MetallicGR

Tο hardware που πήρατε και μετανιώσατε

Tο hardware που πήρατε και μετανιώσατε  

58 members have voted

  1. 1. Tο hardware που πήρατε και μετανιώσατε

    • CPU
      8
    • GPU
      8
    • RAM
      9
    • HDD/SSD
      5
    • PSU
      5
    • Motherboard
      10
    • Άλλη κάρτα επέκτασης
      5
    • Άλλο;
      8


Recommended Posts

Hardware υπάρχει πολύ, καλό hardware όμως λίγο. Όταν στοχεύουμε στη δεύτερη επιλογή καλούμαστε να ψάξουμε πάρα πολύ (έως και την εφιαλτική 2η σελίδα του Google) για να βρούμε τον κατάλληλο υποψήφιο που θα έρθει να αντικαταστήσει αυτό που έχουμε στον υπολογιστή μας, ενώ το ίδιο συμβαίνει και όταν θέλουμε να αγοράσουμε ένα σύστημα για κάποιον γνωστό μας.

Η αγορά νέου hardware όμως κρύβει και δυσάρεστες εκπλήξεις, ευτυχώς όχι τόσο συχνά με το hardware που παραλαμβάνουμε να είναι απλά... απογοητευτικό. Σε αυτό πολλές φορές συμβάλλει το γεγονός ότι αγοράζουμε κάτι καθαρά λόγω της "ελκυστικής τιμής" του ή δεδομένης της "ανάγκης" που βρισκόμαστε ενώ δεν είναι λίγες οι φορές που απλά παίρνουμε μια απόφαση λόγω της δημοφιλίας του τη παρούσα στιγμή. Γι' αυτό και στο σημερινό Poll θέλουμε να μας πείτε την εμπειρία σας με hardare το οποίο πήρατε και μετανιώσατε, επιλέγοντας την κατηγορία που ανήκει και γράφοντας μερικές πληροφορίες σχετικά με αυτό.

1. CPU

2. GPU

3. RAM

4. HDD/SSD

5. PSU

6. Motherboard

7. Άλλη κάρτα επέκτασης

8. Άλλο;

[img_alt=Tο hardware που πήρατε και μετανιώσατε]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture59266.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα ανέφερα την κάρτα γραφικών μου, αλλά τελικά θυμήθηκα ότι πιο ταιριαστή περίπτωση είναι οι λίγοι μήνες που είχα πάρει android κινητό (LG G2).

Είχα 2μιση χρόνια το αγαπημένο μου κινητό Nokia N9 με linux based OS (meego) και το θεωρώ ακόμα μέχρι σήμερα το καλύτερο κινητό ως εμπειρία χρήσης που έχει φτιαχτεί. Ήμουν όμως στρατιώτης και στα κρύα του Έβρου το N9 άρχισε τα προβλήματα (μπαταρία-σβησίματα κλπ) και το δημοφιλές κινητό τότε που είχε πέσει σημαντικά σε τιμή, αλλά ήταν σωστή ναυαρχίδα ήταν το LG G2 και μετά από την επιβεβαίωση φίλου "κινητάκια" ότι είναι καλό το αγόρασα. Το έκανα root, του έβαλα διάφορα για gestures, αλλά όσο και να προσπάθησα την εμπειρία χρήσης που είχα στο meego δεν μπορούσα να την ξαναέχω στο android. Μετά από 3-4 μήνες περίπου το πούλησα και πήρα Jolla που είναι ο ανεπίσημος διάδοχος-απόγονος του N9 (Η Jolla είναι εταιρία από λίγα άτομα που έφυγαν από την Nokia, όταν πήρε την καταστροφική απόφαση να συνεργαστεί με την microsoft). Τελικά το σημαντικότερο πράγμα στα κινητά είναι το ui και η εμπειρία χρήσης.

Από PC hardware νομίζω δεν έχω πάρει πολύ λάθος αποφάσεις. Εκτός από την GPU μου γιατί το σκεπτικό μου είχε ένα λάθος. Είχα 7970 και ήθελα μια ακόμα για crossfire. Άρα 280X ήταν η σωστή απόφαση. Ήθελα και waterblock όμως και για να ταιριάζουν έδωσα την 7970 για να πάρω 2 280x. Το λάθος ήταν ότι δεν πήγα σε 2 290 που δεν χρειάζονται crossfire bridge και στο 2ο scratch build μου αναγκάστηκα να αλλάξω το αρχικό σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Android κινητό.

