MetallicGR

Νεότερα για τη πλατφόρμα AM4 της AMD

Recommended Posts

Δεν καταλαβες τι θέλω να πω.

Η ίδια η αγορα, δηλαδή εμείς έχουμε απαντήσει στο ερώτημα του τι θελουμε από μία πλατφόρμα.

Όταν η amd έκανε το 2008 το 790Fx chip ήθελε να φτιάξει μία πλήρη πλατφόρμα επιδόσεων με ht3.0 32lanes για κάρτες γραφικών + 8 lanes για λοιπές κάρτες και 4 lanes από το southbridge.

Ο κόσμος όμως έδειξε να μην νοιάζεται για τα native lanes και στις ίδιες τιμές έπαιρνε έως και p67 μητρικές που για να δουλέψει το Usb III chip έπρεπε να κόψει lanes από την κάρτα κ.λ.π.

Συμπερασματικά η ίδια ή αγορά αποφάσισε και έδειξε τον δρόμο για το τι θέλει ... Και ή amd φαίνεται να ακολουθεί, αφαιρώντας χαρακτηριστικά δυστυχώς.

Από εκεί και πέρα θα ήθελα να μάθω τι προβλέπεται από την πλευρά των chip για τα lanes εξόδου.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος πως αυτός δεν κατάλαβε τι θέλεις να πεις ή εσύ δεν έχεις καταλάβει τι να περιμένεις? Οι απαιτήσεις που έχουμε από μια εταιρεία για τα προϊόντα της πάνε με το τι στόχους βάζει, προχτές έβλεπα βίντεο του s7 edge με το xiaomi mi5 φανταστικό το xiaomi αλλά φαίνεται παιχνίδι δίπλα στο κτήνος! Γι αυτό και έχουν 300 ευρώ διαφορά! Τι διαφορά δλδ έχει η intel από την amd, η merc από την hyundai κλπ....

Συμπερασματικά η ίδια ή αγορά αποφάσισε και έδειξε τον δρόμο για το τι θέλει ... Και ή amd φαίνεται να ακολουθεί, αφαιρώντας χαρακτηριστικά δυστυχώς.

Είναι δυνατόν να γράφεις τέτοια πράγματα? Ο κόσμος αποφάσισε να πάρει ένα κακό intel chipset και η amd κώλωσε να βγάλει το καλό ώστε να κερδίσει πελάτες? Απλά δεν είχε να δώσει και δεν έδωσε.

Link to comment
Share on other sites

Mην κολλάς στα lanes μόνο για τα PCI.

Συμφωνώ και επαυξάνω ότι τα πολλά PCI για VGAs είναι ανούσια αλλά δες λίγο την σημερινή πραγματικότητα με τόσα lanes που θα έχει πως να υποστηρίζει αρκετούς NVME δίσκους, Μ.2 κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Είδα και όταν η AMD έδινε παρέα με phenom 1090t και 40lanes από το 890fx, πόσοι τον προτιμουσατε σε σχέση με το χιλιοπετσοκομμενο 1156 p67 ... Με τα 16 συνολικά v2.0 lanes του ....

Αλλά ναι τώρα θα θυμηθούμε τα lanes ....

Εγώ θέλω πλατφόρμα πλήρη σε κάθε τομέα. Δεν γνωρίζω τι θα πράξει η amd με τους zen και πόσα lanes θα δίνει από το cpu κ.π.λ. οπότε δεν μπορώ να πάρω θέση σε αυτό.

Αν πάντως για την μητρική ζητά πολύ λιγότερα χρήματα από πτοια x99, δίνοντας την δυνατότητα να τοποθετήσεις cpu επιδόσεων 2011 πλατφόρμας και έχοντας απρόσκοπτη λειτουργία σε έναν πλήρη βασικό κορμό, κακό δεν θα είναι για κανέναν.

Κακό θα είναι να ζητά χρήματα ίδια με του x99 για τις μητρικες, ενώ δεν δίνει τα ίδια features.

Στις κάρτες γραφικών η amd μπορεί να κάνει χρήση gddr5, gddr5x μνημών. Στα APUs για να αφαιρέσει το bottleneck που κάνουν οι αργές μνήμες στις μεγάλες igp , θα πρέπει να στραφεί σε hbm. Διαφορετικά δεν ...

Πριν λίγο καιρό είχε διαρρεύσει κάτι τέτοιο για το 2017.

Νομίζω πως αν κοιτάξει κανείς το πώς πάει η τεχνολογία και η αγορά, νομοτελειακά βαδίζουν προς μία τέτοια υλοποίηση.

