DimRx

Την 380Χ μου την βρίσκει σαν 380, Συμβαίνει γενικά?

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Εγκαθηστώντας στο pc την Sapphire Radeon R9 380X 4GB , Είτε περάσω τα Driver από το CD, είτε τα ποιο καινούρια από το Site, στο σύστημα αναγνωρίζεται σαν

AMD Radeon ™ R9 380 Series κ όχι σαν R9 380X, Είναι Normal αυτό? Συμβαίνει κ σε άλλους??

Link to comment
Share on other sites

Κομπλε εισαι, εκτος απο το bus interface, γιατι γραφει χ4.1.1 που την εχεις βαλει την καρτα? πρωτο slot?

Εμενα η 380 γραφει x16.1.1 (bus interface)

Edited by LocoDiceGR
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την έβαλα αναγκαστικά στο δεύτερο Slot γιατί στο πρώτο δεν χώραγε, επειδή λίγο ποιο δεξιά απ το πρώτο slot έχει το Usb 3 Καλώδιο ,που καταλήγει στις μπροστινές θύρες Usb3 του Pc.

Τι παίζει με το bus interface? παίζει κάποιο ρόλο στην απόδοση?

Την έχω βάλει εκεί ακριβώς που έχω μαρκάρει

attachment.php?attachmentid=60352&stc=1

EDIT: Διαβάζοντας τώρα το Manual της μητρικής, προτείνεται η μονή VGA να τοποθετηθείτε στο πρώτο Slot...... Λέτε να υπάρχει Problem?

Χωρίς τίτλο.jpg

57fd095e1c6b2_93596996194396296494396495

Edited by DimRx
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει πρόβλημα. Μόνο η πρώτη pcie είναι x16 ηλεκτρικά, η άλλη είναι x4. Χάνεις ταχύτητα.

Expansion Slot

2 x PCI Express 2.0 x16 slots

(PCIE2 @ x16 mode; PCIE4 @ x4 mode)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πάση θυσία η κάρτα σου να μπει στην πρώτη pci-e :) Καλύτερα να θυσιάσεις τις μπροστινές θύρες usb 3 παρά να χάνεις απόδοση από την κάρτα γραφικών σου που στα παιχνίδια θες πάντα το 100% της!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για το θέμα...κ σένα balantakos για την παρατηρητικότητα σου .. σας άκουσα κ την άλλαξα , την έβαλα στο πρώτο Slot αλλά απ ότι φαίνεται πρέπει να βάλω Driver ξανά κ δεν μου δουλεύουν το Amd catalyst και to AMD Radeon Software Crimson Edition και καθότι ψείρας λέω να τραβήξω κ ένα φορμάτ....

Edit : Έκοψα ένα μέρος από το βύσμα της USB3 που κούμπωνε στην μητρική κ μπόρεσε κ χώρεσε η GPU στο τσικ , κράτησα κ τις μπροστινές θύρες :eagerness:

2yy.png

Σβήνοντας όλα τα προγράμματα AMD και αυτό μετά Display Driver Uninstaller , αρκετά δεν είναι, ώστε να γλιτώσω το φορμάτ?

Edited by DimRx
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για το θέμα...κ σένα balantakos για την παρατηρητικότητα σου .. σας άκουσα κ την άλλαξα , την έβαλα στο πρώτο Slot αλλά απ ότι φαίνεται πρέπει να βάλω Driver ξανά κ δεν μου δουλεύουν το Amd catalyst και to AMD Radeon Software Crimson Edition και καθότι ψείρας λέω να τραβήξω κ ένα φορμάτ....

Edit : Έκοψα ένα μέρος από το βύσμα της USB3 που κούμπωνε στην μητρική κ μπόρεσε κ χώρεσε η GPU στο τσικ , κράτησα κ τις μπροστινές θύρες :eagerness:

2yy.png

Σβήνοντας όλα τα προγράμματα AMD και αυτό μετά Display Driver Uninstaller , αρκετά δεν είναι, ώστε να γλιτώσω το φορμάτ?

Ναι DDU σε safe mode παντα , και βαζεις τους τελευταιους (σημερα το βραδυ βγαινουν καινουριοι).

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now