odim

1150 ή 1151

Recommended Posts

σκεφτομαι να παω σε μια απο τις δυο πλατφορμες,που να παω??? η 1151 αν και πιο καινουργια εχει ακριβες μητρικες,με συμφερει να δωσω κατι παραπανω για να παω σε 1151??? εχει διαπιστωθει καποιο προβλημα???αξιζει να επενδυσω εκει που εχει και DDR4??? επεξεργαστη θα παρω καποιον i5,θα αγορασω μνημες και ενα dvd,τα υπολοιπα τα εχω...στη μητρικη δινω παντα ιδιαιτερη βαρυτητα,σκεφτομαι απο 150? μεχρι 250?,τι μου προτεινετε???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

1151 δεν το συζητάμε :)

Ο i5 είναι αρκετός για τα περισσότερα πράγματα οπότε πας σε 6600k.

Μνήμες προτείνω αυτές εδώ.

Μητρική μια asus z170-a δεν χρειάζεσαι κάτι ακριβότερο :)

αυτη τη μητρικη τη φοβαμαι,δεν εχει καλες κριτικες στο newegg,σιγουρος εισαι οτι ειναι καλη???

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτιάξει τέτοιο pc και θα ξανά έφτιαχνα με την ίδια, στις τόσες χιλιάδες μητρικές που πουλάνε λογικό είναι να βρεις αρνητικά σχόλια :)

Link to comment
Share on other sites

1151 οντως ειναι ενα επιπεδο πανω λογω ddr4 απο την αλλη σκεφτομαι το εξης να παω σε 1150 επειδη εχω 32gb(ειναι υπεραρκετα) στο συστημα της υπογραφης μου να τις σπασω και να παρω 2 στικς των 16gb να τα βαλω σε μητρικη ASUS SABERTOOTH Z97 MARK 2/USB 3.1 και επεξεργαστη τον CORE I5-4690K 3.50GHZ γλυτωνω καποια χρηματα για αγορα μνημων,ειναι και δυσκολες οι εποχες και το καθε ευρω που ξοδευω το υπολογιζω,ειμαι σε διλημμα..

Edited by odim
Link to comment
Share on other sites

Και έτσι θα είσαι μια χαρά, εννοείτε αυτό, θέλω να γράψεις την εμπειρία σου μετά σε σχέση με το τωρινό σου σύστημα :)

Η intel ειναι πολυ μπροστα αλλα η πολιτικη της ειναι απαραδεκτη,οι τιμες της ειναι τραγικες η τα σκας και παιρνεις κατι καλο η δινεις λιγα και μετα απο 2 χρονια θελεις ξανα pc,ειδικα ο i3 ειναι πανακριβος με 2 πυρηνες,η τελευταια λυση ειναι η amd την οποια εγω τη θελω δυνατη,εχει μικρυνει πολυ σαν εταιρεια,κατι ακουσα οτι οι καινουργοι AM4 θα ειναι λιγο πιο γρηγοροι απο τους sandy bridge στην ουσια τιποτα το σπουδαιο αλλα ετσι εχεις την intel να κανει οτι γουσταρει και να πηγαινει με το πασο της,οσο για τις τιμες πονεμενη ιστορια και καταντια να δινεις 300?+ για i7..

Link to comment
Share on other sites

Εχω την z170-a και ειναι κουκλαρα, σταθεροτατη και εχει τα παντα ολα. Προφανως και αξιζει να πας σε 1151 αλλα οχι επειδη θα δεις αλλο επιπεδο σε αποδοση λογο ddr4 (οπως αναφερεις). Εχει ολα τα νεα futures και οσοι στηνουν τωρα συστημα λογικο ειναι να πηγαινουν προς τα εκει αφου οι τιμες παιζουν πολυ κοντα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα πάω σε 1151 αλλα θα τα παιρνω ανα μηνα τα κομματια γιατι δεν εχω μαζεμενα τοσα λεφτα,θα φτιαξω ομως 10 φορες πιο γρηγορο συστημα απο αυτο που εχω τωρα,θα παω σε i5 6600k..

Για μητρικη εαν επιλεξω την Asrock Z170 Extreme4+ λογω front panel usb 3.1 που διαθετει θα ειμαι καλα?? ειναι καλες οι ASROCK???? 200? εχει...

Edited by odim
Link to comment
Share on other sites

ΑΚομη δεν αγορασα τιποτα,επαθα πλακα με τη νεα sabetooth-------> SABERTOOTH Z170 S | Motherboards | ASUS USA μητρικη κοσμημα λεμε αλλα δε μπορω να τη βρω,ξερει κανεις τι παιζει και δεν υπαρχει στην αγορα????? τη θελω οπωσδηποτε,το PCB τα σπαει..

