Nikelu

Καλες μηχανες για αρχαριο οδηγο; Context inside

Recommended Posts

Γεια σας ειμαι 20 χρονων ενδιαφερομαι να αγορασω ενα μηχανακι. Το διπλωμα θα βγει το συντομοτερο δυνατο και θα ηθελα να ξερω μερικες προτασεις. Εκανα μονος μου μια α αναζητηση αλλα λογω απειριας δεν γνωριζω αν μπορω να παρω μια καλη αποφαση, Ειμαι ψηλος 1.86 και εχω αθλητικο σωμα 95 περιπου κιλα. Νομιζω μπορω να παρω το α2 διπλωμα και ακουω οτι σε αφηνει να οδηγησεις σιγουρα 125αρι και τωρα ακουω αλλους να λενε οτι μπορεις εως 300 η εως και 500(!!) αναλογα με την ισχυ και το βαρος της μηχανης. Τι γνωριζετε εσεις; απο μηχανες ειδα duke 390, ninja 250-300 cbr125-250, wolf 125 κλπ

Link to comment
Share on other sites

Πες μας και ανάγκες: Θα κάνεις μεγάλες διαδρομές; Το θέλεις για να "βγάζεις γούστα" ή για μετακίνηση κυρίως; Και επίσης τι χρήματα θέλεις να δώσεις στο περίπου;

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Budget δεν υπαρχει αλλα θα προτιμουσα κατι μετριο για αρχη. Ενα ταξιδι 150 χιλιομετρων 2 φορες τη βδομαδα και χρηση μες την πολη κανα μισαωρο καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites

Στην ηλικία σου πηγαίνεις για Α2 (35 kW) πάει να πει τα καλά δικύλινδρα δεν μπορείς να τα πάρεις ακόμα.

Ότι μοτοσυκλέτα και να πάρεις σε αυτή την κατηγορία θα είναι "μεταβατική" οπότε μήπως να ξεκινούσες από κάτι απλά τύπου gilera nexus ή κάτι σε αυτό το στυλ (μεταχειρισμένο γιατί θα μαζέψει τραύματα) να κάνεις τα χιλιόμετρα σου, να μαζέψεις την εμπειρία και πιο κάτω πας και σε κάτι σοβαρότερο;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα και απο εμενα...

Δεν θα σου πω ΤΙ να αγορασεις...

Επειδη ομως καβαλαω μοτο απο τα 15-16 μου θα σου πω οτι φροντισε να αγορασεις αυτο που σου αρεσει, ηρεμα, λογικα και χωρις συγκρίσεις και συμπλέγματα!

Ειναι ευχαριστηση, ειναι απολαυση, ειναι εργαλειο αλλα δεν ειναι σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση αποδειξη ανδρισμου!!!

Καλο κρανος, τζακετ και μποτακια τα απολυτως απαραιτητα.

Με το καλο φιλε!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ευχαριστηση, ειναι απολαυση, ειναι εργαλειο αλλα δεν ειναι σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση αποδειξη ανδρισμου!!!

5 πολύ καλους φίλους έχω. Ο ένας δεν ασχολείται με μηχανές καθόλου, μένει Αγγλία μόνιμα πλέον.

Ο άλλος παρόλο που αγόρασε Α3 Sedan '14 με 13k χμ μόνο, που είναι αμαξάρα, πήρε και ένα Faser. Μου λέει ότι παρόλο που ποτέ δεν είχε τρελή καυλα για τις μηχανές, τον τσιγκλίζει. Βγαίνει με 2-3 άλλους που έχουν μηχανή και πηγαίνουν Ρέθυμνο ή Ηράκλειο και στο δρόμο τρέχουν, πατάνε 200άρες και τους έχει πιάσει γενικά λίγο πόρωση.

Οι άλλος πούλησε το puntάκι του για να πάρει Ζ750 με το που βγει από φαντάρος.

Ο άλλος ετοιμάζεται για vstrom.

Ο τελευταίος τράκαρε με μηχανάκι τρία χρόνια πριν, έβαλε λάμες στο αριστερό του χέρι γιατί το διάλυσε και από τότε δεν οδήγησε ξανά μηχανή.

Όλοι μας καβαλούσαμε μηχανάκια από τα 15, με εξαίρεση τον Βαγγέλη που δεν ασχολήθηκε ποτέ όπως είπα. Η κακή στιγμή όμως τυχαίνει μία φορά δυστυχώς. Προσπαθώ απλά να τους προειδοποιώ όλους να πηγαίνουν σαν ανθρώποι στο δρόμο γιατί όσο και να προσέχεις όταν οδηγάς μηχανή, οι αλλοι ΔΕΝ σε προσέχουν.

Ό,τι και να πάρεις [MENTION=14814]Nikelu[/MENTION] να είσαι προσεκτικός και να έχεις πάντα αυτό που είπα υπόψη σου. Ό,τι λέω στους φίλους μου λέω κι εσένα :T:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=461]George_o/c[/MENTION] it's called ''fazer'' not ''faser'' :hehe:

Δηλαδή ρε παιδιά 20 χρονών και δεν μπορεί να πάρει 1000cc? πως κατάντησε έτσι αυτή η κενονια? :P

Στα 20 είχα το XR600R λαμπάδα όλη την ώρα! :hehe:

Από αυτές τις κατηγορίες δεν ξέρω κανένα γιατί είναι σχετικά νέα μηχανάκια αλλά

ότι και να πάρεις, κράνος και εξοπλισμό καλό.

Sent from my Lenovo A7010a48

Link to comment
Share on other sites

@George_o/c it's called ''fazer'' not ''faser'' :hehe:

Δηλαδή ρε παιδιά 20 χρονών και δεν μπορεί να πάρει 1000cc? πως κατάντησε έτσι αυτή η κενονια? :P

Στα 20 είχα το XR600R λαμπάδα όλη την ώρα! :hehe:

Από αυτές τις κατηγορίες δεν ξέρω κανένα γιατί είναι σχετικά νέα μηχανάκια αλλά

ότι και να πάρεις, κράνος και εξοπλισμό καλό.

Sent from my Lenovo A7010a48

Εεε ναι γιναμε Ευρωpeoi gamata

γενικα ΄΄μπανιέρες'' και τετοια σαραβαλο ψιλά πέρνεις εντυρε ΧΤ, KLR, και σαν το απο πανω που εδειξε ο φιλος,

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρειτε που αργησα να απαντησω ειχα δουλειες κλπ. Ναι οπως ειπε ο συναδελφος 35 kw δηλαδη 47 αλογα και μπορω να το βγαλω στα 20 το διπλωμα,δηλαδη σε λιγους μηνες που θα γινω 20. η cb500f cbr500 βγαινουν ακριβως στα αλογα που θελω. Για μεταχειρισμενο σκεφτομαι και εγω ο πατερας μου εχει καποιες σκεψεις για μεταχειρισμενο βεβαια αλλα πιστευω με σωστο ελεγχο δεν θα υπαρχει προβλημα. το gilera πολυ απλο θα ηθελα κατι σε σπορτ προσωπικα, ειδα και τις ninja 300 ,r3 κλπ εργαλειακια. και το ktm duke 390 φαινεται κουκλι αλλα πιο σε hooligan bike paei

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now