Rodoula

Έχω μια κάρτα γραφικών και λείπει το υπόλοιπο σύστημα!

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Εχω μια κάρτα γραφικών Asus Matrix Platinum HD7970 3GB και θα ήθελα να ρώτησω πώς μπορώ να φτιάξω ένα νέο pc ίσα ίσα μόνο για gaming (WoW, Overwatch, The Sims κλπ..κλπ)! Δήλαδή, ποιά μητρική να πάρω, ram, cpu, cpu cooler, σκληρό δίσκο και τροφοδοτικό (έχω ενα τροφοδοτικό 450 ή 500-550W δεν θυμάμαι) ώστε να μην βγεί τρελό το κόστος..και να το δωσω στην αδερφη μου που χάλασε το δικό της :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εκεί το θέμα.. απλα επειδή ειναι παλιά η κάρτα γραφικών και όχι σε τέλεια κατάσταση (έχει ενα θέμα μερικές φορες με την θερμοκρασία) δεν θέλω να δωσω και πολλά χρήματα..ισα ισα να παίζει τα παιχνιδια η μικρή και να μην τρώει κολλήματα. Δηλαδή οικονομικά αλλά να είναι σχετικα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εκεί το θέμα.. απλα επειδή ειναι παλιά η κάρτα γραφικών και όχι σε τέλεια κατάσταση (έχει ενα θέμα μερικές φορες με την θερμοκρασία) δεν θέλω να δωσω και πολλά χρήματα..ισα ισα να παίζει τα παιχνιδια η μικρή και να μην τρώει κολλήματα. Δηλαδή οικονομικά αλλά να είναι σχετικα καλά.

παλιά άλλα και πάλι η 7970 είναι μια πολύ καλή κάρτα για αυτά που λες ότι θες να παίξεις.

Όταν λες θέμα με την θερμοκρασία, πόσο πιάνει?

cpu: Intel Core i5-6500

ram: Kingston Hyper X Fury DDR4 8Gb @2400Mhz

m/b: Gigabyte B150-HD3P

ssd: Samsung 850 Evo 120gb

hdd: Western Digital Caviar Blue 1TB

psu: XFX TS Series 650W Gold

case: BitFenix Neos

570-600? βγαίνει, χοντρικά με τιμές από σκρουτζ.

Link to comment
Share on other sites

Παλιά η 7970 δεν την λες και δεν νομίζω να μην καλύπτει πλήρως κάποιον σε 1080p , μια χαρά κάρτα είναι ! Από κει και πέρα διαχωρίζεις

α) καινούργιο , μεταχειρισμένο ή mix?

β) intelια ή amd?

γ) Με κλοκάρισμα ή μαμά?

δ) Με προϋπόθεση αναβάθμισης ή όχι?

και συνεχίζεις!

Προσωπικά θα πήγαινα σε μτχ intel 1155 Κ με 8G ddr3 >=1600Μz για να βγει και οικονομικό και σχετικά δυνατό (έχει πακετάκια μπόμπα με 200 -250?), έναν 120 ssd(new) ,μια μηχανική αποθηκούλα και για να είμαι οκ ένα τροφοδοτικό ( με ~50? είσαι κομπλέ εκτός αν το τροφοδοτικό σου είναι 500ρι και αδούλευτο σχετικά)

Σε new πας σε AMD αλλιώς ξεφεύγεις! My 2 cents...

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! το θέμα ειναι να δω μήπως μπορέσω και κάνω κάτι με την καρτα γραφικών γιατί ο ένας από τους δύο ανεμιστήρες όποτε θέλει δουλεύει και για αυτο ανεβαίνει η θερμοκρασία στους 90 βαθμούς (για αυτό την εβγαλα και από το δικό μου pc που ήταν crossfire με μία ίδια καρτούλα). Επίσης έχω σκληρό για αποθηκούλα, ίσως κάνω καμία αναβαθμιση στο δικό μου pc και δώσω τιποτα σε αυτό.. συντομα θα λυθεί το θέμα ελπίζω!

Edited by Rodoula
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ψαξει τόσο πολυ για αντικατάσταση της ψυκτρας παρά μόνο watercooling..οπότε τώρα που μαθένω πώς μπορώ να βρώ κάτι τετοιο...χεχε.... !!!!!!:chuncky:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να την αλλάξεις.

Οσο περίεργο και αν είναι, λόγο Brand, το cooler που σου έδωσε ο [MENTION=1118]venisk[/MENTION] κανει το κουμάντο του στη κατηγορία του αέρα στον χώρο των gpu.

Αν διαθέτεις τα λεφτά κανε κίνηση :)

Επίσης, αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά, και να σου μείνει αυτο που θα αποκτήσεις, τα καινούργια παρτς ειναι μονόδρομος. Ναι μεν θα φύγουν λεφτά (ειναι αρκετούτσικα μια 600αρα), αλλα θα σαι μια χαρά, με την καινουργηλα σου και τις εγγυήσεις σου και θα κάνεις οτι αλλαγές θέλεις στο μέλλον.

Για AMD δεν θα κοιτούσα τίποτα προς το παρόν μέχρι να βγούνε οι ΖΕΝ, απο εκεί και πέρα, βλέποντας και πράττοντας. Το ποσο αξίζει το "περίμενε" ειναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now