MetallicGR

Η ASUS ετοιμάζει νέα GTX 950 και δεν απαιτεί επιπλέον ρεύμα

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Η ASUS λανσάρει νέα GTX 950 και δεν απαιτεί επιπλέον ρεύμα]http://www.hwbox.gr/images/news_images/asus2.jpg[/NEWS_IMG] Είναι αυτή η νέα GTX 950 SE κάρτα γραφικών που θα βελτιώσει κι άλλο τον GM206 πυρήνα της NVIDIA, ή απλά για ένα αρκετά μελετημένο μοντέλο από πλευράς ASUS.

Η GTX 950 κυκλοφορεί έχοντας TDP 90W και στη πραγματικότητα απαιτεί ένα 6-pin PCIe καλώδιο από το τροφοδοτικό για να λειτουργήσει αποδοτικά. Η ASUS είναι ένας από τους AIBs της NVIDIA που φαίνεται πως ετοιμάζει μια αντίστοιχη κάρτα η οποία δε θα απαιτεί εξωτερική τροφοδοσία καθώς τα 75W που δίνονται από τη μητρική θα είναι υπεραρκετά. Ο πυρήνας GM206 προέρχεται και αυτός με τη σειρά του από την GTX 960 και στην ουσία έχει τα μισά υποσυστήματα απ' ότι μια GTX 980.

Περνώντας στα specs της κάρτας, έχει boost που φτάνει και τα 1228MHz (base 1051 MHz) ενώ συνοδεύεται από 2GB GDDR5 VRAM χρονισμένη στα 6.6 GHz και 768 CUDA cores. Όπως είχαμε αναφέρει τον περασμένο μήνα, ίσως πρόκειται για την "φθηνότερη" έκδοση της κάρτας κάτι που μένει να μάθουμε τις επόμενες ημέρες.

[img_alt=Η ASUS λανσάρει νέα GTX 950 και δεν απαιτεί επιπλέον ρεύμα]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture60191.png[/img_alt]

[img_alt=Η ASUS λανσάρει νέα GTX 950 και δεν απαιτεί επιπλέον ρεύμα]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture60190.png[/img_alt]

[img_alt=Η ASUS λανσάρει νέα GTX 950 και δεν απαιτεί επιπλέον ρεύμα]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture60189.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις και επεμβαινεις στο bios και μπορει να γινει οπως η gtx 750 ti με voltage mod απο το bios θα ειναι αστερι γιατι δεν θα καταναλωνει πανω απο 75 watt!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις και επεμβαινεις στο bios και μπορει να γινει οπως η gtx 750 ti με voltage mod απο το bios θα ειναι αστερι γιατι δεν θα καταναλωνει πανω απο 75 watt!!!

με voltage mod δεν τα υπερβαινεις αυτα?

και μετα στηριζεσαι στην πιθανοτητα να δινει παραπανω η μητρικη σου... μεσω pci express

η μηπως αν θα εβαζαν ενα 6πινο θα εκαιγε παραπανω η καρτα?

αλλα το 0.05 του ευρω γιατι να μην το γλιτωσει η nvidia, κοβοντας potential, κλασικα

Link to comment
Share on other sites

με voltage mod δεν τα υπερβαινεις αυτα?

και μετα στηριζεσαι στην πιθανοτητα να δινει παραπανω η μητρικη σου... μεσω pci express

η μηπως αν θα εβαζαν ενα 6πινο θα εκαιγε παραπανω η καρτα?

αλλα το 0.05 του ευρω γιατι να μην το γλιτωσει η nvidia, κοβοντας potential, κλασικα

Ολες οι gtx 750ti που δεν ειχαν εξτρα τροφοδοσια ειχαν κοφτη στα 38 watt, η pci express x16 3.0 δινει ανετα 70 watt σε οποιαδηποτε μητρικη απλα εγω προσωπικα εβαλα κοφτη τα 65.5 watt, αν λειτουργει με την ιδια λογικη και απλα κοβουν το εξωτερικο ρευμα και βαζουν κοφτη πιο κατω ολα καλα.Αν τωρα κοβουν και αλλα πραγματα και ειναι σαν την gtx 750ti τοτε δεν αξιζει.Επισης δεν αξιζει να την πειραξεις αν σου εχει κοφτη κοντα στα 65 watt.

