MetallicGR

Τον Οκτώβριο οι πρώτοι AMD FX Zen CPUs

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Τον Οκτώβριο οι πρώτοι AMD FX Zen CPUs]http://www.hwbox.gr/images/news_images/amd3.jpg[/NEWS_IMG] Οι πρώτοι επεξεργαστές της πλατφόρμας Summit Ridge θα κυκλοφορήσουν τον Οκτώβριο όπως δηλώνουν νέες πηγές και αργότερα θα ακολουθήσουν οι Zen APUs στις αρχές του 2017.

Οι Zen based FX CPUs που θα κάνουν το ντεμπούτο τους στην αγορά τον Οκτώβριο θα σχεδιάζονται με TDP 95W και θα έχουν πλήρη συμβατότητα με το Socket AM4 της AMD. Οι πληροφορίες μιλούσαν μέχρι στιγμής για κυκλοφορία μέσα στο Q4, χωρίς να προσδιορίζουν με μεγαλύτερη σαφήνεια την ημερομηνία κυκλοφορίας. Οι επεξεργαστές της σειράς Summit Ridge της AMD θα κληθούν να αντιμετωπίσουν τις προτάσεις της Intel στον τομέα της high end αγοράς ευελπιστώντας σε μια καλύτερη χρονιά από άποψης οικονομικών. Πίσω από τη σχεδίαση την πυρήνων Zen, βρίσκεται ο Jim Keller, ο οποίος πλέον βρίσκεται στα κεντρικά της αυτοκινητοβιομηχανίας Tesla και οδηγεί το τμήμα των "αυτόματων πιλότων" που ενσωματώνουν τα αυτοκίνητα της εταιρίας.

Η AMD διατηρεί συγκρατημένη αισιοδοξία για τους νέους επεξεργαστές όμως μερικά από τα χαρακτηριστικά που "ενθουσιάζουν" είναι η κατασκευαστική μέθοδος των 14nm FinFET της GlobalFoundries καθώς και η πολυπύρηνη φύση τους, δανείζοντας μια τεχνολογία αντίστοιχη με το HyperThreading της Intel.

[img_alt=Τον Οκτώβριο οι πρώτοι AMD FX Zen CPUs]http://www.hwbox.gr/members/14760-albums774-picture60612.PNG[/img_alt]

[img_alt=Τον Οκτώβριο οι πρώτοι AMD FX Zen CPUs]http://www.hwbox.gr/members/14760-albums774-picture60613.PNG[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα τους περιμενω πως και πως...οχι για αναβαθμιση αλλα για ανταγωνισμο!!! Προσωπικα πιστευω πως θα ειναι σε επιδοσεις κοντα στους haswell.Πραγματικα ομως περισσοτερο περιμενω το 2017 που θα βγουν οι πρωτοι zen apu μαζι με polaris αν καταφερουν και παιζουν σε επιδοσεις οπως οι i3 μαζι με gtx 750 τοτε μαλλον θα πουλησουν παρα πολυ!!!

Αγαπαμε AMD !!! :D...

Link to comment
Share on other sites

μακαρι αλλα αυτη η εταιρια πλεον με εχει κανει να κραταω μικρο καλαθι...

Προσωπικά είμαι αισιόδοξος. Το παραθέτω αποκλειστικά σαν φημη και τίποτα άλλο, για να διαπιστώσω πόσο κοντά η μακριά έχει πέσει ο τύπος όταν έρθει η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

next generation, high performance....:hehe:

bould.jpg

Οι επεξεργαστές της σειράς Summit Ridge της AMD θα κληθούν να αντιμετωπίσουν τις προτάσεις της Intel στον τομέα της high end αγοράς

[video=youtube;Aby8NWw8rSE]

95w amd cpu που θα ανταγωνίζεται high end δλδ 6700k?

Link to comment
Share on other sites

next generation, high performance....:hehe:

bould.jpg

[video=youtube;Aby8NWw8rSE]

95w amd cpu που θα ανταγωνίζεται high end δλδ 6700k?