Καλά όλα αυτά. ΤΟΤΕ η αγορά αυτά ήθελε, δεν ήθελε 200 lanes για να συνδέσεις 10 κάρτες γραφικών και τίποτα άλλο να τα κάνεις, ήθελε κάτι άλλο. ΤΩΡΑ η αγορά θέλει 200 lanes pci-e 3.0 κατά προτίμηση, dmi 3.0, γιατί έχουν έρθει και m.2 δίσκοι που τα εκμεταλλεύονται και usb 3.1 που μπορεί να χρησιμοποιήσει την ταχύτητα κ.τ.λ. και οι κάρτες γραφικών έχουν γίνει δευτερεύουσες.

Για το hbm και τις επιδόσεις κ.τ.λ. πιο πολύ περιγράφεις αυτά που εσύ θες να γίνουν, παρά αυτά που είναι δυνατόν/οικονομικά λογικό για την εταιρία να γίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά. ΤΟΤΕ η αγορά αυτά ήθελε, δεν ήθελε 200 lanes για να συνδέσεις 10 κάρτες γραφικών και τίποτα άλλο να τα κάνεις, ήθελε κάτι άλλο. ΤΩΡΑ η αγορά θέλει 200 lanes pci-e 3.0 κατά προτίμηση, dmi 3.0, γιατί έχουν έρθει και m.2 δίσκοι που τα εκμεταλλεύονται και usb 3.1 που μπορεί να χρησιμοποιήσει την ταχύτητα κ.τ.λ. και οι κάρτες γραφικών έχουν γίνει δευτερεύουσες.

Για το hbm και τις επιδόσεις κ.τ.λ. πιο πολύ περιγράφεις αυτά που εσύ θες να γίνουν, παρά αυτά που είναι δυνατόν/οικονομικά λογικό για την εταιρία να γίνουν.

Όπα, εδώ είσαι φάουλ μεγάλο .

Τότε για να υπάρξει υποστήριξη σε USB III, SATA III, e- SATA III , χρειάζονταν εξωτερικοί controllers ... ΑΡΑ πολλά lanes από το north.

Σήμερα τα SATA III, E-SATA III, USB III/ USB 3,1 είναι ενσωματωμένα NATIVE στα chips, οπότε η ανάγκη για πολλά lanes είναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ απ ότι τότε ...

Μην τα δείχνεις όπως θες γιατί είναι εντελώς ανάποδα .

Εν τελη. Ακόμα και σήμερα από τους I7 2011 v3 τα pci-e v3.0 lanes που βγαίνουν από το cpu είναι 2x16 ... όσα πιστεύω πως θα είναι και στους zen .

Tα υπόλοιπα lanes, που αν δεν κάνω λάθος είναι PCI E v2 στο x99, βγαίνουν από αυτό .

Προς το παρόν προσωπικά δεν έχω δει τα χαρακτηριστικά που θα φορέσει η AMD στο κορυφαίο chip της για το AM4 ώστε να κρίνω ...

Πιστεύω πάντως πως , native θα έχει τουλάχιστον

α) 8x Sata III

β) 6 x USB 3/ 3.1

γ) ενώ πιστεύω πως θα έχει και άλλα 8+ lanes για λοιπές θύρες , άγνωστο αν θα είναι pcie v3 ή v2 ...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Με όλα τα παραπάνω δεν βλέπω λόγο να μην είναι πλήρης και απροβλημάτιστη πλατφόρμα.

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι φάουλ και κάνει διορθώσεις φαίνεται. :)

Δεν βλέπω να τα λέω όπως θέλω ή ανάποδα.

Το X99 σου δίνει είτε 28 (5820k) είτε 40 (υπόλοιποι) pci-e 3.0 στον επεξεργαστή, με τις τέσσερις να μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για M.2 ssd.

Το P67 έδινε native sata3 (2 υποδοχές) και usb 2.0. Ναι, για usb 3.0 ήθελες εξωτερικό controller. Όπως ήθελες και στο 890FX αλλά είχες 6 υποδοχές sata3.

[MAG_THUMB=1]http://www.informatics.buzdo.com/_images/f368-1c.gif[/MAG_THUMB] [MAG_THUMB=2]http://cdn.overclock.net/f/f1/f159b89c_p67_block_diagram.gif[/MAG_THUMB] [MAG_THUMB=3]http://media.bestofmicro.com/T/R/248607/original/890fx-block-diagram.png[/MAG_THUMB]

Link to comment
Share on other sites

Mην κολλάς στα lanes μόνο για τα PCI.

