VeRxus

Custom loop for Wall Mounted Rig

Recommended Posts

Την καλησπέρα μου στους HWLords :P.

Εισαγωγή:

Ένας φίλος αποφάσισε να πάρει καινούργιο pc για το γραφείο-χώρο εργασίας του. Έριξα την ιδέα για ενα wall mounted rig ενθουσιάστηκε και είπαμε να το κάνουμε :). Εκείνος δεν έχει καθόλου εμπειρία από οτιδήποτε custom, ούτε εγώ πέρα απο το απλό pc build που έκανα για εμένα σε κουτι :Ρ. Παρ' ολα αυτά το project ήταν πολύ ενδιαφέρον και πιστεύω με την έρευνα που έχω ήδη κάνει στο διαδίκτυο, τα video tutorials, μερικές συμβουλές από εσάς και υπομονή θα τα καταφέρω :).

Περνώντας σιγά σιγά στο θέμα, (components)

Το σύστημα θα είναι στημένο πάνω στο 1151 socket της intel με έναν ι5 6600 πάνω σε μια asrock fatality h170 με 4x4gb hyperx fury rams. Gpu το σύστημά δεν θα έχει καθώς δεν τίθεται θέμα gaming ή multimedia. Θα φέρει επίσης 2χ120gb hyperx savage SSDs και έναν caviar blue του 1tb HDD.

1) Ένα ζήτημα που θα χρειαστώ μερικές προτάσεις είναι το το τροφοδοτικό σχετικά με τα καλόδια. Ο μόνος λόγος ύπαρξης του rig είναι το style οπότε δεν νοούνται χρωματιστά καλόδια :Ρ. Το color scheme ειναι red/black. Οπότε να προσπαθήσω να πάρω κάποιο ροφοδοτικό με default black sleeved cables? (δεν ξέρω που θα βρω κάτι τέτοιο). Ή μπορώ να παώ σε κάποιο modular και να αγοράσω ξεχωριστά καλόδια; ΘΑ βοηθούσαν πολύ οι συμβουλές σας.

Και τώρα στο κυρίως θέμα. Αρχικά παραθέτω ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα του rig πάνω στο wall mount καθώς και του loop. Επίσης βάζω το build που έδωσε την αρχική έμπνευση/κόπια :P. φωτογραφίες:

attachment.php?attachmentid=60620&stc=1

attachment.php?attachmentid=60615&stc=1

2) Πολύ σημαντικό κομμάτι του build είναι και το custom loop που θα βάλω. Έπειτα από αρκετή έρευνα κατέληξα σε κάποια κατεύθυνση αλλά επειδή δεν έχω ξανα επιχειρήσει ποτέ κάτι τέτοιο η βοήθεια σας θα ήταν παραπάνω απο πολύτιμη.

Αρχικά θέλω να βάλω acrylic tubes :P. Ξέρω ότι έχουν όλα τα κακά του κόσμου και ότι είναι πολύ δύσκολα ειδικά για πρώτη φορά αλλά είναι υπέροχα και το όλο project γίνεται για το eye candy. Επίσης επειδή το rig θα είναι σε γραφείο θέλω να είναι πιο "σοβαρό" και λιγότερο fancy και νομίζω ta acrylic tubes δίνουν μια τέτοια αίσθηση.

α) Οπότε λέω να πάρω αυτούς τους ekwb σωλήνες διαμέτρου 10/12 mm. Γύρω στα 2 μέτρα νομίζω θα είναι εντάξει για το συγκεκριμένο λοοπ αλλά ίσως πάρω και λίγο παραπάνω για περισσότερη σιγουριά.

