odim

Απόψεις για μητρικές 1151!!!

Recommended Posts

οι asrock ειναι αξιοπιστες??? ειναι πιο φθηνες αλλα με 2 χρονια εγγυηση......θελω ανθεκτικο υλικο,αξιζουν η θα μου βγαλει τιποτα bugs????

Link to comment
Share on other sites

ανοιγω αυτο το νημα για να συζητησουμε περι των νεων μητρικων στην καινουργια πλατφορμα 1151..

Γενικά ότι κινείται γύρω στα 150-180 ευρώ έχει τα περισσότερα καλούδια της αγοράς, από εκεί και πάνω δεν έχει νόημα συνήθως, όλες θα σου δώσουν το ίδιο oc και πάνω κάτω τα ίδια πράγματα.

οι asrock ειναι αξιοπιστες??? ειναι πιο φθηνες αλλα με 2 χρονια εγγυηση......θελω ανθεκτικο υλικο,αξιζουν η θα μου βγαλει τιποτα bugs????

Δεν ξέρω από αξιοπιστία τι λένε..πάντως από ομορφιά σκίζουν :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Sabertooth. Ακριβές άρα καλές.

με armor ναι(εμενα δε μου αρεσουν με το καμουφλαζ) xωρις armor κοντα στο 200αρι αλλα εκτος απο sabetooth αξιζει να πας σε κατι αλλο???θελω το pc 24 ωρες ανοιχτο..

Link to comment
Share on other sites

Εγω επέλεξα την "Msi z170 gaming pro carbon"! Καλύπτει πλήρως τις ανάγκες μου + ειναι πανέμορφη πραγματικά!!

Βέβαια είχα έναν ενδοιασμό λόγω του οτι εχω διαβάσει αρκετά σχόλια για προβλήματα σε Msi αλλα ειναι τόσο ομορφη που χαλάλι το άγχος :P ...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω επιφυλαξεις για msi, εκτος απο την xpower καμια αλλη δεν εχει καλες κριτικες,ενω οσους ρωταω μου λενε οτι ειναι λιγο ρισκο οι msi γιατι βγαζουν ενα καρο bugs,ωστοσο σε αυτα που θελω με καλυπτει απο θεμα εξοπλισμου η ASROCK Z170 GAMING K6+ υποστηριζει ολες τις νεες τεχνολογιες ενω ερχεται με ενα front panel usb 3.1 .............ΝΑ ΤΗΝ ΧΤΥΠΗΣΩ???την εχει μηπως κανεις???

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα "φτάνεις" και την Ranger και την Hero... οπότε δεν το βλέπω να την έχει πάρει κανείς της k6+ και εδώ που τα λέμε, can you blame 'em?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα "φτάνεις" και την Ranger και την Hero... οπότε δεν το βλέπω να την έχει πάρει κανείς της k6+ και εδώ που τα λέμε, can you blame 'em?

αν ειναι να παω σε asus η επιλογη tuf series ειναι μονοδρομος για μενα,θελω ομως καποια στιγμη να δοκιμασω και κατι αλλο...συνεχεια asus αγοραζω,δε νομιζω οτι υστερει σε τιποτα η asrock..

Link to comment
Share on other sites

συνεχεια asus αγοραζω,δε νομιζω οτι υστερει σε τιποτα η asrock..

Βαριέσαι που δεν έχεις προβλήματα με το pc με την asus και θες να αλλάξεις παραστάσεις ε? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα μου πεις με σιγουρια τα 5 beep codes τι σημαινουν στην Asrock Z97 Pro4, τοτε παρε Asrock.

Μεχρι τοτε ομως ΜΟΝΟ ASUS, MONO !!!

ενταξει με πεισατε,θα παω σε sabertooth καρφωτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Χθες μου ηρθε η sabertooth,η μητρικη τα σπαει μεχρι να συναρμολογησω και να κανω εγκατασταση τα win θα πω περισσοτερα,tuf series respect με την εγγυηση της asus φυσικα!!!!

Link to comment
Share on other sites

γραφω απο το νεο μου συστημα i5-6600k και μητρικη asus sabertooth z170 s(ενα αστερι) με μια καρτα γραφικων Geforce 650 ti boost 2GB,εναν ssd samsung 128gb και εναν δισκο wd 500gb και τροφοδοτικο ενα enermax 650w,πανω στο τσιπακι της μητρικης εχει 5 led για cpu,dram,vga,pwr και boot,το bios πληθος επιλογων και μερικα δεν τα γνωριζω,επισης εκανα update στην τελευταια εκδοση του bios μετα την εγκατασταση των win 8.1,ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΗΓΑΝ,ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ!!!!! σε σχεση με τον fx6350 δεν ειδα διαφορες,ισως επειδη δε δοκιμασα ακομη πολλα προγραμματα και games.....

