FarmaS

Antivirus

Recommended Posts

Πασαδες μου μηπως υπαρχει καποιο antivirus που να καθαριζει τον ιο αλλα να μην σβηνει τα αρχεια ? γιατι θελουμε να βγαλουμε τον ιο Locky απο 3-4 υπολογιστες χωρις να χασουμε τα αρχεια τυπου docx, jpg, pdf κλπ κλπ

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα τα πράγματα εαν έχει κρυπτογραφησει τα αρχεία, ετοιμαστείτε για κλάμα η restore από backup.

edit

Μάθετε να κάνετε σωστά backup παιδιά, πριν έρθει η ώρα του πόνου. Και ο μοναδικος τροπος να εισαι ασφαλης απο τετοια ransomware ειναι backup μεσω ftp, bittorent sync κτλπ, οχι shares σε δισκους ανοικτα στο δικτυο, οχι ολα χυμα διχως permissions.

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Εαν είχατε στήσει όμορφα και ωραία ένα δικτυακό αποθηκευτικό χώρο με ενα πανίσχυρο μοντέρνο filesystem όπως το ZFS, θα είχατε ξεχάσει το Locky και το κάθε ransomware και θα είχατε τα αρχεία σας πίσω με μια απλή εντολή.

zfs rollback tank/home/matt@tuesday

edit

Δοκίμασε και με αυτά τα tips μήπως μπορείς να κάνεις κάτι.

.locky files virus: Locky ransomware decrypter and removal ? Nabz Software

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

εδω λεει οτι τα κρυπτογραφει...

Μετά την εγκατάστασή του στο λειτουργικό σύστημα, ο ιός χρησιμοποιώντας ένα εξελιγμένο σύστημα κρυπτογράφησης, κρυπτογραφεί β€“ κλειδώνει διαφόρους τύπους ψηφιακών αρχείων, (ενδεικτικά: *.doc, *.docx, *.xls, *.ppt, *.psd, *.pdf, *.eps, *.ai, *.cdr, *.jpg, etc.)

Η Δίωξη προειδοποιεί: Αυτός είναι ο νέος ιός που κλειδώνει υπολογιστές. Ζητούν λύτρα σε bitcoin - Τι πρέπει να κάνετε

παντως οπως κ να εχει πρεπει να δοκιμασουμε καποιο ψαγμενο antivirus μηπως κ μας βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργεί αυτός ο ιός...αρχίζει και κρυπρογραφεί χωρίς να κάνει τίποτα ο χρήστης? Δεν βρήκα άκρη πάντως στο λαπτοπ του θείου μου που κρυπτογράφησε τα αρχεία του :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργεί αυτός ο ιός...αρχίζει και κρυπρογραφεί χωρίς να κάνει τίποτα ο χρήστης? Δεν βρήκα άκρη πάντως στο λαπτοπ του θείου μου που κρυπτογράφησε τα αρχεία του :(

Νικολα ποια προγραμματα δοκιμασες για να το καθαρισεις ? μηπως εχει καταληξει σε καποιο συμπερασμα για το πως κ αν βεβαια γινεται να γλυτωσουμε τα αρχεια ?

Link to comment
Share on other sites

Bitdefender και malwarebytes παρόλο που και τα 2 βρήκαν πράγματα ο ιός συνέχισε να δημιουργεί τα ίδια αρχεία σε κάθε φάκελο του υπολογιστή, ήταν οδηγίες για να κάνεις mining ή κάτι τέτοιο ώστε να σου δώσουν το κλειδί της αποκρυπτογράφησης.

Το antivirus που ήταν εγκατεστημένο όταν κόλλησε τον ιό ήταν το avg internet security, πάντως δεν ρίχνω το φταίξιμο στο antivirus αλλά στην απροσεξία του θείου μου να πατάει όπου να ναι..

Δεν βρήκα άκρη, όλα του τα αρχεία ήταν κατεστραμμένα όταν μου έφερε τον υπολογιστή, ίσως αν ήταν νωρίτερα το malwarebytes να έκανε δουλειά και να μην του κατέστρεφε τα πάντα...

Το φλασάκι που πέρασα κάποια αρχεία του πριν καταλάβω ότι είναι κατεστραμμένα θα το πετάξω, δεν έχω καμία όρεξη για 6 ευρώ να περάσω τέτοιο λούκι!

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχει καταληξει σε καποιο συμπερασμα για το πως κ αν βεβαια γινεται να γλυτωσουμε τα αρχεια ?

Στο λινκ που σου έδωσα λέει 2 τρόπους, ένας είναι ανάκτηση μέσω data recovery και ο άλλος με το shadow volume copy των Windows. Καντε backup καθημερινα, υπαρχουν προγραμματαρες δωρεαν για αυτον τον σκοπο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια τους μερακλήδες που θέλουν να μπλοκάρουν τους ιούς κατευθείαν από το δίκτυο πριν ακουμπήσουν καν τα client pc, υπάρχει το Sophos UTM, ελεύθερο για Home use και για 50 ip's, καλύπτει μια χαρά όλες τις ανάγκες του σπιτιού και μιας μικρής επιχείρησης, το στηνεις σε ένα virtual machine και με προσεκτικό σετάρισμα εισαι έτοιμος. Δεν είναι για απλούς χρήστες άλλα για οποίον εχει 2o μηχάνημα να σηκωνει virtual machines αξίζει τον κόπο να το στίσει, μιλάμε για πανίσχυρο firewall με πολλές δυνατότητες.

[video=youtube;PthPV9wOZBM]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now