Συμφωνώ και επαυξάνω ότι τα πολλά PCI για VGAs είναι ανούσια αλλά δες λίγο την σημερινή πραγματικότητα με τόσα lanes που θα έχει πως να υποστηρίζει αρκετούς NVME δίσκους, Μ.2 κλπ;

Σε ότι αφορά NVME και M2 έχει δίκιο.

To chip που θα φορέσουν στο am4 δεν έχω ακόμα καταφέρει να μάθω τι χαρακτηριστικά θα φέρει, οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι φάουλ και κάνει διορθώσεις φαίνεται. :)

Δεν βλέπω να τα λέω όπως θέλω ή ανάποδα.

Το X99 σου δίνει είτε 28 (5820k) είτε 40 (υπόλοιποι) pci-e 3.0 στον επεξεργαστή, με τις τέσσερις να μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για M.2 ssd.

Το P67 έδινε native sata3 (2 υποδοχές) και usb 2.0. Ναι, για usb 3.0 ήθελες εξωτερικό controller. Όπως ήθελες και στο 890FX αλλά είχες 6 υποδοχές sata3.

[MAG_THUMB=1]http://www.informatics.buzdo.com/_images/f368-1c.gif[/MAG_THUMB] [MAG_THUMB=2]http://cdn.overclock.net/f/f1/f159b89c_p67_block_diagram.gif[/MAG_THUMB] [MAG_THUMB=3]http://media.bestofmicro.com/T/R/248607/original/890fx-block-diagram.png[/MAG_THUMB]

Το 890FX είχε 40 lanes από το north .... δεν χρειαζόταν κανένας περιόρισμός για να έχεις τους εξωτερικούς controllers επάνω του.

Το ίδιο και το 990FX που έχω στην UD7 . H μητρική μου έχει 2X USB III και 2X SATA III/E-SATA III controllers χωρίς να έχουν κάποιο bottleneck από πουθενά.

attachment.php?attachmentid=61164&stc=1

Πες μας και το P55 που είχε την ίδια περίοδο η Intel σε σύγκριση με τον 890FX τι έδινε , να καταλάβεις τι εννοώ.

To p55 ούτε πολλά lanes από το cpu είχε ( μόλις 16 ) , ούτε από το sb, ενώ δεν είχε ούτε SATA III , ούτε USB III .... Με PLX/PEX έπαιζε .... αλλά το προτιμούσες .... τότε και όλους τους περιορισμούς τους έκανες γαργάρα.

Προσωπικά αν η amd φέρει πλατφόρμα σαν την παραπάνω που είπα και την κοστολογήσει σε νορμάλ τιμή, δεν βλέπω κανένα λόγο να μην προτιμηθεί ,αφού οφθαλμοφανή bottlenecks και περιορισμούς δεν θα φέρει στο 99% των περιτπώσεων.

attachment.php?attachmentid=61163&stc=1

Intel-P55-Diagram.png

7_small.jpg

Intel-P55-Diagram.png.c94c7a7efe6f7fab8c

7_small.jpg.f0d214383da3f940042dcd86d5f3

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

Σε αποδοση η νεα πλατφορμα της amd θα ειναι λιγο πιο δυνατη απο τους sandy bridge δηλαδη τιποτα ανταγωνιστικο απεναντι στην intel που εχει ξεφυγει με 4 γενιες επεξεργαστων πιο μπροστα.....

Link to comment
Share on other sites

Σε αποδοση η νεα πλατφορμα της amd θα ειναι λιγο πιο δυνατη απο τους sandy bridge δηλαδη τιποτα ανταγωνιστικο απεναντι στην intel που εχει ξεφυγει με 4 γενιες επεξεργαστων πιο μπροστα.....

Αν το IPC είναι λίγο υψηλότερο από sandybridge αλλά καταφέρει να έχει στα ίδια watt + 2 πυρήνες απ`ότι ένας sk/lake και όλα αυτά στο ίδιο κόστος , θα έχει συνολικά ανώτερο προιόν.

Από ένα σημείο και μετά το IPC δεν θα είναι ο πρωτεύον λόγος αγοράς, αλλά η συνολική επεξεργαστική ισχύς.

Νομίζω πως αν καταφέρουν να έχουν IPC περίπου όσο ένας Sandy/ Ivy έχουν κλείσει εντελώς την ψαλίδα του IPC και όλα θα παίζουν στο Core Count που θα δίνει η κάθε εταιρία ανά TDP και ???? !