Link to comment
Share on other sites

Τις χωρίς pci-e connector τις βγάζουν για κάτι dell/hp/prebuild συστηματάκια που δεν έχουν 6pin στο τροφοδοτικό τους, έχω την αίσθηση. Δεν είναι ότι αξίζει να έχεις ένα επιπλέον SKU μόνο και μόνο για να γλυτώσεις τον connector.

Link to comment
Share on other sites

Τις χωρίς pci-e connector τις βγάζουν για κάτι dell/hp/prebuild συστηματάκια που δεν έχουν 6pin στο τροφοδοτικό τους, έχω την αίσθηση. Δεν είναι ότι αξίζει να έχεις ένα επιπλέον SKU μόνο και μόνο για να γλυτώσεις τον connector.

Η evga gtx 750ti sc που εχω δεν εχει 6 pin και αλλες υλοποιησεις απο αλλες εταιρειες δεν εχουν.Ισως για τον λογο καταναλωσης watt τροφοδοτικου η για μικρα συστηματα που θελουν να εχουν χαμηλη θερμοκρασια αλλα προσωπικη μου γνωμη ειναι πιθανοτατα απο αποψη καταναλωσης.

Επισης αυτο που δεν καταλαβα ποτε ειναι για πιο λογο να εχω κοφτη στα 38 watt απο την στιγμη που η θυρα (pci express x16 3.0) μου δινει μεχρι 75 watt αντε και καλα θελεις ασφαλεια βαλτο 65 watt αλλα 38 watt... που ειναι ολες η gtx 750ti χωρις εξτρα τροφοδοσια δεν το καταλαβαινω...

EVGA - Products - EVGA GeForce GTX 750 Ti Superclocked - 02G-P4-3753-KR

attachment.php?attachmentid=60208&stc=1

voltage.jpg

voltage.jpg.db8efe569f93f610caa1940e5393

Edited by konmarin
Link to comment
Share on other sites

Ολες οι gtx 750ti που δεν ειχαν εξτρα τροφοδοσια ειχαν κοφτη στα 38 watt, η pci express x16 3.0 δινει ανετα 70 watt σε οποιαδηποτε μητρικη απλα εγω προσωπικα εβαλα κοφτη τα 65.5 watt, αν λειτουργει με την ιδια λογικη και απλα κοβουν το εξωτερικο ρευμα και βαζουν κοφτη πιο κατω ολα καλα.Αν τωρα κοβουν και αλλα πραγματα και ειναι σαν την gtx 750ti τοτε δεν αξιζει.Επισης δεν αξιζει να την πειραξεις αν σου εχει κοφτη κοντα στα 65 watt.

εδω ο τυπος μετραει 68 Stock

GeForce GTX 750 Ti Power Consumption - Tom's Hardware

τωρα που τα βρηκες εσυ τα 38 δεν εχω ιδεα

"...If true, efficiency would suffer in the face of significant overclocking, closing the PCI Express slot's slight headroom. The fact that some of Nvidia's board partners are adding six-pin power connectors suggests more serious overclocks stand to benefit from extra juice."

good luck

Link to comment
Share on other sites

εδω ο τυπος μετραει 68 Stock

GeForce GTX 750 Ti Power Consumption - Tom's Hardware

τωρα που τα βρηκες εσυ τα 38 δεν εχω ιδεα

"...If true, efficiency would suffer in the face of significant overclocking, closing the PCI Express slot's slight headroom. The fact that some of Nvidia's board partners are adding six-pin power connectors suggests more serious overclocks stand to benefit from extra juice."

good luck

Νομιζω οτι οι εικονες παραπανω το δειχνουν

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι οι εικονες παραπανω το δειχνουν

ειναι και τεράστιο το δίλημμα να εμπιστευτώ εσένα η το τομς.....

hm......

όπως ειπα και πριν good luck

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

ειναι και τεράστιο το δίλημμα να εμπιστευτώ εσένα η το τομς.....

hm......

όπως ειπα και πριν good luck

Δεν εχω και ουτε θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανενα μελος του hwbox και ουτε εχω δειξει τετοιου ειδους δειγματα.

Εγω προσωπικα εχω κανει αυτο το bios voltage mod με kepler bios tweaker και nvflash στην καρτα γραφικων μου και εχω κανει πιο πανω τα link.