Link to comment
Share on other sites

Και οι MSI αξίζουν. Κοιτάς τι σε ενδιαφέρει από τα "συνοδευτικά" και την τιμή και επιλέγεις. Μπορεί να σ' αρέσει περισσότερο η Krait των ~150? που είναι αρκετά τίμια μητρική και την έχουμε δοκιμάσει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα αγορασα μνημες DDR4 2χ16gb=32gb corsair,λιγο ακριβες μου βγηκαν αλλα ειπα να βαλω υπερ αρκετη μνημη για μελλοντικα,τον αλλο μηνα θα παρω μαλλον cpu ι5 6600κ εκτος και βγει στις αγορες η ασπρη sabertooth,επισης εχω στο μυαλο μου την ASROCK Z170 GAMING K6+ στα 232? απο e-shop,την εχει κανεις αυτην???εντυπωσεις και απο θεμα σταθεροτητας πως παει???? φαινεται να εχει ολες τις προυποθεσεις που θελω,για msi τις ξεχναω γιατι τις φοβαμαι με τοσα που ακουω....αν και η εταιρεια λεει οτι τα caps της εχουν αντοχη εως και 10 χρονια....

Link to comment
Share on other sites

Πάρε 100 ευρώ φτηνότερη μητρική δλδ την φανταστική msi Krait και βάλε τα να πάρεις έναν 6700k..εκεί είναι η δύναμη bro :) Να δώσεις 240 ευρώ για μητρική και να της βάλεις πάνω i5 είναι αμαρτία!! Όσο oc θα κάνεις στην asrock θα κάνεις και στην krait εγώ με μητρική των 140 ευρώ έχω πάει τον 6600k μου στο κατεβαστήρι χαλαρά στα 4.5 :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα αγορασα μνημες DDR4 2χ16gb=32gb corsair,λιγο ακριβες μου βγηκαν αλλα ειπα να βαλω υπερ αρκετη μνημη για μελλοντικα,

Οτι δηλαδή οι τιμές των ddr4 δεν θα μειωθούν τους επόμενους μήνες αλλά θα αυξηθούν; :hmmm:

Άσε που θα βελτιωθούν μάλλον και τα χαρακτηριστικά τους.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε 100 ευρώ φτηνότερη μητρική δλδ την φανταστική msi Krait και βάλε τα να πάρεις έναν 6700k..εκεί είναι η δύναμη bro :) Να δώσεις 240 ευρώ για μητρική και να της βάλεις πάνω i5 είναι αμαρτία!! Όσο oc θα κάνεις στην asrock θα κάνεις και στην krait εγώ με μητρική των 140 ευρώ έχω πάει τον 6600k μου στο κατεβαστήρι χαλαρά στα 4.5 :)

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω καθετα,εαν θελεις σταθεροτητα και αξιοπιστια στο συστημα σου πας πρωτον σε ενα καλο επωνυμο τροφοδοτικο και δευτερο σε μια καλη μητρικη,ειναι η αρχη του build για μενα,ειναι τα δυο σημαντικοτερα μερη για εναν PC,τα υπολοιπα απλα ειναι επιπροσθετα,χρησιμευουν μονο στις επιδοσεις αλλα εαν εχεις ασταθεια τι να τις κανεις τις επιδοσεις,η krait ειναι πολυ light μητρικη και σε αυτον τον τομεα οτι πληρωνεις παιρνεις,θα περιμενω τη λευκη sabertooth που ξερω οτι ειναι προσεγμενη οπως ολα τα tuf series με πιστοποιητικο αξιοπιστιας..

O i5 ειναι υπερ αρκετος και η διαφορα του με τον i7 ειναι στο hyperthreading αλλα εαν θελεις επιδοσεις πας στην πλατφορμα 2011-3 σκας διπλασια φραγκα και εχεις οτι καλυτερο κυκλοφορει..

Link to comment
Share on other sites

Και που δεν πρόκειται να κάνεις "απόσβεση" ούτε σε 10 χρόνια. Εκτός και αν έχεις κάποια απόδειξη εκτός από την τιμή οτι η krait είναι light και σκάει για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με νοιάζει πόσα λεφτά θα δώσεις αλλά πόσα λεφτά διαθέτεις, δλδ το πρόβλημα μου είναι ότι θα πάρεις πιο αδύναμο cpu ενώ έχεις την δυνατότητα να πάρεις το μεγάλο cpu και το ίδιο oc για να πάρεις μια φανταχτερή μητρικη. Για το τροφοδοτικό πάω πάσο αρκεί και σε αυτό να μην γίνονται υπερβολές όταν δεν έχουμε άλλα βασικά πράγματα!

Όσο για το 2011-3 είναι κάτι άλλο, άλλη κατηγορία άλλα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει να δει για krait κριτικες μπορει να μπει στο newegg και θα καταλαβει τι λεω,απο msi απο οτι ειδα καλες κριτικες εχει μονο η xpower η οποια εχει 350+? πανακριβη....οσες sabertooth εχω παρει με εχουν βγαλει καθαρο,μητρικαρες με πιστοποιηση,κανενας αλλος κατασκευαστης δεν εχει βγαλει αντιστοιχες και στις οποιες να δινει εγγυηση 5 χρονια..η asrock εχει βγαλει τις πιο ολοκληρωμενες μητρικες απο θεμα υποστηριξης συσκευων και τεχνολογιων αλλα οταν σου παρεχει μονο 2 χρονια εγγυηση σε ξενερωνει..

Edited by odim
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now