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

Πολλά 5 ετίας cores δλδ...σε multi θα πηγαίνουν καλά αλλά ανά πυρήνας θα ναι μια 5ετία πίσω. Δεν το βλέπω αυτό για ανώτερο προϊόν ρε [MENTION=6427]adtakhs[/MENTION] ειδικά όταν αγοράζεις i5 skylake με 200 ευρώ! ..κάπου μπάζει η θεωρεία σου ακόμα και με μια εξωφρενικά καλή κάρτα γραφικών πάλι χάνεται το νόημα...

Link to comment
Share on other sites

Το 890FX είχε 40 lanes από το north .... δεν χρειαζόταν κανένας περιόρισμός για να έχεις τους εξωτερικούς controllers επάνω του.

Το ίδιο και το 990FX που έχω στην UD7 . H μητρική μου έχει 2X USB III και 2X SATA III/E-SATA III controllers χωρίς να έχουν κάποιο bottleneck από πουθενά.

εικόνα

Πες μας και το P55 που είχε την ίδια περίοδο η Intel σε σύγκριση με τον 890FX τι έδινε , να καταλάβεις τι εννοώ.

To p55 ούτε πολλά lanes από το cpu είχε ( μόλις 16 ) , ούτε από το sb, ενώ δεν είχε ούτε SATA III , ούτε USB III .... Με PLX/PEX έπαιζε .... αλλά το προτιμούσες .... τότε και όλους τους περιορισμούς τους έκανες γαργάρα.

Προσωπικά αν η amd φέρει πλατφόρμα σαν την παραπάνω που είπα και την κοστολογήσει σε νορμάλ τιμή, δεν βλέπω κανένα λόγο να μην προτιμηθεί ,αφού οφθαλμοφανή bottlenecks και περιορισμούς δεν θα φέρει στο 99% των περιτπώσεων.

εικόνα

Τι έγινε, δεν μας βγαίνουν τα κουκιά με το X99 και το P67 και είπες να πας και σε P55; Γιατί δεν κοιτάς και σε P35 και παλιότερα, όλο και κάτι θα βρεις να πεις και εκεί. :)

Και κολλημένε, εκείνη την εποχή με 785G και phenom 1055T ήμουν και ακόμα υπάρχει το pc, οπότε τις εξυπνάδες τι προτιμούσα αλλού.

Αν το IPC είναι λίγο υψηλότερο από sandybridge αλλά καταφέρει να έχει στα ίδια watt + 2 πυρήνες απ`ότι ένας sk/lake και όλα αυτά στο ίδιο κόστος , θα έχει συνολικά ανώτερο προιόν.

Από ένα σημείο και μετά το IPC δεν θα είναι ο πρωτεύον λόγος αγοράς, αλλά η συνολική επεξεργαστική ισχύς.

Νομίζω πως αν καταφέρουν να έχουν IPC περίπου όσο ένας Sandy/ Ivy έχουν κλείσει εντελώς την ψαλίδα του IPC και όλα θα παίζουν στο Core Count που θα δίνει η κάθε εταιρία ανά TDP και ???? !

Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι με νέο process και νέα αρχιτεκτονική και χωρίς δικά της εργοστάσια θα μπορέσει να δώσει +2 πυρήνες στο ίδιο TDP; Η πετυχημένη προϊστορία της με τον bulldozer ή τον phenom 1; Το ξέρεις π.χ. οτι ο memory controller έγινε outsourced σε άλλη εταιρία για σχεδιασμό;

Link to comment
Share on other sites

Πολλά 5 ετίας cores δλδ...σε multi θα πηγαίνουν καλά αλλά ανά πυρήνας θα ναι μια 5ετία πίσω. Δεν το βλέπω αυτό για ανώτερο προϊόν ρε @adtakhs ειδικά όταν αγοράζεις i5 skylake με 200 ευρώ! ..κάπου μπάζει η θεωρεία σου ακόμα και με μια εξωφρενικά καλή κάρτα γραφικών πάλι χάνεται το νόημα...

Οσο πενταετίας cores είναι οι skylake , άλλο τόσο θα είναι και οι Zen . Δεν καταλαβαίνω λοιπόν τι εννοείς .... εκτός κι αν πιστεύεις πως ο skylake είναι από παρθενογένεση ... και όχι απλά μια συνέχεια στην ίδιας αρχιτεκτονικής με βελτιώσεις.

