MetallicGR

Νεότερα για τη πλατφόρμα AM4 της AMD

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Νεότερα για τη πλατφόρμα AM4 της AMD]http://www.hwbox.gr/images/news_images/amd3.jpg[/NEWS_IMG] Λεπτομέρειες για τα pin του επερχόμενου socket καθώς και blueprints διέρρευσαν στο διαδίκτυο.

Η επιστροφή της AMD φέτος, με νέα μοντέλα στον χώρο των επεξεργαστών έχει σίγουρα δημιουργήσει αρκετό hype στην κοινότητα τη τελευταία περίοδο. Ένα μέρος της μεγάλης προσμονής, έγκειται και στο γεγονός ότι η εταιρία σκοπεύει να παρουσιάσει με εντελώς νέα πλατφόρμα με νέο socket ονόματι AM4 και σύμφωνα με τις νέες διαρροές, θα έχει 1331 pins και τύπου µOPGA που φέρει ορισμένα χαρακτηριστικά από το Organic Pin Grid Array που γνωρίζουμε μέχρι και σήμερα.

Παρόλο που αυξάνονται τα pin κατά 40%, η επιφάνεια που θα λαμβάνουν χώρα θα είναι σχεδόν ίδια με αυτή του AM3 κάτι που σημαίνει πως ίσως έχουν μικρότερη διάμετρο και κατά συνέπεια θα είναι πιο "εύθραυστα" εάν χρησιμοποιηθούν με λάθος τρόπο. Παράλληλα, από τις εικόνες η AMD ενδέχεται να αλλάξει τον τρόπο που ασφαλίζει το CPU στο socket. Υπενθυμίζεται ότι σε αυτή τη πλατφόρμα θα μπορούν να τοποθετηθούν αρχικά οι Bristol Ridge APUs με Excavator cores και αργότερα οι Summit Ridge CPUs που θα βασίζονται στην αρχιτεκτονική x86 Zen με SMT σχεδίαση και

[img_alt=Νεότερα για τη πλατφόρμα AM4 της AMD]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture61110.png[/img_alt]

[mag_thumb=Νεότερα για τη πλατφόρμα AM4 της AMD]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture61111.png[/mag_thumb][mag_thumb=Νεότερα για τη πλατφόρμα AM4 της AMD]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture61112.png[/mag_thumb][mag_thumb=Νεότερα για τη πλατφόρμα AM4 της AMD]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture61113.png[/mag_thumb]

[img_alt=Νεότερα για τη πλατφόρμα AM4 της AMD]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture61114.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Oι Bristol Ridge είναι το μικρό SKU. Τα μεγάλα SKUs θα είναι τα Summit Ridge.

Aν και όταν τα δείτε θα σας φανεί κουλό το line-up τους αλλά αν το δείτε σε βάθος η AMD είναι ίσως η μόνο εταιρεία(well, εκ των 2 lol) που κάνει κάτι και εξηγεί με επιχειρήματα γιατί το κάνει.

Μην περιμένει κανείς να δει επιδόσεις Χ99 σε AMD και δεν υπάρχει και λόγος. Εκεί παίζει μπάλα η Intel και το ξέρουν.

Γενικά, η νέα πλατφόρμα θα έχει αρκετά ωραία features που ευελπιστούν να τραβήξουν το καταναλωτικό κοινό.

Ηint: Eτοιμάζει business λύση που αν πιάσει(μάλλον όχι γιατί απλά είναι AMD) θα κάνει τρελή κόντρα με την Ιntel. Προς το παρόν όμως δεν στοχεύει το retail market....μητρική χωρίς chipset έχετε ξαναδεί; :D

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένει κανείς να δει επιδόσεις Χ99 σε AMD και δεν υπάρχει και λόγος. Εκεί παίζει μπάλα η Intel και το ξέρουν.

Έτσι για να φανεί το spoiler, να φαίνεται καθαρά μπας και σταματήσουμε να διαβάζουμε οτι να ναι :)

Μητρική χωρίς chipset, μάλιστα!

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένει κανείς να δει επιδόσεις Χ99 σε AMD και δεν υπάρχει και λόγος. Εκεί παίζει μπάλα η Intel και το ξέρουν.

:D

Και γιατί όχι ?

Τα 16core/32th OPTERONS που θα παρουσιάσει, για ποιο λόγο θα τα βγάλει ?

Για να κοντράρει τον I7 6700K? LoL ...

