barfastic

Εγκατασταση Win 7 - A required CD/DVD device driver is missing

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Προσπαθω εδω και ώρα να φορτώσω windows σε ενα νεο pcaki και δεν θέλουν με τίποτα.

Αρχικά να θέσω πως το σύστημα ειναι

Z170A asus

6500K

16gb Ram

Samsung 950 m2 Sata

Ηθελα να τα φορτώσω κατευθείαν στον m2, αλλα μου πετάει το error A required CD/DVD device driver is missing. βαζω κατι f6 drivers που βρηκα Online, αλλα οταν παω να κανω browse να τα βρω, δεν μου αναγνωρίζει τα στικάκια. Ψαχνωντας, βρήκα στο youtube εναν τρόπο με cmdprompt να το αποφύγεις με list disk κτλ, μόνο που εκει δεν εμφανίζεται ο m2 δισκος οποτε δεν μπορω να προχωρήσω παρα περα.

Το στικακι με τα windows το εχω δοκιμασει και σε usb 2.0 και σε 3.0 και στο οποίο 3.0 δεν το βλέπει... υποψιάζομαι πως δεν έχουν φορτωθεί τα drivers.

Τωρα θα ξανα προσπαθησω με το usb creator tool για τα windows 8.1, αλλα υποψιάζομαι πως ουτε αυτο θα δουλέψει.

Ideas?

Φταει το image? φταει κατι στο hardware?

Link to comment
Share on other sites

Πριν δοκιμάσεις με 8.1 άλλαξε το XHCI hand-off σε enabled και δοκίμασε πάλι. Αν δε δουλέψει το παραπάνω σε κάποια usb3, τότε υπάρχει το EZ Installer της ASUS που θα πρέπει να τρέξεις σε κάποιο άλλο pc και να patchάρεις την εγκατάσταση με τους usb3 drivers της asus.

Link to comment
Share on other sites

Βarf δεν γίνεται σε Ζ170 να κάνεις install Windows 7. Δεν έχουν τα xHCI drivers και πρέπει να τα κάνεις inject.

Κατέβασε από εδώ ένα tool που έχουμε και εφόσον έχεις το .iso file δες τις οδηγίες και πέρνα τα σε ένα stickάκι.

GIGABYTE - Motherboard - Socket 1151 - GA-Z170X-Gaming G1 (rev. 1.0) (Windows USB Installation Tool)

Edited by sofos1990
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνουν εύκολα τα 7 στο z170 κάθε εταιρεία έχει το tool της για να διαμορφώσεις το φλασάκι ώστε να βάλει μετά το iso! Αλλά γιατι να βάλεις 7 στο m2? Δεν θα δουλεύει με όλη του την δύναμη το pc σε τίποτα ούτε chipset αλλά ούτε και ο m2.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now