Προσωπικά πιστεύω πως κάθε αρχιτεκτονική θα έχει τα θετικά της και τα αρνητικά της . Ο ενας κατασκευαστής θα έχει ρίξει βάρος στο Α και ο άλλος στο Β , οπότε ανά περίπτωση θα βλέπεις και διαφορετικά αποτελέσματα.

Πιστεύω επίσης πως ο ZEN θα κριθεί σαν επιτυχημένος ή αποτυχημένος από το αν θα καταφέρει να φέρει στο ίδιο TDP/ κατανάλλωση , ίση ή περισσότερη επεξεργαστική ισχύ ΧΩΡΙΣ να έχει κάποιο ψεγάδι (πχ. χαμηλό IPC) .

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε, δεν μας βγαίνουν τα κουκιά με το X99 και το P67 και είπες να πας και σε P55; Γιατί δεν κοιτάς και σε P35 και παλιότερα, όλο και κάτι θα βρεις να πεις και εκεί. :)

Και κολλημένε, εκείνη την εποχή με 785G και phenom 1055T ήμουν και ακόμα υπάρχει το pc, οπότε τις εξυπνάδες τι προτιμούσα αλλού.

Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι με νέο process και νέα αρχιτεκτονική και χωρίς δικά της εργοστάσια θα μπορέσει να δώσει +2 πυρήνες στο ίδιο TDP; Η πετυχημένη προϊστορία της με τον bulldozer ή τον phenom 1; Το ξέρεις π.χ. οτι ο memory controller έγινε outsourced σε άλλη εταιρία για σχεδιασμό;

Φυσικά και μου βγαίνουν τα κουκιά , μιας και PLX / PEX είχε και το P67 , απλά στο P55 που τα πράγματα ήταν τραγικότερα, φαίνεται ξεκάθαρα και αυτό που ήθελα να πω.

Μην με κάνεις να αραδιάζω block διαγράμματα με p67 μητρικές, ούτε υποσημιώσεις των κατασκευαστών για τα μοντέλα τους με αστερίσκους για περιορισμούς λειτουργίας σε controllers κ.λ.π. Είναι ανούσιο.

Κολλημένος δεν είμαι, απλά δεν μπορώ να ακούω τελειωμένες κουβέντες για κάτι που δεν έχουμε δει ακόμα . Ξαφνικά όλοι θυμηθήκατε τα lanes και την ποσότητά τους .... την στιγμή που κανείς δεν έδινε σημασία για χρόνια, όταν αυτά ήταν πιο απαραίτητα από σήμερα και ήταν κάτι που είχε η AMD και όχι η Intel και ακόμα περισσότερο και σε νορμαλ τιμές !

Και δεν μιλώ για εσένα προσωπικα. Την αγορά κοίταξε του τότε και τι αγόραζε ο κόσμος.

1) Σε σχέση με τους σημερινούς I7 2011, οι ZEN θα ειναι στα 14nm , οπότε πιστεύω σε καλύτερο performance/watt από αυτούς.

2) Σε ότι αφορά τους skylake πιστεύω πως η έλλειψη IGP στο chip θα μπορέσει να δώσει + 2core στο ίδιο tdp / μέγεθος chip / κόστος.

3) Πλέον θα συνεργαστεί και με samsung, tsmc μέσω των συμφωνιών glofo-sammy .

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

Αν το IPC είναι λίγο υψηλότερο από sandybridge αλλά καταφέρει να έχει στα ίδια watt + 2 πυρήνες απ`ότι ένας sk/lake και όλα αυτά στο ίδιο κόστος , θα έχει συνολικά ανώτερο προιόν.

Από ένα σημείο και μετά το IPC δεν θα είναι ο πρωτεύον λόγος αγοράς, αλλά η συνολική επεξεργαστική ισχύς.

Νομίζω πως αν καταφέρουν να έχουν IPC περίπου όσο ένας Sandy/ Ivy έχουν κλείσει εντελώς την ψαλίδα του IPC και όλα θα παίζουν στο Core Count που θα δίνει η κάθε εταιρία ανά TDP και ???? !

Νομίζω ότι απλά είσαι ένας ρομαντικός φίλος της ΑΜD(όπως πολλοί από εμάς) που απλά πιστεύει ότι κάποια ημέρα η AMD θα βγάλει επεξεργαστές/πλατφόρμα καλύτερους από την Intel(εδώ διαφέρουμε γιατί δεν το έχει αποδείξει τόσο καιρό).

To χειρότερο δε είναι ότι ακόμα και τώρα συκγρίνεις ένα μελλοντικό προιόν της AMD με κάτι τωρινό(για να μην πω 7 ετών πριν μιας και έλεγες για το P55) και όχι με ότι θα έχει η Intel εκείνη την περίοδο(βλέπε Kabylake για να μην πω Skylake-E και μας πετάνε ντομάτες).