Καλο ειναι να ειμαστε ολοι αισιοδοξοι...εκτος και αν οι intelακιδες γουσταρουν να πληρωνουν χρηματα για 5% καλυτερο ipc τον χρονο και καινουργιο socket...και μην ξεχναμε οτι το παραμυθι σε περιπτωση που υπαρχει μονοπωλιο το εχουμε βιωσει καποιοι απο τα παλια...

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω Ιντελάκιας άλλα ανοιχτός να προσηλυτιστώ στην AMD εάν τα καταφέρει να με πείσει , ο ανταγωνισμός μόνο καλό θα φέρει στους τελικούς χρήστες

Εμενα προσωπικα μετα τον phenom x6 δεν με επεισε με ελαχιστες εξαιρεσεις fx 63xx και καποιους apu 78xxk και για αυτο ειμαι με intel i7 3770k.Ειμαι φαν αλλα οχι βλακας...και αυτην την στιγμη εχει μεινει πααααραπολυ πισω ειδικα σε ipc αστρονομικη διαφορα.Προσωπικα αν βγαλει apu με full 4 cores και οχι hyper threading συνδιασμενο με καλη polaris κοντα στις επιδοσεις του i3 με gtx 750 η r7 350-360 εχω ενα silverstone sugo sg05 που περιμενει γεμισμα!!!

Παιδια ειναι καλο για ολους μας να υπαρχει ανταγωνισμος και οχι μονοπωλιο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία καλοδεχούμενοι να έρθουν, θα μπορούν όμως να αντεπεξέλθουν στην αγορά του σήμερα? ή θα κοιτάμε νούμερα του '12-13 για να πούμε ότι κάτι γίνετε, κάτι έκαναν τα παιδιά εκεί πέρα. Έχει καιρό να βγάλει επεξεργαστή, "φόρεσε" και το ΗyperΤhreading, υπάρχει μια περίπτωση να γίνει κάτι, αν και πιστεύω πως θα δούμε διάφορες στα ενδότερα της εταιρίας και όχι τόσο στον ανταγωνισμό...με λίγα λογία, θα τα πάνε καλά μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως αν το τμήμα cpu φτάσει στο επίπεδο που είναι το τμήμα των gpu θα δούμε κάτι καλό αλλά μέχρι να βγει δεν ελπίζω τίποτα , έχει αποδείξει οτι είναι αναξιόπιστη όσο αφορά τις δηλώσεις της πριν το release .

Edited by antonis
Link to comment
Share on other sites

next generation, high performance....:hehe:

95w amd cpu που θα ανταγωνίζεται high end δλδ 6700k?

Αν είναι με IPC broadwell αλλά με 8C/16T και 95watt TDP δεν θα ανταγωνίζεται τον 6700Κ αλλά θα του κάνει πλάκα.

Με IPC broadwell και 8-CORES στα 95watt TDP βαράς από I7 5930 και επάνω λόγω καλύτερου TDP ( λιθογραφίας).

Αν το chip καταφέρνει να έχει καταναλώσεις στα 95watt για 8-CORE , πιστεύω πως πολύ εύκολα θα δούμε APU με 4C/8T και IGP των 1000 stream. pros. στα 125-140watt να παίρνει την αγορά στην μεσαία κατηγορία .

Πάντως η amd έχει να αντιμετωπίσει πολλές δυσκολίες.

Πρώτη φορά SMT

Πρώτη φορά ZEN

Πρώτη φορά στα 14nm

Θέλει υψηλά ρολόγια

Θέλει και πρέπει να προσφέρει και overclock

Θελει και χαμηλή κατανάλωση

Φτιάχνει και νέα πλατφρόρμα ....

--------------------------------------------------------

Δύσκολο να μην την κάνει την πατάτα τουλάχιστον για αρχή σε ένα από τα παραπάνω ...

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

Είμαι αισιόδοξος όπως και πολλοί άλλοι.

