MetallicGR

Curved Monitors - Μόδα, καινοτομία ή κάτι άλλο;

Curved Monitors - Μόδα, καινοτομία ή κάτι άλλο;  

37 members have voted

  1. 1. Curved Monitors - Μόδα, καινοτομία ή κάτι άλλο;

    • Προσφέρουν ξεχωριστή εμπειρία θέασης
      7
    • Μπορούν να συνδυαστούν για Multi Monitor Configs
      3
    • Είναι πιο ξεκούραστες
      0
    • Βολεύουν στο Gaming
      2
    • Βολεύουν στο Productivity
      1
    • Δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω
      17
    • Δυσχεραίνουν την εμπειρία χρήσης ειδικά σε πολλούς θεατές
      11
    • Άλλο;
      3


Recommended Posts

Με την άφιξη του 4K μια νέα κατηγορία οθονών έκανε την εμφάνισή της στον χώρο και στόχο είχε να βελτιώσει το οπτικό πεδίο του χρήστη. Οι "κυρτές" όπως ονομάζονται πιο σωστά οθόνες ακολουθούν το εξίσου σχήμα του ανθρώπινου ματιού βελτιστοποιώντας έτσι την οπτική εμπειρία, είτε ο χρήστης βλέπει τηλεόραση, είτε χειρίζεται τον υπολογιστή είτε παίζει σε αυτόν παιχνίδια. Οι διαθέσιμες οθόνες που ενσωματώνουν την αντίστοιχη τεχνολογία έχουν συνήθως διευρυμένο λόγο πλευρών όπως 21:9 κάτι που χαρακτηρίζεται ως Ultra-wide. Υπάρχουν φυσικά και τυπικές προτάσεις με λόγο πλευρών 16:9 όμως σε αυτός δεν τονίζεται αρκετά η "καμπύλη" ενώ η ανάλυσή τους κυμαίνεται στα "συνηθισμένα" για την εποχή 1920 x 1080 pixel.

Η κριτική που έχει δεχτεί η συγκεκριμένη κατηγορία από το ευρύ κοινό είναι ισχυρή όμως αντίστοιχα μοντέλα εξακολουθούν να παραμένουν ψηλά στις λίστες των υποψήφιων αγοραστών για την ανάλυση που προσφέρουν καθώς και για την "ξεχωριστή εμπειρία". Στα αρνητικά των συγκεκριμένων monitor προστίθενται η κακές οπτικές γωνίες, καθώς ο θεατής θα πρέπει να βρίσκεται στο κέντρο της για να μην παραμορφώνεται η εικόνα. Αυτά και ίσως μερικά ακόμα συνθέτουν τη γενική εικόνα των κυρτών οθονών. Εσείς τι πιστεύετε γι' αυτές, είναι μόδα, καινοτομία ή κάτι άλλο;

[img_alt=Curved monitors - μόδα, καινοτομία ή κάτι άλλο;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture45121.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Γλυτώσαμε από τις λάθος γεωμετρίες με τις CRT και θα τις ξαναφέρουμε στην ζωή μας με τις curved; Συνηθίσαμε στα ομοιόμορφα view angles με τα IPS και θα ξαναπάμε στα "περίεργα" off-angle χρώματα;

Δεν πάμε καλά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω

Δυσχεραίνουν την εμπειρία χρήσης ειδικά σε πολλούς θεατές

Με το που αλλάξεις θέση εκτός κέντρου καταστράφηκε η εικόνα τι άλλο πρέπει να πούμε γι αυτή την χαζή ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Σε 34 ίντσες και 3440 x 1440 με IPS νομίζω έχει νόημα, χωρίς να το έχω εξακριβώσει ο ίδιος από κοντά. Σε οτιδήποτε άλλο-μικρότερο-χειρότερης ποιότητας panel νομίζω δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθεια είναι για εμένα θαρρώ. Άλλαξα για λίγο με μια Curved και δεν μπορούσα με τίποτα να την συνηθίσω (για δουλειά).

Η 55άρα που είχα σπίτι, μια χαρά ήταν...

Link to comment
Share on other sites

Οι οθόνες υπολογιστή άνω των 24" έχουν και θα έχουν εξαιρετικά μικρό αγοραστικό κοινό. Κάτι πρέπει να βρουν και οι κατασκευαστές να πουλήσουν. Οι "κοίλες" οθόνες είναι λοιπόν οθόνες με ένα ακόμα άχρηστο "feature". Μόδα είναι και θα περάσει όπως και ένα σωρό άλλες μπούρδες. Θέλετε να πουλήσετε κύριοι; Δεν χρειάζονται φανφάρες... Δώστε στον λαό καλύτερα και πιο γρήγορα panels.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε η 34αρα έχει νόημα για μένα. Επειδή έχω μία στη δουλειά, όταν θέλεις να κάνεις παραγωγική δουλειά, χρησιμοποιείς πολλαπλά μόνιτορ, κι όχι ένα τεράστιο. Ακόμα και στις 34 ίντσες, η ανάλυση τους είναι πολύ μεγάλη, όλα τα πράγματα πολύ μικρά για να δουλέψεις. Γενικά το curved είναι μία ωραία μόδα όπως το 3D που απλά θα περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι στις 34 ίντσες (που έχω δει και μαρέσουν αρκετά) και έχουν τη "σωστή" ανάλυση τότε ναι αξίζουν και προσφέρουν ξεχωριστή εμπειρία θέασης.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στις 34 ίντσες, η ανάλυση τους είναι πολύ μεγάλη, όλα τα πράγματα πολύ μικρά για να δουλέψεις.

Υποθέτω ότι λες το ίδιο και για τις 27αρες με 2560Χ1440?

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι λες το ίδιο και για τις 27αρες με 2560Χ1440?

Ακριβώς. Για μένα η 24αρα πρέπει να έχει Full HD ή 1920χ1200 και μετά για 2560χ1440 θέλεις κάτι σε 30αρα.

Γούστα βέβαια είναι αυτά αλλά ας μη γελιόμαστε. Ακόμα και η 34αρα με 4Κ είναι πολύ δύσκολη στο να δουλέψεις παραγωγικά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now