tsigalko7

Βοηθεια για motherboard z170

Recommended Posts

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά που κάνετε.

Θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας έτσι ώστε να ξεμπλοκάρω λίγο. Αγόρασα cpu i5-6600k και είμαι στην αναζήτηση motherboard με chipset z170. Το κακό είναι οτι όσο περισσότερο ψάχνεις τις διάφορες motherboard που έχει βγάλει η κάθε εταιρία, τόσο πιο πολύ μπερδεύεσαι και δεν καταλήγεις πουθενά. Με ενδιαφέρει αποκλειστικά το gaming και η τιμή της θα ήθελα να είναι max 150 euro. Έχω ξεχωρίσει μερικές όπως τις :

1.Asrock Fatal1ty Z170 Gaming K4

2, MSI Z170A GAMING M3

3, Gigabyte Z170-HD3P

4, MSI Z170A Tomahawk

Θα ήθελα να μου πει την γνώμη του κάποιος που τις έχει ή τις έχει ψάξει

Φυσικά,αν έχει κάποιος να προτείνει κάποια άλλη, είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά που κάνετε.

Θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας έτσι ώστε να ξεμπλοκάρω λίγο. Αγόρασα cpu i5-6600k και είμαι στην αναζήτηση motherboard με chipset z170. Το κακό είναι οτι όσο περισσότερο ψάχνεις τις διάφορες motherboard που έχει βγάλει η κάθε εταιρία, τόσο πιο πολύ μπερδεύεσαι και δεν καταλήγεις πουθενά. Με ενδιαφέρει αποκλειστικά το gaming και η τιμή της θα ήθελα να είναι max 150 euro. Έχω ξεχωρίσει μερικές όπως τις :

1.Asrock Fatal1ty Z170 Gaming K4

2, MSI Z170A GAMING M3

3, Gigabyte Z170-HD3P

4, MSI Z170A Tomahawk

Θα ήθελα να μου πει την γνώμη του κάποιος που τις έχει ή τις έχει ψάξει

Φυσικά,αν έχει κάποιος να προτείνει κάποια άλλη, είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.

Σας ευχαριστώ

Καλησπέρα [MENTION=14925]tsigalko7[/MENTION], καλώς σε βρήκαμε και σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια :righton:

Το θέμα είναι πολύ απλό. Άμα δεις τα review μας - που έχουμε πάρα πολλά με Z170 - θα δείς

πως όλα τα Z170 αποδίδουν το ίδιο. Το θέμα είναι πως η Intel έχει σχεδόν κλειδωμένα τα PCB

και τις επιδόσεις. Οπότε η λύση στο πρόβλημα σου είναι σχετικά απλή.

Διαλέγεις όποια μητρική έχει τα περισσότερα specs από αυτά που ψάνχεις. Συνήθως στις ίδιες τιμές

υπάρχουν και τα ίδια specs οπότε κοίτα κάρτες δικτύου και κάρτες ήχου μιας και έχεις καλό CPU

και την προορίζεις για gaming.

ASUS-ASRock-Gigabyte-MSI είναι όλες καλές εταιρίες από θέμα ποιότητας και δεν νομίζω να

αντιμετωπίσεις προβλήματα.

Έχεις κάποιο ιδιαίτερο spec που θα ήθελες?

Link to comment
Share on other sites

Διαλεξε μια με usb 3.1 type-c και να μην ειναι η Gigabyte , σε περιπτωση που βαλεις WIndows 7 (πολλεςςςςςςςς ασυμβατοτητες).

Εγω θα επελεγα Asrock Z170 Extreme 4. Και η Κ4 καλη φαινεται. Και ολες καλες φαινονται απλα θα απεφευγα την Gigabyte.

Την ετικετα "Gaming" μη την πολυκοιτας, ειναι μαρκετινγκ και τιποτα περισσοτερο. Τα ιδια θα κανεις και σε μια που δε γραφει gaming απο διπλα...

Link to comment
Share on other sites

Μετα από πολλά χρόνια πιστός ASUS, πριν μια εβδομάδα πήρα την MSI, Z170, mini-itx, κάπου στα 170?.

Η ποιότητα κατασκευής είναι απλά, κορυφαία.

από τα επιμέρους κυκλώματα και πυκνωτές μέχρι τα debbuging LEDs, κερδίζει πολλούς πόντους...

Δεν θέλω να το παίξω ξερόλας, απλά η εντύπωση που σου δίνει η όλη κατασκευή είναι πολύ καλή.

Γνώμη μου, αξίζει η δοκιμή μιας MSI.

ΥΓ: προσωπικά επειδή ήμουνα ανάμεσα σε 3, κατέληξα με τα reviews των παιδιών εδώ μέσα.

έχει δίκιο ο Gorillakos.

Edited by Cobretti1099
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την ανταπόκριση.

Φυσικά και διάβασα τα reviws και με έχουν βοηθήσει στο να καταλήξω ότι πιθανότατα θα πάω σε MSI z170 Gaming Pro. Το μόνο που με "προβληματίζει" (και το βάζω σε εισαγωγικά γιατί ακόμα δεν κυκλοφορεί στην αγορά) είναι η απουσία Usb Type-C.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις συσκευές που να πιάνουν την ταχύτητα του απλού 3 για να σε νοιάζει τι κάνει η c?

Εκτός από εξωτερικό σκληρό,τίποτα άλλο, γιαυτό το έβαλα και σε εισαγωγικά.

Link to comment
Share on other sites

Το usb type C είναι το βύσμα που μπαίνει και από τις 2 πλευρές.

USB-Type-C.svg

Το usb 3.1 είναι που έχει μεγαλύτερες ταχύτητες.

Το type C δεν προϋποθέτει και υποστήριξη usb 3.1

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν. εγώ που δοκίμασα το type-c 2 type-c στο Microsoft 950 είναι όντως φοβερό!

παρολαυτα καλύπτω τις ανάγκες μου και με το κλασσικό καθώς μόνο το 950 έχει type-c στο σπίτι (και δεν έχει η κάρτα μου...)

προχώρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now