venisk

αρχεία micro teslacrypt 3

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Ο φορητός του θείου μου κόλλησε ένα περίεργο ιό που μετέτρεψε όλα του τα αρχεία σε .micro που είναι αποτέλεσμα μιας κωδικοποιήσεις που λέγεται teslacrypt 3 αν έχω καταλάβει σωστά όπως ψάχνω στο νετ.. δεν με νοιάζουν τα windows να καθαρίσουν θα φάνε format, με νοιάζει το πως θα κάνω decrypt τα αρχεία του...

Αν έχει κάποιος κάποια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

δεν επαναφέρονται. Η κρυπτογράφηση είναι πάρα πολύ ισχυρή

το έχει πάθει αρκετός κόσμος γενικά

κατά καιρούς πιάνουν μερικούς που εμπλέκονται και δημοσιεύουν τα ιδιωτικά κλειδιά κρυπτογράφησης, ώστε να ελέγξεις αν μέσα σε αυτά είναι και το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=53]Wizard![/MENTION] το site το είχα δει κ εγώ νωρίτερα δυστυχώς δεν.. ευχαριστώ πάντως!

[MENTION=1692]weqwer[/MENTION] το είπα και του θείου ότι αρχεία απ όλο τον σκληρό τέλος, ευτυχώς δεν ήταν πολλά πράγματα..

Θα κάνω format αύριο, δεν έχει νόημα να το ψάξω άλλο thanks :)

Link to comment
Share on other sites

2 ξέρω που τον κόλλησαν, καί οι δύο με email.

Ο πρώτος με mail από DHL (φάση πατήστε εδώ για να δείτε το tracking number). To αξιοσημείωτο είναι ότι όντως περίμενε tracking number από DHL.

O δεύτερος από email με θέμα thodoris. Ήταν attachment και το άνοιξε.

Πάντως το Θέμα thodoris σημαίνει πως πράγματι στοχεύει στην Ελλάδα, και δεν ήρθε τυχαία.

Link to comment
Share on other sites

Ή κάποιος του το έστειλε με email, ή το μετέφερε με το flashaki που πάει στα βιβλιοπωλεία...

Συνήθως αυτοί οι ιοί, και συγκεκριμένα ο Teslacrypt, σβήνουν τον εαυτό τους μετά την κρυπτογράφηση, ώστε να μην είναι ανιχνεύσιμοι και να μη μπορεί να βρεθεί το κλείδί της κρυπτογράφησης. Οπότε, δύσκολο να μεταφέρθηκε με κάποιο usb.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now