Προπωπικά πιστεύω πως η Intel θα τα βρει σκούρα με την ύπαρξη 2 ξεχωριστών sockets στις προτάσεις της και πιστεύω πως αργά ή γρήγορα θα πρέπει να κινηθεί και αυτή στον δρόμο της AMD.

Είναι διαφορετικό να παίρνεις μια μητρική των 80-100? και να βάζεις επάνω από μικρό cpu , μικρό APU , μέχρι τερατάκι APU ή κορυφαίο CPU ..... χωρίς να πληρώνεις κερατιάτικα για αλλαγές, από το να ψάχνεσαι για sockets ...

Για να ισχύσει όμως αυτό , πρέπει η AMD να παρουσιάσει και APU με ZEN και βαρβάτα γραφικά .... που αν δεν κάνω λάθος θα δούμε μες το 2017.

Και οι 8-core/16-t zen να μπορούν να πιάσουν τουλάχιστον έναν 5930k για αρχή.

Εγώ το κασέρι το έχω ....

Με το που σκάσουν τα ZEN , θα πάρω πακετάκι ZEN + 32GB DDR4 + ASUS SABERTOOTH/ UD7 + POLARIS .... για να είμαι in το 2017 ...:very_drunk:

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

Και οι 8-core/16-t zen να μπορούν να πιάσουν τουλάχιστον έναν 5930k για αρχή.

Μετά θα μας πεις ότι τα γραφικά του apu θα πιάσουν και την 980ti, τι είναι αυτά marketing για τους άσΚετους? Ξέρεις τι λένε? Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται, αν έχεις το κασέρι θα πάρεις intel αν δεν έχεις θα πάρεις amd δεν είναι θέμα fanboyσμού είναι ποια εταιρεία έχει την δύναμη :) Φιλικά αλλά δεν μπορώ γράφεις θεωρίες πέρα από την φαντασία!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δω τι θα φταίει αυτή την φορά αν δεν αποδώσουν αυτά που λένε .

παλαιότερα ακούσαμε ότι ήταν μπροστά από την εποχή τους και τα windows δεν τους εκμεταλλεύονταν σωστά ( έβγαλαν και "fix" νομίζω).

αν πιάσουμε τα servocpu's αφήστε το καλύτερα 22cores/44 threads turbo 3.6ghz και δεν είμαι καλά :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί όχι ?

Τα 16core/32th OPTERONS που θα παρουσιάσει, για ποιο λόγο θα τα βγάλει ?

Για να κοντράρει τον I7 6700K? LoL ...

Προπωπικά πιστεύω πως η Intel θα τα βρει σκούρα με την ύπαρξη 2 ξεχωριστών sockets στις προτάσεις της και πιστεύω πως αργά ή γρήγορα θα πρέπει να κινηθεί και αυτή στον δρόμο της AMD.

Είναι διαφορετικό να παίρνεις μια μητρική των 80-100? και να βάζεις επάνω από μικρό cpu , μικρό APU , μέχρι τερατάκι APU ή κορυφαίο CPU ..... χωρίς να πληρώνεις κερατιάτικα για αλλαγές, από το να ψάχνεσαι για sockets ...

Για να ισχύσει όμως αυτό , πρέπει η AMD να παρουσιάσει και APU με ZEN και βαρβάτα γραφικά .... που αν δεν κάνω λάθος θα δούμε μες το 2017.

Και οι 8-core/16-t zen να μπορούν να πιάσουν τουλάχιστον έναν 5930k για αρχή.

Εγώ το κασέρι το έχω ....

Με το που σκάσουν τα ZEN , θα πάρω πακετάκι ZEN + 32GB DDR4 + ASUS SABERTOOTH/ UD7 + POLARIS .... για να είμαι in το 2017 ...:very_drunk:

783627abc13a97555452-1428190459.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε πάντα για τα mainstream CPUs αλλιώς να βάλουμε μέσα και τα θηρία τα Xeons.

Ο Zen ούτε επιδόσεις i7 σε mainstream platform δεν θα έχει.

Προσωπικά προβλέπω μεγάλη κόντρα στο mainstream και την intel να φέρνει 6core/12t μέχρι και το 1151 για να σώσει κάπως την κατάσταση.

Η ασφάλεια διαφοράς nm εξαλείφθηκε.

Η ασφάλεια του IPC πλέον εξανεμίζεται αφού από CMT περνά σε SMT .

Η ασφάλεια του Hyperthrating εξανεμίζεται και αυτή.

Ενώ υπάρχει και τεράστια επισφάλεια για την intel σε ότι αφορά τα APUS .... = γραφικά.

