andreas443

OC σε i7 6700k

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα σύστημα με i7 6700k και μητρική Gigabyte GA-Z170X-Gaming 7 μνήμες corsair 16gb ddr4 2666mhz και υδρόψυξη έχω μια corsair Η80i.

είμαι άσχετος με το oc και θέλω σιγά σιγά να αρχίζω να μαθαίνω 5-6 πράγματα πως θα μπορούσα να τον ανεβάσω στα 4.5/4.6

Το μονο που έχω κάνει στην bios είναι στις μνήμες να ενεργοποιήσω το XMP για να ανεβούν οι μνήμες από τα 2133 στα 2666

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Στο BIOS βρίσεις το MIT > Asvanced Frequency Settings > CPU Clock Ratio που είναι ο πολλαπλασιαστής σου. Τον αυξάνεις με μικρά βήματα (43 ή 44) x100=4300 - 4400MHz.

Μετά από το MIT > Asvanced Voltage Settings > CPU Core Votlage Control ρυθμίζεις το CPU VCore στο 1.25.

Μετά από stress testing (ότι είναι CPU). Εάν περάσεις επιτυχώς μερικά test (prime95, linx, aida) και οι θερμοκρασίες σου είναι βιώσιμες (της τάξης των 70-80 βαθμών max) τότε μπορείς είτε να αυξήσεις τον πολλαπλασιαστή σου, είτε να μειώσεις το vcore για να σταθεροποιήσεις τη συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έκανα και το αποτέλεσμα δεν έμπαινε μετά στα windows έκανα csmos και πάλι τίποτα έβγαλα ρεύμα τίποτα έβγαλα ssd και τον ξανά έβαλα και μετά μπήκε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έκανα και το αποτέλεσμα δεν έμπαινε μετά στα windows έκανα csmos και πάλι τίποτα έβγαλα ρεύμα τίποτα έβγαλα ssd και τον ξανά έβαλα και μετά μπήκε

Αυτό σημαίνει ότι τα 1.25 του είναι λίγα, αλλά πριν θέλω να μου πεις τι δοκίμασες, 4.3 ή 4.4GHz?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι τα 1.25 του είναι λίγα, αλλά πριν θέλω να μου πεις τι δοκίμασες, 4.3 ή 4.4GHz?

4.4 δοκίμασα αλλα από ότι είδα το cpu vcore από default είναι 1.3

Link to comment
Share on other sites

μεταλα μηπως επρεπε να κλεισει το τουρμπο ? γτ αν ειναι ανοιχτο αυτο θα προσπαθει να δωσει εξτρα mhz οπως κανει οταν ολα ειναι default settings

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,δεν ηθελα να ανοιξω καινουριο thread για αυτο θα ρωτησω εδω.

Εχω και εγω εναν i7 6700k στα 4.7Ghz me 1.355v.Ηθελα να ρωτησω οσους εχουν τον ιδιο επεξργαστη ποσα V χρειαστηκαν για να φτασουν την ιδια ταχυτητα?Ο λογος που ρωταω ειναι διοτι για καποιο λογο μου φαινεται πολυ καλο για να ειναι αληθινο ,μιας και διαβαζοντας σε αλλα φορουμ ειδα οτι οι περισσοτεροι χρειαστηκαν 1.4+...Αρα υποθετω οτι κατι δε παει καλα ή απλα ειμαι τυχερος;Επισης μαξ θερμοκρασιες ειναι 68 βαθμοι με nzxt kraken x61

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι είσαι τυχερός. :P Για να εξασφαλίσεις τον 'τίτλο' τρέξει μερικά απανωτά Cinebench R15 και παρακολούθησε θερμοκρασίες τάση συχνότητα για τυχόν throttling. :T:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15008]miltos94[/MENTION] καλώς ήρθες :)

Μην αφήσεις τόσο ψηλά για κάθε μέρα το cpu σου, κάνε τα benchmarks σου πίεσε το μέχρι τα 1.45v να δεις πόσο πάει και μετά γύρνα το γύρω στα 1.25 στα 4.5 ghz και μείνε εκεί :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Αυτη τη στιγμη τρεχω realbench περιπου 2 ωρες και δεν εχει παρουσιασει καποιο θεμα.Απο οτι ξερω το 1.355 ειναι αρκετα safe ,και η Intel εχει ως οριο το 1.45 αρα πιστευω ειμαι καλα.Venisk γιατι λες να μη το αφηνω τοσο ψηλα;Δε θεωρω οτι ειναι ψηλα..Για τα 4.5 χρειαζομαι 1.32v ωστε να ειναι σταθερο οποτε το 1.25 το θεωρω απιθανο..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην ζεσταίνεται αλλά είναι πολύ ρεύμα όταν default έχει περίπου 1v ίσως και λιγότερο.. αν ήταν ivy bridge ή προηγούμενης γενιάς cpu θα ήταν καλό το ρεύμα που έχεις αλλά για haswell και skylake 1.35 είναι πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην ζεσταίνεται αλλά είναι πολύ ρεύμα όταν default έχει περίπου 1v ίσως και λιγότερο.. αν ήταν ivy bridge ή προηγούμενης γενιάς cpu θα ήταν καλό το ρεύμα που έχεις αλλά για haswell και skylake 1.35 είναι πολύ :)

Μπορεις να μου στειλεις ενα λινκ που να λεει οτι το 1.35 ειναι πολυ;Προσωπικα οτι εχω διαβασει εχει ως οριο το 1.4

Link to comment
Share on other sites

Το επίσημο 'μέγιστο' είναι 1.52V για τα Skylake.

6th Generation Intel? Core? Processor Family Datasheet, Vol. 1

Σελίδα 113. Πολλές από τις μητρικές που δοκιμάζουμε πάνε ψηλά έως και 1.42V στο "αυτόματο" overclocking. Εννοείται πως μακροπρόθεσμα δε θα είναι σταθερό το σύστημα με κάποιο ταπεινό σύστημα ψύξης όμως έχεις μια ιδέα για το "απόλυτο maximum".

Link to comment
Share on other sites

Το επίσημο 'μέγιστο' είναι 1.52V για τα Skylake.

6th Generation Intel? Core? Processor Family Datasheet, Vol. 1

Σελίδα 113. Πολλές από τις μητρικές που δοκιμάζουμε πάνε ψηλά έως και 1.42V στο "αυτόματο" overclocking. Εννοείται πως μακροπρόθεσμα δε θα είναι σταθερό το σύστημα με κάποιο ταπεινό σύστημα ψύξης όμως έχεις μια ιδέα για το "απόλυτο maximum".

Μαλιστα..Λοιπον ακολουθω τη συμβουλη του Venisk και το εβαλα απο 1.355 στο 1.3V @4.7Ghz και ξεκινησα το realbench να δω τι θα γινει..Για καποιο λογο δεν εχει κρασαρει ..Δε ξερω τι παιζει..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now