Με όλα τα παραπάνω δεν βλέπω λόγο να μην είναι πλήρης και απροβλημάτιστη πλατφόρμα.

Εδώ θα συμφωνήσουμε. Θα είναι μια απροβλημάτιστη αλλά κομμένη πλατφόρμα σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Και ναι, κάποιοι θα αγοράσουν γιατί ούτε 2 δίσκους nvme θα βάλει κάποιος ούτε 3-4 κάρτες ούτε θέλει να έχει 5-6 USB 3.1.

To θέμα είναι τι κάνεις σε σχέση με τον ανταγωνιστή σου γιατί αυτός έχει ήδη τώρα 2 χρόνια πλατφόρμες που κάνουν τα ίδια και παραπάνω.

Ναι, είναι πιο ακριβές αλλά έχει το μονοπώλιο και αν δει ότι εσύ του προκαλείς πρόβλημα σε έναν χρόνο από τώρα θα matchάρει τις δικές σου τιμές...so simple.

Όταν μιλάμε ότι 8C/16T θα βγουν για να έχουν performance ίδιο με τα current 4C/8T της Intel νομίζω είναι από μόνο του αξιοσημείωτο.

Eπίσης, έχε στο νου σου ότι σύμφωνα με την AMD αυτή η πλατφόρμα θα είναι έτσι μέχρι το 2020 και απλά θα αλλάζει CPUs. Το έχουμε ξαναδεί το έργο με όχι τόσο επιτυχία.

Δηλαδή, μέχρι το 2020 θα έχεις μια πλατφόρμα χωρίς type C ή κάτι αντίστοιχο, με PCI 2.0 στο chipset κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Τις πληροφορίες για το chip που θα φορά στο AM4 από που τις αντλείς ?

Αν έχεις κάποιο λινκ πόσταρέ το. Δεν έχω εικόνα για το τι chip θα χρησιμοποιήσει.

Θυμάμαι που το 2013-2014 είχε αναθέσει στην asmedia αν θυμάμαι να φτιάξει chip για το νέο socket . Τι έχει γίνει από τότε δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Τις πληροφορίες για το chip που θα φορά στο AM4 από που τις αντλείς ?

Αν έχεις κάποιο λινκ πόσταρέ το. Δεν έχω εικόνα για το τι chip θα χρησιμοποιήσει.

Θυμάμαι που το 2013-2014 είχε αναθέσει στην asmedia αν θυμάμαι να φτιάξει chip για το νέο socket . Τι έχει γίνει από τότε δεν ξέρω.

δουλεύει σε motherboard ventor ο Σοφοκλής φίλτατε, δεν διαβάζεις το φορουμ συχνά μάλλον :P

Edited by junior-21-
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να βγαλει η amd επεξεργαστες διαφορετικης αρχιτεκτονικης που θα βαζουν κατω τους core,εγω τη θελω δυνατη διοτι η intel αυτη τη στιγμη ειναι σαν να παιζει μονη της,οι τιμες στα υψη ενω εαν οι 8πυρηνοι της amd μπορουσαν να κανουν κατι ο i7 θα ειχε πτωση της τιμης του εως και 50%...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτό που θέλουμε, οι λογικοί τουλάχιστον, είναι να χτυπάει τους i5 με πολύ καλύτερες τιμές ώστε να πέσει γενικά η κατηγορία!

Καλά κάνεις και λες την άποψη σου και να συνεχίσεις, ο νέος στον χώρο όμως θα γεμίσει με φρούδες ελπίδες αγαπητέ [MENTION=6427]adtakhs[/MENTION].

διοτι η intel αυτη τη στιγμη ειναι σαν να παιζει μονη της,οι τιμες στα υψη ενω εαν οι 8πυρηνοι της amd μπορουσαν να κανουν κατι ο i7 θα ειχε πτωση της τιμης του εως και 50%...

Παίζει 10 χρόνια τώρα..δεν ξέρω αν είχαν τόση μεγάλη διαφορά τιμής πάντως θα βοηθούσε ο ανταγωνισμός! Τουλάχιστον να πέφτουν οι τιμές γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, μέχρι το 2020 θα έχεις μια πλατφόρμα χωρίς type C ή κάτι αντίστοιχο, με PCI 2.0 στο chipset κλπ.

Μόνο PCIe Gen 3.0 έχει ο SummitRidge AM4.

