Hp2

Αγορά κινητού

Recommended Posts

Καλησπέρες!

Ήρθε η ώρα να πάρω καινούργιο κινητό και θέλω γνώμες :D

Έχω τον τελευταίο ενάμιση χρόνο το HTC 7 Trophy με Windows Phone 7.

Πριν είχα low budget Android με καθυστερήσεις, συχνά προβλήματα/αδυναμία λειτουργίας και εν τέλει χάλασε πολύ γρήγορα.

Μετά τη μετάβαση στο τωρινό, λέω πότε ξανά επιστροφή στα παλιά! Με βόλεψε πολύ η συγκριτικά γρήγορη απόκριση και γενικά τα αγάπησα τα win.

Οπότε τώρα είμαι ανάμεσα στα εξής:

1) Microsoft Lumia 640 -> Windows 8.1, περίπου 140 ευρώ (δε με ενδιαφέρει το dual sim και δε μ' αρέσει η XL έκδοσή του)

2) Microsoft Lumia 550 -> Windows 10, περίπου 140 ευρώ (μια κατηγορία κάτω αλλά από τα νέα μοντέλα και ήδη με τα 10)

Σύντομα θα βγει και το Microsoft Lumia 650, αλλά θα είναι γύρω στα 200 και δεν ψήνομαι τόσο.

Γενικά δε με ενοχλεί η μια κάποια έλλειψη εφαρμογών γιατί δε χρησιμοποιώ πάρα πολλές, θέλω μια καλή ταχύτητα απόκριση (λίγο καλύτερη από αυτή που έχω τώρα) γιατί θέλω να το χρησιμοποιώ παραπάνω και για τη δουλειά, αξιοπρεπή κάμερα μπρος/πίσω, νορμάλ διάρκεια μπαταρίας.

Ακούω τις γνώμες σας ανάμεσα στα παραπάνω ή τις προτάσεις σας για κάτι άλλο! :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγώ που έχω 4 μήνες το 640 είμαι υπερευχαριστημένος.

:hehe: Την πάτησες είναι φίλη :)

1) Microsoft Lumia 640

Αυτό ψηφίζω! Είναι τρομερό για τα λεφτά του! Αν έδινες 200 ευρώ θα έπαιρνες το xiaomi redmi 3 όχι το 650 helen :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

επειδη εχω ηδη 3 μηνες το 950, παρε 10άρια... (μετα απο πολλα 8.1)

Τιποτα αλλο. Προσωπικα θα σου έλεγα να περιμενεις το 650.

Αλλα αν πιστευεις οτι ειναι πολλα παρε 550 αβλεπει!

Link to comment
Share on other sites

No way, xiaomi redmi 3 αν είναι να δώσει 200 ευρώ..το one plus x φοράει τον πολύ κακό 801 cpu.

Redmi note 3 μάλλον εννοείς γιατί το redmi 3 είναι κάτω από 150ε

Γιατί κακός ο 801; μια χαρά είναι, το κακό με το Χ (για μένα τουλάχιστον) είναι η μικρή μπαταρία...

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Redmi note 3 μάλλον εννοείς γιατί το redmi 3 είναι κάτω από 150ε

Όχι το redmi 3 εννοώ απο εδώ που κάνει 200 ευρώ και έχει κ εγγύηση αλλά δεν έχει σημασία δεν θα δώσει τόσα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι με ενα παλιο xiaomi το redmi 1 και δεν εχω παραπονο απο θεμα ταχυτητας. Αναμφιβολα δεν εχει την καλυτερη καμερα, ποιοτητα ηχου, σχεδιαση κα σε σχεση με τα νεας γενιας τηλεφωνα αλλα θελω να πω οτι ειναι μυθος οτι κολανε τα android. (εκτος απο κατι φτηνιαρικα που πουλανε στα ελληνικα καταστηματα)

Προτεινω τα παρακατω :

1) xiaomi redmi note 3 --- 160E 16GB/190E 32GB

2) xiaomi redmi note 2 --- 125E 16GB/150E 32GB

3) meizu mx4 pro --- 165E 16GB

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4851]Hp2[/MENTION] Καλησπέρα μαν :P

Λοιπόν, ξέρεις πόσο εκτιμάω τα Windows Phone φαντάζομαι. Έχω γράψει μεγάλα posts στο παρελθόν που εξηγώ επακριβώς γιατί. Εάν δεν χάλαγε το Ativ S μετά από ~2.5 χρόνια λειτουργίας, ακόμα με το ίδιο θα ήμουν μιας και συνήθως κρατάω τα κινητά μέχρι τελικής πτώσεως :hehe: Anyway, μιας και το 950 ήταν πανάκριβο -αν είχα τα χρήματα για 950 θα πήγαινα σε iPhone- είπα να κοιτάξω τι άλλες επιλογές είχα σε Windows Phone και δεν με ενθουσίαζε καμία στα λίγα χρήματα. Είπα λοιπόν να δοκιμάσω το Xiaomi που άκουγα τόσο πολλά για δαύτα. Το κινητό δουλεύει ρολόι λέμε, καμία σχέση με φτηνιάρικα προβληματικά Android. Η Miui είναι κομμένη και ραμμένη στα μέτρα του! Τα υπόλοιπα τα έχω γράψει εδώ :)

Αν παρόλα αυτά θες ακόμα να πας σε WP, σίγουρα σε κάποιο με 10άρια. Εκεί θα έψηνα το 650 ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Έχει διαβάσει κανείς για το 640 αν θα πάρει αναβάθμιση σε 10?

Επίσης μου πρότειναν και το Xiaomi Mi4 που έχει βγει και με 10, για την περίπτωση που αποφασίσω να δώσω γύρω στα 200. Τι έχετε να πείτε για αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μου πρότειναν και το Xiaomi Mi4 που έχει βγει και με 10, για την περίπτωση που αποφασίσω να δώσω γύρω στα 200. Τι έχετε να πείτε για αυτό;

Τούμπανο είναι αλλά πάλι windows και στο xiaomi?

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαβάσει κανείς για το 640 αν θα πάρει αναβάθμιση σε 10?

Επίσης μου πρότειναν και το Xiaomi Mi4 που έχει βγει και με 10, για την περίπτωση που αποφασίσω να δώσω γύρω στα 200. Τι έχετε να πείτε για αυτό;

Αν πάρεις το Mi4 θα σου αρέσει τόσο πολύ η 5άρα Miui Android που θα παραμείνεις με αυτή ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα σήμερα το Lumia 640 4G!

Διάβασα και ότι είναι στη λίστα με αυτά που θα πάρουν update σε 10, αλλά για την ώρα μια χαρά θα τα χαρώ και τα 8.1 (λόγω των ελλείψεων των 7 που είχε το προηγούμενο).

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα σήμερα το Lumia 640 4G!

Διάβασα και ότι είναι στη λίστα με αυτά που θα πάρουν update σε 10, αλλά για την ώρα μια χαρά θα τα χαρώ και τα 8.1 (λόγω των ελλείψεων των 7 που είχε το προηγούμενο).

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :)

Καλορίζικο!

Αν πάρεις το Mi4 θα σου αρέσει τόσο πολύ η 5άρα Miui Android που θα παραμείνεις με αυτή ;)

Αχχχ αυτή η 5άρα...

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now