Έδωσα το iPhone 4 που είχα και πήγα σε OnePlus One γιατί απλά δεν είχα να πληρώσω το κόστος του iPhone 6 τότε (και δεν παίρνω μεταχειρισμένο κινητό).

Τα προβλήματα και οι ελλείψεις άρχισαν από την πρώτη μέρα κι έκτοτε απλά το ανέχομαι μέχρι να επιστρέψω στο μηλαράκι.

Link to comment
Share on other sites

- Μνήμες Ram, την έπαθα 2 φορές, χαλάνε δίχως overclocking και ενώ σου δίνουν κάτι Lifetime warranties και νιώθεις ότι είσαι invicible

- Σκληρό δίσκο, πέρασα 2 γίγα δεδομένα από 4-5 άλλους που είχα και τους έσβησα και ο νέος σκληρός απεβίωσε μετά από 3 βδομάδες. Μετά το service μου είπαν ότι τα 2 γιγα δεδομένα να τα ξεχάσω, επειδή δεν εμφανίζονταν αλλά και επειδή καναν και 2-3 φορματ οι ίδιοι να τον επαναφέρουν κτλ κτλ και ότι θα μου δίναν άλλο. Θυμάμαι την ημέρα εκείνη, φώναζα στο τηλέφωνο, "τι να τον κάνω τον νέο σκληρό;;;;;" Γενικά, δε μ αρέσει η τεχνολογία τους που μια μέρα λειτουργούν και μια άλλη τυχαία μέρα παπαλα.

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη με διαφορά λάθος αγορά που έχω κάνει ποτέ ήταν ο p4 670, 820 ευρώ επεξεργαστής που ήθελε wc για να μην ψήνεται στην στοκ ταχύτητα του...και με λίγα παραπάνω μπορούσα να έχω τον fx τότε που η amd έφτιαχνε τούμπανα cpu!

Άλλη πολύ κακή αγορά ήταν η 5970, η κάρτα ήταν τρομερά δυνατή αλλά οι drivers της ati δεν την πάλευαν καθόλου! Επίσης βάζω τον revodrive x2 μέσα γιατί σαν αίσθηση ταχύτητας τον κατέστρεφε ένας απλός ταπεινός postville..και αυτό ήταν εντελώς αδικαιολόγητο. Bonus οι caviar black και ο velociraptor ταχύτατοι hdd αλλά πολύ φασαρία!

Το χειρότερο κινητό που πήρα ήταν το πρώτο smartphone μου το htc diamond ανύπαρκτη μπαταρία η αφή δούλευε με το πενάκι κυρίως κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Οχι οτι σκυλομετανοιωσα τιποτα,ουτε τιποτα φοβερο επαθα,αλλα καποιες φορες αφου πηρα την μνημη καταλαβα οτι επρεπε να παρω πιο γρηγορη,και συνηθως παιρνω και παραπανω απο οσα χρειαζομαι Gbs.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτο pc πριν πολλα χρονια, και με τα πολλα με έπεισαν να βαλω μια μητρικη MSI με chipset via (αν θυμαμαι καλα). Προβληματα συνεχως, εσβηνε μονο του, παγωνε ολο το pc κτλπ... Ποσο ειχα ξενερωσει που ηταν το πρωτο μου pc και ειχα δωσε ολα τα λεφτα που ειχα! Ειχα επιστρατεψει και οποιον γνωστο ειχα να το φτιαξει και φυσικα το πηγα και στο μαγαζι... Με τα πολλα αναγκασα τον πωλητη να μου βαλει μια asus μητρικη με intel chipset...Δεν ηθελε αρχικα να την αλλαξει γιατι λεει η μητρικη περναγε ολα τα τεστ και ισως φταιει το ρευμα στην περιοχη μου.... Το pc ακομα "δουλευει" απροβληματιστα μετα απο 11 χρονια... Ο τυπος που ηθελε να με βγαλει τρελο δεν ξερω ομως σε τι κατασταση ειναι απο τις καταρες που ειχε φαει...

