stabill

Επιπλεον μνημη σε παλιο μηχανημα

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρεα!

Εχω το παρακατω pc:

ASUS M4A79XTD EVO (AM3, DDR3, 790X) , AMD Phenom II x4 965 (AM3, 3.4GHz, Cache 8MB), 2X2GB OCZ 1333MHZ DDR3, ASUS RADEON HD 7770, 1 Χ 128GB SANDISC SSD, 1 X 320GB SEAGATE, 1 Χ 1TB WESTERN DIGITAL

και θελω - χωρις να αλλαξω τιποτα αλλο - να αυξησω το μεγεθος της ram, ωστε να μπορω να παιζω καποια παιχνιδια που απαιτουν απο 6gb και πανω.

Με δεδομενο οτι δεν υπαρχει περιπτωση να βρω ακριβως τις ιδιες, τι μου προτεινετε να κανω? Να αγορασω αλλα 4 gb, με παρομοια χαρακτηριστικα και να τις βαλω μαζι, ή καλυτερα απο την αρχη 8gb? Υπαρχει περιπτωση να αντιμετωπισω προβληματα ασυμβατοτητας με την m/b ή με τις παλιες μνημες?

Να σημειωσω οτι δεν με ενδιαφερουν οι τρελλες επιδοσεις, θελω απλα ενα σταθερο συστημα με περισσοτερη ram, τιποτα αλλο...

Ευχαριστω!

Υ.Γ. Τα παρακατω τα βρηκα στο site της Asus και αφορουν την motherboard που εχω:

4 x DIMM, Max. 16 GB, DDR3 1800(O.C.)/1600/1333/1066 ECC,Non-ECC,Un-buffered Memory

Dual Channel memory architecture

*AMD AM3 100 and 200 series CPU support up to DDR3 1066MHz

**Due to OS limitation, when installing total memory of 4GB capacity or more, Windows� 32-bit operation system may only recognize less than 3GB. Hence, a total installed memory of less than 3GB is recommended.

***Refer to ASUS Deutschland for the memory QVL (Qualified Vendors Lists).

Edited by stabill
Link to comment
Share on other sites

Τι ίδιες δεν μπορείς να τις βρεις καθόλου εύκολα - αλλά ένα 4x4GB μπορείς να το ψαρέψεις από αγγελίες σε καλή τιμή, αν σκοπεύεις να κρατήσεις board/cpu για καιρό ακόμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now