Sell Intel And Buy AMD Today

Sell Intel And Buy AMD Today - Advanced Micro Devices, Inc. (NASDAQ:AMD) | Seeking Alpha

AMD plays on all fields

AMD is in a position to benefit from the VR craze because it makes GPU's. INTC does not (gaming caliber that is).

AMD makes CPUs, NVDA does not.

AMD can take market share in the CPU and chip server space from INTC, but INTC cannot (it has it all).

Both INTC and NVDA are fully valued, but AMD is trading at a depressed valuation. If AMD is even slightly successful, its stock will benefit by a lot. INTC and NVDA at best will market perform.

Bottom line

Whether AMD's Zen chip proves to live up to expectations and AMD is able to execute and grab market share from INTC remains to be seen. However, that is what is playing today.

Remember, markets are future discounting mechanisms. They discount what will or might happen in the future, not what is going on today (for the most part that is).

Edited by IntelUser2525
Link to comment
Share on other sites

Τoday η amd έχει στην αγορά apus και κάτι fx από το 2012 δεν βλέπω τον λόγο κάποιος με 2600κ ή νεότερο να πουλήσει να να πάρει amd ,όταν βγει ο Zen θα δούμε .

Mέχρι να βγει δεν πιστεύω τίποτα , βασικά και να βγει θα περιμένω να δω reviews σε σωστά forums και όχι reviews που προσπαθούν να κάνουν damage control .(call me bulldozer)

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Τoday η amd έχει στην αγορά apus και κάτι fx από το 2012 δεν βλέπω τον λόγο κάποιος με 2600κ ή νεότερο να πουλήσει να να πάρει amd ,όταν βγει ο Zen θα δούμε .

Mέχρι να βγει δεν πιστεύω τίποτα , βασικά και να βγει θα περιμένω να δω reviews σε σωστά forums και όχι reviews που προσπαθούν να κάνουν damage control .(call me bulldozer)

Και να έβγαζε κατι καλύτερο δεν θα αγόραζες γιατι ανηκεις σε στρατοπαιδο, ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες για να εχουμε να λεμε.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να είμαι αισιόδοξος ότι θα φέρει κάτι καλό στην μέση προς low cost αγορά! Δεν μου αρέσει όμως η λέξη high end σε μια εταιρεία που έχει ξεχάσει πως να φτιάχνει τέρατα cpu..Ας κυριαρχήσει εκεί που μπορεί, φέρνοντας πολύ δύναμη σε αυτούς που δεν σκάνε πολλά στα pc τους :)

Μπορεί να βγάλει κάτι πολύ καλό και να ρίξει και τις τιμές στην intel δεν θα χαλάσει κανέναν αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Και να έβγαζε κατι καλύτερο δεν θα αγόραζες γιατι ανηκεις σε στρατοπαιδο, ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες για να εχουμε να λεμε.

Όταν και αν γίνει αυτό θα δούμε, να πουλήσω το x99 να πάρω 3 fx pc's αν είναι να υποστηρίξω οικονομικά την amd . όταν το "στρατόπεδο" μου κάνει την δουλειά μου καλύτερα και πιο γρήγορα (και δύστυχος πιο ακριβά επειδή η αγαπημένη σας amd κοιμάται) γιατί να το αλλάξω? Ο καθένας τα λεφτά του τα κάνει ότι θέλει και αγοράζει ότι του κάνει καλύτερα τη δουλειά του.

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

@IntelUser2525 Με το πολύ παρνοντ, δεν είμαι και πολύ καιρό με τα PCs, έκανα ένα σύστημα το '12 και άλλο ένα στα μέσα του '15 τέτοια εποχή καλή ώρα, μέσα σε αυτά τα τρία - τέσσερα χρονιά, ναι η Intel μας πουλάει κάθε χρόνο ένα +5-10%, ναι αρμέγει τον αγοραστή, ναι είναι καπιταλιστική στρατηγική που μόνο κακό κάνει στην αγορά, ναι είναι ξεφτίλα να σκας 250+ ευρώ για 4 πυρήνες, ναι ναι ναι, κάκια Intel ΝΤΑ ΝΤΑ! Εταιρία είναι τι θες να κάνει? :P μαζί της θα κοιμηθούμε να μας κάνει καλύτερη τιμή??? ή μήπως θα μαζευτούμε καμιά 5Κ άτομα να διαδηλώσουμε για τις τιμές???

