La_MoRt

Κολλήματα στο the witcher 3

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

Αντιμετωπίζω κάποια μικρο κολλήματα με τη κάρτα γραφικών μου στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Η οθόνη μου είναι asus pg279q 2560x1440 και η κάρτα της υπογραφής μου. Βάζοντας τα settings στο ultra είτε έχω ανοιχτά φίλτρα είτε έχω κλειστά τα φίλτρα στα γραφικά την ώρα που γυρνάω τη κάμερα κολλάει το παιχνίδι. Δε μπορώ να παίζω σε ultra με αυτή τη κάρτα σε αυτή την οθόνη; Να σημειώσω ότι παίζοντας με τη προηγούμενη κάρτα μου asus gtx780 DCU OC 2 δεν είχα τα ίδια κολλήματα πήγαινε μια χαρά το παιχνίδι αλλά φυσικά είχε τα γραφικά στο high με κλειστά hairwork και φίλτρα. Λέτε ότι απλά δε σηκώνει η κάρτα για ultra ή απλά το πρόβλημα είναι κάπου αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση όμως να μη λειτουργεί σωστά. Τους προηγούμενους driver από τη προηγούμενη κάρτα γραφικών τους έβγαλα με DDU σε safemode και έβαλα τους καινούριους. Το vsync το έχεις ανοιχτό μέσα στο παιχνίδι ή όχι; Επίσης η δική σου οθόνη υποστηρίζει κάποια synch τεχνολογία για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης μήπως και βρω τι φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Με 980 έχω κι εγώ τέτοια θέματα για κάποιον ανεξήγητο λόγο.

Witcher 3 πάντως έπαιξα κανονικά αλλά στο BF Hardline δεν μου ανοίγει καν το game. Βάζω πάνω GTX 580 και παίζω κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Με 980 έχω κι εγώ τέτοια θέματα για κάποιον ανεξήγητο λόγο.

Witcher 3 πάντως έπαιξα κανονικά αλλά στο BF Hardline δεν μου ανοίγει καν το game. Βάζω πάνω GTX 580 και παίζω κανονικά...

Ε κάτι παίζει δε μπορεί να παίζεις με 580 και να αντιμετωπίζεις πρόβλημα με 980... Τι λειτουργικό έχετε; δουλεύετε με τελευταία drivers και εσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ε κάτι παίζει δε μπορεί να παίζεις με 580 και να αντιμετωπίζεις πρόβλημα με 980... Τι λειτουργικό έχετε; δουλεύετε με τελευταία drivers και εσεις;

Windows 10 64bit. Έχω δοκιμάσει 4-5 drivers. Με έναν αρκετά παλιό απλά κολλούσε 5 λεπτά αφότου άνοιγε το game.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Έπειτα από δοκιμές εχθές κατέληξα στο συμπέρασμα πως μάλλον το θέμα έχει να κάνει με το παιχνίδι ξεκάθαρα. Βάζοντας το Unity το οποίο είναι και πολύ κακογραμμένο παιχνίδι και παίζοντας με όλες τις ρυθμίσεις σε ultra δεν είχα ούτε το παραμικρό κόλλημα. Διάβασα πως το witcher αντιμετωπίζει κάποια μικρο κολλήματα με υψηλά FPS. Για Nvidia βρήκα αυτό και θα το δοκιμάσω, προτιμώ με 40 και χωρίς κολλήματα παρά να βλέπω ψηλά νούμερα και να μου σπάει τα νεύρα:

Maximize Performance Tweaks. - The Witcher 3: Wild Hunt Message Board for PC - GameFAQs

Ίσως αυτός να είναι και ο λόγος που έπαιζε πιο σωστά τα παιχνίδια με τη 580 ο sofos1990. Θα το δοκιμάσω σήμερα και θα σας πω αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Μετά από δοκιμή που έκανα με τις ρυθμίσεις όπως γράφει στο λινκ το παιχνίδι διορθώθηκε δραματικά αλλά όχι τελείως. Σταμάτησαν τα κολλήματα αλλά κάποιες φορές η κάμερα κάνει στροφές μόνη της. Κρίμα για αυτό το παιχνίδι και το έχω σε εκτίμηση αλλά μου τη σπάει πολύ που δεν είναι γραμμένο σωστά... Άλλο ένα μαζί με τα πολλά....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Μετά από δοκιμή που έκανα με τις ρυθμίσεις όπως γράφει στο λινκ το παιχνίδι διορθώθηκε δραματικά αλλά όχι τελείως. Σταμάτησαν τα κολλήματα αλλά κάποιες φορές η κάμερα κάνει στροφές μόνη της. Κρίμα για αυτό το παιχνίδι και το έχω σε εκτίμηση αλλά μου τη σπάει πολύ που δεν είναι γραμμένο σωστά... Άλλο ένα μαζί με τα πολλά....

Μια χαρά παιχνίδι είναι, για τα προβλήματα να ρωτήσεις την Nvidia.

[video=youtube;O7fA_JC_R5s]

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα δεν είναι μόνο της Nvidia τα ίδια ακριβώς προβλήματα αντιμετωπίζουν και 2 γνωστοί μου με AMD. Το παιχνίδι είναι το πρόβλημα και επειδή το έχω ψάξει όσο δε πάει θέματα με τα fps είχε και το 2 και έτρεχες ένα script για να σου αλλάξει τις ρυθμίσεις αυτόματα. Πως γίνεται να φταίει η Nvidia και στο Unity να παίζει τέρμα χωρίς θέματα. Που έχει γίνει και τόσος ντόρος για το συγκεκριμένο... Δοκίμασα και άλλα παιχνίδια και crysis & FarCry πρόβλημα πουθενά...

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις και στο επίσημο forum του παιχνιδιού θα δεις πολλά προβλήματα και για λύση αναφέρουν αλλαγή driver ή verify & repair. Σε εμένα αυτό δεν έπαιξε επίσης λένε ότι μπορεί να έχει corruption στο download και πρέπει να ξαναεγκατασταθεί. Θα το δοκιμάσω και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πρόβλημα τελικά ήταν άλλο, Σε κάποιο update και μάλλον του Νοεμβρίου είχε ενεργοποιηθεί in game overlay από τα settings του Galaxy. Μόλις το απενεργοποίησα έπαιξαν όλα τέλει χωρίς το παραμικρό κόλληματάκι. Το παιχνίδι τρέχει νερό με όλα τα graphics ultra και τέρμα το hairworks. Ότι έχω πειράξει το γύρισα σε default settings, έκανα και ένα verify repair και όλα τέλεια. Όποιος κολλάει απλά βγάλτε αυτή τη ρύθμιση και όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now