MetallicGR

30 εκ. Επί πληρωμή Συνδρομητές έχει πλέον το Spotify

Recommended Posts

[NEWS_IMG=30 εκ. Επί πληρωμή Συνδρομητές έχει πλέον το Spotify]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums497-picture35423.jpg[/NEWS_IMG] Επιπλέον, ο CEO του Daniel Ek δήλωσε πως η υπηρεσία μπορεί να επεκταθεί και σε άλλες περιοχές όπως για παράδειγμα η Κούβα.

Σε λιγότερο από έναν χρόνο, η διαδικτυακή υπηρεσία Spotify ανακοίνωσε πως αύξησε την κοινότητα των επί πληρωμή συνδρομητών της κατά 10 εκατομμύρια, φτάνοντας έτσι τους συνολικά 30 εκ. συνδρομητές. Η υπηρεσία, έχοντας βελτιωθεί το τελευταίο διάστημα από πολλές απόψεις όμως εξακολουθεί να παρουσιάζει ελλείψεις σε ορισμένους καλλιτέχνες, όπως την Taylor Swift καθώς και τα τελευταία άλμπουμ των Coldplay. Ο Ek ανέφερε πως κανένας εκ των 30 εκατομμυρίων δε βρίσκεται στην Κούβα, λέγοντας πως έχει βλέψεις να επεκταθεί και στη συγκεκριμένη περιοχή στο άμεσο μέλλον.

Η ανακοίνωση του αριθμού των 30 εκ. ήρθε από το Twitter του CEO της εταιρίας. Η τελευταία φορά που είχε ανακοινώσει αντίστοιχα στατιστικά, ήταν ο περασμένος Ιούνιος.

[img_alt=30 εκ. Επί πληρωμή Συνδρομητές έχει πλέον το Spotify]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture61108.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι οι τύποι άλλαξαν το πρότυπο της μουσικής ανεπιστρεπτί. Παντού και πάντα διαθέσιμη μουσική με τεράστια συλλογή, χωρίς να είσαι αναγκασμένος να πληρώσεις για το album στο οποίο θα ακούσεις τα 3 από τα 15 κομμάτια.

Βέβαια, υπάρχει και το youtube...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι οι τύποι άλλαξαν το πρότυπο της μουσικής ανεπιστρεπτί. Παντού και πάντα διαθέσιμη μουσική με τεράστια συλλογή, χωρίς να είσαι αναγκασμένος να πληρώσεις για το album στο οποίο θα ακούσεις τα 3 από τα 15 κομμάτια.

Βέβαια, υπάρχει και το youtube...

Εδώ στην Ελλάδα παλεύεται το Youtube και για μουσική γιατί τα περισσότερα τραγούδια παίζουν, δεν μας έχουν επηρεάσει ΤΟΣΟ τα copyrights ακόμα. Στο εξωτερικό όμως το πρόβλημα είναι πιο έντονο. Θυμάμαι στην Γερμανία όταν είχα πάει, τα μισά τραγουδια απ' τα favorites μου δεν έπαιζαν, ήταν τέρμα ενοχλητικό. Αν και δεν είναι αυτός ο λόγος που το spotify ανέβηκε τόσο, είναι αυτό που είπες περισσότερο. Ότι έχεις τεράστια συλλογή, access παντού και πάντα αρκεί να υπάρχει ιντερνέτ.

Προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να γίνω συνδρομητής στο spotify γιατί έχω μουσική στους σκληρούς μου + ακούω από youtube και είμαι κομπλέ. Έβαλα όμως netflix όταν πρωτοέγινε available στην Ελλάδα γιατί βολεύει το βράδυ πριν με πάρει ο ύπνος να δω κάνα επεισοδιάκι από καμιά σειρά ;) + ο αδερφός μου το καίει τελείως το netflix :hehe: Από Μάη σίγουρα θα το κόψω το subscription γιατί ο χρόνος θα είναι πολύ πιο περιορισμένος, αλλά all in all είμαι πολύ ευχαριστημένος που το έφεραν και Ελλάδα.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now