β) Στην περίπτωση αυτή μπερδεύομαι με τα fittings. Ξέρω οτι χρειάζομαι 2 για κάθε καλόδιο οπότε για reservoir, pump,cpu και ψυγείο χρειάζομαι 8. Για να πάρω αυτά από το συγκεκριμένο μενού (του eworld, θα προτιμούσα να αγοράσω απο ελληνικό μαγαζί), πηγαίνω στα acrylic tube fittings και παίρνω αυτά πχ;

Η μπορώ να πάω και στα compression fittings να διαλέξω ενα που να ταιριάζει στην διάμετρο και να το πάρω;

γ) Επίσης αν θέλω να βάλω κάποιον αντάπτορα για στροφές 90 μοιρών σαν και αυτό, πρέπει να βάλω και στις άκες του αντάπτορα compression fittings ή ο αντάπτορας τα αντικαθιστά;

δ) Τέλος, σχετικά με τους σωλήνες, για να κόψω τους ακριλικούς θα χρειαστώ κάποιο ειδικό εργαλείο η τα συμβατικά είναι εντάξει. (Γνωρίζω οτι μετα πρεπει να τα γυαλοχαρτάρω)

Αυτά σχετικά με τους σωλήνες και τα fittings που είναι και το θέμα που με έχει μπερδέψει περισσότερο και θα χρειαστώ και περισσότερο την βοήθειά σας.

3) Τώρα σχετικά με τα υπόλοιπα έχω διαλέξει μερικά κομμάτια τα οποία παραθέτω παρακάτω στα οποία δεν νομίζω να έχω πρόβλημα αλλά κάθε πρόταση καλοδεχούμενη.

CPU BLOCK: Το συγκεκριμένο της ekwb είναι πρώτη επιλογή. Στο σαιτ του μαγαζιού δεν γράφει για υποστήρηξη 1151 σόκετ αλλά μάλλον είναι outdated γιατί όταν το έψαξα στο ίντερνετ έλεγε ότι το υποστηρίζει. Αν τελικά δεν γίνεται η άλλη επιλογή είναι αυτή.

PUMP: Σαν αντλία μου φένεται καλή περίπτωση η συγκεκριμένη της ekwb.

RADIATOR: Ξέρω ότι για λοοπ που έχει μόνο επεξεργαστή ένα διπλο ψυγείο σαν και αυτό είναι αρκετό όμως επειδή το pc θα είναι στον τοίχο και δεν θα έχει την προστασία του κουτιού μήπως θα χρειαστώ τριπλό; Να δώσω παραπάνω χρηματα για πιο χοντρό ψυγείο του τύπου των 60mm?

RESERVOIR: Θέλω να είναι κυλινδρικού τύπου. Έχω δει αυτό της phobya που δεν την γνωρίζω σαν μάρκα αλλά είναι σχεδόν μισή τιμή και έχει και "ποδαράκια" για να το στηρίξω σε σχέση με το αντίστοιχο της ekwb στο οποίο θα πρέπει να αγοράσω έξτρα αυτά τα στηρίγματα ή να κάνω μόντες με διπλές ταινίες κλπ.

ΥΓΡΟ: Τέλος όσον αφορά το υγρό είμαι εντάξει αν πάρω δύο από αυτό το "ειδικό" και βάλω κόκκινο χρώμα;

Αυτά λοιπόν είναι τα βασικά παρτς στα οποία δεν νομίζω να έχω θέματα συμβατότητας. Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι οι διάμετροι και τα fittings των καλωδίων στα οποία θα χρειαστώ την βοήθεια σας. Σε περίπτωση που το θέμα γίνεται υπερβολικά περίπλοκο με τους ακρυλικούς σωλήνες θα πάω σε κανονικούς να τελειώνουμε.

Σας ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μεγάλο ποστ, οποιαδήποτε βοήθεια είναι κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενη.

Υ.Γ.1) Όταν με το καλό ολοκληρωθεί το project θα προσθέσω φωτογραφίες από αρχή μέση και τέλος και όποιος θέλει μπορεί να με ρωτήσει σχετικά με αυτό.

Υ.Γ.2) Η αρίθμιση είναι για να σας διευκολύνω να δώσετε βοήθεια για οποιοδήποτε σημείο.

Υ.Γ. 3) Καλή Σαρακοστή

Link to comment
Share on other sites

Για το τροφοδοτικό το μικρότερο V Series της Cooler Master ή κάποιο από τα RM της Corsair νομίζω φτάνει και περισσεύει.

