να ανοίξω την οθόνη, την έβγαζε από τα devices και μου έκανε κύρια τη δεύτερη, μεταφέροντας ότι είχα στο desktop, σε μία. Το ίδιο έκανε καμιά φορά με το screen saver, αν αργούσε να ανοίξει. Το ίδιο, που είχε τύχει να την κλείσω κατά λάθος, αντί να πατήσω το menu πχ. Εκνευρίστηκα και την έβαλα με DVI. Κανένα θέμα έκτοτε.

Νομίζω πως αυτό που αντιμετώπισες είναι πολύ συγκεκριμένη περίπτωση παρά πρόβλημα του προτύπου. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το DisplayPort.

Εμένα η απορία μου είναι ποιος θα δώσει $900 για μία οθόνη. Δηλαδή, ναι ΟΚΕΙ μπορεί να είναι σουπερ ντουπερ ουαου αλλά και με $300 κάνεις τη δουλειά σου παραπάνω απο ικανοποιητικά.

Πιο πολύ απευθύνεται στους επαγγελματίες (γραφίστες - video editors) όπου τους ενδιαφέρει το color calibration (η συγκεκριμένη έχει κάλυψη του 99% του sRGB) παρά στον μέσο χρήστη - εκεί ναι, αρκούν τα πιο "φτηνά" πάνελ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η απορία μου είναι ποιος θα δώσει $900 για μία οθόνη. Δηλαδή, ναι ΟΚΕΙ μπορεί να είναι σουπερ ντουπερ ουαου αλλά και με $300 κάνεις τη δουλειά σου παραπάνω απο ικανοποιητικά.

Το παν κ άλλοι, είναι μέχρι να κάτσεις σε μια τέτοια οθόνη :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αυτό που αντιμετώπισες είναι πολύ συγκεκριμένη περίπτωση παρά πρόβλημα του προτύπου. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το DisplayPort.

2 διαφορετικές κάρτες (nVidia/ATI), 2 διαφορετικές οθόνες... Τι να πω... Μπορώ να δοκιμάσω με τα 10, είχα 8/8.1 τότεΣ.

Το παν κ άλλοι, είναι μέχρι να κάτσεις σε μια τέτοια οθόνη

Συμφωνώ αλλά όχι πάντα. Κάποιοι απλά δε βλέπουν τις διαφορές, για αυτό όταν μιλάμε για το αν αξίζει μια ακριβή οθόνη, τους λέω να τη δούν από κοντά δίπλα σε μια άλλη. Αν αυτοί δε βλέπουν διαφορές, κανένας λόγος να πάρουν την ακριβή. Τα ίδια με τον ήχο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά όχι πάντα. Κάποιοι απλά δε βλέπουν τις διαφορές, για αυτό όταν μιλάμε για το αν αξίζει μια ακριβή οθόνη, τους λέω να τη δούν από κοντά δίπλα σε μια άλλη. Αν αυτοί δε βλέπουν διαφορές, κανένας λόγος να πάρουν την ακριβή. Τα ίδια με τον ήχο.

Και αυτό το παν κι άλλοι :hehe:

Αν δεν δει την διαφορά μιας καλής dell, πάνω τον 600 ευρώ δλδ, προτείνω να πάει σε οφθαλμίατρο και να πάρει μαζί του τον [MENTION=543]Trabakoulas[/MENTION] και μετά βουρ για τον ωριλά! :hehe:

Επίσης δεν έχει κανένα νόημα κάποιος σε μια απλή οθόνη να βλέπει μια καλύτερη στο youtube μέσω της δική του...πάντα θα λέει ότι δεν βλέπει διαφορές :hehe:..μα αφού κοιτάς το δικό σου panel :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Στα αφτιά εχω θέμα οχι στα μάτια! Εννοείται οποίος δεν βλέπει διάφορες απο tn σε ips είναι για οφθαλμίατρο.

Εγώ και μόνο που σύνδεσα το pc στην tv μου έπεσε το σαγόνι απο την διαφορά στα χρώματα.

Edited by Trabakoulas
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το ΤΝ/IPS είναι σημαντική διαφορά, αλλά μπορεί να υπάρχουν και κάποιοι που δε...

Υπάρχουν όμως και μικρότερες, όπως φωτεινότητα, gamma, χρώματα, flicker, που σε ρωτάνε γιατί να δώσω 1000? και όχι 300?, εμένα ίδιες μου φαίνονται.

Ε, εκεί, τους λέω, πάρε αυτή με τα 300?.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας την S27A850D της Samsung εδώ και 4 χρόνια (νομίζω ήταν η πρώτη PLS που έβγαλε), κάθε φορά που κάθομαι σε TN τα μάτια μου πονάνε. Θες ένα σωρό ρυθμίσεις μήπως και φτάσεις ένα αποτέλεσμα που τουλάχιστον δεν θα σε απογοητεύει, και μιλάω πάντα για ποιότητα απεικόνισης χρώματος.

Για μένα δεν είναι λογική να συγκρίνουμε οθόνες των 300? με καλές IPS/PLS. Δεν μπορεί να λες οθόνη η μία οθόνη και η άλλη. Εννοείται ότι αν κάποιος δε νοιάζεται για την ποιότητα ή αν δεν μπορεί να την καταλάβει τότε με μια τέτοια οθόνη πετάει τα λεφτά του. Αν την έχει ανάγκη ή αν μπει στο τρυπάκι να τα σκάσει (καλή ώρα) τότε δεν γυρίζει σε TN.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αυτό που αντιμετώπισες είναι πολύ συγκεκριμένη περίπτωση παρά πρόβλημα του προτύπου. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το DisplayPort.