Link to comment
Share on other sites

Κατα σειρα προτιμησης

1) Asus sabertooth 5 χρονια εγγυηση

2) Asrock value for money σε σχεση με τι προσφερουν οι υπολοιπες

3) Gigabyte

4) Μακρια απο msi κακη εμπειρια 4 στα 5 μηχανηματα που εφτιαξα ειχαν θεμα...

Link to comment
Share on other sites

^^ ετσι ειναι και για μένα η σειρά, αν θέλετε σύστημα για 24/7 μονο Asus αλλιώς και οι Asrock τα πάνε καλα όπως και μερικές Giga, msi μακριά ενω βγάζουν ενδιαφέρον μητρικές δεν εχουν long life!

Link to comment
Share on other sites

σε σχεση με τον fx6350 δεν ειδα διαφορες,ισως επειδη δε δοκιμασα ακομη πολλα προγραμματα και games.....

Ε όχι και δεν βλέπεις διαφορές! Δοκίμασε πολλά προγράμματα μαζί και πες μας αν είδες διαφορά.

Με γεια το νέο σου σύστημα!

Link to comment
Share on other sites

^^ ετσι ειναι και για μένα η σειρά, αν θέλετε σύστημα για 24/7 μονο Asus αλλιώς και οι Asrock τα πάνε καλα όπως και μερικές Giga, msi μακριά ενω βγάζουν ενδιαφέρον μητρικές δεν εχουν long life!

κι ομως στη σελιδα της msi μιλαει για πυκνωτες που εχουν 10 χρονια ζωης,για ποιοτικη κατασκευη κτλπ κτλπ ,στο newegg απο msi μονο η xpower εχει καλες κριτικες ολες οι αλλες ειναι αμφιβολες,ολες οι sabertooth περιλαμβανουν πιστοποιητικο απο τεστ που κανει εταιρεια,τρεις εχω αγορασει και οι τρεις ειναι αψογες,απο θεμα εξοπλισμου asrock και gigabyte.....τροφοδοτικο και μητρικη δινουν σταθεροτητα τα υπολοιπα ειναι για επιδοσεις,βλεπω μερικους που αγοραζουν i7 και δε δινουν μεγαλη σημασια στην αγορα μητρικης,πανε σε μια φτηνη με οσο το δυνατον λιγοτερα φραγκα και περιμενουν να εχουν σταθερο συστημα...συνηθως οτι πληρωνεις παιρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και δεν βλέπεις διαφορές! Δοκίμασε πολλά προγράμματα μαζί και πες μας αν είδες διαφορά.

Με γεια το νέο σου σύστημα!

Στο e-shop εσυ εβαλες κριτικη στον fx6350??? οτι κανονικα ειναι 3 πυρηνες με 3 νηματα και ειναι θεμα μαρκετινγκ τα 6 cores,σε ρωταω γιατι το επιθετο τελειωνει σε -ακης που ειναι συνηθως απο Κρητη,παντως δεν ειναι ετσι ακριβως ειναι 6 πυρηνες αλλα πιο αδυναμοι απο αυτους της intel,ειναι θεμα αρχιτεκτονικης κι οχι τοσο μαρκετινγκ..

Edited by odim
Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και δεν βλέπεις διαφορές! Δοκίμασε πολλά προγράμματα μαζί και πες μας αν είδες διαφορά.

Με γεια το νέο σου σύστημα!

Στο e-shop εσυ εβαλες κριτικη στον fx6350??? οτι κανονικα ειναι 3 πυρηνες με 3 νηματα και ειναι θεμα μαρκετινγκ τα 6 cores,σε ρωταω γιατι το επιθετο τελειωνει σε -ακης που ειναι συνηθως απο Κρητη,παντως δεν ειναι ετσι ακριβως ειναι 6 πυρηνες αλλα πιο αδυναμοι απο αυτους της intel,ειναι θεμα αρχιτεκτονικης κι οχι τοσο μαρκετινγκ..

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε το, δράμα. Έχω μητρική msi, κάθε βδομάδα έρχεται η πυροσβεστική να σβήσει τις φωτιές στο σπίτι από την μητρική που σκάει... :(

Την είχα πάρει και φτηνά σε προσφορά, εντελώς ασταθές το σύστημα, ανοίγω την πασιέντζα και κολλάνε τα πάντα. :moody:

Οϊμέ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now