amgamer

H100/nepton240 on Q9550@4ghz???

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους... εχω το παραπανω συστημα στα 4ghz με λιγο παραπανω ρευματακι απο τα συνηθισμενα.

idle - 32C και full load παει και 71-75C με μια ψυκτρα παλια zalman 9700

με καιει καιρο να βαλω μια υδροψυξη απο αυτες τις ετοιμες της αγορας μια και δεν εχω ασχοληθει ποτε με custom.

κλεινω προς το nepton μιας κ η corsair βλεπω δεν υποστηριζει το 775 πια...το θεμα ειναι θα δω καποια διαφορα?? δλδ θα πεσω στα 65 ???

και υπαρχει κ ενα αλλο θεμα... επειδη το διπλο ψυγειο δεν χωραει στο κουτι μου... σκεφτομουν να το βαλω απο πανω... να περασουν οι σωληνες δλδ απεξω.

εχω το aeroengine II παλιου τυπου με το τροφοδοτικο απο πανω.

θα φτασουν οι σωληνες? τα φωτα σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλως ήρθες :)

Δεν νομίζω ότι γίνεται αυτό που σκέφτεσαι γιατί οι σωλήνες στα έτοιμα συστήματα δεν λύνουν από το block..δλδ πως θα το περάσεις το block μέσα στο κουτί..ποιο κουτί έχεις? Δουλειά θα κάνεις και με μια καλή μονή έτοιμη υδρόψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα άλλαζα ψήκτρα επειδή πάει max 75c, δεν το θεωρώ πρόβλημα δλδ. Από αέρα σε αέρα δεν αξίζει αν είναι πάρε ένα aio 120mm που να χωράει μέσα στο κουτί, αν κόψεις το κουτί θα ναι μια αηδία και μισή!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα άλλαζα ψήκτρα επειδή πάει max 75c, δεν το θεωρώ πρόβλημα δλδ. Από αέρα σε αέρα δεν αξίζει αν είναι πάρε ένα aio 120mm που να χωράει μέσα στο κουτί, αν κόψεις το κουτί θα ναι μια αηδία και μισή!

σε σχεδη με τα 2πλα ψυγεια ομως τα μονα που χωρανε στο κουτι... εχουν πολυ μικρη αποδοση... δεν θα δω διαφορα πιστευω... σαν να εχω αερα παλι θα ναι.

Link to comment
Share on other sites

Το EK predator περνάει απ' έξω αν θες, όμως θα πρέπει ή να αλλάξεις ψυκτικό υγρό μετά την εγκατάσταση ή να προσέχεις να μη ξεφύγει από κανένα σωλήνα όσο τη βάζεις. Μετά θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι έχεις επαρκές airflow στη περιοχή του CPU για να μη ζεσταίνονται τα VRM σου.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας...

νταξει ολα στη πραξη φαινονται ... ο Q9550@4ghz παιζει τα παντα... κ αξιοπρεπως σε 1080p με την 960 σε ultra.

ειναι αξιος επεξεργαστης ακομα κ μετα απο τοσα χρονια... η ζαλμαν που εχω τωρα την εχει ακουσει κ δεν γυρναει οταν ανοιγω τον υπολογιστη το φαν πρεπει να του δωσω εγω φορα για να παρει κ δουλευει μια χαρα μετα. αλλα επειδη το βαριεμαι αυτο καθε φορα σκεφτομαι να βαλω μια ψυξουλα να ναι κ πιο δροσερος... και αργοτερα οταν βρω τα φραγκα κ παω σε κανα 4790Κ να μου μεινει για εκει. σιγουρα δεν θα παω σε 250Ε ψυξη...αν κ ειναι πολυ ομορφη κ δυνατη απο οτι βλεπω.

οπως κ να χει... συστημα που παιζει τα παντα το κρατας... οταν θα παψει να παιζει πας σε αναβαθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now