Εγώ ελπίζω σε μια ορθολογική σχεδίαση στα zen (μεγαλύτερη από broad/skylake/piledriver/excav) που θα φέρνει ισορροπία ανάμεσα στο IPC και το Core count , τέτοια που θα αποτελεί την χρησή τομή .

Αυτό χρειάζεται η AMD , με ταυτόχρονα δυνατά γραφικά.

Κάτι τέτοιο πιστεύω πως θα την φέρει σε θέση ισχύος , όσο αυτό είναι δυνατό.

Οπότε γιατί όχι σε κάτι δυνατό σε κάθε κατηγορία, αν όχι άμεσα , με την πρώτη αλλαγή rev.

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

Μετά θα μας πεις ότι τα γραφικά του apu θα πιάσουν και την 980ti, τι είναι αυτά marketing για τους άσΚετους? Ξέρεις τι λένε? Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται, αν έχεις το κασέρι θα πάρεις intel αν δεν έχεις θα πάρεις amd δεν είναι θέμα fanboyσμού είναι ποια εταιρεία έχει την δύναμη :) Φιλικά αλλά δεν μπορώ γράφεις θεωρίες πέρα από την φαντασία!

Τα γραφικά μπορείς να δεις να πιάνουν και κάτι καλύτερο από μια 7950, αυτό πιστεύω !!! αρκεί να βάλουν HBM .

Εκεί να δω τι θα κάνει η intela ....

Μοναδικός λόγος του να μην το κάνει, είναι γιατί μπορεί να χάσει από τις πωλήσεις καρτών .... αλλά και εκεί παίζεται . Προσωπική άποψη όλο αυτό.

Όσο η amd έπαιζε στα 32/28nm ... και σε ddr3, δεν υπήρχε περίπτωση να δεις μεγάλη IGP σε APU . Με HBM και 14nm δεν βλέπω τον λόγο του να μην αδράξει την ευκαιρία η amd ώστε να δημιουργήσει ένα μοναδικό στο είδος του προιόν χωρίς ίχνος ανταγωνισμού ....! Την τεχνολογία στα γραφικά την έχει, την HBM την έχει, DDR4 θα έχει η πλατφόρμα .... και ανεβάζει και το IPC ώστε να σπρώχνει την igp ...

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά ρε μαν και μακάρι να έχεις δίκιο για την δύναμη των γραφικών αλλά όχι να λες ότι ένα cpu των 300 ευρώ θα βλέπει τον 5930k!

Sent from my iPhone 6s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά ρε μαν και μακάρι να έχεις δίκιο για την δύναμη των γραφικών αλλά όχι να λες ότι ένα cpu των 300 ευρώ θα βλέπει τον 5930k!

Sent from my iPhone 6s using Tapatalk

Ποιος σου είπε πως θα κοστίζει 300? ???? Βάλε πράμα αφεντικό .....

Και στο θέμα APU προβλέπω τιμές στο 300-350? ..... για δυνατό APU .... που να κάνει τα πάντα.

Σιγα μην μας τα δώσουν τσαμπέ ....

Το μοναδικό πλεονέκτημα που ίσως να έχει η amd λύση στο οικονομικό, θα είναι οι μητρικές που θα κοστίζουν κατάτι λιγότερο .... από τις X99 ... Κατα τα άλλα .... θα πέσει κλάμα....

Τουλάχιστον αυτό προβλέπω.

ΟΙ zen για την AMD θα είναι ότι ο sd 820 της qualcomm. Η χρησή τομή μεταξύ multitasking, single th. και γραφικών ... Κάπως έτσι με έχει εμπεδωθεί στο κουφιοκέφαλό μου. Ούτε ο βασιλιάς σε όλους τους τομείς ταυτόχρονα (δεν θα είναι ο a9 της apple σε single, ούτε ο exynos σε multith.) ούτε όμως να στερείται πουθενά σε ουσια, ενώ τα apu θα στοχεύσουν πολύ στα γραφικά δίνοντας συνολικά το πληρέστερο πακέτο.

Θα δουμε .... Αν είναι πατάτα και απλά τα όσα λέγονται είναι εποχές BD .... κλάφτε μας .... από τώρα....

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω με τι λογική τα λες όλα αυτά, δλδ πως θα βγάλει η amd cpu πάνω από 300 ευρώ να τα πουλήσει σε ποιόν και με τι προϊστορία? Δεν είναι υπερβολικά φιλόδοξο με λογική καταστροφής? Λες για nm και για hbm μνήμες, τα nm δεν κάνουν το cpu και από τι βλέπουμε ούτε οι hbm τις κάρτες γραφικών! Τουλάχιστον για την ώρα δεν ξέρω οι hbm2 τι θα κάνουν...