Τα Gen 2.0 είναι για SSD κλπ μέσα από το Chipset.

amd-soc-and-promontory-chipset-io-coverage-1024x724.jpg

Edit :

Επίσης να πω ότι μπορεί το Socket να μείνει μέχρι το 2020 αλλά τα μελλοντικά CPU/APU αφού έχουν ενσωματωμένο το PCH μπορεί να έχουν παραπάνω χαρακτηριστικά (περισσότερα PCIe κλπ κλπ) και ίσως να δούμε και άλλα chipset.

Δηλαδή τα CPU/APU ZEN+ το 2018 μπορεί να έχουν παραπάνω PCIe Gen 3.0 lanes κλπ κλπ.

Ο Zen ούτε επιδόσεις i7 σε mainstream platform δεν θα έχει.

Μάλλον για IPC αναφέρεσαι, γιατί ένας 8C 16T ΖΕΝ άνετα θα είναι ταχύτερος σε Throughput από έναν 4C 8Τ Kabylake.

Edited by Aten-Ra
Link to comment
Share on other sites

AM1 ;)

Aν δεν κάνω λάθος το AM1 πρακτικά έχει "chipset" απλά είναι στο CPU μέσα :P

Eδώ δεν αφήνουν να εννοηθεί κάτι τέτοιο. Δύσκολο να το δούμε, βεβαια, αυτό σε retail.

Μόνο PCIe Gen 3.0 έχει ο SummitRidge AM4.

Τα Gen 2.0 είναι για SSD κλπ μέσα από το Chipset.

amd-soc-and-promontory-chipset-io-coverage-1024x724.jpg

Ναι, δεν νομίζω ότι λέω κάτι λάθος. Το Χ99 έχει DMI 2.0 άρα PCI 2.0 και αυτό ισοφαρίζει η AMD. Δεν έχει DMI 3.0 όπως οι Skylake και προφανώς οι Skylake-Ε και μιλάμε για ένα έτος κοντά από τώρα.

Μάλλον για IPC αναφέρεσαι, γιατί ένας 8C 16T ΖΕΝ άνετα θα είναι ταχύτερος σε Throughput από έναν 4C 8Τ Kabylake.

Ναι, για IPC μιλούσε και ο adtakhs αν δεν κάνω λάθος.

Γιάννη, αυτό που λέω σαν συνολική εικόνα είναι το εξής και το έγραψα και πιο πάνω.

Η AMD δεν πάει να κοντράρει την Intel στo μεγάλο chipset προφανώς γιατί στην αρχή αυτό λεγόταν στο thread και μετά περάσαμε σε κάτι P55, P67 κλπ...αλλά το 2017 θα μου προσφέρει ένα προιόν που ακόμα και σε features(ναι, δεν χρειάζομαι τίποτα από ότι έχει η Intel επιπλέον αλλά τα έχει) θα είναι υποδιαίστερο από αυτό του ανταγωνισμού. Και θα έρθει το 2018 και θα πει "α, βγάλαμε ακόμα ένα CPU που έχει καλύτερα χαραστηριστικά(που και πάλι αμφιβάλλω αν σαν συνολική εικόνα ξεπερνά τον ανταγωνισμό) οπότε αναβαθμίστε σε αυτό". Δεν λέω ότι θα είναι για πέταμα το AMD απλά θα είναι ένα απροβλημάτιστο σύστημα(όπως ειπώθηκε και πριν) που θα καλύπτει το 80% των καταναλωτών.

Πολύ απλό παράδειγμα στο μυαλό μου...iOS vs Αndroid. Σκέψου να έχεις ένα iOS9 τηλέφωνο και ένα Αndroid. Τα ίδια πράγματα κάνεις και στα 2 στην τελική απλά στο Android είχα την δυνατότητα να τα κάνω από το το 2010 ενώ στο iOS έπρεπε να μπει το 2015 για να τα κάνω ή αντίστροφα με το πόσο smooth είναι κάθε λειτουργικό.

Edited by sofos1990
Link to comment
Share on other sites

Ναι ήμουν ο πρώτος που έχω πει να μην περιμένετε ανταγωνισμό στην 2011-V3 από τον ZEN. Και καλά κάνουν γιατί η πλατφόρμα 2011-V3 είναι πολύ μικρό κομμάτι της αγοράς, κατά την Intel είναι μόνο το 1% των πωλήσεων της.

O Skylake-E είναι ακόμα μακριά και θα έχει άλλη πλατφόρμα από την X99. Και όπως είπαμε πριν δεν μας ενδιαφέρει η σύγκριση με τον ZEN σε AM4.

