Nomad

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ PC

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά!

Έχω το εξής pc:

AMD fx 8300

Radeon 7770*2 (crossfire)

mobo gigabyte GA-970A-DS3P

ssd 128

HDD 500

RAM G-skill 8GB

Αυτό που συμβαίνει είναι το εξής: Με το που ανοίγω το τροφοδοτικό με το σχετικό κουμπί που υπάρχει σε όλα τα τροφοδοτικά αμέσως χωρίς να πατήσω το power button τίθενται σε λειτουργία όλα τα fans του υπολογιστή και ότι είδους ledakia έχω μέσα στο κουτί. Επίσης όταν πατάω το power button μπαίνω μέσα κανονικά αλλά πάλι όταν κάνω shut down απενεργοποιείται η οθόνη αλλά όλα τα άλλα μένουν ανοιχτά (fans, leds).

Τι φταίει?

Έχω κάνει αναβάθμιση bios έχω αποσυνδέσει ότι περιττό στο boot και τίποτα το πρόβλημα παραμένει.

Ευχαριστώ

Υ.Γ: Το PSU: PSU MS-TECH MS-N950-VAL 950W ATX - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ (PER.640316)

[h=1][/h]

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει κάποιο USB καλώδιο (όχι απαραίτητα με συσκευή απάνω) σε θέση που είναι για φόρτιση. Αυτό κρατάει το τροφοδοτικό ανοικτό για να φορτίσει η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Σε αρκετά τροφοδοτικά γίνεται αυτό, γιατί κλείνεις όμως το psu απο το κουμπί του? Αν για κάποιο λόγο θες να μην είναι στο ρεύμα (κεραυνούς κλπ) βγάζε το από την πρίζα είναι πιο ασφαλές,

Link to comment
Share on other sites

Σε αρκετά τροφοδοτικά γίνεται αυτό

Σε κανένα τροφοδοτικό δεν πρέπει να γίνεται αυτό. Συμβαίνει μόνο για να στείλει ρεύμα σε κάποια συσκευή ή θύρα USB. Συνήθως είναι στο κουτί η θύρα αυτή, σπάνια στη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχουν εταιρείες σαν την ms-tech και άλλες αυτής της κατηγορίας γίνεται και θα γίνεται...δεν πρέπει συμφωνώ, αλλά...μερικές βάζουν και τσιμέντο..θυμάστε? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχουν εταιρείες σαν την ms-tech και άλλες αυτής της κατηγορίας γίνεται και θα γίνεται

Η ποιότητα του τροφοδοτικού είναι κάτι άλλο και δεν έχει να κάνει με τη λειτουργικότητα.

Το PSU μένει ανοικτό, είτε από τα Windows, είτε από το κουτί, είτε τη μητρική.

Για τα Windows είναι εύκολο να το διαπιστώσει, κάνοντας boot με ένα Linux Live CD και επιλέγοντας Shutdown από εκεί.

Για το κουτί, αφαιρεί όλα τα usb καλώδια από πάνω.

Για τη μητρική, βγάζει το 24-pin και ανοίγει, κλείνει με βραχυκύκλωμα των κατάλληλων pins.

Αν τίποτα από αυτά δε δουλέψει, τότε το τροφοδοτικό έχει πρόβλημα και το αλλάζει. ΔΕΝ είναι σχεδιασμένο να δουλέψει έτσι και να μένει ανοικτό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις! Αύριο θα κάνω δόκιμες με linux live usb, θα αποσυνδέσω και τα usb ports του κουτιού και βλέπουμε! Πάντως είναι σπαστικό αυτό το άνοιξε κλείσε από το κουμπί του τροφοδοτικού ή του πολύμπριζου!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now