Άσχετο με το θέμα σχετικό με το παράδειγμα που έδωσες :hehe:

Δεν τον λες πάντως και πολύ καλό τον 820!!

[video=youtube;233f0ewFWGk]

Link to comment
Share on other sites

Η amd δεν θα βάλει HBM ούτε στις καινούργιες κάρτες γραφικών εκτός από 1-2 μοντέλα που θα είναι τα high end, αλλά θα βάλει στις APUs γιατί...έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Ή ότι το μεγάλο chipset δεν θα έχει καν υποστήριξη για 3/4way κατά τα άλλα θα κοντράρει το X99. Θα μου πεις γιατί με νοιάζει το 3/4way...ε ντάξει κομμένα lanes, DMI 2.0 αντί για 3.0 κατά τα άλλα Χ99.

Kαλή και χρυσή η AMD αλλά δεν έχει τα features για το Χ99. Στο πιο mainstream κοιτάει και καλά κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ή ότι το μεγάλο chipset δεν θα έχει καν υποστήριξη για 3/4way κατά τα άλλα θα κοντράρει το X99. Θα μου πεις γιατί με νοιάζει το 3/4way...ε ντάξει κομμένα lanes, DMI 2.0 αντί για 3.0 κατά τα άλλα Χ99.

Kαλή και χρυσή η AMD αλλά δεν έχει τα features για το Χ99. Στο πιο mainstream κοιτάει και καλά κάνει.

Είδα και όταν η AMD έδινε παρέα με phenom 1090t και 40lanes από το 890fx, πόσοι τον προτιμουσατε σε σχέση με το χιλιοπετσοκομμενο 1156 p67 ... Με τα 16 συνολικά v2.0 lanes του ....

Αλλά ναι τώρα θα θυμηθούμε τα lanes ....

Εγώ θέλω πλατφόρμα πλήρη σε κάθε τομέα. Δεν γνωρίζω τι θα πράξει η amd με τους zen και πόσα lanes θα δίνει από το cpu κ.π.λ. οπότε δεν μπορώ να πάρω θέση σε αυτό.

Αν παντως για την μητρική ζητά πολύ λιγότερα χρήματα απο πτοια x99, δίνοντας την δυνατότητα να τοποθετήσεις cpu επιδόσεων 2011 πλατφόρμας και έχοντας απρόσκοπτη λειτουργία σε έναν πλήρη βασικό κορμό, κακό δεν θα είναι για κανέναν.

Κακό θα είναι να ζητά χρήματα ίδια με του x99 για τις μητρικες, ενώ δεν δίνει τα ίδια features.

Η amd δεν θα βάλει HBM ούτε στις καινούργιες κάρτες γραφικών εκτός από 1-2 μοντέλα που θα είναι τα high end, αλλά θα βάλει στις APUs γιατί...έτσι.

Στις κάρτες γραφικών η amd μπορεί να κάνει χρήση gddr5, gddr5x μνημών. Στα APUs για να αφαιρέσει το bottleneck που κάνουν οι αργές μνήμες στις μεγάλες igp , θα πρέπει να στραφεί σε hbm. Διαφορετικά δεν ...

Πριν λίγο καιρό είχε διαρρεύσει κάτι τέτοιο για το 2017.

Νομίζω πως αν κοιτάξει κανείς το πώς πάει η τεχνολογία και η αγορά, νομοτελειακά βαδίζουν προς μία τέτοια υλοποίηση.

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Time will tell.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω τίποτα παραπάνω.

Απλά σκέψου...

P67 January 2011

Summit Ridge τέλος '16-αρχές '17

Τώρα αν θες να πιστεύεις πως είναι οκ μια ανταγωνίστρια εταιρεία να έχει specs που η αντίπαλος εταιρεία της είχε 6 χρόνια πιο πριν και μάλιστα στο mainstream chipset τότε δεν μπορώ παρά να αποδεχτώ την θέση σου.

Μην κάνουμε πιπίλα την APU όμως... καλή χρυσή αλλά ο χρήστης που θα σκάσει 300 ευρώ να πάρει CPU θα δώσει και 150-250 ευρώ να πάρει discrete VGA που θα είναι καλύτερη.

Προς τα παρόν η AMD έχει αφήσει στους κατασκευαστές μητρικών το δικαίωμα να βάλουν ή ΟΧΙ έξοδο για γραφικά στο μεγάλο chipset και δεν το κάνει απαιτητό...τον λόγο στον είπα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now