konmarin

Προβλημα με το service απο msystems-gigabyte gtx 670 windforce 3x

Recommended Posts

Υπαρχει προβλημα με το service της gigabyte στην Ελλαδα???

Ενος γνωστου του χαλασε η gtx 670 windforce 3x που αγοραστηκε απο msystems.

Αφου πηραν εντολη απο την gigabyte να του την αντικαταστησουν με gtx 960 την πιο απλη που εχει η gigabyte.Aρχικα ο γνωστος μου δεν ηθελε λογο διαφορας τιμης.Eγινε ολοκληρη φασαρια και τους ειπε τελικα οτι δεχεται με την gtx 960 g1 για να τελειωνει.Kαι παλι δεν δεχτηκαν "λενε" απο την gigabyte.Και ο γνωστος μου και καλα εκανε δεν δεχεται κατωτερη απο την gtx 960 g1.Του εδωσαν μια προσωρινη gtx 950 και περιμενει παραπανω απο μηνα απο την ιδια την gigabyte "λενε" απο msystems...

Τετοια χαλια σε service εχω να τα ζησω απο το 2000...

Τελικα ποιος φταιει msystems vs gigabyte???

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αποφεύγω την gigabyte στις κάρτες γραφικών όπως ο διάολος το λιβάνι εδώ και πολλά χρόνια, τελευταίο κακό παράδειγμα της ήταν η πολιτικής της στο φιάσκο με τα 3.5GB της GTX 970. Οι δικές μου προτάσεις σε κάρτες γραφικών είναι Sapphire/ASUS σε AMD και ASUS/EVGA σε Nvidia.

Multiple Graphics Cards Vendors Accept Returns Of GeForce GTX 970 Adapters | KitGuru

"In particular, EVGA, Inno3D, KFA2 (formerly Galax), MicroStar International, Palit Microsystems and Zotac have officially confirmed plans to take the graphics cards back. Asustek Computer has not formally confirmed the intention, but the company has supported returns in the past. Gigabyte Technology does not support returns of GeForce GTX 970 graphics adapters, but could change its mind eventually."

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Λίγο μπερδεμένα τα πράγματα. Στον τίτλο γράφεις για GTX 970 και στο ποστ γράφεις για GTX 670. Ti ισχύει από τα 2 τελικά.

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς μιλάει για την 970 διαφορετικά δεν θα έγραφε ότι δεν δέχεται τίποτα κάτω από 960. Εκτός αυτού δεν υπάρχει 670 windforce 3x :)

Το μόνο παράπονο που είχα πάντα από τις gigabyte, και έχω πάρει πολλές, ήταν τα πολύ χαμηλής ποιότητας πλαστικά στις ψύκτρες της..

Φαίνεται σωστό μαγαζί το msystems πιστεύω ότι θα σας εξυπηρετήσουν!

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς μιλάει για την 970 διαφορετικά δεν θα έγραφε ότι δεν δέχεται τίποτα κάτω από 960. Εκτός αυτού δεν υπάρχει 670 windforce 3x :)

Το μόνο παράπονο που είχα πάντα από τις gigabyte, και έχω πάρει πολλές, ήταν τα πολύ χαμηλής ποιότητας πλαστικά στις ψύκτρες της..

Φαίνεται σωστό μαγαζί το msystems πιστεύω ότι θα σας εξυπηρετήσουν!

Yπάρχει απλώς δεν πωλείται πλέον αλλά αυτό δεν λέει κάτι μιας και μπορεί να την αγόρασε πριν από 30 μήνες!

Επίσης δεν πιστεύω ότι υπάρχει εταιρία που έχει πουλήσει 970 και μετά από rma την αντικαθιστά με 960, απλά δεν γίνεται.......

Αν μιλάμε όντως για 670 και μιας και αυτή η κάρτα δεν πωλείται πλέον, η εταιρία έχει υποχρέωση να στην αντικαταστησει με μια κάρτα εφάμιλλων επιδόσεων και προφανώς δεν ορίζεις εσύ τι κάρτα θα σου δώσουν πίσω! Μια χαρά μου φαίνεται η αλλαγή και σου δίνουν και 3 χρόνια εγγύηση νομίζω.....

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη παιδια εγραψα λαθος καρτα γραφικων στο service ειναι η gtx 670 windforce 3x 2gb.Ειναι λαθος ομως να δινεις 400 ευρω και να σου δινουν 200 ευρω αντικατασταση.Δηλαδη η gigabyte η οποιοσδηποτε δεν τα πηρε τα 400??? Γιατι πρεπει να παρω ισαξιο και οχι ισοποσο?

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη παιδια εγραψα λαθος καρτα γραφικων στο service ειναι η gtx 670 windforce 3x 2gb.Ειναι λαθος ομως να δινεις 400 ευρω και να σου δινουν 200 ευρω αντικατασταση.Δηλαδη η gigabyte η οποιοσδηποτε δεν τα πηρε τα 400??? Γιατι πρεπει να παρω ισαξιο και οχι ισοποσο?

Η gigabyte σου λέει οι κάρτες με Χ επιδόσεις τότε έκαναν 400 τώρα έχουν 200-250, εσύ κοιτάς το συμφέρον σου και λες θελω καρτα των 400 γιατι τοσα πληρωσα πριν 3 χρονια, η εταιρία σου λεει οι επιδοσεις της καρτας σου αναλογούν σε μια 960, αυτή σου δίνω και αν σου αρέσει.... guess who wins.....:greedy_dollars::greedy_dollars: (μακαρι να σας δωσουν 970 αλλα το βλεπω χλωμο)

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο..πάντως και φίλου μου που κάηκε μια asus 470 του του δώσανε μια 650 από visionstudio...

Δυστυχώς δεν πάει ανάλογα τι πλήρωσες τότε αλλά τι επιδόσεις έχει σήμερα.

Άλλαξα τους τίτλους για να μην μπερδευτούν κι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη παιδια εγραψα λαθος καρτα γραφικων στο service ειναι η gtx 670 windforce 3x 2gb.Ειναι λαθος ομως να δινεις 400 ευρω και να σου δινουν 200 ευρω αντικατασταση.Δηλαδη η gigabyte η οποιοσδηποτε δεν τα πηρε τα 400??? Γιατι πρεπει να παρω ισαξιο και οχι ισοποσο?

Είναι άλλο η αντικατάσταση με ίδια τιμή και άλλο αντικατάσταση με ίδιες ή καλύτερες επιδόσεις.

Προφανώς ο φίλος σου ήθελε με ίδιας τιμής γιατι πριν κάμποσο (πόσο?) καιρό είχε σκάσει 400??

Αυτό είναι το πρόβλημα απ'ότι καταλαβαίνω?

Link to comment
Share on other sites

Το Msystems από όσο ξέρω και από προσωπικές εμπειρίες είναι αξιόπιστο κατάστημα, ωστόσο δε θα έλεγα και το ίδιο για τη Gigabyte. Έχουν ακουστεί πολλά γενικότερα και για αυτό και την αποφεύγω και εγώ αν και είναι γνωστό ότι με τις τελευταίες κάρτες έχει κάνει καλή δουλειά με το σύστημα ψύξης τους.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now