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια κι εγώ όπως και ο [MENTION=1118]venisk[/MENTION]! p4 650 να τρέχει idle στους 65+. Επίσης και το mls iq tab που πήρα (με 10? λόγο επιδότησης) στην μάνα μου και βγήκε ότι χειρότερο θα μπορούσε να βγει σε tablet!

Link to comment
Share on other sites

Στο προηγούμενο σύστημά μου, μητρική από Sapphire που ήταν στην ουσία rebrand dfi lanparty και είχε πρόβλημα με τις μνήμες που είχα πάρει... Το συνειδητοποίησα μόνο όταν το πάσαρα σε φίλο, και κατάφερε να το κάνει να λειτουργήσει με μνήμες που είχα πάρει για να αντικαταστήσω τις αρχικές για παν ενδεχόμενο...

Edited by Zangeki
Link to comment
Share on other sites

Nvidia Geforce 2GTS και αυτη συγκεκριμενα κιολας (καταρααααα)

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8c/GeForce2_GTS_32MB_2.jpg

Η μοναδικη καρτα γραφικων που δεν δουλευε με το tyan και τους MP οταν μια S3 ανοιγε και παιζες και D2.

Aυτες οι κ&*ψυχτρες της γιγαπαιτ.Οταν πηγα να αλλαξω τις στοκ απο τους MP

με αυτες τις ακριβοπληρωμενες η μια δεν πατησε καλα και τοτε δεν υπηρχαν θερμικες προστασιες στους επεξεργαστες....

Ειμασταν bios και απλα σκοτεινιασε το συμπαν.Οπως ακριβως λεει στο αρθρο δεν πατουσαν με τιποτα σωστα πανω στον επεξeργαστη

οταν ανοιγαν οι στροφες κανανε περισσοτερο θορυβο απο τους veloci του @venisk ( :hehe: ) και ακομα δεν εχω καταλαβει για ποιο

λογω ειχανε εκεινα την παπαντζοαυτια που γραφανε το ονομα.ΡΕ ΣΕΙΣ ΜΕ ΕΚΕΙΝΑ ΕΜΠΟΔΙΖΕ ΤΗΝ ΨΥΧΤΡΑ ΝΑ ΠΑΤΑΕΙ ΣΩΣΤΑ ....ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΑΤΕ?... http://ixbtlabs.com/articles2/cooling-systems/gigabyte-pcu21vg-shootout-april2k4.html

Ενα ταμπλετ με android που για αυτα που υποσχονταν δεν εκανε τιποτα.

χμμ αυτα πιστευω :P

Link to comment
Share on other sites

Phenom II 965 bliah edition, μακράν το part που έχω μετανιώσει περισσότερο απ'όλα... αντικατέστησε έναν phenom II 550 και αντικαταστάθηκε από έναν ι5 760 σε λιγότερο από 6 μήνες...

Link to comment
Share on other sites

Aγορα μεταχειρισμενου set razer (tarantula και lachesis) αφου τα ειχα 10 μερες παω να κανω firmware update στο tarantula και τελος ασβησε μια για παντα. Το lachesis ξαφνικα μετα απο 1 μηνα σταματησε να αναγνωριζεται απ το τοτε mouse software και σταδιακα εχασε και την ροδελα του.. Τα πιο πεταμενα 80? που εχω δωσει ποτε!!! Το αν ετυχε η ηταν πονηρια του πωλητης δεν θα το μαθω ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Corsair GS Series 700 απαράδεκτο!

Ευτυχώς η Corsair έβγαλε "τελεσίγραφο" μετά από κατακλυσμό κακών σχολιασμών από χρήστες, με αποτέλεσμα την επιστροφή του προϊόντος από τους αγοραστές που το παρέλαβαν τις συγκεκριμένες ημερομηνίες. Έναν χρόνο μετά έβγαλαν ένα "fix" τις έκδοσης ως 2013 Edition, δεν ξέρω σε τι μοίρα είναι πλέον η συγκεκριμένη σειρά...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now