Τα παρακατω τα καταφερα με τον τροπο που προανεφερα.

Πιστευεις οτι με την συγκεκριμενη καρτα γραφικων χωρις τροφοδοσια και χωρις bios voltage mod θα ειχα αυτα τα αποτελεσματα

Gpu boost core 1420 και memory 6400 ???

Επισης ειμαι πρωτος στο 3dmark με το συγκεκριμενο hardware που εχω

NVIDIA GeForce GTX 750 Ti video card benchmark result - Intel Core i7-3770K Processor,ASRock Z77 Pro4-M

Eχω καταφερει και αυτο

attachment.php?attachmentid=60278&stc=1

Υ.Γ. Δεν θελω να παρεξηγηθω με κανεναν απλα γραφω τα γεγονοτα οπως εχουν με σεβασμο σε ολα τα μελη του hwbox

gtx950vsgtx960vsgtx750ti2.jpg

gtx950vsgtx960vsgtx750ti2.jpg.9d62a6bb21

Link to comment
Share on other sites

:hehe:

που κολλαει με αυτο το γεγονος οτι ξεπερνας τα 75 και παιζεις με την τυχη σου στο να τα καψεις ολα?

Δεν τα ξεπερναω γιατι εχει κοφτη στα 70 watt :tolya:

attachment.php?attachmentid=60280&stc=1

voltage.jpg

voltage.jpg.7aa536843bff7aaf9c78a658e884

Link to comment
Share on other sites

ωραια, ο τομς μου λεει οτι μαμα η καρτα καει 68, η nvidia λεει max 75

και εσυ μου λες ΜΕ VOLT MOD οτι καις 70

ειτε εχεις κανει μαγικα, ειτε ΔΕΝ εχεις ΜΕΤΡΗΣΕΙ την καρτα σου να ΔΕΙΣ ποσα καει, και οχι δεν σε κατηγορω προσπαθω να δω τι συμβαινει

δεν σημαινει οτι αν ο πυρηνας καει 35, και ολη η καρτα θα καει 35

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

ωραια, ο τομς μου λεει οτι μαμα η καρτα καει 68, η nvidia λεει max 75

και εσυ μου λες ΜΕ VOLT MOD οτι καις 70

ειτε εχεις κανει μαγικα, ειτε ΔΕΝ εχεις ΜΕΤΡΗΣΕΙ την καρτα σου να ΔΕΙΣ ποσα καει

δεν σημαινει οτι αν ο πυρηνας καει 35, και ολη η καρτα θα καει 35

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω μετρησει το συνολικο της καρτας και επισης τον κοφτη του πυρηνα τον εχω στα 65.5

Αν το ανεμιστηρακι μαζι με τις μνημες καινε παραπανω απο 9.5 watt τοτε εχω κανει...πατατα...!!! :lol

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω μετρησει το συνολικο της καρτας και επισης τον κοφτη του πυρηνα τον εχω στα 65.5

Αν το ανεμιστηρακι μαζι με τις μνημες καινε παραπανω απο 9.5 watt τοτε εχω κανει...πατατα...!!! :lol

γιαυτο θα προτιμουσα απο την πρασινη να υπαρχει ενα 6πινο, και ας ειναι "αχρειαστο" σε default καταστασεις

γιαυτο και εσυ εχε το νου σου

*btw πολυ καλα hz το καρτονι σου

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο θα προτιμουσα απο την πρασινη να υπαρχει ενα 6πινο, και ας ειναι "αχρειαστο" σε default καταστασεις

γιαυτο και εσυ εχε το νου σου

*btw πολυ καλα hz το καρτονι σου

Σε ευχαριστω γιατι τα ειχα υπολογισει διαφορετικα το εψαξα περισσοτερο και ειδα πολλες χωρις τροφοδοσια και εχουν maximum 1400 πυρηνα.

Για να μην γινει πατατα εριξα default τα ρολογια σε 1332 πυρηνα και 2700 μνημες και αν καποιο παιχνιδι εχει απαιτηση τοτε msi afterburner και εχω ετοιμο προφιλ με 1400 πυρηνα και 3250 μνημες και εχω τα ιδια αποτελεσματα με τα προηγουμενα.

Και αντε καλοκαιριατικα να την στηλω στην evga για καλο παγωτο...:gizmo:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now