Από το '12 μέχρι το '16, εγώ σαν αγοραστής που είχε έναν χρόνο AMD και πλέον έχει έναν χρόνο Intel, για την επόμενη μου αγορά θα πήγαινα πάλι σε Intel, γιατί πολύ άπλα δεν έχει κάτι η AMD που να κοντράρει αυτό που έχω τώρα σε σχέση με αυτό που θα μου δώσει, αν τα πράγματα αλλάξουν με τους ZEN? ευχαρίστως κάργα AMD! είχα πολύ μεγάλο ενθουσιασμό όταν ξεκίνησα να ψάχνομαι με τους υπολογιστές με την AMD, πλέον ξεκαθάρισα κάποια πραγματάκια μέσα στο μυαλό μου, και με την τσέπη μου.

Θα μείνω στο ότι θέλω πάρα πολύ να δω τα APUs με Polaris που, πέρα από της κάρτες γραφικών της, τα APUs είναι αυτά που θα παίξουν μπάλα, όπως παίζουν και τώρα. :drinks:πάντα φιλικά :)

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

μακαρι να πλησιασει η αμδ γιατι το να προσπερασει ειναι λιγο δυσκολο ρεαλιστικα μιλωντας...

μπας και δουμε καμια εξελιξη...γιατι με βλεπω να εχει σκουριασει ο 4790Κ και να τον εχω ακομη...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ποστ [MENTION=4902]ChameZX[/MENTION]

Μπορεί σε κανένα ανούσιο benchmark που δεν έχει καμία επαφή με την πραγματικότητα να σε περνάει ο amd, δεν νομίζω όμως ότι μπορεί να δει τους i7....

Ρεαλιστικά μέχρι i5 haswell!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν και αν γίνει αυτό θα δούμε, να πουλήσω το x99 να πάρω 3 fx pc's αν είναι να υποστηρίξω οικονομικά την amd . όταν το "στρατόπεδο" μου κάνει την δουλειά μου καλύτερα και πιο γρήγορα (και δύστυχος πιο ακριβά επειδή η αγαπημένη σας amd κοιμάται) γιατί να το αλλάξω? Ο καθένας τα λεφτά του τα κάνει ότι θέλει και αγοράζει ότι του κάνει καλύτερα τη δουλειά του.

Δεν με απασχολει προσωπικα τι θα κανεις και δεν δινω και δεκαρα, μου ειναι παντελως αδιαφορο. Κανε την δουλεια σου και εγω την δικια μου, εδω σχολιαζουμε αλλο θεμα και οχι τα rigs σου και τα θελω σου, το οτι εισαι fanboy το ομολογησες ηδη και ειναι γνωστο ουτως η αλλως καμια εκπληξη, εχεις να προσθεσεις τιποτα αλλο στο θεμα περι των νεων τεχνολογιων της AMD στα 14nm η απλα θα μας ζαλιζεις με τις περιαυτολογιες σου και rigs σου; Να το ξερω για να βαλω μπρος το ignore οπως το εχω κανει και σε αλλους που δεν εχουν τιποτα να μου προσφερουν.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις που εγώ νόμιζα ότι με τα θέλω και τις ανάγκες των καταναλωτών πουλάνε οι εταιρείες (+το μάρκετινγκ που δημιουργεί εικονικές ανάγκες)

Επίσης τι να σχολιάσεις για τη νέα τεχνολογία στα 14 της AMD?

Από τις φήμες και τους κρυφους ποθους του κάθε πικραμενου?

Όταν βγούνε με το καλό...θα τους δούμε και αυτούς...

Edited by Anonymous
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now