Και στο mainstream, μόνο το Z170 Chipset έχει καλύτερα χαρακτηριστικά από το AM4 για αρχή. Τα υπόλοιπα Chipset (Η110, Β150, Η170 κλπ) έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά με το AM4.

ΠΧ το H110 έχει μόνο DMI Gen 2.0 και το H170 δεν κάνει CF/SLI ενώ o ZEN κάνει κλπ κλπ.

Ο ΖΕΝ και το ΑΜ4 βλέπω ότι τα έβγαλαν για Entry μέχρι και mainstream όπου είναι το μεγαλύτερο κομμάτι της αγοράς. Θα έχει πολύ φτηνές μητρικές με χαρακτηριστικά που καλύπτουν το μεγαλύτερο κομμάτι της αγοράς (εκτός της High-End) και πιστεύω ότι σαν επεξεργαστής ο ZEN θα προσφέρει πολλά παραπάνω στα ίδια η και λιγότερα λεφτά από ότι τα Intel.

Και κακά τα ψέματα, με το DX-12 πλέον δεν θέλουμε το μεγαλύτερο IPC. Οπότε για τους Gamers στο τέλος του 2016 που θα βγει ο ΖΕΝ δεν θα έχουμε την κατάσταση του 2011 με τον Bulldozer vs SandyBridge.

Link to comment
Share on other sites

Και κακά τα ψέματα, με το DX-12 πλέον δεν θέλουμε το μεγαλύτερο IPC. Οπότε για τους Gamers στο τέλος του 2016 που θα βγει ο ΖΕΝ δεν θα έχουμε την κατάσταση του 2011 με τον Bulldozer vs SandyBridge.

Ποπο δεν θα το ξεχάσω ποτέ αυτό που συνέβη τότε. CPC χειρότεροι από Q6600 σε ορισμένα benchmarks... Τουλάχιστον είχαν φάση στο overclocking, τερματίζανε ότι ICs υπήρχαν και άζωτο πίτα γεμάτο το κάνιστρο. Το μόνο κακό είναι ότι όταν τρέχαμε 32άρι με τον amdnord με τον FX8150 @ 7.8GHz, για να βγάλει όλο το run ήθελε 3 λίτρα άζωτο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ήμουν ο πρώτος που έχω πει να μην περιμένετε ανταγωνισμό στην 2011-V3 από τον ZEN. Και καλά κάνουν γιατί η πλατφόρμα 2011-V3 είναι πολύ μικρό κομμάτι της αγοράς, κατά την Intel είναι μόνο το 1% των πωλήσεων της.

O Skylake-E είναι ακόμα μακριά και θα έχει άλλη πλατφόρμα από την X99. Και όπως είπαμε πριν δεν μας ενδιαφέρει η σύγκριση με τον ZEN σε AM4.

Και στο mainstream, μόνο το Z170 Chipset έχει καλύτερα χαρακτηριστικά από το AM4 για αρχή. Τα υπόλοιπα Chipset (Η110, Β150, Η170 κλπ) έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά με το AM4.

ΠΧ το H110 έχει μόνο DMI Gen 2.0 και το H170 δεν κάνει CF/SLI ενώ o ZEN κάνει κλπ κλπ.

Ο ΖΕΝ και το ΑΜ4 βλέπω ότι τα έβγαλαν για Entry μέχρι και mainstream όπου είναι το μεγαλύτερο κομμάτι της αγοράς. Θα έχει πολύ φτηνές μητρικές με χαρακτηριστικά που καλύπτουν το μεγαλύτερο κομμάτι της αγοράς (εκτός της High-End) και πιστεύω ότι σαν επεξεργαστής ο ZEN θα προσφέρει πολλά παραπάνω στα ίδια η και λιγότερα λεφτά από ότι τα Intel.

Και κακά τα ψέματα, με το DX-12 πλέον δεν θέλουμε το μεγαλύτερο IPC. Οπότε για τους Gamers στο τέλος του 2016 που θα βγει ο ΖΕΝ δεν θα έχουμε την κατάσταση του 2011 με τον Bulldozer vs SandyBridge.

Πέστα Γιάννη, και απορώ με το κουράγιο σου γιατί στο γιουνανιστάν πρέπει να εξηγούμε συνεχώς τα αυτονόητα. Κοινή λογική δεν υπάρχει, ο καθένας προβάλει τα δικά του πιστεύω τα οποια είναι ομαδικής και θρησκευτικής αντίληψης.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now