Τώρα για την loop: loop με locked parts; Ξερωγω...; Είσαι σίγουρος; :)

Link to comment
Share on other sites

Για το τροφοδοτικό το μικρότερο V Series της Cooler Master ή κάποιο από τα RM της Corsair νομίζω φτάνει και περισσεύει.

Τώρα για την loop: loop με locked parts; Ξερωγω...; Είσαι σίγουρος; :)

Χαχα, καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ξέρω οτι ακούγεται υπερβολικό και σπατάλη αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν μας νοιάζει το efficiency. Δες το σαν διακόσμηση εσωτερικού χώρου. Αντί να τοποθετηθεί ένας πίνακας τοποθετείται ένα wall mounted pc το οποίο είναι και πιο σχετικό με τον χώρο. Και να έμπαινε ο Κ επεξεργαστής δεν θα γινόταν oc, η λειτουργία του pc είναι email, office, και σχεδίαση ιστοσελίδων και αυτη σε joomla. Ξέρω οτι είναι υπερβολικό αλλά έτσι είναι :Ρ. Το μόνο που σκέφτομαι για να μειώσω την "σπατάλη" είναι να το πάω σε amd πλατφόρμα ίσως;

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή φίλος [MENTION=14657]VeRxus[/MENTION]

να σε πω λίγο για το reservoir,

RESERVOIR: Θέλω να είναι κυλινδρικού τύπου. Έχω δει αυτό της phobya που δεν την γνωρίζω σαν μάρκα αλλά είναι σχεδόν μισή τιμή και έχει και "ποδαράκια" για να το στηρίξω σε σχέση με το αντίστοιχο της ekwb στο οποίο θα πρέπει να αγοράσω έξτρα αυτά τα στηρίγματα ή να κάνω μόντες με διπλές ταινίες κλπ.

εγώ έχω το ίδιο σε 150 αλλά πρέπει να είναι πιο παλιό revision γιατί είχε άλλα πιαστράκια που έσπασαν με την πρώτη φορά που πήγα να τα βάλω (ήταν διαφορετικά τελείως όμως)

και το πλέξι όχι και ότι καλύτερο μετά από ένα ξεβίδωμα και ένα βίδωμα έκανε ρωγμές (είτε γιατί το έσφιξα πολύ είτε γιατί δεν ξέρω πάλιωσε, το είχα 2-3 χρόνια στην άκρη)

πάντως δεν είναι σπάσιμο γιατί δεν τρέχει νερό)

τώρα αμα έχεις χρόνο και δεν βιάζεσαι το RMA της Phobya είναι πολύ καλό

απλά είπα να σε πω μην σε πάει πίσω σε χρόνο,

άποψή μου κοίτα κάτι σε combo αντλία-ρεζερβουαρ κατι σε laing με ενα acrylic top για το Eye candy που θες^^

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή φίλος @VeRxus

να σε πω λίγο για το reservoir,

εγώ έχω το ίδιο σε 150 αλλά πρέπει να είναι πιο παλιό revision γιατί είχε άλλα πιαστράκια που έσπασαν με την πρώτη φορά που πήγα να τα βάλω (ήταν διαφορετικά τελείως όμως)

και το πλέξι όχι και ότι καλύτερο μετά από ένα ξεβίδωμα και ένα βίδωμα έκανε ρωγμές (είτε γιατί το έσφιξα πολύ είτε γιατί δεν ξέρω πάλιωσε, το είχα 2-3 χρόνια στην άκρη)

πάντως δεν είναι σπάσιμο γιατί δεν τρέχει νερό)

τώρα αμα έχεις χρόνο και δεν βιάζεσαι το RMA της Phobya είναι πολύ καλό

απλά είπα να σε πω μην σε πάει πίσω σε χρόνο,

άποψή μου κοίτα κάτι σε combo αντλία-ρεζερβουαρ κατι σε laing με ενα acrylic top για το Eye candy που θες^^

Καλησπέρα φίλε και σε ευχαριστώ πολύ. Πολύ ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου, αν δεν ακολουθήσω την πρότασή σου για το combo το οποίο βρίσκω μόνο σε μικρό res στην Ελλάδα θα πάω στο ekwb. :). Tyvm

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now