Πιο πολύ απευθύνεται στους επαγγελματίες (γραφίστες - video editors) όπου τους ενδιαφέρει το color calibration (η συγκεκριμένη έχει κάλυψη του 99% του sRGB) παρά στον μέσο χρήστη - εκεί ναι, αρκούν τα πιο "φτηνά" πάνελ.

99% sRGB έχουν και μόνιτορ των 500, η συγκεκριμένη πως δικαιολογεί τα 900?

Link to comment
Share on other sites

99% sRGB έχουν και μόνιτορ των 500, η συγκεκριμένη πως δικαιολογεί τα 900?

Έχεις κάποια συγκεκριμένα κατά νου; Γιατί άλλο να το γράφουν στα χαρτιά, άλλο να το έχουν πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποια συγκεκριμένα κατά νου; Γιατί άλλο να το γράφουν στα χαρτιά, άλλο να το έχουν πραγματικά.

https://www.skroutz.gr/s/4159756/BenQ-BL2710PT.html?keyphrase=bl2710pt

https://www.skroutz.gr/s/5988899/Dell-UltraSharp-U2715H.html

Edited by Antisocial
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχει βγει σοβαρό review για την Dell (που προσωπικά δεν τις έχω σε μεγάλη εκτίμιση), αλλά οι παρακάτω δεν είναι και κάτι αξιόλογο.

attachment.php?attachmentid=58830&stc=1

Στο Delta E γράφει 2.9 average και 5.9 max! Οτιδήποτε πάνω από 2 είναι παραμόρφωση στα χρώματα.

Μόνο μετά από calibration πιάνει καλά νούμερα (0.4 και 1.0 αντίστοιχα) αλλά το μηχάνημα που κάνουν calibration αυτοί, έχει κάπου 2000?.

Στη μέση απόκλιστη του Gama γράφει 12%, όταν η παλαιότερη Dell (2713ΗΜ) είναι στο 3%.

Για να πάρεις σωστά χρώματα το response time πάει περίπατο:

attachment.php?attachmentid=58831&stc=1

Ενώ αν αλλάξεις τη ρύθμιση για να πάρεις σωστό response, τα χρώματα πάνε περίπατο:

attachment.php?attachmentid=58832&stc=1

Περισσότερα εδώ:

BenQ BL2710PT Review

Λίγο πολύ, τα ίδια παίζουν κι εδώ κι επιπλέον βάλε ότι δεν έχει ρυθμίσεις η βάση της, παρά μόνο κλίση του πάνελ.

Before Calibration

attachment.php?attachmentid=58833&stc=1

After Calibration

attachment.php?attachmentid=58834&stc=1

5% διαφορά στο gamma, αλλά το color uniformity πάει περίπατο

attachment.php?attachmentid=58835&stc=1

Και είναι λίγο καλύτερη από την BenQ σε απόκριση

attachment.php?attachmentid=58836&stc=1

attachment.php?attachmentid=58837&stc=1

Περισσότερα εδώ:

Dell U2715H Review - TFTCentral

Οπότε, ναι μεν δεν έχω δει το αντίστοιχο review για την U2717d, ναι μεν δεν είμαι fan των Dell, αλλά το να λες ότι είναι κάποιες φθηνότερες, καλύτερες, ενώ δεν είναι καν καλές, αλλά μετριότατες οθόνες για χρήση σε εφαρμογές γραφείου, δεν το καταλαβαίνω. Εκτός αν ανήκεις στην κατηγορία που λέμε παραπάνω, ότι εσύ δε βλέπεις διαφορές. Τότε ναι, αλλά αυτό δεν είναι αντικειμενική άποψη.

default.jpg

response_1.jpg

response_3.jpg

default.jpg

calibrated.jpg

uniformity.jpg

response_1.png

response_2.png

default.jpg.8bf5947d1200b497731197b3d176

response_1.jpg.300a6b81641a2d9535b9e52b2

response_3.jpg.c3ceb137243fafa29da5c9fa2

default.jpg.ed74cac911f2334a27830e50328d

calibrated.jpg.d179613786f7f1eba64eaa49a

uniformity.jpg.6f51208adca527a535d578212

response_1.png.e0acef5b90b5e42d060661bee

response_2.png.610762eb452b519b494db3139

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν ειπα οτι ειναι καλυτερες οθονες, εγραψε ο astalavista οτι εχει 99% srgb ( στα χαρτιά προφανως αφου δεν υπαρχει review) και εγω ειπα οτι υπάρχουν μονιτορ που αναφέρουν στα χαρακτηριστικά τους 99% και ,κοστιζουν 500 , δεν δικαιολογει για μενα τα 900 ευρώ με ενα 99% στην περιγραφη της! Οπως εσυ ποσταρες αναλυτικα, το ιδιο να κανει και η Dell οταν παρουσιαζει ενα μονιτορ 1440p 60hz με 900 ευρώ και το κυριο χαρακτηριστικο που πλασαρουν ειναι τα ultra thin bezels!

Link to comment
Share on other sites

Είπα πως δικαιολογείται η κοστολόγηση του - όχι ότι είναι πραγματικό γεγονός whatsoever, ούτε και γω μπορώ να ξέρω.

Σίγουρα πάντως υπάρχουν πολλών ειδών IPS/PLS κοκ, άλλες καλύπτουν το 90% του sRGB, άλλες περισσότερο άλλες λιγότερο. Προφανώς, ανάλογα με τα specs κοστολογούνται.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now